Kako učite?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 53

Tema: Kako učite?

  1. #1

    Kako učite?

    Pade mi na pamet da pokrenem ovu, po meni temu u kojoj moze mnogo stosta da se kaze, a sve receno, u velikoj meri moze mozda I prakticno da se iskoristi kao neka od razmene nasih iskustava i saveta u vezi ucenja, spremanja ispita,...

    Elem, interesuje me sistem, tj. metod ili nacin kojim Vi ucite.

    Sto se mene tice, evo objasnicu koji je moj sistem: Prvo odredim koji predmet treba da se uci, i koliko imam vremena do polaganja istog. Zatim na blic pogledom pregledam naslove, i ocenim koliko mi je strana odokativno nepotrebno, koliko cu strana morati nauciti, i odoka vidim koliko je gradivo tesko. Zatim rasporedim to na broj dana koje imam pred sobom, s tim da zadnja 2-3 dana samo obnavljam. Kad sam odredio broj strana koje trebam danas preci, onda krecem, i dok ne zavrsim to sto treba nema stajanja, pa taman gruvao i ceo celcati dan (sta ces, tako ti je to kad gori pod nogama-a uvek se isceka jak pozar) . Pauze pravim na svaka odoka 2h po 10-15minuta, i u trenucima kad je klopa. (naravno to traje par dana, dok je udarni rok, a posle se vracam zezanciji, drustvu, i..., i cekam novi pozar pod nogama). S tim da se trudim da uklopim jelo u vreme kada mi organizam sam od sebe postaje pospan i usporen,kad pocne koncentracija da mi opada, a to sam primetio da je od 12h40min do 14h20minuta, zatim drugi minimum mi je od 18h10min-19h 30min, a treci minimum mi je u kasne i rane sate (vreme spavanja oko 01h30min-i ujutru 08h). Cak i kad ne gledam na sat , organizam sam po sebi uspori, i osetim monotoniju, i tad kad pogledam na sat, a ono uvek neko od navedenih vremena. Nasuprot minimumu primetio sam da od 9h-11h20min, zatim od 14h45min-17h20min gruvam tempom nikad jacim, i osecam se odmoran samo tako, prosto jednakom brzinom radim bilo koji posao, izmedju ostalog ako je u pitanju ucenje, onda u tim intervalima ucim gotovo jednakom brzinom kao sto i citam.
    Ono sto sam jos primetio jeste da postoje namirnice koje mi podsticu laksi rad, i cine me raspolozenijim (meso, riba, paprike, ...), dok npr. mleko, jogurt i slicno me samo jos vise uspore i nacine pospanim (iako ih obozavam, i pijem svaki dan).
    E, sad da nastavim dalje. Ucim tako sto tekst procitam-i potpuno se udubim, zamisljajuci situaciju koja se u njemu opisuje, a usput imam svesku i olovku pri ruci, i dva flomastera. Flomasterom jedne boje crtnem po kljucnoj reci-koja opisuje taj pasos, i olovkom je izvucem u svesku, a drugim svetlijim flomasterom obelezim bitne, ali ne toliko bitne stvari, i njih ne prepisujem. Zatim pogledam te reci, i ako vidim da znam svaku lepo da objasnim, onda prelazim na sledecu oblast, a ta sveska mi kasnije sluzi za obnavljanje u toku ona 2-3 dana koja sam naveo na pocetku. Ako nekim slucajem primetim da ne znam o svakoj od izvucenih reci u svesci da kazem definiciju, obrazlozenje i nesto vise, onda se vratim na taj pasos koji mi skripa, i izcitam ga jos 1-2 puta stalozeno dok ne ukapiram njegovu radnju.

    Otprilike to bi bilo to. Voleo bih da cujem vas , jer mozda je moj sistem los, pa ga treba menjati . Mozda postoji brzi , a laksi sistem ucenja, koji ce te konkretno objasniti, i time uticati na bolji razvoj naseg obrazovanja. Price o mapama uma i slicno da okacimo macku o rep, a ako ih neko i bude spominjao na ovoj temi, onda nek bude konkretno, prakticno, a ne ono pricam ti pricu, a nista ti ne kazem.
    ...................

  2. #2

    Odgovor: Kako učite?

    Ijao,covece,pa kako uspes da naucis i da zivis pored Mislim svaka ti cast ja tako nista ne bih mogla

    Elem,da se prvo predstavim,ja sma kampanjac 5 do 12 i studiram arhitekturu

    Moj sisetm ucenja je sledeci :
    -Ucim dva tri dana pred rok,najcesce, a evo sad cu da ucim koji dan duze zbog obimnog predmeta...
    -Fora je u tome sto u toku godine moram da idem na sve vezbe i da resavam projekte...Na taj nacin do ispitnog roka ja uglavnom savladam gradivo i onda mi zaista ne treba puno vremena da spremim ispit...Prakticno ostaje mi obnavljanje gradiva...
    -Svakom problemu pristupam logicki,svako zasto ima svoje zato...
    -Kada na red dodje ucenje iz knjiga ne podvlacim nista nego citam knjigu kao da citam roman...Nema podvlacenja pasosa i recenica i reci,samo citam i razmisljam o onome sto citam,pokusavam da shvatim materiju...
    -Pokupim sve rokove koji su bili,ispitna pitanja i onda odgovaram na svako,sto sazetije i svojim vlastitim recima...Nije vazno dal cu se posluziti knjigom ili nacim pokupljenim s neta,vazno je da je odgovr napisan mojim recima...
    -Neki predmeti su matematicki pa samo prevezbam zadatke a za neke ponovim samo standarde(predmeti koji se crtaju)...

    Svaki od predmeta na faxu sam polozila na neki od navedenih nacina i ni za jedan nisam potrosila preterano mnogo vremena...
    U svakom slucaju sistem ej dobar jer sve sto sma naucila nikada nisam zaboravila,cak ni biologiju iz srednje koju nisam otvorila vec 5-8 godina(zavisi koji razred)
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  3. #3

    Odgovor: Kako učite?

    Nemam ja bas neke metode... Kada mi se uci, ucim, kada ne...
    Obicno lekcije koje smo odradili u skoli jos jednom kod kuce procitam, zapisem ako mi nesto iz knjige nije jasno da bih na sledecem casu pitala profe, uradim domaci i to je to Neke predmete skoro da uopste ne ucim, na primer engleski, informatiku, a na informatici vise radimo na kompu, takoreci vise radimo praksu nego teoriju, a to mi je super, posto mi je mnogo lakse da shvatim nesto kada to sama uradim, vise puta, tako da mi ti predmeti (i jos poneki koje ne umem da prevedem ) idu relativno lako.
    Termin pismenih obicno dobijemo vec u septembru, a tacne lekcije koje cemo imati na pismenom nedelju dana pre. Tako da, tih nedelju dana obicno strahujem, stalno ucim, pravim kratke klopa-pauze i pis-pauze Desi mi se i da nocu ucim, mada nisam ja bas za to, velika sam spavalica
    I tako... Ne prolazim bas lose, mogu vam reci Iako je ova moja "metoda" katastrofa
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  4. #4

    Odgovor: Kako učite?

    strasan sam kampanjac i retko kad ucim ako ne moram
    ali ide ovako.. prvo procitam gradivo koje moram da naucim pa posle toga podvucem bitno, samo olovkom posle toga biflanje i onda ponavljanje dok se ne utvrdi
    nikad mi ne oduzme vise od nedelju dana, jer kad znam da moram da ucim, u stanju sam po 15ak sati da provedem uz knjigu, uz eventualne pauze za klopanje
    i mnogo mi je lakse da neke teze stvari upamtim ako se zamislim u datoj situaciji i kako bih ja postupila
    za nabrajanje, dovoljno mi je da naucim pocetno slovo i tako da upamtim redosled nabrajanja i cao
    Krek, krek.. Ne gudra

  5. #5

    Odgovor: Kako učite?

    Pa uglavnom su mi sva predavanja i vežbe bile obavezne...Usput sam imala puno radova i seminarskih, tako da sam u skoro svaki ispit imala priličan uvid po pitanju sadržine i onoga što se traži od mene da znam...
    Sumiram udžbenik (mada mi se retko desi da neki ispit spremam iz jedne knjige, obično to bude od dve do pet), svoje beleske...analiziram pitanja ako ih dobijem...Iščitam sve...i obično krenem da izvlačim neku suštinu, koja će mi kasnije biti "kostur" za ponavljanje...

  6. #6

  7. #7

    Odgovor: Kako učite?

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    ...ne učim...
    JOj al lazeš...a one silne zakone, ni pravnik ti nije ravan

  8. #8

    Odgovor: Kako učite?

    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    JOj al lazeš...a one silne zakone, ni pravnik ti nije ravan
    ...šta ti radiš off-topic......sram te bilo......od koga li si to naučila...

  9. #9

    Odgovor: Kako učite?

    најбоље је да вам ја не дајем савете како учити,
    за све ове године студенстког стажа и живота, могу само рећи да се сваки узбиљно уложен рад види у индексу, а то сигурно није мали рад, понекада то може бити срећа, али врло ретко.
    Poruku je izmenio StOlA, 15.09.2007 u 23:50

  10. #10

    Odgovor: Kako učite?

    Ne ucim a kad sam ucila preozbilno sam shvatila moju obavezu ,ucim da dokazem samu sebe i mojih roditeljuma da budem njihova gordost .Svaki ima svoj nacin za rad a uspeh nam se vidi u nasim indeksima.

  11. #11

    Odgovor: Kako učite?

    Citat aca kaže:
    Sto se mene tice, evo objasnicu koji je moj sistem: Prvo odredim koji predmet treba da se uci, i koliko imam vremena do polaganja istog. Zatim na blic pogledom pregledam naslove, i ocenim koliko mi je strana odokativno nepotrebno, koliko cu strana morati nauciti, i odoka vidim koliko je gradivo tesko. Zatim rasporedim to na broj dana koje imam pred sobom, s tim da zadnja 2-3 dana samo obnavljam. Kad sam odredio broj strana koje trebam danas preci, onda krecem, i dok ne zavrsim to sto treba nema stajanja, pa taman gruvao i ceo celcati dan
    E ovaj deo cu samo prepisati od tebe jer je gotovo isti sem onog dela na blic pogledas sta je bitno a sta ne.. To je kod mene sve bitno u prvom citanju, jer tad odredjujem sta se izbacuje..

    Inace i ja sa kampanjac, sve kad zagusti, tad je i koncentracija najbolja..

    Tih par dana za ponavljanje, citam i ponavljam u sebi samo podvuceno.. Markerom podvlacim najbitnije, a obicnom olovkom manje bitno, pa ako pri ponavljanju ne mogu da reprodukujem to najbitnije ili mi nije jasno procitam to manje bitno

    Eto
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  12. #12

    Odgovor: Kako učite?

    ne ucim...
    ali je krajnje vreme da pochnem......
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  13. #13

    Odgovor: Kako učite?

    E,ja idem u osnovnu
    Ucim... Ne znam,imam glupih nastavnika pa njihove predmete ne ucim. Ne znam zasto,ali to nikako ne mogu da ucim...
    Mislim da najvise strebam biologiju i stvarno se trudim,jer moram. A nastavnica glupaca napala i govori da ne ucim pa moram
    A nacin... Pa nista,sto nam izdiktira u svesku naucim lijepo. Citam,ponovim,citam ponovim...
    Ma nista,jednostavno strebam... Hehehehe

  14. #14

    Odgovor: Kako učite?

    ajd ovako, u ono vrijeme dok se studiralo. kad se divljalo, divljalo se. nikakva knjiga se nije pipala, ali kad se ucilo, pipkale su se samo knjige, onako, strog dijetetski rezim. ustajanje u 7, dorucak, strebanje od 8 do 12, pa rucak, pa strebanje do 5, pa vecera, pa strebanje do 8, pa malo luftiranja, pa strebanje do ponoci. koncepcija strebanja: uopsteno citanje, vadjenje formula, definicija, skica u svesku. onda detaljno udubljivanje, podvlacenje, pa ponavljanje. i uvijek bi mi pred ispit falio jedan dan, ma koliko rano pocela uciti.
    nattydread is coming to dinner

  15. #15

    Odgovor: Kako učite?

    Ucim sa razumevanjem, jer nema sanse drugacije, pogotovu kada su mi predmeti tro-cetvoro-petosemestralni!
    Inace, nemam nikakav metod, sednem citam i ukljucujem kognitivne prosece...

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako krešete?
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 12.10.2018, 12:30
  2. Kako ste otišli?
    Autor euridika u forumu Dijaspora
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 18.04.2015, 14:29
  3. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:28
  4. Kako lazu muskarci, a kako zene
    Autor LaraKroft u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:35
  5. Kako se ljubite
    Autor Lillith u forumu Astrologija
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 25.02.2012, 08:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •