Veronauka - Strana 2
Strana 2 od 8 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 109

Tema: Veronauka

  1. #16

    Odgovor: Veronauka - izborni predmet

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    nisam mislila na bukvalno ucenje druge religije, i mi smo na casovima pominjali i druge vere i obicaje, sto ako smo uporedjivali sa necim, sto ako smo pricali o razlicitostima
    nisam bukvalno mislila da se na veronauci koju ja pohadjam kao pravoslavac ucim o katolicizmu (uzeto kao primer, nije prozivanje )..

    gradjansko vaspitanje uci samo o pogledima, ne govori se o veri kao sto se govori na veronauci
    Da, razumemo se...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  2. #17

    Odgovor: Veronauka

    Citat euridika kaže:
    ...mada nisam razumela poreklo ove priče...
    Poreklo... rekoh u prvom postu:
    Kao što reče Jirži Kosinski:
    "Fikcijska istina, naime, nije falsifikat stvarnosti, vec slika neke od njenih bezbrojnih varijacija"
    Šta god neko rekao, vic je po meni kratka književna forma, čiji je zadatak da nasmeje slušaoca, ali i da ga navede da razmisli o priči. Kao što sam i rekao, mogao sam ga nalepiti u temu "Današnji vic" i svi bi se samo nasmejali, ne pokušavajući da proniknu njegovo pravo značenje. A ono je da šaljemo decu u školu bez osnovnog znanja iz veronauke. Deca nam u prvom razredu perfektno psuju na Srpskom, Madjarskom i Engleskom jeziku, ali retko koje zna i jednu molitvu, osim pobedničke pesme euro songa. Roditelji očekuju da deca od nastavnika nauče ono za što sami nisu naučili, niti su se potrudili da nauče za svojih 20-ak, 30-ak, ili 40-ak godina. Sveštenici misle da će problem sve manjeg broja vernika rešiti časovima veronauke, a na časovima samo uče decu kada je koji svetac, molitve i kada je koji post. Još ako se tome doda insistiranje pojedinih veroučitelja: "Moraš da veruješ ili odlaziš u pakao"
    ... dobijamo kontraproduktivan efekat koji dovodi samo do odbojnosti prema veri u boga.
    Da li je veronauka potrebna. Moje mišljenje je da, ali u crkvi. ne i u školi.
    Gradjansko pravo stvarno.
    Školstvo nam je uletelo u izbor fakultativnih predmeta, bez nekih ispitivanja. Sve mi to liči na parolu nekih naših političara: Da mi probamo, trebalo bi da uspe... a posle cvrc, reći će da je to bila dobra ideja koja nije prošla, i za to će okriviti sve druge.
    A madiji. Pa ovaj dan se baš poklopilo. Priča o "Molitvi" je udarna na svim kanalima.

  3. #18

    Odgovor: Veronauka

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Зашто то не би било у школи? Заједно са свим осталим предметима, а не нешто ванредно.

    А зашто не у школама? Зашто да их прогонимо из школа?
    Кад сам био у средњој пола разреда је учило немачки а пола француски. И јел то довело до тога да се мрзимо? Није. Ако деца имају веронауку, постаће нетолерантна, а ако немају, неће? Чисто сумњам.
    U skolu moze samo opce izucavanje religija jer to je skola a ne verska ustanova...
    Ako skole odluce da za svu decu ,ma koje vere, dovedu nastavnika da izucavaju svoju veru onda ok,ali sve dok se izucava samo jedna vera to je diskriminacija...(i dalje ostajem pri svom da bi trebalo se izucavati kao predmet istorija religija)
    Dalje skola nije u obavezi da ikoga verski odgaja,za to postoje specijalne verske skole i ako je roditelju zaista stlo da mu dete bude verski obrazovano on ce ga tamo i upisati...

    Научио сам колико ме је интересовало.
    Od ono malo sto ej napisano naucio si koliko si htio drugim recima nista.Da si naucio i sve sto je napisano vezano za te predmete to bi opet bilo jedno veliko nista.
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  4. #19

    Odgovor: Veronauka

    A postavlja se pitanje stručnosti veroučitelja, jer to što je neko završio teologiju (što nije lako - priznajem) ne znači i automatski da je on dovoljno obučen da bude pedagog.
    Ovo kažem iz tog razloga što su se dešavali slučajevi da veroučitelj umesto da usmeno i kroz igru objasni nešto djacima prvacima, na tabli ispiše npr. listu Srpskih slava, kojeg datuma koji pada, da li je slava posna ili ne, i kada se okrene prema djacima da bi još pojasnio ako nekom nešto "slučajno" nije jasno, dodje do zaključka da deca još nisu naučila da čitaju i pišu.
    Uostalom i da su naučila da čitaju pre škole, i meni koji sam laik kada je pedagogija u pitanju, je jasno da dete od 7 godina ne može u kontinuetu biti skocentrisano 45 minuta.

  5. #20

    Odgovor: Veronauka

    Meni je smetalo što se ta dva "predmeta", tako postavljeni, kao alternative (ili-ili) uopšte i uvode u škole. I zašto bi uopšte trebalo da isključuju jedno drugo i zašto se kada se o ovakvim temama raspravlja misli da deca koja idu na građansko vaspitanje ne drže do tradicije ili da će na veronauci deca biti istraumirana i zatupljivana i - ta što predaje je sigurno fanatik kao keva od Keri? I zašto se nisu uveli fakultativno ragbi i kukičanje? Ali, šta je tu je.

    Čitajući postove iznad vidim da sam izgleda jedini roditelj, za sada, čije dete pohađa veronauku (oops i biter). Kada se trebalo opredeliti za jedan predmet, razgovarali smo sa njim i to je bila njegova odluka. Želeo je to da sluša i meni nijedne sekunde nije padalo na pamet da ga odgovaram od toga (kao što nisam činila ni obrnuto) U njegovom razredu situacija je sledeća: samo ih sedmoro ide na veronauku. U toku školovanja će moći još jednom da se opredele, ako nisu zadovoljni ili žele da slušaju drugo, ja mislim u petom razredu, ako moje dete tada bude odlučilo da ide na građansko vaspitanje, ići će.

    Učen je, i pre škole, da ne čini loše zato što neće biti čovek, a ne zato što će ga bilo ko kazniti zbog toga. Za to mi kao roditelju nisu bili potrebni ni veronauka ni građansko vaspitanje.

    Ne znam zašto vlada mišljenje da su deca (ili da će deca) koja pohađaju veronauku biti tupa i zatucana, neće znati svoja prava jer će biti podanici, ili će imati uzak pogled na svet jer na tim časovima po difoltu nema diskusije niti razvijanja kritičkog mišljenja, već samo slušanja i usvajanja, te biti mali Ned Flanders?

    Kako god,placa se samo jedan veroucitelj,samo jedna vera se izucava a ostala deca koja nisu vecinske vere su diskriminisana...
    Ili ostaju na casu i neko ih uci tudjoj veri(na neprilican nacin) ili lunjaju oko skole...
    Deca koja ne idu na veronauku ne lunjaju oko škole već imaju građansko vaspitanje

    Citat Arthur Dent kaže: Pogledaj poruku
    A postavlja se pitanje stručnosti veroučitelja, jer to što je neko završio teologiju (što nije lako - priznajem) ne znači i automatski da je on dovoljno obučen da bude pedagog.
    Ja mislim da postoji pedagoška obuka koju učitelji veronauke prolaze. Takođe mi je čudno zašto ovo pitanje niko ne postavlja kada je reč o ljudima koji našoj deci predaju engleski jezik, situacija je ista.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #21

    Odgovor: Veronauka

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    U skolu moze samo opce izucavanje religija jer to je skola a ne verska ustanova...
    Па онда не би смела да се изучава ниједна религија, па ни уопштћено?
    Школа није верска установа, али није ни географски институт ни природно математички факултет, па се опет уче и географија и математика.

    Ako skole odluce da za svu decu ,ma koje vere, dovedu nastavnika da izucavaju svoju veru onda ok,ali sve dok se izucava samo jedna vera to je diskriminacija...(i dalje ostajem pri svom da bi trebalo se izucavati kao predmet istorija religija)
    Па јако паметно, све док се за двоје Цигана не доведе неки хинду свештеник из Индије, дотле ни оних 90% деце која желе да слушају, рецимо, православну веронауку не смеју да је слушају... по мени, то је дискриминација већине.
    И даље остајем при свом да је веронаука нешто сасвим друго од историје религија, и да би ово друго требало изучавати на факултетима, кога занима.
    Историја религије није исто што и веронаука, то је историја односно филозофија или социологија, ние веронаука.

    Dalje skola nije u obavezi da ikoga verski odgaja,za to postoje specijalne verske skole i ako je roditelju zaista stlo da mu dete bude verski obrazovano on ce ga tamo i upisati...
    Школа је у обавези да децу учи веронауку јер је то прописало ресорно министарство.

    Od ono malo sto ej napisano naucio si koliko si htio drugim recima nista.Da si naucio i sve sto je napisano vezano za te predmete to bi opet bilo jedno veliko nista.
    Нисам бре учио само у школи. А о томе колико знам о другим религијама немо да потежемо!


    SQUAW kaže:
    Ja mislim da postoji pedagoška obuka koju učitelji veronauke prolaze. Takođe mi je čudno zašto ovo pitanje niko ne postavlja kada je reč o ljudima koji našoj deci predaju engleski jezik, situacija je ista.
    Ја се и данас сећам наставнице Стојанке која ми је предавала енглески у четвртом основне. Увек сам имао петице из енглеског, читаво школовање, одличне односе с наставницима, осим с њом, која ми је редовно давала тројке и тврдила како немам појма. При томе је имала нагласак као да је енглески учила негде у Мркоњић Граду. Гамад...
    Poruku je izmenio SQUAW, 15.09.2007 u 17:08 Razlog: spojene 2
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #22

    Odgovor: Veronauka

    Sto se tice obuke nastavnika veronauke, mozda ona i postoji, ali sigurno znam da u manjim mestima, veronauk predaje lokalni svestenik! Kao sto rece Arthut Dent, u tom slucaju se postavlja pitanje njihove strucnosti... Nije isto pricati grupi odraslih ljudi i grupi dece od 10 godina! Pristup mora biti skroz drugaciji!
    (slazem se, naravno, da se mora proveravati strucnost svih prosvetnih radnika, bez obzira koji predmet predaju!)

    Inace, ja sam protiv veronauke u skoli, iz vise razloga! Prvo, meni nije tu jasna jedna stvar od samog pocetka! Koliko ja znam, kod nas je crkva odvojena od drzave (kao i u mnogim drugim drzavama)! Po proslom Ustavu, to je znacilo da crkva nema pristup u skolu, vojsku, bolnice (ne znam kako je to regulisano Ustavom koji je usvojen prosle godine)! U evropskim drzavama u kojima je to slucaj, dakle, veronauke nema u drzavnim skolama, vec privatnim, verskim (bez obzira koja je vera u pitanju), pa ko voli nek izvoli...

    Ono sto mi se ne svidja jeste da se deca dele od malih nogu! Konkretna situacija: pre par godina (taman negde kad je uveden veronauk), bio je rodjendan jednom klincu od 11 godina! Igraju se deca u dvoristu, kad pocinja prozivka: "Ma, cutite vi, katolici!", "Ma, vi, pravoslavci, nemate pojma!"... Ja sam, naravno, bila u soku... U njihovim godinama, nisam pojma imala ko je koje nacionalnosti ni veroispovesti niti me je interesovalo... Znam ja da ni ta deca ne misle nista lose s tim (bar se nadam), ali cinjenica da odrastaju s takvim idejama i podelama u glavi, po meni nije dobra!

    I, najzad, smatram da je obaveza roditelja, a ne drzave da verski obrazuje dete! Vremena su se promenila, crkve su svima otvorene, niko te nece popreko gledati ako ides u crkvu i vodis svoje dete... Pa, to je upravo svrha crkve! Ne razumem zasto onda one postoje ako ce se u skolama deca uciti veri!

  8. #23

    Odgovor: Veronauka

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku



    Deca koja ne idu na veronauku ne lunjaju oko škole već imaju građansko vaspitanje


    Ups,sorry u BiH nema tog izbora.U BiH deca imaju samo fakultativno veronauku a gradjansko je obavezno i nisam sigurna da se proteze na osnovce toliko nisko,mozda smao u visim razredima osnovne i u srednjoj (3 i 4 razred).

    Нисам бре учио само у школи. А о томе колико знам о другим религијама немо да потежемо!
    A pa da,nisi ucio samo u skoli Ali 99% onih koji nesto nauce nauce samo u skoli a to je nistavno i zato ako treba da se uci religija neka svi uce sve a o vlastitoj ako zele vise u verskim skolama
    Poruku je izmenio Lillith, 15.09.2007 u 17:29
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  9. #24

    Odgovor: Veronauka

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Inace, ja sam protiv veronauke u skoli, iz vise razloga! Prvo, meni nije tu jasna jedna stvar od samog pocetka! Koliko ja znam, kod nas je crkva odvojena od drzave (kao i u mnogim drugim drzavama)! Po proslom Ustavu, to je znacilo da crkva nema pristup u skolu, vojsku, bolnice (ne znam kako je to regulisano Ustavom koji je usvojen prosle godine)! U evropskim drzavama u kojima je to slucaj, dakle, veronauke nema u drzavnim skolama, vec privatnim, verskim (bez obzira koja je vera u pitanju), pa ko voli nek izvoli...
    Код нас се одвојеност вере од државе најчешће тумачи на комунистички начин који се своди на репресију и изгон вере.
    Мени је несхватљива логика која би под изговором одвојености вере и државе прогнала свештенике из болница!
    Вера одвојена од државе значи да вера не може да намеће било шта, а не да не сме да се меша у било шта.
    У Данској се плаћа посебан порез за Данску лутеранску цркву, у Немачкој, Аустрији, Швајцарској... државне школе обезбеђују веронауку деци. Постоје и системи признатих вера, где рецимо држава даје посебан статус неким верама, док друге не забрањује наравно осим ако су деструктивне и противзаконите.
    Норвешка, Шведска, Финска, Данска, Енглеска, Шкотска, Грчка и неки швајцарски кантони имају државне/званичне цркве. Шпанија, Португал и Италија имају званичне везе с Католичком црквом, држава финансијски помаже цркву у Белгији, Луксембургу, Немачкој и Шведској... тако је то решено у Европи. А то што би неки милитантни атеисти да нам продају м. за б. је њихов проблем.
    Нема никаквог разлога да ми ту одвојеност Цркве и државе схватамо у неком екстремном обллику. Верске заједнице имају право да имају став о друштву као и свака друга организација или појединац.
    Црква није само свештенство, већ заједница верујућег народа, која има пуно право да, живећи у друштву у складу са својим иверењима, те своје вредности у истом том друштву и остварује.
    Веронаука у школама постоји јер постоји интересе истих оних грађана који плаћају порезе, није обавезна, никог се ни на шта не присиљава, тако да не видим потребу да то било коме смета јер се не слаже с његовим виђењем одвојености вере и државе и његовим уверењима. Смета само онима који би забранили све што није у складу с њиховом идејом о слободи и онима који би своја гледишта да наметну свакоме. Јер Црква никог не тера да иде на веронауку, већ постоје они који би онима који желе да иду на веронауку то ускратили.

    Ono sto mi se ne svidja jeste da se deca dele od malih nogu! Konkretna situacija: pre par godina (taman negde kad je uveden veronauk), bio je rodjendan jednom klincu od 11 godina! Igraju se deca u dvoristu, kad pocinja prozivka: "Ma, cutite vi, katolici!", "Ma, vi, pravoslavci, nemate pojma!"... Ja sam, naravno, bila u soku... U njihovim godinama, nisam pojma imala ko je koje nacionalnosti ni veroispovesti niti me je interesovalo... Znam ja da ni ta deca ne misle nista lose s tim (bar se nadam), ali cinjenica da odrastaju s takvim idejama i podelama u glavi, po meni nije dobra!
    По војвођанским школама рецимо имаш мађарска оделења, такво је постојало у мојој средњој школи. Једноставно, деца уче на свом матерњем језику, што је њихово право. Да ли би ти то укинула да не одвајаш децу?
    Мислим да је бесмислена тврдња да веронаука у школе уводи неке поделе које је немогуће превазићи. По тој логици би требало укинути и рецимо мађарска оделења по Војводини, а такве предлоге нисам чуо никад, иако постоје већ деценијама.

    I, najzad, smatram da je obaveza roditelja, a ne drzave da verski obrazuje dete! Vremena su se promenila, crkve su svima otvorene, niko te nece popreko gledati ako ides u crkvu i vodis svoje dete... Pa, to je upravo svrha crkve! Ne razumem zasto onda one postoje ako ce se u skolama deca uciti veri!
    По овој логици можемо рећи и да је обавеза родитеља а не државе да дете учи географији, математици, историји... јер побогу, зашто постоји опсерваторија на Звездари...

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Ups,sorry u BiH nema tog izbora.U BiH deca imaju samo fakultativno veronauku a gradjansko je obavezno i nisam sigurna da se proteze na osnovce toliko nisko,mozda smao u visim razredima osnovne i u srednjoj (3 i 4 razred).
    Чини ми се да је у РС обавезна православна веронаука.

    A pa da,nisi ucio samo u skoli Ali 99% onih koji nesto nauce nauce samo u skoli a to je nistavno i zato ako treba da se uci religija neka svi uce sve a o vlastitoj ako zele vise u verskim skolama
    По мени је логичније да се учи о својој религији, а ко жели више и о другима, нек учи де год хоће.
    Poruku je izmenio yossarian, 15.09.2007 u 17:43
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #25

    Odgovor: Veronauka

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    По мени је логичније да се учи о својој религији, а ко жели више и о другима, нек учи де год хоће.
    Samo cu ovo,ostalo me mrzi

    O svojoj religiji svako zna gde ce da nauci i nije sramota krscanina da ode u crkvu da cui ili muslimana u dzamiju ili jevreja u sinagogu ali jeste da ode neki od njih u suprotnu bogomolju ili da potrazi knjige da cita,opet nekog mora da pita...
    Sta ce carsija reci ako se zanima za tudju veru,sta ce rodbina reci?

    I ja nisam rekla da ne uci o svojoj religiji vec da SVI uce o SVIM religijama podjednako
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  11. #26

    Odgovor: Veronauka

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku

    I ja nisam rekla da ne uci o svojoj religiji vec da SVI uce o SVIM religijama podjednako
    sto i jeste ispravno, deca bi bila mnogo vise upucena u ostale vere i sledom toga, sigurno bi bilo vise tolerancije nego danas
    Krek, krek.. Ne gudra

  12. #27

    Odgovor: Veronauka

    samo da kazhem neshto shto se tiche "lunjanja oko shkole".. mi smo u osnovnoj shkoli imali izbor: uzeti vjeronauku ili ne uzeti vjeronauku.. nije bilo uzeti vjeronauku ili neshto drugo.. tako da nas 5 od celog razreda, koji nismo uzeli taj chas, nismo imali izbora, noo lunjati po i oko shkole.. ne kazhem da je nama to smetalo, daleko od toga no samo kazhem, da smo zbog radi jebeno glupog shkolskog sistema, da nismo imali malo pameti u glavi, mogli da upadamo u brdo sranja.. (iako smo upadali u brdo manjih, ali ne tako opasnih ) ne znam kako je sad, mada chisto sumnjam da se neshto promjenilo..
    posle u srednjoj smo imali izbor: vjeronauka ili etika... tako da je jedan razred bio sastavljen od onih koji su uzimali chas vjeronauke, a moj je bio pun etichara.. po svemu sudeci, ni na jednom ni na drugom se nije ne znam shta pametno nauchilo
    moomoo meee jooouu

  13. #28

    Odgovor: Veronauka

    Kada se kazhe da je crkva odvojena od drzhave, znachi nema shta da trazhi u drzhavnim institucijama u zvanichnom kapacitetu... Znachi, sveshtenik netje biti lekar u bolnici, ali mu niko netje zabraniti ulaz u bolnicu, ako to neki pacijent zatrazhi... Isto tako, pitanje je koliko je u interesu roditelja da im deca idu na veronauku... Jer, da ih to stvarno zanima, vodili bi decu u crkvu na chasove veronauke... Samo je problem shto su u pitanjmu novopecheni vernici, ili oni koji shalju decu tamo, jer bozhe moj, idu svi, pa da ide i dete... A kad su vetj bili pametni da uvedu veronauku, onda moraju da obezbede verouchitelje za SVU decu, pa makar to bilo 1 dete, budistichke vere... To resorno ministarstvo je lepo zamislilo kako tje to da funkcionishe u uzhoj Sbriji, gde su samo pravoslavci, a ovde u Vojvodini? Hotje rumunsko dete dobiti svog verouchitelja? Ili ono jedno dete koje netje na veronauku, vetj na gradjansko? Netje... Ako ne mozhesh da odrzhish jedan standard za sve, nemoj onda ni da pokushavash da radish... TO je diskriminacija...

    Crkava fala bogu gde god se okrenesh, samo nichu nove, pa ko hotje da mu dete bude edukovano o svojoj veri, neka izvoli, pa neka ga vodi u crkvu...

    Dakle, kratko i jasno, veronauci nije mesto u shkoli, vetj u crkvi... Niko ne proteruje crkvu nigde, meni se vishe chini da je to crkva radila... Ja mislim da bi se puno popova bash obradovalo da se ukinu shkole, pa da svi moraju kod njih da se uche...

    Dalje, pitanje kredibiliteta predavacha takodje stoji... Prvo, teoloshki fakultet je nemogutje nadgledati, ne mogu tachno da se setim kako to ide, ali niko nema uvid u plan i program predavanja na bogoslovskom fakultetu, i nema nikakvu kontrolu... To mi je malo idiotski, ali ajde, zhivimo u takvoj drzhavi... To sho je neko dobar pop, ne znachi da je dobar pedagog, i to stoji... Naravno, treba uvesti kontrolu SVIH predavacha, uchitelja, nastavnika, profesora, i ocenjivanje njihovog rada, od strane dece, roditelja, i kolega... Znam sigurno, da moja bivsha uchiteljica, ne bi sigurno doshla do penzije sa takvim ponashanjem kakvo je imala dok je mene "uchila"...

    Zashto je uvedena veronauka u osnovnu shkolu? Zato shto je lakshe oblikovati mladji um, od starijeg...

    Uvodjenje veronauke, a i gradjanskog prava, je po meni idiotsko, i samo dodatni stres za decu... Mozhe da budu fakultativni, bez ili-ili, nego ko hotje, mozhe i na jedno i na drugo...

    Nash obrazovni sistem mora da se iz korena promeni... Deca uche gomilu stvari koja im nikada netje trebati, i na kraju i ne znaju nishta...

    Slazhem se da se roditelji previshe uzdaju u institucije da ih nauche svemu i svachemu... Religija je neshto intimno, i kao takvo, trebalo bi da se uchi u intimnom krugu, u krugu porodice, a ne u bezlichnoj instituciji... Shvatam ja da roditelji puno rade da obezbede normalan zhivot za dete, ali to nije izgovor... Shto si ga pravio/la, ako nemas vremena za njega...

    Komplikovana tema za debatu, ali po mom mishljenju jako lako reshiva...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  14. #29

    Odgovor: Veronauka

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Код нас се одвојеност вере од државе најчешће тумачи на комунистички начин који се своди на репресију и изгон вере.
    Ja zaista ne vidim gde se kod nas vrsi represija na veru, a i ni na crkvu (namerno odvajam, jer vera i crkva kao institucija nisu ista stvar, bar ne za mene)! Naprotiv, mislim da crkva zaista ima svoje mesto u drustvu i danas veoma vaznu ulogu!

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Мени је несхватљива логика која би под изговором одвојености вере и државе прогнала свештенике из болница! .
    Ovo je tvoje proizvoljno tumacenje mojih reci pri cemu me pravis krajnje nehumanom osobom, sto stvarno nije fer! Ne razumem cemu preterivanje! Vidim da ti je stalo do teme ove rasprave, ali ima ljudi koji misle drugacije, a koji su pri tome gradjani Srbije bas kao i ti,... Ako neko ne misli kao ti, to ne znaci da je bezosecajan (kao sto ti mene okarakterisa )!
    Zivimo u gradjanskoj drzavi, sto znaci da svaki gradjanin ima izvesna prava i slobode (kao i obaveze), pa sigurno da to podrazumeva da ukoliko neko zeli da mu dodje svestenik u bolnicu, da mu to pravo nece biti uskraceno!

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Норвешка, Шведска, Финска, Данска, Енглеска, Шкотска, Грчка и неки швајцарски кантони имају државне/званичне цркве. Шпанија, Португал и Италија имају званичне везе с Католичком црквом, држава финансијски помаже цркву у Белгији, Луксембургу, Немачкој и Шведској... тако је то решено у Европи. А то што би неки милитантни атеисти да нам продају м. за б. је њихов проблем.
    Nije problem sto drzava finansijski pomaze crkvu, otisao si u drugom pravcu!
    Ovde pricamo o skolama, i jos jednom ponavljam, da su nekim drzavama u kojima je crkva odvojena od drzave, veronauk predaje u privatnim a ne drzavnim skolama!

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Веронаука у школама постоји јер постоји интересе истих оних грађана који плаћају порезе, није обавезна, никог се ни на шта не присиљава, тако да не видим потребу да то било коме смета јер се не слаже с његовим виђењем одвојености вере и државе и његовим уверењима. Смета само онима који би забранили све што није у складу с њиховом идејом о слободи и онима који би своја гледишта да наметну свакоме.
    (moj bold)

    Evo jos jednom kako ti olako karakterises ljude koji se ne slazu s tobom! Ovo je rasprava, iznosimo svoje misljenje, ne slazemo se i ok! Ja zaista nemam potrebu da namecem svoje misljenje vec ga iznosim! Ako bismo tako gledali stvari, kako ti navodis, pre imam utisak da ti najvise zelis da nametnes svoje misljenje jer komentarises svaki post koji nije u skladu sa tvojim principima!


    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    По војвођанским школама рецимо имаш мађарска оделења, такво је постојало у мојој средњој школи. Једноставно, деца уче на свом матерњем језику, што је њихово право. Да ли би ти то укинула да не одвајаш децу?
    Мислим да је бесмислена тврдња да веронаука у школе уводи неке поделе које је немогуће превазићи. По тој логици би требало укинути и рецимо мађарска оделења по Војводини, а такве предлоге нисам чуо никад, иако постоје већ деценијама.
    Ona situacija koju sam opisala me je iznenadila jer pre toga nisam cula tu decu da se oslovljavaju na taj nacin (ni na verskoj ni na nacionalnoj osnovi)... Za mene je to cudno i nimalo prijatno... Ako je situacija vec takva, onda treba uciti i decu kako da gledaju na takve podele! Uciti ih da zive sa razlicitostima! U tom je poenta situacije koju sam opisala! Ocigledno da u decijim glavicama je rodjena ta ideja podele, ali ih treba nauciti kako na nju da gledaju!

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    По овој логици можемо рећи и да је обавеза родитеља а не државе да дете учи географији, математици, историји... јер побогу, зашто постоји опсерваторија на Звездари...
    Ovo je krajnje banalan argument. Skola je jedina institucija koja pruza opste znanje iz raznih oblasti, pri cemu je nivo znanja i nacin njegovog prenosenja prilagodjen odredjenom uzrastu dece! Ne postoji nijedna druga institucija koja se tim bavi! (samo da te podsetim da upravo zato postoji iznijansiran skolski sistem, od osnovne skole do postdiplomskih studija prateci razlicite uzraste deteta, posle mladog coveka)
    Takodje, ovaj argument izmesta coveka iz 21. prvog veka u kojem je osnovno obrazovanje obaveza!
    Crkva pak ima za cilj da uvodi coveka u svet vere i duhovnosti, i zbog toga smatram da je crkva mesto u kojem deca treba da slusaju veronauk!


    Ne sumnjam da ces odgovoriti na ovaj moj post!
    Ja zaista ne bih isla dalje u raspravu jer sam iznela svoje misljenje!
    I dalje smatram da je danas - sutra moja duznost, volja, obaveza... da veru prenesem na svoje dete, dok od drzave ocekujem da mu pruzi kvalitetno obrazovanje iz drugih oblasti!
    to je sve od mene na ovoj temi!

  15. #30

    Odgovor: Veronauka

    Ne volim vjeronauk pa možete pretpostaviti da ga nisam niti pohađala. Ne smatram se stoga duhovno zakinutom. To je, jednostavno, bio moj odabir u životu i ne žalim zbog njega. Na svu sreću, imala sam (i imam još uvijek) roditelje koji se nisu petljali u te neke 'sitne' odluke već su pustili da razmišljam svojom glavom.

    Što se tiče mojeg djeteta, ako će htjeti, neka pohađa vjeronauk. Samo ne bih htjela da se upiše jer idu i svi pa da ona ne bude jedina koja ne ide. Pokušat ću joj usadit i razvit snagu volje da ne misli 'kud svi tud i mali Mujo'. Da nije greška i sramota odskakat iz društva. Već da se ponosi svojim čvrstim stavovima.

    A koliko vidim.. Mama bude ponosna bila
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

Strana 2 od 8 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •