Judo (Dzudo)
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9

Tema: Judo (Dzudo)

  1. #1

    Judo (Dzudo)


    Kao neko ko je trenirao vise godina dzudo, smatrao sam da bi mozda bilo zanimljivo da se nadje I neka tema o dzudou na ovom forumu.

    Dzudo je divan sport i borilacka vestina, i moze ga trenirati i staro i mlado. U klubu najmladji clan nam je bila jedna devojcica, imala je tri godine (doduse, ona nije radila tehnike, vec samo vezbice, razgibavanje i slicno), a najstariji clan koliko ja znam imao je preko 60godina (cica izuzetno pokretan). Bilo je dosta decurlije, ponajvise one uzrasta oko treceg-cetvrtog razreda osnovne, ali i starijih ljudi (najvise onih oko 35-45godina). Nekako mog uzrasta je slabije bilo (samo nas dvoje), pa smo se uklopili sa starijima. Doduse, bacali su nas , i brisali tatami (strunjacice) s nama, ali smo se dosledno drzali, i u borbama koje su se uvek odrzavale u drugoj polovini treninga (posle zagrevanja i vezbi padova, ponavljanja tehnika stojecih, parternih, davljenja i poluga) i cesto pobedjivali protivnike teze i po 30kg. U to vreme ja sam imao oko 75kg.

    Zeleo bih ovim postom da dam do znanja da dzudo nije tuca, i da se njime ljudi ne bave i ne treniraju ga da bi druge ljude vukli za nos i usi kad im se prohte. Na protiv, dzudo je jedan od najhumanijih sportova , i borilacka vestina koja u sebi uglavnom (mogu reci i gotovo iskljucivo) ima samo odbrambene tehnike, a sam trening je osmisljen tako da do povreda moze doci uglavnom samo zbog vase ne paznje (ako se niste dovoljno zagrejali).

    Dzudo je danas i olimpijski sport (od 1964godine za muskarce, i od 1992godine za zene). Nastao je u Japanu u 19tom veku. Naime, do tada su se gotovo sve borilacke vestine nazivale dziu-dzicom. Vreme u kojem se dziudzicu razvijala bilo je vreme samuraja, i ...


    Vec u vreme nastanka dzudoa, videlo se da macevi i slicno oruzje postaju proslost, i da se prelazi na vatreno oruzje. Zbog toga su u dzudou pored odbrane od nozeva i hladnog oruzja uvrstene i tehnike odbrane od pistolja, i sl.

    Jigoro Kano (1860-193 je osnivac dzudoa. On je iz dziudzice uzeo najbolje tehnike, malo ih usavrsio, i formirao borilacku vestinu judo (dzudo). U to vreme-(to je bilo 1882/3god), on je sa nekoliko (9) svojih djaka osnovao Kodokan skolu. Ubrzo tj. vec 1886godine dzudo je postao jako popularan. Vecina vojnih jedinica je ucila dzudo, a i danas se te tehnike nezaobilazne u policiji, ...


    Dzudoka, odnosno covek koji se bavi dzudoom mora biti pametan i spreman da u svakoj situaciji nadje resenje. Ne sme izazivati, da ne kalja ime svoga ucitelja.

    Pre nego li udje na tatami (strunjace kojim je pokriven prostor za treninge) mora se izuti, bosih nogu, skupljenih, i prekloniti se u pocast svome ucitelju okrenut licem ka istoku. Na sebi treba nositi kimono , koji je sastavljen od znatno debljeg i kruceg materijala nego li za ostale borilacke sportove. Reveri kimona su narocito ojacani (gajtanima), kako se ne bi pokidali pri bacanju i borbama.
    Pojas koji se nosi oko struka sirine je oko 5cm a boja mu zavisi od stadijuma, tj. od nivoa napretka i znanja. Prvih sest pojaseva oznacavaju se pod nazivom kju. I to, beli pojas dobija pocetnik, i on se obelezava kao 6-kju (najnizi), zatim zuti, narandzasti, zeleni, plavi, i braon . Braon se oznacava kao 1-kju, odnosno prvi kju do majstorskog. Zatim slede majstori , i oni nose crni pojas. Ukupno ima 10dana .Crni pojasevi se razlikuju po tzv. Danima. Prvih 8 dana (ne misli se na period od 24h, nego na titulu koja se tako zove-ustvari pravi nazivi su shodan, nidan, sandan, yodan, godan, rokudan, shichidan , hachidan ) su crni. Najvisi stepen koji moze da se postigne jeste 10-ti dan. Majstor 9-tog (kudan), i 10-tog dana (judan ) dobija crveni pojas. Za to mora biti izuzetno spreman, godine i godine treninga iza sebe da ima, da je nacinio velike zasluge za tu vestinu, i jos...Izuzetno su retki majstori koji imaju i 3-ci dan, a kamoli 5,6, ili...dan, i prava je cast imati borbu sa nekim od njih.
    Pantalonice su kratke i ne dosezu pete, vec se clanci na nogama vide.
    Nakon adekvatnog odevanja, pozdrava i stupanja na tatami, zapocinje se zagrevanjem, radom vezbi za zagrevanje.
    Zatim pocinju vezbe za snagu i kondiciju, i kada je telo dovoljno zagrejano, vezbaju se padovi u napred, nazad, u stranu, zatim stojece tehnike- tehnike bacanja, tehnike u parteru, gusenja (naravno niko vas nece ugusiti, vec kad osetite da vam se vrti u glavi, tapnete rukom o strunjacu, i protivnik vas pusti), poluge .

    Osnovno od svega je biti mek, fleksibilan, ali jak i cvrst, u mogucnosti da sa sto manje poteza izbacite protivnika iz ravnoteze. Jako je bitan u tome hod, i osecaj da ako protivnik navaljuje na vas, vi mu plasirate tehniku koja ce iskoristiti njegovu snagu u vasu korist.
    Bitno je i da ako vam ne uspe ta tehnika koju ste pokusali, ne zastanete, vec istog momenta pokusate drugu, adekvatnu za tu situaciju.

    Same borbe se odrzavaju na tatamiju (15*15m radi bezbednosti, ma da je efikasna povrsina za borbu 10*10m), na kome postoji ocrtana crvena linija. Van crvene linije nije dozvoljeno bacati protivnika -da se ne povredi. Postoje tehnike koje plasiraju protivnika na nekoliko metara razdaljine. Tako ako zapocnemo tehniku unutar polja oivicenog crvenom linijom, a protivnika bacimo malo jace, pa padne dalje, izvan dozvoljenog okvira, bacanje se smatra valjanim i ispravnim.

    Sudije koje nadgleaju borbu duzne su da obrate paznju i na aktivnost boraca, i ako su pasivni onda se dele kazne tzv. Shido. Sto se tice poena, tu postoji Ipon, koji znaci da smo protivnika bacili na ledja, i tada dobijamo 10poena, i istog trenutka pobedu. Wazari donosi 7poena, to je kad uspemo da bacimo protivnika na rame, kuk, ili guzu.

    Ako smo pokusali bacanje, a ono nije bas uspelo kako smo ocekivali dobijamo Juko, ili Koku, al njima se ne moze pobediti ako protivnik ima cak i jedan wazari, jer se ne sabira npr. dva jukoa po 5 poena znaci 10poena=ipon, i pobedili, ne ne,to se tako ne radi-ne poistovecuje se. Mozete imati i 50jukoa, i 20Koka, dzaba sem ako niko nije imao wazari ili ipon. Ako dva takmicara imaju jedan juko=5poena, a drugi dve koke=2*3=6poena, pobedjuje onaj sa jukoom, jer se juko dobija za jace i bolje bacanje od koke.

    Na kraju , moram reci da vas dzudo nacini spremnijim za brza razmisljanja, ulije vam vise sigurnosti, samopouzdanja, nacini vas borbenijim kroz zivot, i nauci vas da postavite sebi ciljeve koje cete se truditi da dostignete. U ozbiljnijim situacijama vas nacini pribranijim, a ovako u svakodnevnici opreznijim. Nacini vas snaznijim, lepse gradjenim, i punijim energije, poveca vam kondiciju, izdrzljivost , i ...

    U sustini, poznavao sam, a poznajem jos uvek veliki broj ljudi koji su trenirali dzudo-verujte, ni mrava ne bi zgazili-ljudi pacifiste, ne vole nasilje, treniraju dzudo koji je gotovo iskljucivo odbranbena vestina, i nema funkciju napadaca i nasilnika. Stoga, ako birate sport, i dvoumite se koji trenirati-dzudo je pravi sport za Vas.
    ...................

  2. #2

    Odgovor: Judo (Dzudo)

    Dragomir Bečanović



    Dragomir Bečanović, rodjen 10.02.1965 godine u Niksicu je legenda je dzudo sporta u bivsoj Jugoslaviji. Nastupao je za Niksicki dzudo klub JK Akademik.

    Već 1987. godine doživio je prvi veliki međunarodni uspjeh, osvojivši srebrnu medalju na evropskom prvenstvu u Parizu, kada su ga sudije sprijecile da se okiti najsjajnijim odlicjem jer su pobjedu poklonili domacem takmicaru. Te godine, prvi put, izabiran je za sportistu Crne Gore.

    1988. godine Bečanović postaje prvak Jugoslavije i prvak Balkana.

    Kruna čitavog njegovog rada je osvajanje zlatne medalje na svjetskom prvenstvu 1989. godine u Beogradu i tada postaje prvi jugoslovenski džudista koji se okitio najsjajnijim odličjem na svjetskom šampionatu. On je, istovremeno, i prvi džudista iz ostatka Svijeta koji je u lakoj kategoriji (do 65 kg) prekinuo dominaciju Japanaca.

    1989. godine izabran je za najboljeg sportistu Crne Gore i Jugoslavije.

    1990. godine dobio je nagradu 18 septembar najveće priznanje Nikšića.

    1991. godine je prestao aktivno da se bavi džudoom.

    Trenutno radi kao ambasador za sport, toleranciju i fer-plej u Vladi Crne Gore.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  3. #3

    Odgovor: Judo (Dzudo)


    Dokaz da i zene mogu da se bave dzudoom je sigurno Mara Marković nosilac crnog pojasa 6dan u dzudou. Član je komisije Ontarija za dodelu pojaseva i trener je džudoa. Dzudoom se bavi oko 40godina. Počela je 1965. u Novom Sadu, u klubu "Slavija".
    Mara je ušla u reprezentaciju Jugoslavije već u 16.godini. Danas zivi u Kanadi, gde se preselila 1993godine.
    1984godine magistrirala je na Fakultetu za fizičku kulturu u Novom Sadu-gde je i radila na katedri za borilacke vestine-dzudoa. 1993godine pocinje sa doktorskom disertacijom.
    1989godine postaje trener reprezentacije Jugoslavije za zene.

    Mara Marković Siladi je osvajala zlatna odličja na međunarodnim takmičenjima u Sofiji 1969, Torinu 1970, Pragu 1973, Alma Ati 1974, Frankfurtu 1975, Novom Sadu 1975, Kijevu1976, Parizu 1976, Kopenhagenu 1980, Montrealu 1994, dve u Beču 2004. i dve u Torontu 2005. Srebrnih takodje ima dosta.
    ...................

  4. #4

    Odgovor: Judo (Dzudo)

    Još kao klinac sam imao veliku želju da treniram džudo, međutim, stari me nije puštao, pošto sam bio 'premršav'..on je nekoliko godina bio aktivni takmičar i taman pred polaganje za crni pojas, povrijedi se na rutinskom treningu (sparing partner mu padne na rame i totalno ga dislocira). Poslije toga se nije mogao potpuno oporaviti, pa na red dođoše posao, porodica..
    Danas, još uvijek mnogo volim ovaj sport, ali kontam da mi je malo kasno sada da počinjem. Ko zna...
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  5. #5

    Odgovor: Judo (Dzudo)

    Citat greco kaže: Pogledaj poruku
    Još kao klinac sam imao veliku želju da treniram džudo, međutim, stari me nije puštao, pošto sam bio 'premršav'..on je nekoliko godina bio aktivni takmičar i taman pred polaganje za crni pojas, povrijedi se na rutinskom treningu (sparing partner mu padne na rame i totalno ga dislocira). Poslije toga se nije mogao potpuno oporaviti, pa na red dođoše posao, porodica..
    Danas, još uvijek mnogo volim ovaj sport, ali kontam da mi je malo kasno sada da počinjem. Ko zna...

    Ne mogu, a da ne prokomentarisem ovaj post, a usput cu nesto reci I o povredama koje se mogu javiti, I o telesnoj konstituciji, a i o godinama vezanim za trening dzudoa.

    Prvo, sto se telesne konstitucije tice, uglavnom (ali ne i iskljucivo) na dzudo dolaze krupni ljudi, sirokih ramena, jakih ledja, podlaktica, i butina. Uglavnom ga treniraju ljudi osrednje visine. Sve to sto sam naveo je zbog vece stabilnosti, teze vas protivnik izvede iz ravnoteze ako ste siri a nizi. Medjutim, kao sto rekoh, uglavnom ali ne i skljucivo, ima dosta ljudi koji nisu sirokih ramena, pa treniraju dzudo, i to vrlo uspesno. Takodje ima ljudi i koji su visoki, pa im fino ide, ali isto tako ima i nizih, kojima super ide dzudo. Znaci svak moze da se bavi dzudoom, ne bitno da li je metar i zelja za visinom, ili je nebu pod oblake visok. Nekako moje misljenje je da su dzudisti najbolji ako su oko 170-180cm, ni preniski, ni previsoki.
    Sto se same snage tice, vremenom je stices, jer 20minuta borbe (da ne spominjem da ces je u zavisnosti od kluba imati i znatno duze) znaci mnogo vise nego li da radis oho ho koliko sklekova, ...
    Problem sa snagom je imao i sam osnivac Jigoro Kano,i upravo je zeleo da napravi dzudo kao skup tehnika koje bi coveku omogucile da savlada fizicki jaceg protivnika od sebe, uz utrosak razumne kolicine snage.
    Sto se tice vremena kada se moze trenirati dzudo. Pa moze kad god ti je volja, treniraju ga i ljudi od 5, ali i od 65godina. E sad naravno razumem ja tebe, malo se glupo osecas , i razmisljas ej ja imam dvadeset i tri godine, pa svi ce mi se smejati sto tek sad pocinjem tamo sa klincima. To je tabu, otrcani fazon kojem se smeju samo malogradjani. Drugari u klubu te sigurno nece gledati lose zbog toga sto oni imaju npr. braon ili crni pojas, a ti beli, zuti. Oni ce jedva docekati jednog prijatelja vise, jednog sparing partnera vise. Bice im milo da te bacaju, jer nije fora samo jednog protivnika cije si sve cake pokupio da ljoljas o strunjacu-al veruj mi, bice ti lepo i kad ti bacas, i kad tebe bacaju, jer ces nauciti da padas u relativno kretkom roku,i cak sta niko te ni nece bacati dok ne savladas padove, (sem ako sam urgiras da te bacaju), i bas te posle briga da li ces pasti jednom ili trista jednom za vreme treninga. Plus razne posete drugim klubovima, ma milina.
    Danas vlada neko foliranje ljudi, svi se prave da mnoge stvari nikad ne rade, Boze sacuvaj da oni pocnu trening sa 18-28godina sa nekim klincima ili matoracima, ko, oni, ma ne, ni u snu, nisu oni seljaci, niti ...E vidis, upravo takvo razmisljanje je dovelo do cudne strukture u dzudo klubovima, ali i u ostalim borilackim vestinama i sportovima. Uglavnom najvise ima klinaca prvi, drugi, treci, cetvrti, peti razred osnovne skole koji tek pocinju sa treninzima. Nekako cini mi se da je najbolji period upravo tu negde oko 10-13godina, i oni posle stignu i na razna takmicenja. Naravno ima ih i od 4-5-6godina, ali , oni su jos mali, ipak je potrebno i razmisljanje i predvidjanje situacije u momentu, sto tako mala deca i nisu naj vestija da osmisle, ali se zato taj period moze iskoristiti da steknu naviku, kulturu, drugarski odnos, kondiciju, i nauce ponesto usput se zdravo razvijajuci, i igrajuci, jer je taj uzrast naj veseliji, i kad obuku kimona sebe dozivljavaju kao Nindze, i odjednom postaju najjaci i najveseliji na svetu. Usput, mnogo se bolji rezultati postizu u skoli ako se trenira, bar tako je bilo kod nas u klubu-svi su postali dobri djaci i studenti, cak i oni koji to nisu bili, jer jednostavno mozak bolje radi, puni ste energije, osecate da volu rep mozete iscupati, a i ustalite malo bolje radne navike.Druge ljude gledate smirenije, postanete pacifista, covek koji ne zeli nasilje, iako mnogi zamisljaju, ha, on trenira borilacku vestinu, verovatno da voli stalno da se bije i taba sa svim i svakim-sto uopste nije tacno (ja se ne secam da je neko u klubu bio tako napaljen, doduse, bio je jedan decko, al ga je trener urazumio i izveo na pravi put). E, sad da odemo malo i do onih od oko 18-28godina. Ajd sve do oko 17-18 godine ljudi dolaze i nije im problem sto su pocetnici . Nekome nije problem ni sa 25 sto je pocetnik-i ne treba ni da mu bude, jer vas svi lepo prime i docekaju kao novog clana, ali, uglavnom su ljudi od oko 18-28 godina ti koji su stidniji, koje je stid da tad zapocinju (nadje se po neki hrabar, i to treba ceniti, i dodje kao pocetnik) . E, vidis, kad prodju te godine lude, kada se mnogo stosta radi zbog drustva, zbog devojcica, i kada se dosta obraca paznja ko ce kako reagovati na to sto radimo, to jest kad sami mi od buve pravimo magarca, onda nailazi neko razumnije doba, doba zrelijih, i ljudi koji zele da rade ono sto vole. Upravo je to razlog zasto je po klubovima dosta tih ljudi od 30-40-50godina. Cak i pocetnika sa 30,31,32,33god...ima solidno. A nije redak slucaj da je otac doveo sina, pa se zajedno uclane i treniraju od pocetka. Pamtim slucaj da je otac dovodio svoju cerkicu od 3-4 godine u klub, i sa njom trenirao, a i njemu je prvi put to bilo, i ostali su nekoliko meseci-posle su napustili, jer je bilo hladno vreme da bi znojavi isli kuci na minus 15 stepeni.
    Znaci, ni godine te ne trebaju sputavati. Verovatno da ti klub ima odvojene termine za trening odraslih i malih, a ako nema, Boze moj, pa i sa klincima je lepo, samo moras prevazici svoju psiho barijeru koju samo ti vidis, a drugi veruj mi ne bi ni obratili paznju na nju. Mozda neces ici na takmicenja (a mozda i hoces ako budes dobar i uporan), ali to nema veze, ides za svoj cef, iz ljubavi, iz zivotne zelje da treniras to, da probas i nastavis.
    Sto se povreda tice. To je borilacki sport, a ne sah, da se odmah razumemo. Nekada su se ljudi bavili dziudzicuom koja je tradicionalno obuhvatala dosta razlicitih vestina, ali su se treninzi odvijali izuzetno grubo. Jigoro je izmislio novi humaniji sistem treninga, u kojem se broj povreda sveo na zanemarljiv. Mogu ti slobodno reci da vecina povreda-naj najveci deo nastaje usled toga sto se nisi dovoljno zagrejao-tvojom krivicom-jer niko ti ne brani da se zagrevas koliko zelis.
    ...................

  6. #6

    Odgovor: Judo (Dzudo)

    Prekosinoc sam prisustvovao mnogo smiješnoj sceni. Poslije slave, kod prijatelja, odlučimo još malo produžiti pijančenje u jednoj birtiji.. Na putu do iste, neke budale se zakače za nas (tačnije, jedna budala sa društvom, za mog prijatelja). Taj lik je magnet za budale, vjerovatno zato što je visok oko 170cm, pa se ljudi lako okuraže, šta li.. Jedino što ti likovi nikad ne znaju da je momak 3. dan judoa Elem, nisam ni trepnuo, a tehnika 'ko uchi gari' bijaše primjenjena u praksi. Kako mi je bilo smiješno vidjeti mrcinu, za glavu veću od njega, kako leti sa nogama iznad glave. Sve se završilo tako što su frajeri shvatili da smo svi lagano popili i da su se zeznuli..nastupilo povlačenje.
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  7. #7

    Odgovor: Judo (Dzudo)

    Evo da malo ukrasimo ovu stranicu..

    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  8. #8

    Odgovor: Judo (Dzudo)

    Ovaj prijatelj (džudista) me je jako obradovao, pošto mi reče da planira sa ocem otvoriti klub (već su kupili tatamije). Stari mu je takođe majstor džudoa, trenirao u Partizanu, bio reprezentativac Jugoslavije... Ipak ispade da mi je suđeno..
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  9. #9

    Odgovor: Judo (Dzudo)

    Judo je ubedljivo najbolji borilacki sport...
    Poruku je izmenio Meggy, 30.06.2011 u 19:15 Razlog: uklonjen link

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •