U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    09 U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma



    Od 1. septembra u ovom gradu više ne postoji Trg žrtava fašizma. Veliki gradski prostor na kome dominira Augustunčićeva skulptura nosiće naziv Trg Svete Terezije. Ovo je juče saopštila odbornička grupa Da Subotici svane, koju podržavaju Zeleni Subotice, članovi i simpatizeri Mini Jugoslavije i Centra-Tito-Kozpont.
    - U programu za proslavu Dana grada, a i na svečanoj sednici SO, i sam gradonačelnik Geza Kučera, nakon poziva da se svečano otvori obnovljeni Trg Svete Terezije, spomenuo je bivši Trg žrtava fašizma. To je, po nama, ozvaničenje da je grad iz naziva trgova i ulica izbrisao ovaj simbol antifašizma - rekao je juče odbornik Mikloš Nađ Olajoš.
    U obraćanju medijima, ova odbornička grupa navodi da se i u Subotici, kao i u drugim delovima Srbije nastavlja tragično uništavanje svega onoga što je asociralo na borbu protiv fašizma. U Subotici je u borbi za slobodu nastradalo oko sedam hiljada građana.
    - Čitava Evropa poštuje i klanja se žrtvama antifašističke borbe, a u Subotici vlast ih nipodaštava, brišu se naslovi trgova i ulica i minimizira fašizam, najmonstruozniji zločin 20. veka. Čitava Evropa ceni antifašističku borbu kao civilizacijsku tekovinu, dok opštinske vlasti u Subotici smatra da su to ideološki ostaci. Sve se to, naravno, vodi u kontinuitetu, od početka 90-ih, planirano i svesno, sa argumentacijom da treba stvoriti građansku Suboticu - dodaje Mikloš Olajoš Nađ.
    Odbornička grupa koju predvodi predsednik komunista Subotice, Mikloš Nađ Olajoš, navodi da će o uklanjanju simbola antifašističke borbe i negiranja antifašizma obavestiti sve slobodoljubive evropske institucije i pojedince.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Posle e opet Srbi biti krivi za rat
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    To je sramota!
    Trg Svete Terezije asocira na Mariju Tereziju,apsolutistickog monarha koji je izgleda vredniji nego zrtve II sv.rata...Sramota!
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Posle e opet Srbi biti krivi za rat
    A izvini, za koji rat?






    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    To je sramota!
    Trg Svete Terezije asocira na Mariju Tereziju,apsolutistickog monarha koji je izgleda vredniji nego zrtve II sv.rata...Sramota!
    Posto ne pratim politiku, odavde sam obavesten o dogadjajima...
    Smatram da je trebao ostaviti naziv Trg Zrtava Fasizma, jer Subotica jeste imala zrtve od fasizma!
    Takodje smatram da i Aleja Marsala Tita treba zadrzati svoje ime, jer Tito je deo istorije i Suboticana!

    Nisam proveravao ali pretpostvljam da je sada trgu vracen samo stari naziv.
    To veze nema sa minimiziranjem fasizma, Suboticani dobro znaju sta je fasizam, i od 41 do 45, a i 90-ih, dosta su toga iskusili.

    Mislim da je sada Suboticanima ipak vaznije da Subotica napokon postane pravi grad i da vrati deo starog sjaja...

    Za one koje ne znaju, Marija Terezija je dala Subotici status slobodnog kraljevskog grada i Subotica se dugo godina zvala Maria Theresiopolis.
    Nasa velika crkva na trgu koji se spominje nosi naziv crkve Svete Terezije.
    Takodje glavna vitraza na gradskoj kuci prikazuje Mariju Tereziju.

    Suboticani su ponosni na svoj grad i na svoju istoriju!

    Poruku je izmenio biterlemon, 08.09.2007 u 00:50
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Ajde što se frljamo sa našom istorijom, svako malo isplivaju nam neki novi heroji, a neki drugi postaju zločinci, pa se kolo, kroz neku godinu, okrene i uloge se zamene, na to sam navikla. Izgradila sam neki lični stav o svemu što se dešava, imam svoje heroje i svoje zločince.

    Ali, ne valja nam što poništavamo one koji su stradali od jednog od najvećih zla modernog doba (uglavnom nevini stradali!). Ne valja zbog nas, ja lično bih imala problem sa savešću kada bih donoslia odluku poput takve. Ne valja zbog naše dece i njihove dece, zato što će vreme da naplati svoju cenu, i neće uvek biti nas da im pričamo o zlu o kome smo mi mogli da učimo iz knjiga i da budemo opomenuti da ga se čuvamo i da ne dozvolimo da nam se ikada ponovi. Takođe ne valja zbog onih kojih više nema, i koje u to vreme niko ništa nije pitao samo su stradali, a bili su deo života i istorije toga grada...

    Ozbiljni narodi i ozbiljni pojednici se trude da sačuvaju sećaje na neka važne stvari iz svoje prošlosti, samo zato što se iz toga uči i što može da bude opomena za neke slične situacije koje bi mogle da se dese u budućnosti.

    Ako izbrišemo fašizam i žrtve sa naših ulica i trgova, bojim se da će polako da se briše i iz pamćenja.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Slazem se sa Euridikom, ali mislim da u ovom slucaju nije rec o brisanju fasizma vec o brisanju tragova komunizma...

    Naime nova socijalisticka/komunisticka vlast je u to vreme preimenovala imena ulica i trgova sa ``reakcionaristicnim nazivima``...
    Danas se polako tim ulicama vraca stari naziv, a uticajem demokratije i liberalizma, cak se vracaju nazivi koji su smetali i novoj vlasti 1919. godine...

    Ipak to je volja naroda, koju ona ostvaruje preko svojih predstvanika, putem politickog delovanja...
    Nazalost ili na srecu ni dalje ne postoji pravo veta odredjene etnicke/narodne grupe, pa odlucuje vecina, a radikalima je ostavljeno pravo da bojkotuju...

    Ostali ce ipak trgovati time, ti meni das ovo, ja tebi dam ono, a na kraju svi srecni i zadovoljni a tolerancija cveta!

    Devetdesetih godina je tadasnja republicka vlast sa nizom mera nanela razocarenje Suboticanima (autoput, postavljanje odredjenih spomenika na provokativno mesto,...). Verovatno je sada vreme da se urade kontra mere, stim pre sto u duhu tolerancije tadasnje probleme vise niko ne spominje, vec cuti i trpi...

    Na fasizam se Suboticani i dalje secaju, na istom trgu postoji spomenik zrtvama a postoji u gradu i spomen ploca jevrejima stradalim u progonima (ne tako davno postavljena)...

    Kuriozitet spomenika (spomenik se vidi i na gornjoj fotografiji) je da je gradjena za vreme drugog sv. rata kao spomen povratku juznih teritorija Madjarskoj...
    Posle oslobodjenja 1945, tadasnja vlast nije mogla da porusi toliko betonsko zdanje zbog velicine, i spomenik je pretvoren u spomenik zrtvama od fasizma.
    Skulptura na vrhu spomenika je delo vajara Agustincica? (Meni se cini da je Ivan Mestrovic, proverit cu...).
    Unutar spomenika se nalazi kripta u kojem su posmrtni ostaci poginulih partizana prilikom oslobadjanja grada i cini mi se komunista koji stu stradali u mucenjima Hortijeve policije...

    Mada se decenijama prica o potrebi da se posmrtni ostaci uklone sa javnog trga i sahrane na groblju uz duznu pocast, do danas nije nista ucinjeno na tom polju. Ko bi imao hrabrosti da pokrene jedno takvo pitanje u Skupstini Opstine (grada!!!)?

    Nadam se da su cinjenice, koje sam navao tacne. Nisam proveravao, ali cu proveriti, pa vam javim!
    Poruku je izmenio biterlemon, 08.09.2007 u 17:14
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Biterlemon,

    postoji i crkva Svete Terezije,zar to nije dovoljno ako cemo o spomenicima na velicanstvenu istoriju Subotice?

    Ja i dalje stojim iza svojih reci,marija Terezija licno meni ne bi bila bitnija od zrtava fasizma a ovaj trg ne nosi naziv po nekom komunisti koji je dao zivot za Suboticu ili Vojvoidnu ili Srbiju vec nosi naziv za spomen svim zrtvama fasizma...

    Znaci ti mislis da je jedna spomen ploca za zrtve dovoljna a Marija Terezija treba da ima i trg i crkvu?
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Biterlemon,

    postoji i crkva Svete Terezije,zar to nije dovoljno ako cemo o spomenicima na velicanstvenu istoriju Subotice?

    Ja i dalje stojim iza svojih reci,marija Terezija licno meni ne bi bila bitnija od zrtava fasizma a ovaj trg ne nosi naziv po nekom komunisti koji je dao zivot za Suboticu ili Vojvoidnu ili Srbiju vec nosi naziv za spomen svim zrtvama fasizma...

    Znaci ti mislis da je jedna spomen ploca za zrtve dovoljna a Marija Terezija treba da ima i trg i crkvu?
    Dao sam odgovor:
    Smatram da je trebao ostaviti naziv Trg Zrtava Fasizma, jer Subotica jeste imala zrtve od fasizma!
    Takodje smatram da i Aleja Marsala Tita treba zadrzati svoje ime, jer Tito je deo istorije i Suboticana!


    Jer smatram da istorija mora imati kontinuitet, bez obzira da li nekom prija ili ne, istorija je cinjenica, znaci ne sme biti manipulisana...

    Da je promena izvrsena sa ciljem istorijskog kontinuiteta, mislim da bi bilo malo nesrecno, ali napomenuo sam da je tu najverovatniji razlog antikomunizam...

    Malo je nesrecan uvodni tekst, jer je postavljen komentar Olajos Nadj Miklosa, predsednika Subotickih komunista, a nije citiran gradonacelnik ili lokalni predsednici nekih od vecih partija...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  9. #9

    04 Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Moglo bi se to pogledati i na druge nacine, na primer : da smo ostali porobljeni od turaka ; sada bismo bili u Evropi . da je apv pametnije odlucila posle 1. sv rata , bili bismo u Evropi. Da nas nisu " Oslobadjali " razni " brizni " ljudi i narodi bili bismo Neoslobodeni i vrlo tvrdim, sretni u centralnoj Evropi . Svi bi govorili 3 -- 4 jezika , sto je normalno, i nebismo slusali gusle u 21.veku kada su orgulje svirale jos u 17. veku.verujte da ima razlike. Samo nas nemojte vise " oslobadjati " kao Veja Ilic ili ... ima ih dosta unazad. Konacno , pozdravljam promenu naziva ! Od Marije Terezije mi smo samo nazadovali i to josh uvek cinimo. Ovo je mali vesnik osvescenja i treba ga podrzati!
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Ono sto ja mislim, a imam i razloga, je da se po direktivi iz nama bratske susedne Madjarske, kreira mnogo toga.
    Na sve moguce nacine se zeli prikazati da je Subotica "Madjarski grad".
    Da vecinu stanovnistva cine Madjari.

    Druga ne manje bitna stvar je, da se uniste svi dokazi (asocijacije) na fasizam, jer se isti odmah povezuje sa Hortijevom Madjarskom.

    A to koliko opstinski mocnici nipodastavaju Srbe je i npr. visejezicni natpisi na ulicama. Ni do dan danas u Subotici nema natpisa ulica na cirilici (samo latinica i madjarski), zatim ulica po najvecoj Srpskoj svetinji Manastiru Hilandaru se zove "Hilendarska ulica" (da li je mozda i to slucajnost). Ko ne veruje neka proveri (prva slepa ulica na kraju Bajskog groblja).
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Hmmmmmmmmmm, da su napravili novi trg, decje igralishte, novu ulicu ili postavili novu cesmu, pa da shvatim da ga imenuju, ali da samo prekrshtavaju to nemogu da shvatim. Ljudi gradite, uredjujte, manje je bitno kako se to zove, i ko ga je tako nazvao. Neka bude lepo, neka koristi svima, a da bi to uradili uhvatite se za posao. A posao nije menjanje imena, ili slavina na starim cesmama vec gradnja neceg novog.
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Ono sto ja mislim, a imam i razloga, je da se po direktivi iz nama bratske susedne Madjarske, kreira mnogo toga.
    Na sve moguce nacine se zeli prikazati da je Subotica "Madjarski grad".
    Da vecinu stanovnistva cine Madjari.

    Druga ne manje bitna stvar je, da se uniste svi dokazi (asocijacije) na fasizam, jer se isti odmah povezuje sa Hortijevom Madjarskom.

    A to koliko opstinski mocnici nipodastavaju Srbe je i npr. visejezicni natpisi na ulicama. Ni do dan danas u Subotici nema natpisa ulica na cirilici (samo latinica i madjarski), zatim ulica po najvecoj Srpskoj svetinji Manastiru Hilandaru se zove "Hilendarska ulica" (da li je mozda i to slucajnost). Ko ne veruje neka proveri (prva slepa ulica na kraju Bajskog groblja).
    1. Direktiva? Hm, zasto? Zar Srbi rade po direktivi? Ako ne, zasto bi tako radili drugi?

    2. Izbor opstinske vlasti se vrsi po ustavu i zakonima Republike Srbije, ako tu vlast cine vecinom madjari (sto nije bas tacno), onda ostaje zakljucak da Subotica jeste pretezno Madjarski grad, ili da svi drugi stanovnici (i Srbi) vole Madjare (sto je uglavnom i istina )
    Sta je u tome lose?

    3. Manastir Hilendar?
    Hm... Prepis je verovatno od Hrvatskog oblika reci, objasnjenje nadji u nacionalnoj strukturi stanovnistva ranijih decenija i stoleca...
    Pitanje je odkada nosi ta ulica taj naziv, da li iz Brozove ere ili od ranije...

    4. Po mom znanju, sa latinicnom i sa latinicnom dvo (tro)jezicnoscu se Suboticani uglavnom slazu. Natpisi imena ulica i institucija su u skladu sa Ustavom i zakonima drzave...

    Cirilica je u Subotici bila u upotrebi kao islkljucivo dozvoljeni, posle pripajanja Subotice (Vojvodine) Kraljevini Jugoslaviji, ukinuvsi raniju tradiciju visejezickog obrazovanja i da nazovem ``visenacionalne`` upotrebe pisma u (Austro) Ugarskoj.
    Ako gresim, ispravite me! (naravno, sa argumentima!)

    3. Pustimo da se o stvarima lokalnog znacaja se odlucuje na lokalnom nivou.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Razmišljajući kako da odgovorim, dali iskreno kako mislim sa svim nedoumicama i kontrama, ili uvijeno i sladunjavo, ipak sam se odlučio za direktno i iskreno. Nije trebalo menjati naziv trga, u zamenu za ime koje nije ostalima u dobrom sećanju. Ali to je odluka žitelja Subotice, koji preko svojih organa to i izglasaše, poštujem!
    I Hrvati čim osetiše samostalnost u Zagrebu vratiše trg banu Jelačiću, nije indikativno, ali mi pade napamet.Ili : neke ulice i trgovi izgubiše stara imena i dobiše ime pok. Zorana Đinđića, beše prašine oko toga, ali dali se to svima sviđa, pa naravno da ne, ali većini da i to je demokratski. Svi su u pravu i svi nisu, e nije, nismo se opredelili kao država prema antifažizmu i ulozi ove zemlje u drugom svetskom ratu.Današnjoj vladajućoj koaliciji je sramno i da pomenu, a kamoli da obeleže neke datume iz borbe protiv fažizma. Dotle ta ista Evropa u koju nas "vode", ne stidi se da to dostojanstveno obeleži, ne dovodeći ni u kakvu vezu ideološku konotaciju, bilo desnu ili levu.Žrtve su uvek žrtve, pa bilo na kojoj strani bile jer su nevine. Treba poštovati njihove date živote, i na taj način stvoriti jednu zdravu osnovu za buduće generacije. Ko gazi po kostima svojih predaka, nema mu budućnosti, a u Subotici nisu bile žrtve samo jedne nacionalnosti.
    In vinas veritas
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    kako dodje nova vlast tako se imena ulica, trgova pa chak i gradova menjaju..ne znam chemu tolika polemika, toga je bilo i bice.. bio je Trg zhrtava fashizma, sad je Trg Svete Terezije.. za koju godinu mozhda bude Trg Pere Perica.. kao nema dovoljno novih ulica kojima se mogu dati ta imena, nego se menjaju stara pa nema vece gluposti do menjanja imena.. no kad razmislim, bolje i Trg Sv. Terezije nego Trg Brusa Lija
    moomoo meee jooouu
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: U Subotici ukinut Trg žrtava fašizma

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    kako dodje nova vlast tako se imena ulica, trgova pa chak i gradova menjaju..ne znam chemu tolika polemika, toga je bilo i bice.. bio je Trg zhrtava fashizma, sad je Trg Svete Terezije.. za koju godinu mozhda bude Trg Pere Perica.. kao nema dovoljno novih ulica kojima se mogu dati ta imena, nego se menjaju stara pa nema vece gluposti do menjanja imena.. no kad razmislim, bolje i Trg Sv. Terezije nego Trg Brusa Lija
    Slazem se s tobom samo şto ...
    je Marija daleka proşlost i ta promadjaraska politika nije neşto naivno i za igranje po kratkim zivcima veinskog naroda u Srbiji . Tih provokacija je bilo puno do sada posebno okupljanjem nacista iz II sv. rata u Subotici ... posle e opet Srbi biti krivi ...
    Jednostavno ovo je sada Srbija i neemo dozvoliti da bude Austro-Ugarska ...
    bar bez rata neemo dati
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ukinut ukleti broj
    Autor Morpheus u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 27.05.2010, 13:37
  2. Crna knjiga fašizma
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Istorija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 04.11.2009, 15:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •