Veronauka - Strana 4
Strana 4 od 8 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 109

Tema: Veronauka

  1. #46

    Odgovor: Veronauka

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Kada se kazhe da je crkva odvojena od drzhave, znachi nema shta da trazhi u drzhavnim institucijama u zvanichnom kapacitetu... Znachi, sveshtenik netje biti lekar u bolnici, ali mu niko netje zabraniti ulaz u bolnicu, ako to neki pacijent zatrazhi...
    С обзиром да је свештеник држављанин ове земље као и било ко други, може да буде у било којој државној институцији као и било који други грађанин.

    Isto tako, pitanje je koliko je u interesu roditelja da im deca idu na veronauku... Jer, da ih to stvarno zanima, vodili bi decu u crkvu na chasove veronauke... Samo je problem shto su u pitanjmu novopecheni vernici, ili oni koji shalju decu tamo, jer bozhe moj, idu svi, pa da ide i dete...
    Смешно је залагати се за људска права и слободе а онда задирати у право родитеља да васпитавају своју децу, упознају их са својом културом, традицијом и вером.
    Сваки родитељ има право да одлучи да ли ће дете да води у Цркву или не, или ће да га упише на веронауку у школи.

    A kad su vetj bili pametni da uvedu veronauku, onda moraju da obezbede verouchitelje za SVU decu, pa makar to bilo 1 dete, budistichke vere... To resorno ministarstvo je lepo zamislilo kako tje to da funkcionishe u uzhoj Sbriji, gde su samo pravoslavci, a ovde u Vojvodini? Hotje rumunsko dete dobiti svog verouchitelja? Ili ono jedno dete koje netje na veronauku, vetj na gradjansko? Netje... Ako ne mozhesh da odrzhish jedan standard za sve, nemoj onda ni da pokushavash da radish... TO je diskriminacija...
    Смешно, чувена теорија при којој је упражњавање и исказивање своје традиције, културе, идентитета, вере... аутоматски угрожавање некога ко је другачији!
    Због 1 будистичког детета 50% друге деце не сме да има своју веронауку... смешно. Само изговор да се наметну своји антиверски ставови. Људима треба омогућити што више права је могуће, али лудило је онемогућавати нешто онима којима је могуће обезбедити јер не може да се обезбеди и једној особи која је изузетак.

    Crkava fala bogu gde god se okrenesh, samo nichu nove, pa ko hotje da mu dete bude edukovano o svojoj veri, neka izvoli, pa neka ga vodi u crkvu...
    Ко си ти да то одређујеш? Тебе нико не тера на веронауку, ни твоју децу, а ти би другима да одређујеш да не могу да је имају у школама, јер се теби не свиђа. Сутра ћеш укинути физичко васпитање?

    Dakle, kratko i jasno, veronauci nije mesto u shkoli, vetj u crkvi...
    Кратко и јасно, веронауци је место и у школи. Шта ћеш сад?

    Niko ne proteruje crkvu nigde, meni se vishe chini da je to crkva radila...
    Ајде то своје причињавање мало аргументуј.

    Ja mislim da bi se puno popova bash obradovalo da se ukinu shkole, pa da svi moraju kod njih da se uche...
    Злонамерно вређање и ширење верске мржње.

    Dalje, pitanje kredibiliteta predavacha takodje stoji... Prvo, teoloshki fakultet je nemogutje nadgledati, ne mogu tachno da se setim kako to ide, ali niko nema uvid u plan i program predavanja na bogoslovskom fakultetu, i nema nikakvu kontrolu... To mi je malo idiotski, ali ajde, zhivimo u takvoj drzhavi... To sho je neko dobar pop, ne znachi da je dobar pedagog, i to stoji... Naravno, treba uvesti kontrolu SVIH predavacha, uchitelja, nastavnika, profesora, i ocenjivanje njihovog rada, od strane dece, roditelja, i kolega... Znam sigurno, da moja bivsha uchiteljica, ne bi sigurno doshla do penzije sa takvim ponashanjem kakvo je imala dok je mene "uchila"...
    Сам си себи одговорио. Сигурно знаш неке професоре на факултету рецимо који имају пролазност од 0,7% по испиту и чији испит се полаже по две године, због којих људи одустају од студија... дакле, проблем надгледања вероучитеља не разликује се од надгледања било којих других педагога.

    Zashto je uvedena veronauka u osnovnu shkolu? Zato shto je lakshe oblikovati mladji um, od starijeg...
    Сигурно, поповска завера. Пола западне Европе има веронауку, па их баш и није претворило у верске фанатике.

    Uvodjenje veronauke, a i gradjanskog prava, je po meni idiotsko, i samo dodatni stres za decu... Mozhe da budu fakultativni, bez ili-ili, nego ko hotje, mozhe i na jedno i na drugo...
    Па и јесу факултативни. Ако мислиш да је идиотско, не мораш да шаљеш своју децу.
    Слажем се да не би требало ово или-или.

    Slazhem se da se roditelji previshe uzdaju u institucije da ih nauche svemu i svachemu... Religija je neshto intimno, i kao takvo, trebalo bi da se uchi u intimnom krugu, u krugu porodice, a ne u bezlichnoj instituciji... Shvatam ja da roditelji puno rade da obezbede normalan zhivot za dete, ali to nije izgovor... Shto si ga pravio/la, ako nemas vremena za njega...
    Ма ово је страшно, све нека људска права и слободе, али ти би да одређујеш некоме како да живи, како да васпитава децу, да ли да има децу... не некоме, ти би да твоје аршине користе сви. Много арогантно, да си имао веронауку можда би научио нешто о скромности и поштовању других људи. Овако глумиш врховни ауторитет за све људе.

    Komplikovana tema za debatu, ali po mom mishljenju jako lako reshiva...
    Тако што ће све бити по твом...

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Ja zaista ne vidim gde se kod nas vrsi represija na veru, a i ni na crkvu (namerno odvajam, jer vera i crkva kao institucija nisu ista stvar, bar ne za mene)! Naprotiv, mislim da crkva zaista ima svoje mesto u drustvu i danas veoma vaznu ulogu!
    Врши се агресивна кампања против Цркве од стране којекаквих НВО. Кад причаш са следбеницима тих теорија, видиш да су они убеђени да је Црква данас највеће зло и одговрна за већину зала.

    Nije problem sto drzava finansijski pomaze crkvu, otisao si u drugom pravcu!
    Ovde pricamo o skolama, i jos jednom ponavljam, da su nekim drzavama u kojima je crkva odvojena od drzave, veronauk predaje u privatnim a ne drzavnim skolama!
    А у неким државама западне Европе веронаука је обавезна у државним школама. Шта ћемо сад?

    Evo jos jednom kako ti olako karakterises ljude koji se ne slazu s tobom! Ovo je rasprava, iznosimo svoje misljenje, ne slazemo se i ok! Ja zaista nemam potrebu da namecem svoje misljenje vec ga iznosim! Ako bismo tako gledali stvari, kako ti navodis, pre imam utisak da ti najvise zelis da nametnes svoje misljenje jer komentarises svaki post koji nije u skladu sa tvojim principima!
    Коментарисање поста је дискусија а не наметање. Ја не тражим да веронаука буде обавезна. Мада, кад размислим...

    Crkva pak ima za cilj da uvodi coveka u svet vere i duhovnosti, i zbog toga smatram da je crkva mesto u kojem deca treba da slusaju veronauk!
    Ја мислим да деца треба да слушају веронауку у школи.

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Ako je Srbija građanska država, onda treba zaboraviti na predmet veronauka, ali ako je Srbija država srbskog naroda, onda veronauka ima smisla, kao predmet u školama.
    Грађанска држава не значи заборављање или избацивање веронауке.

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Koliko se meni chini, Srbija je sekularna drzhava... Crkva ne mozhe da postane nikakav deo drzhave, a najmanje vazhan deo... Ne znam kakva je praksa svuda po svetu (ali tju definitivno da prouchim), ali jedna crkva nigde ne igra neku vazhnu ulogu, sem mozhda Grchke, Vatikana (koji je dodushe i zamishljen kao crkvena drzhava), i mozhda par nekih smeshnih, novonastalih drzhava...
    Грчка, Финска и Данска имају званичне државне цркве. Из данског буџета се одваја део за Данску цркву. Ако су ти такве државе назадне, реци ми која је напредна, Совјетски Савез?
    Црква у неком друштву игра улогу коју желе грађани тог друштва.

    Vetje, priznate religije po svetu, su oslobodjene platjanja poreza od strane drzhave, to stoji, i to je ok, ali ne mzhe jedna da preovladava... Nisu svi u Srbiji pravoslavci, ili uopshte vernici... Drzhava ne mozhe od mojih para da finansira, ovu ili onu crkvu, bez da ja to dam... Sam smisao crkve, koliko se ja setjam, je bio da se od dobrovoljnih priloga izdrzhava... Samo, pitam se, gde idu ti dobrovoljni prilozi, kad neshto ne vidim da je crkva organizovala neku dobrotvornu akciju, pa da je nekom dala neshto... Sve shto ja vidim je da nichu crkve na svakih kilometar, shto je po mom mishljenju preterivanje... Ako dodushe neko ne promeni status u teokratiju, pa da onda da znamo na chemu smo...
    Наравно да ће једна Црква да преовладава ако је поштује 80% становништва. То се не може забранити декретом. Све верске заједнице морају да имају једнак статус пред законом, али ако се једнака пажња посвећује вери коју следи 80% друштва и која има огромну улогу у развоју и опстанку народа и вери коју следи 1 верник, онда то није равноправност, онда је то дискриминација већине.
    Држава новац од пореза троши онако како одлуче влада и скупштина.
    Ако нећеш да се Црква меша у твој живот, с којим правом се ти мешаш у црквене ствари, типа изградње богомоља или расподеле прихода?

    Ali sad smo odlutali od tebe, jer je tema veronauka u shkolama, a ne status crkve u drzhavi...
    Тако је.

    Shta ovo znachi? Da treba matematiku, geografiju, srpski, izbaciti iz shkole? Mozhda da vratimo shkole po okrilje crkve, pa da nas popovi uche svetu? Svedoci smo da nam je omladina sve nepismenija i nepismenija, nemaju pojma gde se shta nalazi, vazhno je da znaju sve crkvene praznike... A shta tje ako jednom izadju u svet? Shta mogu sa tim znanjem? Veronauka i gradjansko pravu su na silu uvedeni u shkole, potpuno bespotrebno, i to je chinjenica... Crkvi da je stalo da poduchava decu, imali bi shkole veronauke pri svakoj crkvi, ali znaju da niko netje dovoditi decu, i onda su morali da nadju nachin da na silu to urade... E, tako ja to vidim, da jako puno "vernika" u ovoj zemlji samo kvazi veruje, a da istinski, i nisu bash neki vernici, nego to rade samo zbog komshiluka, kao i sve ostalo... To je moje mishljenje...
    С којим правом се ти мешаш у туђа верска определења? Веронаука није обавезна, дакле нема никакве силе.
    Кривити Цркву за лоше школство је чист безобразлук. Али сам заборавио, Црква је крива за све.

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Nisam ni mislio da netje dotji do izvrtanja onog shto sam rekao...
    Postavitju ti pitanje, veronauka treba u zhivotu? Hotje uchenjem veronauke nauchiti da zarade za hleb, da prehrane porodicu? Ja nisam imao veronauku, i nishta mi ne fali, ne verujem da bi me oni tamo bilo chemu korisnom za zhivot nauchili...
    Добро. Немој да тераш своју децу тамо. Пусти оне који хоће да шаљу своју децу на веронауку. Зашто је проблем истолерисати другачији поглед на ову тему?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Veronauka je uvedena u škole kao znak zahvalnosti SPC zbog lojalnosti u 5.oktobarskoj "revoulciji". Jedan on najlošijih poteza Djindjićeve politike.
    Тако је, чудо једно колико нам је тај потез штете нанео у ових седам година.

    Mislim da je u pitanju veeellliiikkkaaa greška. Trovati mlade umove teološkim glupostima i koještarijama najveći je zločin.
    А шта ако неким чудом постоји и неко ко не дели твоје погледе на веру и теологију? Мора да их усвоји?

    Još jedan politički problem se tu javlja : šta ćemo sa mislimanima, jeverijima, advenitstima? Tako se još više forsiraju razlike najpre medju decom, a kasnije i medju ljudima.
    И опет та стара прича, да се мањина не би осећала лоше треба да тероришемо већину. Ништа са неправославциам, омогућити и њима веронауку.
    Разлике већ постоје - и морају се поштовати. Мора се поштовати свачији идентитет и свачија посебност, па и већине. А мањине учити, као и већину, да то што је неко другачији од њих није напад на њих.

    Crkvi nikako nije mesto u obrazovanju.
    Ако мислиш да није, не похађај је и не шаљи своју децу на веронауку.

    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    izbegavam da potpisujem tudje postove ali ovaj prosto moram!
    i muka mi je shto kad god upalim tv ugledam popa!
    И опет ширење верске мржње на простачки начин.
    Прво, постани уредник телевизија па им одређуј програм. Друго, уведи кабловску, ја имам 80ак канала, и јако ретко виђам свештенике на њима.

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    A ako im mislimo dobro, nemojmo im puniti glavice koještarijama neprimerenim njihovom uzrastu.
    Ма да, манимо их прича о моралу и духу, оставимо их Гранду да их васпитава.

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Juce dodje jedna dvojcica i kaze kako im je pop rekao da svi krse svih 10 bozijih zapovesti jer cak i kad sanjas nekog drugog decka a ne svog cinis smrtni greh preljube,svaka necista misao je smrtnih greh i nema nikoga ko ne gresi...

    Takvim stvarima ispiraju deci mozak i onda kao treba da se radujemo kad nam deca idu da slusaju veronauku
    Доста бре тих примера, "причо ми један што је гледо".
    Poruku je izmenio BaneK, 11.12.2007 u 07:06 Razlog: kodovi
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #47

    Odgovor: Veronauka

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku



    Доста бре тих примера, "причо ми један што је гледо".
    Jao yossi,opet smo u ljubavi

    Dobit ces dokaz yosi ali ne ovde,ne mogu na forum da kacim na zalost
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  3. #48

    Odgovor: Veronauka

    -Crkvu niko ne proteruje, već je crkva proterivala-..
    Jeste ali čija i koja crkva? U ovo sam siguran, Pravoslavna nije spaljivala veštice, nije jurila po svetu za svojim osvajačkim vojskama da pokrsti nekrste .... i nije nikad pravila kičeraj u spoljašnjem izgledu.
    Neprekidna prožetost i suživot Crkve i države je jedini ispravni put Srbije, zemlje većinskog pravoslavnog življa, uz sveono maksimalno dobro prema drugim vernicima, pa prema tome i veronauka treba da ostane izborni predmet u školama sviđalo se to manjini ili ne!
    In vinas veritas

  4. #49

    Odgovor: Veronauka

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Juce dodje jedna dvojcica i kaze kako im je pop rekao da svi krse svih 10 bozijih zapovesti jer cak i kad sanjas nekog drugog decka a ne svog cinis smrtni greh preljube,svaka necista misao je smrtnih greh i nema nikoga ko ne gresi...

    Takvim stvarima ispiraju deci mozak i onda kao treba da se radujemo kad nam deca idu da slusaju veronauku
    Naravno, ovo sto pricas je zasigurno izvuceno iz konteksta. Da svi gresim, gresimo. To je istina. Ali da bi se 100% drzali 10 zapovesti morali bi da zivimo u samostanu ili bi nas okolina smatrala cudacima. Zato je tu roditelj da objasni deci. Vera nije matematika ili neka druga egzaktna nauka, pa da mozemo reci ovo je tacno, a ovo nije. Cak i u matematici se uvode nova pravila (nece vise biti samo dva logicka stanja Tacno/Netacno nego...).
    I ja da predajem veronauku ili neki slican predmet bih postupio isto. Deci treba reci apsolutnu istinu ali i na roditeljima je da tu istinu i malo pojasne. Ko od dece pozeli da se apsolutno ponasa po 10 zapovesti ici ce u popove (zar to nije logicno, pop=PR manager crkve).
    "Ispiranje mozga" - prejaka rec za ovaj pojam, a kako bi onda okarakterisala TV program koji ta deca gledaju. Stavi te dve suprotnosti jednu naspram druge pa onda reci sta je u stvari "ispiranje mozga".
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  5. #50

    Odgovor: Veronauka

    Ja licno nisam za veronauku u skoli iz jednog prostog razloga,sta da rade deca koja nisu pravoslavne vere ili pripadaju nekoj drugoj verskoj zajednici, kako god da se zove.Smatram da se osnova religije uci u porodici i u verskim skolama gde se predaje veronauk,prica o starom i novom zavetu,stvaranju sveta i samom bogu.Nemozemo decu naterati da nauce molitve, treba ih privoleti na neki nacin.Sta ako roditelji ne znaju osnove vere i sami ne znaju osnovne molitve,vec su culi onako usput ili su naprasno postali veliki vernici.Ja sam kao mala isla na veronauku koja je bila pri nasoj crkvi i smatram da je to bilo bolje ko je hteo taj je isao,a neki su se smejali tome i znate kakva su vec deca rugali se tome,jel boze moj to je bila sramota do pre par godina.A sad ...
    sreca je kada pored sebe imas voljene osobe

  6. #51

    Odgovor: Veronauka

    Citat zdenkavuk kaže: Pogledaj poruku
    Ja licno nisam za veronauku u skoli iz jednog prostog razloga,sta da rade deca koja nisu pravoslavne vere ili pripadaju nekoj drugoj verskoj zajednici, kako god da se zove.
    Па нико ту децу не тера ништа због православне деце! Могу да имају своју веронауку могу да немају никакву веронауку.
    Али по овоме би због неправославне деце православна деца била лишена веронауке. С којим правом неко због неправославне деце има право да било шта ускраћује православној деци? Веронаука за православну децу ништа не намеће ни ускраћује деци која нису православна.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #52

    Odgovor: Veronauka

    Ne znam što bi se članovi foruma mučili da kuckaju kad imaju Yossariona koji je tu da lupa packe proradikalskom retorikom..u sve se čovek razume...mililna jedna..čitali njega ili voju šešelja - isto nam je
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  8. #53

    Odgovor: Veronauka

    Utesih se ! Pomislio sam da samo ja mogu da budem kriv sto sam ziv ili sto sam svestran...

    Veronauka? Treba deca da znaju za sve strane sveta,pa sto da ne,ali ne bih je povezivao sa crkvom previse,vise kao filozofiju,pa sad ako je pravoslavna neka je,nasa je... Nego jel' to deca moraju ili mogu da biraju ?

  9. #54

    Odgovor: Veronauka

    Sreća da postoji sloboda mišljenja i izražavanja. Ali je nesreća što se suprotno mišljenje poistovećuje sa neprijateljem, pa sve više ovo liči na taktički rat koji preti da preraste u stvarni, ali samo u onom smislu bez oružja, ali zato pucamo iz svih ostalih koje nam padnu napamet fer i nefer. Za one koji neznaju šta je vera i učenje o njoj, šta veronauka omogućava saznanjem, možda je bolje da se okrenu humanizmu, možda će doći do saznanja da smo svi ljudi, ljudska bića različiti i da to treba humano ispoštovati. Ja retko dobijam negativne repute ili svega tri ili četiri, i uvek uzvratim pozitivnim sa iskrenim najboljim željama, ali ne kao revolt zbog negativa,već kao podsticaj da neprihvatljivo mišljenje nije neprihvatljiv čovek, tu širinu moje duše mi je vera dala, i zato sam Bogu zahvalan!
    In vinas veritas

  10. #55

    Odgovor: Veronauka

    vrlo brzo po rodjenju,krstila sam svoje dete
    ne jer je to u modi
    nego jer sam to smatrala ispravnim
    brat i ja takodje smo krsteni otprilike u istoj dobi
    dakle,nismo vernici od juce
    slava,Bozic,Uskrs...oduvek je toga bilo u mojoj porodici
    ni Tito nam nije mogao nista.....
    ne mogu da kazem da sam bas ortodoksni vernik,ali povremeno idem u crkvu...
    nikad ne bih promenila veru
    ni zbog koga i ni zbog cega
    takodje,ne trudim se da menjam stavove drugih ljudi.....
    veronauka u skoli? zasto ne? to je izborni predmet,ne obavezan
    dakle,ima i onaj drugi,gradjansko....
    pa,u cemu je onda problem?

    da se ja pitam,smanjila bi obim kojecega drugog od gradiva u skoli......
    Ploviti se mora i bez broda ..

  11. #56

    Odgovor: Veronauka

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    -Crkvu niko ne proteruje, već je crkva proterivala-..
    Jeste ali čija i koja crkva? U ovo sam siguran, Pravoslavna nije spaljivala veštice, nije jurila po svetu za svojim osvajačkim vojskama da pokrsti nekrste .... i nije nikad pravila kičeraj u spoljašnjem izgledu.
    Neprekidna prožetost i suživot Crkve i države je jedini ispravni put Srbije, zemlje većinskog pravoslavnog življa, uz sveono maksimalno dobro prema drugim vernicima, pa prema tome i veronauka treba da ostane izborni predmet u školama sviđalo se to manjini ili ne!
    Slazem se,takodje cu dodati da prava ne pravoslavne dece nisu ugrozena,znam jer su moja deca iz mesovitog braka,i nista im nije uskraceno sto se ove teme tice,ali vidim da se ipak talasa iz nekih drugih razloga nazalost,ne shvatamo sustinu teme

  12. #57

    Odgovor: Veronauka

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Sto se tice obuke nastavnika veronauke, mozda ona i postoji, ali sigurno znam da u manjim mestima, veronauk predaje lokalni svestenik! Kao sto rece Arthut Dent, u tom slucaju se postavlja pitanje njihove strucnosti... Nije isto pricati grupi odraslih ljudi i grupi dece od 10 godina! Pristup mora biti skroz drugaciji!
    Nije možda, nego postoji sigurno, e druga je stvar što svuda nije tako. To je ono što smeta (ali meni to smeta i kod ostalog nastavnog kadra ), jer veronauku ispada da predaju svi, samo ne oni koji treba da je predaju. Po školama u manjim mestima (a i u većim) je često predaju učiteljice () koje su išle samo na seminar vezan za nastavu iz veronauke... Jel ne treba da spominjem da su te učiteljice pre seminara pljuvale i kucale u drvo da ne čuje zlo? (i posle seminara nastavile da pljuju ) A da ne pričam o najtragičnijim primerima po tim manjim mestima kad veronauku drži ni manje ni više nego popadija koja je inače ekonomista po struci i nema minute prakse iz metodike, već je pogodna za to radno mesto samim tim što je popova žena

    Eto, to meni smeta, nikakav drugi problem ne vidim (fakultativno je, ko neće na veronauku - ne mora), kad je već moralo biti uvedeno, kao što rekoh u prošlom postu. A ostali prosvetari dobijaju rogove i od građanskog vaspitanja i od veronauke, jer deca uglavnom ništa ne rade na tim časovima, a samo se bespotrebno opterećuju pored punog krša časova koji već imaju

    I ako niste znali veronauka se obezbeđuje i za druge religije Bar za Mađare znam 100%

    (slazem se, naravno, da se mora proveravati strucnost svih prosvetnih radnika, bez obzira koji predmet predaju!)
    Apsolutno!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #58

    Odgovor: Veronauka

    Religija je ravnopravan elemenat kulture, ma šta mi pojedinačno mislili o tome. U prošlom periodu, kao što je poznato, taj elemenat je gušen na račun sasvim drugog sistema vrednosti. Poznati i ne tako davni događaji su na istorijskoj sceni potisnuli socijalizam sa ovih prostora, a sa njim i brižljivo planiran i inkorporiran u našim glavama u većoj ili manjoj meri jedan žilav i sklon neodgovornosti društveni sistem, koji još živucka u mnogim glavama iako se brojni njihovi vlasnici sada vatreno zaklinju na demokratiju i građanski sistem vrednosti...

    U nastojanju da se što pre osovi odgovarajući duhovni dekor koji će pratiti novonastale (povraćene) proizvodne odnose, sadašnja politička elita, ma kakva ona bila, je pred zaista brojnim izazovima i problemima, a veronauka u školama je jedan od, čini mi se, ključnih. Ona je investicija koja tek treba da donese rezultate u nekoj budućnosti. Pobornik sam uvođenju veronauke u školama i mislim da primedbe o nestručnosti sveštenika za taj posao ne stoje. Čak mi se čine i neozbiljne. Šta mi znamo o školovanju sveštenika? Šta današnje zrele generacije uopšte znaju o veronauci? Kakav li nam je ostali nastavnički kadar u evidentno korumpiranom školstvu i da li veroučitelji, civili, osim novca imaju snažniji motiv za izvođenje ove vrste nastave?

    Zakonskim aktima definisanim verskim zajednicama u Srbiji svakako treba omogućiti da edukuju decu koja su zainteresovana za tu vrstu nastave i to iz više razloga. Pre svega ona je realna potreba, jer građansko društvo je nemoguće bez verskih sloboda. Teško je zamisliti multikulturalno društvo bez takvog standarda, a da ne govorim da je verska nastava u većoj ili manjoj meri, ipak brana brojnim sektama koje vrebaju na ovim prostorima.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #59

    Odgovor: Veronauka

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Па нико ту децу не тера ништа због православне деце! Могу да имају своју веронауку могу да немају никакву веронауку.
    Али по овоме би због неправославне деце православна деца била лишена веронауке. С којим правом неко због неправославне деце има право да било шта ускраћује православној деци? Веронаука за православну децу ништа не намеће ни ускраћује деци која нису православна.
    Pravoslavna deca su lisena gradjanskog vaspitanja jer pohadjaju casove veronauke, a nepravoslavna deca su lisena svog verskog obrazovanja ukoliko ih nema dovoljno ili nema ko da im predaje taj predmet pa im je nametnuto gradjansko vaspitanje. Mislim, to je demagogija koju mozemo da protezemo u nedogled. Pitanje je da li je veronauka bas neophodna kao predmet u skoli a ne da li neko ima ili mu se uskracuje pravo na versku opredeljenost i ucenje o svojoj veri.
    Moje dete raste u mesovitom braku i sve sto treba da zna o veri svoje porodice naucice od mene i svog oca kao i od baba i deda.U svakom slucaju kako god okrenem vaspitavam ga u hriscanskom duhu. Vera i tradicija su nesto sto ide iz porodice i kuce. Besmisleno je ocekivati od obrazovne ustanove da duhovno uzdize decu u verskom smislu.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  15. #60
    Citat shacky kaže: Pogledaj poruku
    Pravoslavna deca su lisena gradjanskog vaspitanja jer pohadjaju casove veronauke,
    Погрешно. Лишена су "грађанског васпитања" јер је министарство одлучило да могу да бирају једно или друго. Не због веронауке.

    a nepravoslavna deca su lisena svog verskog obrazovanja ukoliko ih nema dovoljno ili nema ko da im predaje taj predmet pa im je nametnuto gradjansko vaspitanje.
    Тога их није лишила православна веронаука већ или министарство или њихова малобројност. Будимо реални, колико је рационално организовати веронауку за 0,7 ученика.

    Mislim, to je demagogija koju mozemo da protezemo u nedogled. Pitanje je da li je veronauka bas neophodna kao predmet u skoli a ne da li neko ima ili mu se uskracuje pravo na versku opredeljenost i ucenje o svojoj veri.
    То питање постављају углавном они који су против веронауке. Очигледно да неко мисли да је потребна, влада, министарство и колико сам у току, родитељи цирка половине деце. Они веронауку не намећу никоме. И зашто они који нису обавезни да им деца похађају, које нико ни на шта не тера, покушавају да ускрате право на учење о својој вери у државним школама? Воде неки свој антикрсташки рат, атеистички рат, желе да наметну своја гледишта свима? Данас је модерно бити против Цркве, ајде сви да вриштимо против Цркве, да је укидамо и истерујемо. Нема везе што нам ништа не намеће нити нас тера, хоћемо да је укинемо и онима који је желе. Можда не баш да је укинемо скроз, али да је избацимо из школа. Зашто? Па ето, ми је не волимо. Нема везе што нас ни на шта не тера нити нам ишта намеће.

    Moje dete raste u mesovitom braku i sve sto treba da zna o veri svoje porodice naucice od mene i svog oca kao i od baba i deda.U svakom slucaju kako god okrenem vaspitavam ga u hriscanskom duhu. Vera i tradicija su nesto sto ide iz porodice i kuce.
    То је твој избор.
    Шта ако моје дете расте у једнонационалном браку. И мислим да ни ја ни супруга не знамо да га научимо све што треба да зна о вери. Деда и баба још мање, а и далеко су. И желим да о томе нешто научи од школованог вероучитеља. У школи у коју иде, јер не желим да му узимам још времена поред школе од игре, од детињста?
    Ко има право то да ми забрани? Само зато јер му је, да цитирам несретну Анђелику, мука кад види попа? Само зато јер мисли да Црква треба да буде одвојена од државе на такав начин на који он мисли да је одговарајући? Само зато јер неко ко не шаље своје дете на веронауку и мисли да веронауке не треба да буде у школама?
    Поштујем твоје право, твоје мишљење, али зашто је теби проблем да испоштујеш моје?
    Зато што имаш један поглед на свет, и желиш да га наметнеш свима.

    Besmisleno je ocekivati od obrazovne ustanove da duhovno uzdize decu u verskom smislu.
    Још бесмисленије је очекивати да ће сваки родитељ у Србији где је икс% становништва функционално неписмено.
    Ја се с тобом не слажем. Не терам те да се сложиш. Немој ни ти мене да тераш и све у реду. То се зове толеранција, равноправност, поштовање другачијег.
    А не као оне аветиње НВО синоћ, које упозоравају на мржњу према другачијем и онда пљују Цркву и стварају антиклерикални савез. Заједно са Квиријом.

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam što bi se članovi foruma mučili da kuckaju kad imaju Yossariona koji je tu da lupa packe proradikalskom retorikom..u sve se čovek razume...mililna jedna..čitali njega ili voju šešelja - isto nam je
    Немој да мрзиш паметне људе, труди се да и ти постанеш паметнија

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Eto, to meni smeta, nikakav drugi problem ne vidim (fakultativno je, ko neće na veronauku - ne mora), kad je već moralo biti uvedeno, kao što rekoh u prošlom postu.
    Па проблем је јер су Чеда и слични створили хистерију против Цркве. Проблем је што постоји верска нетрпељивост. Проблем је што црквомрсци желе да забране Цркву и наметну свима своје погледе на њу. Зато их толико нервира нешто што их се не дотиче ама баш никако. Зато што не могу онима који њима ништа не намећу да наметну свој поглед на свет.
    Проблем је то искључиво комунистичко размишљање да свако мора да мисли као они и да све мора да буде једнообразно, да ништа не сме да постоји ако није по њиховом укусу.
    Ако бих се сад ја залагао за обавезну веронауку за оне који је неће, за свакодневне молитве у школи и катехизис уместо веронауке, са већим бројем часова за старију децу, био бих проглашен за верског фанатика.
    А кад врли "граџани" покушавају да наметну своје погледе на свет - ох, то је ок. Они само желе да отворе очи нама заосталима и слепима.

    И споји ове три поруке, једна је за другом
    Poruku je izmenio _baba_, 11.12.2007 u 13:45 Razlog: spajanje poruka
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 4 od 8 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •