Gojaznost kod dece
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Gojaznost kod dece

    Moja mladja ćerka je debeljuuuuuca.
    Da li postoji dijeta koja je primenljiva kod dece, a da to ne utiče na njihov metabolizam?

  2. #2

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    PA dijeta kod gojaznih osoba se i primenjuje da utice na metabolizam,tj da ga ubrza...

    Tvoje dete bi trebalo da jede vise voca i povrca a manje slatkisa i da se mnooooogo vise krece,da se bavi sportom,da trckara an svezem vazduhu isl...

    Neka jede manje obroke a cesce I nemoj da je silis da ocisti tanjur iza sebe,neka ostavi sto ne moze da pojede a i stavi manje na tanjir,lako je dosuti
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  3. #3

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Problem i jeste u tome što se malo kreće. Pokušaću da uvedem večernju šetnju od 45 do 60 min. Prijaće i meni, svakako.

  4. #4

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Ja se užasavam kad moja baka tjera moju malu da pojede sve na tanjuru da ono što je ostalo ne bi plakalo. Tttttt

    Koju borbu ja imam doma jer moja baka stalno ispituje moju malu jel' gladna. I ja tada ispadam loša mama jer joj ne dam jesti. A stvar je u tome da ja znam jel' moja gladna ili ne. Jesam joj ja mama?? A zašto ju ispituje stalno? Naime, moja joj dođe i traži čokoladu jer je 'gladna' pa ova pomisli kako je moja neuhranjena. Alo, dijete je gladno čokolade a ne ne znam čega!
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  5. #5

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    I moje je dete malo tapacirano, al' je muško i pliva i jede kao zmaj, jer se i troši. Kao mali hulk Ništa alarmantno, doduše, al' je ogroman

    Citat Beogradjanka kaže: Pogledaj poruku
    Problem i jeste u tome što se malo kreće. Pokušaću da uvedem večernju šetnju od 45 do 60 min. Prijaće i meni, svakako.
    Pod obavezno ti je da sve što uvodiš za dete, uvodiš i za sebe. Dete ima slabiju volju nego što je ima odrastao čovek pa tako ako njemu planiraš izbaciti nešto iz ishrane, izbaci svim ukućanima, moj ti je savet. A i fer je, i dete će to primetiti. I naravno, ništa bez saveta lekara i razgovora sa njim, jer će savet o dijeti najbolje primiti od nekog ko nije "njegov", a nema bolje osobe za to, ostavlja utisak (a i zdravlje je u pitanju).

    Ako već imate problem, šetaj sa njom i upiši je na neki sport vanredno.

    p.s. I proveri da li je tvoje dete usamljeno, nesrećno, nezadovoljno ili se negde ne uspeva prilagoditi. Sve ono što važi za nas starije, važi i za njih. A znaš zbog čega se sve ljudi znaju gojiti
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    14 Odgovor: Gojaznost kod dece

    Citat Beogradjanka kaže: Pogledaj poruku
    Problem i jeste u tome što se malo kreće. Pokušaću da uvedem večernju šetnju od 45 do 60 min. Prijaće i meni, svakako.
    Ne znam u kom je uzrastu tvoje detence... Znam svakako da mi se moj klinac skoro na glavu popenje dok ne izašemo napolje..

    O čudima koje pravi po stanu - nemam nikakav komentar - jednostavno takvo je dete - kaoi sva deca - živo i zdravo - hvala Bogu. Non - stop u pokretu.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  7. #7

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Citat Beogradjanka kaže: Pogledaj poruku
    Moja mladja ćerka je debeljuuuuuca.
    Da li postoji dijeta koja je primenljiva kod dece, a da to ne utiče na njihov metabolizam?
    Napravi joj obroke u normalno vreme... ni sluchajno ono jedenje posle 12 i sl...
    Ja imam drugaricu koja je poprilichno mrshava i pokazala mi je sliku iz osnove...ono je za neverovati koliko je bila debela
    i kaze majka joj jedan dan rekla: dosta je bilo cim ustanesh ima da jedesh i posle 19-20h nema vishe... i upisala je na neki ples cini mi se..i svaka zeni chast...

    Ja imam sestru koja se redovno zbucka kad bude na selu kod bake, kao i svi mi
    Al zato cim se vrnemo u nash lepi city odma se pichi svaki dan na bazen, na kosharkicu, Kej, Djardino

    Ubica mekog srca.

  8. #8

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Citat Kill Bill kaže: Pogledaj poruku
    Napravi joj obroke u normalno vreme... ni sluchajno ono jedenje posle 12 i sl...
    Ja imam drugaricu koja je poprilichno mrshava i pokazala mi je sliku iz osnove...ono je za neverovati koliko je bila debela
    i kaze majka joj jedan dan rekla: dosta je bilo cim ustanesh ima da jedesh i posle 19-20h nema vishe... i upisala je na neki ples cini mi se..i svaka zeni chast...
    Hvala Vam svima na savetima. Moja debeljuca ima 11 godina. Bavi se odbojkom 3 x nedeljno, ali očito da to nije dovoljno.
    Emotivno je vrlo osetljiva i može stalno da jede. Možda zaista to ima veze jedno sa drugim.
    Osim toga voli i sama da sprema "klopu". Posle pice koju ona napravi...prste poližete.
    U suštini sve radi sa uživanjem pa i kad jede uživa.
    Izbacila sam sve gazirane napitke, slatkiše veoma retko kupujem, prestala sam i kolače da pravim.
    Problem je što ja po ceo dan radim, nisam kod kuće i ne mogu da kontrolišem njenu ishranu.

  9. #9

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Citat Beogradjanka kaže: Pogledaj poruku
    Hvala Vam svima na savetima. Moja debeljuca ima 11 godina. Bavi se odbojkom 3 x nedeljno, ali očito da to nije dovoljno.
    Emotivno je vrlo osetljiva i može stalno da jede. Možda zaista to ima veze jedno sa drugim.
    Osim toga voli i sama da sprema "klopu". Posle pice koju ona napravi...prste poližete.
    U suštini sve radi sa uživanjem pa i kad jede uživa.
    Izbacila sam sve gazirane napitke, slatkiše veoma retko kupujem, prestala sam i kolače da pravim.
    Problem je što ja po ceo dan radim, nisam kod kuće i ne mogu da kontrolišem njenu ishranu.

    znam tocno tvoj problem Beogradjanka. i moj je sin (devet godina) kako squaw kaze "tapaciran", a trenira 3-4 puta tjedno kung fu. ne kupujem sokice-limunice niti slatkise, obavezno jede minimum jednom dnevno skuhano, nosi sendvic u skolu tako da vidim sta jede i koliko ali ipak je popunjen. nije debeo, ali daleko da je od mrsavka. vidim da u ovom dobu izuzetno brzo raste i kod njega to ide po principu udeblja se pa se odjednom izduzi. garderoba se prvo suzi pa se onda odjednom skrati i bude velika u struku. jos se nadam da ce to nestati u pubertetu...
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  10. #10

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Država plaća rehabilitaciju


    Gojazna deca od 12 do 18 godina, izmenom Pravilnika o upućivanju na rehabilitaciju, dobila su prvi put pravo da o trošku zdravstvenog osiguranja provedu tri nedelje godišnje u nekom od rehabilitacionih centara. Prema odluci Upravnog odbora Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) finansiraće se medicinska edukacija i programi fizičkih aktivnosti za ovu decu. „To je preventivni program. Zbog gojaznosti, ova deca su u riziku da obole od kardiovaskularnih bolesti, degenerativnih oboljenja zglobova, dijabetesa. U rehabilitacionim centrima kroz specijalizovane programe deca bi trebalo da nauče kako da se pravilno hrane, i da kroz program fizičkih vežbi smanje kilažu koliko je to moguće”, rekao je za „Večernje novosti” Vladan Ignjatović iz RZZO. On kaže da smo po broju gojazne dece daleko od Amerikanaca, među kojima se registruje najviše gojaznih, ali se i kod stalno povećava broj dece sa viškom kilograma. Poslednja istraživanja pokazuju da je 15 odsto dece već u predškolskom uzrastu gojazno. Kod 35 odsto punačkih prisutan je metabolički sindrom, odnosno sklonost ka obolevanju od šećerne bolesti i kardiovaskularnih oboljenja. Već kod desetogodišnjaka, osim viška kilograma, registruju se povišen krvni pritisak i nivo šećera i holesterola u krvi - pokazalo je istraživanje Unicefa među najmlađom populacijom u Srbiji. Osim gojazne dece, na 21 dan rehabilitacije godišnje o trošku osiguranja imaju pravo oboleli od cerebralne paralize, posledica dečije paralize, multiple skleroze, mišićne distrofije, paraplegije, i svi osiguranici sa sličnim trajnim dijagnozama.


    mudrica.com

    Šta mislite o pokretanju ove akcije? Da li je gojaznost kod dece postala alarmantna?
    I may not be perfect but I'm always me

  11. #11

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    O pokretanju akcije sve najbolje.
    Koliko ja uspem da primetim, postaje alarmantno. Drugačije je nego kad sam ja bila mala. Drugačije smo se hranili i odrastali. Više je gojazne dece. Da li je tome sada kriv tempo i uslovi života, svakako da jeste, ali ljudi zapostave ono što je najbitnije. Znam decu (a i načujem od svog deteta) koja se hrane po pekarama (onim odvratnim i napucanim testom koječime) za ručak i to jako često ili bar 4 puta nedeljno jedu pljeskavice sa ulice. A ima ko da im kuva, samo je valjda tako lakše. Dete ne može da ima naviku ukoliko mu je ne stvoriš. Možda su to one gojaznosti koje će proći sa pubertetom ili bi bile tu i da nije tih pekara, možda ja preuveličavam, al' ne čini mi se dobro. Sve to negde ostavi posledice na razvoj i zdravlje
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #12

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Sve vremenom dođe na svoje, "izduže" se deca pred i u pubertetu, uglavnom. A dotle? Sve ste rekli. Osim sedenja uz TV i komp, dobro se zamisliti i šta sve može da u tom periodu muči dete. Na ovo mislim ( ništa lično, moram da podvučem i bukvalno, jer svi smo najosetljiviji na decu, normalno ):
    ...

    I proveri da li je tvoje dete usamljeno, nesrećno, nezadovoljno ili se negde ne uspeva prilagoditi. Sve ono što važi za nas starije, važi i za njih. A znaš zbog čega se sve ljudi znaju gojiti


    Zdravstveni problemi koji se kasnije javljaju kod gojazne dece i adolescenata

    * A. Kardiovaskularni sistem
    -hiperholesterolemija i dislipidemija
    -hipertenzija
    * B. Endokrini sistem
    -hiperinsulinizam
    -insulinska rezistencija-smanjena tolerancija glukoze
    -tip 2 dijabetes melitusa
    -neredovnost menstruacija
    * C. Mentalno zdravlje(depresija)
    * D. Respiratorni sistem (astma)
    * E. Ortopedski problemi (genu varum)
    * F. Gastrointestinalni (nealkoholni steatohepatitis)

    O prevalenciji i ostalim korisnim stvarima na ovu temu ===>
    http://www.zcza.org.rs/s023.htm
    http://www.diabetes.rs/zdravljedeci.htm
    Poruku je izmenio Mish, 05.10.2009 u 01:45 Razlog: linkovi

  13. #13

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Svaka čast za ovu akciju, nadam se da će zaista imati uspeha kod dece...

    Potpuno se slažem sa Squaw, zaista mislim da ima mnogo gojazne dece, a da to mnogim roditeljima ne predstavlja alarmantnu situaciju... Često se desi da dok šetam sa mojim momcima sretnemo neke njihove drugare sa majkama kako sede u pekari i jedu picu sa gomilom kečapa, obično u neko skroz neobično vreme.
    Mi u našoj kući se pridržavamo pravila da se ujutro na prazan stomak jede voće i to sveže, a tek posle tri sata nakon jela dolazi doručak. Moje kuvanje obiluje povrćem, grisina u kući gotovo da i nemam, a slatkiši su od prvog dana cenzurisani na najmanju moguću meru... Deca se ne bune, ali kada odu u goste tu ne mogu baš toliko da kontrolišem, pa bude ''malo preterivanja'' od strane baba...
    Pored ishrane, jako je bitno omogućiti deci boravak na igralištu, šetati sa njima ili neki vid rekreacije (moji momci idu na gimnastiku).
    Naravno, sve to uspeva i kod dece, ukoliko se i mi pridržavamo svih tih malih pravila...
    Najvažnije u svemu tome jeste da ne zaboravimo da deca od malih nogu stvaraju navike u ishrani koje je posle teško ispraviti...

  14. #14

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Znate što mi nije jasno?

    U današnje vrijeme klincima prijeti pretilost od najranije dobi. Pogledajmo Amerikance i njihove navike u školama sa brzom hranom i gaziranim pićima..

    Ali da se ja vratim na temu.. Moja malena čisto dobro izgleda za svoje godine. Kada su je vagali i mjerili u vrtiću, imala je 107 cm te 15,5 kg. Po meni je to ok jer vidim kako izgleda. Ima malo špekeca na trbuhu, ima mišiće na rukicama, guzu malenu, ma mrak mi je sva. Ali ovima u vrtiću je ona lagano neuhranjena..



    Alo, pa zašto??? Znate zašto? Jer po njihovim standardima, dijete visine 110 cm bi trebalo imati 17 kg.

    Ok, i?? Moja ima 107 cm i 15,5 kg. U čemu je tu problem?? Ne kužim, majke mi.

    Želim reći, trudim se da moja malena ne papa špek navečer, ne silim ju da pojede sve sa tanjura. I što ispada onda.. Da je neuhranjena.

    Jesus. Kako da se bojim protiv gojaznosti kada ispada da dijete koje super izgleda i koje je živahno da poludiš -> da je neuhranjeno..

    (molim vas da pogledate slikicu moje curice u temi fotografije naših anđela pa mi recite zar i vi mislite da je 'mršava'??)
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  15. #15

    Odgovor: Gojaznost kod dece

    Pre neki dan sam bila na bazenu i zgrozila sam se koliko ima gojazne dece. Strasno mi je kad vidim da devojcica od desetak godina ima tri reda sala na stomaku.Izgleda ko moja baba.
    Ne pravim se nesto pametna,ali brate mili sta rade ti roditelji?Ne znam bas da dete moze biti gojazno od domace kuhinje.Najlakse je otici na pice,jesti kojekakvo testo,cipsove,...a onda se drzi za glavu i kupuj proizvode za smanjeje kilaze.Kasno je brale!
    Moja deca moraju da jedu kuvanje,a kad pojedu dobiju po cokoladicu i sokic i to je to.Grickalice retko dobijaju,ne zato sto smo skrti nego zato sto necu da se nezdravo hrane.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Imunitet kod dece
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 10:33
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Prezasticivanje dece
    Autor artistry u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 09:42
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •