Ћирилица или latinica - Strana 2
Strana 2 od 18 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 270
  1. #16

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    citam sa lakocom oba pisma, i sa time nemam problema. pisem iskljucivo na latinici, jer mi je tako lakse. nisamo cesto pisali cirilicom u osnovnoj, u srednjoj je cirilica bila protjerana,a na fakultetu je svatko pisao kako je htio, tako da se ja i dalje drzim latinice, jer mi je mnogo laksa.
    nattydread is coming to dinner

  2. #17

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Da kažem da smatram da je ćirilica najlepše pismo, to mi nije glupo.

    Pa nije nesto ni preterano pismo. Meni nije nista posebno. Isto sranje samo drugo pakovanje.

  3. #18

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Pa nije nesto ni preterano pismo.

    ako nije pismo no shto je onda? glava mozhda?
    moomoo meee jooouu

  4. #19

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Navikla sam se na latinično pismo još u osnovnoj školi. Brže pišem na latinici.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  5. #20

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Pa nije nesto ni preterano pismo. Meni nije nista posebno. Isto sranje samo drugo pakovanje.
    Pa da, sve zavisi kako ko voli i kako se kome šta dopada ili šta mu je lakše da koristi. Nekom je lepo arapsko, kinesko, latinično... a nekom svejedno i nije mu je nijedno pismo posebno. Ja zaboravih samo da naglasim u ovom postu ono što sam u prvom

    Za mene je ćirilica najlepše i najsavršenije pismo
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #21

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    ako nije pismo no shto je onda? glava mozhda?
    E vestice... preterano je novosadski zargonski izraz za prelepo, predobro...

  7. #22

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ћирилицу увек где се може писати ћирилицом, и ручно и "машински". Такође неко је напоменуо, не волим да видим на неком званичном формулару измешана писма, на пример тако је у мојој личној карти, лична карта на ћирилици а машином куцано на латиници, срећом у последње време већина државних формулара се штампа на ћирилици.

    ко год да је отворио тему требао је убацити и гласање, чисто да имамо увид у бројно стање.

  8. #23

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    U 99% slučajeva pišem latinicu. Potpisujem se isto tako.
    Nemam ništa protiv ćirilice. Latinica mi je lepša, mnogo je jednostavnija. Manje linija za pisanje. A ionako sam pristalica minimalizma. Štampana ćirilica mi se nikako ne sviđa, dok opet pisana ima nekog duha, nije da je volim, ali lepo izgleda u starim crkvenim knjigama i ka je rukom pisana.
    A pored svega toga, učio sam engleski od 2 osnovne, tj. od kako sam naučio latinicu (išao sam na privatne časove). Tako da sam na tim časovima i u školi na engleskom, nemačkom, i kao što je goldie rekla na matematici, hemiji, fizici i ostalim tehničkim predmetima pisao latinicu. Tako da kad su prestali da nas teraju da jedan pismeni pišemo latinicom drugi ćirilicom, tad sam prestao da pišem ćirilicu.
    A uzmimo u obzir da sam ja na Commodore-u 128 i XT-u počeo da pišem programe, a kasnije na PCu radio u DOS-u, na win95, 98 ... gde nije bilo podrške za ćirilicu. Jednostavno rečeno, uvek je oko mene bila više prisutna latinica, i ja sam je jednostavno prihvatio.
    Takođe smatram da je suludo izbacivati i jedno i drugo pismo iz upotrebe, i da treba da bude podjednako zastupljeno, pa "ko voli, nek izvoli". A ćirilica mi je manje lepa jer mi nekako ne deluje efektno kad se stavi sam jedna do tri reči, kad je u pitanju akcidenična tipografija (fly-eri, bilbordi, logoi, plakati ...).
    Dok me je na primer jako iznerviralo kad sam u Zagrebu na razgovoru za posao dao nekom čoveku iz agencije dokument na ćirilici, i on je na to rekao da mu ja pročitam, jer on ne zna da čita to pismo (a lik je imao preko 40god i morao je u školi učiti ćirilicu). Dok na primer moj brat koji živi u Zagrebu i nije imao prilike da nauči ćirilicu u osnovnoj školi, jer je posleratna generacija, sad se trudi da je nauči, jer kad dođe kod mene u goste, ne zna pola stvari da pročita, a govori istim jezikom. I isto tako ne volim kad se skraćenice koje su na engleskom, tipa PC, CIA, FBI, i neke druge skraćenice tehničke prirode napišu ćirilicom, pa onda ako se već pišu ćirilicom, nek se bar prevedu, pa onda neće biti ПЦ nego ПК, ali tad bi bilo previše konfuzno, tako da je najbolje da se napiše latinicom samo ta reč. Isto mi je jako smešno kad u radnji dobijem raču gde piše Малборо лајт . Tako da treba da imamo i jedno i drugo jer smo bogatiji, ali ne treba praviti razlike i praviti problem ako neko piše jednim ili drugim pismom.

  9. #24

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    E vestice... preterano je novosadski zargonski izraz za prelepo, predobro...
    a zooo

    primljeno k znanju
    moomoo meee jooouu

  10. #25

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ćirilicu koristitim u poslovnoj i ličnoj komunikaciji, žašto sam ovde odabrao latinicu ne znam. Smatram da smo u prednosti ukoliko koristimo oba pisma, ali ćirilicu na prvom mestu.

  11. #26

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Jasno Pa, izvoli, citiraj i dalje i navodi te glupe primere. Ja mislim da sam bila jasna. Samo nisam htela navoditi da je latinica radno pismo kao ostali, jer mi je to glupo. I jer bi većina njih kucala latinicom i da nema programa i programiranja i izveštaja itd, jer je lakše Da kažem da smatram da je ćirilica najlepše pismo, to mi nije glupo. I da kažem da mi je lakše da koristim latinicu na kompjuteru ni to mi nije glupo.
    Мислим да смо обоје јасни пућанству...
    Nije mi lepo da se nerviram oko prebacivanja svaki čas, zaista.
    Поглавице како ли се тек изнервираш кад ти неко кола загребе, кад је шалтер дама нељубазна...бррр, не бих био у њиховој кожи.
    Ti si prvi počeo pričati o oblačenju
    То само да би дошли до свлачења...
    Zar ima ljudi koji misle da forume posećuju samo stanovnici Srbije? I zar ima ljudi koji misle da svi stanovnici Srbije znaju ćirilicu?
    Нема потребе за претераним глорификовањем форума. Јасно је да га највише посећују становници Србије, српске дијаспоре и солидан број осталих народа из бивших Ју република. Па зар има људи који мисле да сви становници Србије не знају ћирилицу?! Можда по која баба са села, неки јадничак Ром који није ишао у школу, ал ти не долазе на форуме, јел... А они који у Србији не знају ћирилицу, буди сигурна да не знају ни латиницу, у школици се прво учи ћирилица... А ти кад си тако брижна, пиши на латиници и то на енглеском, на уни језику, да те цео свет "разуме"...
    O ne. Kakva šteta što ti tako delujem
    Не! Делујеш ми као Покахонтас...

    Pored onoga što rekoh o orijentisanosti, takođe mi je smešno što znam šta će da kažu pre nego što zinu
    О ђе си Клеопатра, нисам те препозн'о?!

    što se nekako smatraju većim patriotama od ljudi koji pišu latinicom, što ih prati određeni način mišljenja, što sam sigurna da im se oči zacakle na ove teme, pažljivo pogledaju za koju se rečenicu mogu zakačiti da bi pravili raspravu, što ih shvataju lično, što liče na rasiste i ksenofobičare i što od pisma uživaju napraviti politiku. Naravno, i ovde je akcenat na "često" kao i u onome što si citirao. I naravno, nije isključeno da sam u zabludi i da ja to jedina primećujem po forumima
    Да, да, ''ми'' се хранимо туђим постовима... Опрости, али која је поента форума...
    Кажу да је фобичном све фобично, непошетном све непоштено... Не знам да ли схваташ, али ти си управо од овога направила политику, а нас који се користимо својим писмом етикетирала у националисте, нацисте, расисте...

    Све у свему

  12. #27

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Кажу да је фобичном све фобично, непошетном све непоштено... Не знам да ли схваташ, али ти си управо од овога направила политику, а нас који се користимо својим писмом етикетирала у националисте, нацисте, расисте...
    Ne, ja sam samo napisala svoje mišljenje i ono što sam primetila, a ti si se u tome pronašao Da se razumemo, pošto vidim da nismo, meni ne smeta da koristiš ćirilicu. Ti ili bilo ko. I sama je koristim. Ne smeta mi ni da neko koristi latinicu, niti bilo koje drugo pismo. Piši kako hoćeš A mene pusti da uživam u svojoj zabludi i da se smeškam sa ove strane ekrana kada na takve naletim ... i da budem brižna.

    Мислим да смо обоје јасни пућанству...
    Čudno A isto to samo malo drugačije sam napisala i u onom postu koji si prvo citirao.

    О ђе си Клеопатра, нисам те препозн'о?!
    A mislila sam da sam se dobro kamuflirala/o.

    Sve u svemu

    I nema potrebe da se više nastavljamo, kad smo, kako kažeš, u vezi teme jasni pućanstvu. Sve ostalo može na pp. O tom striptizu i proricanju i šta ti ja znam, ako te zanima. Skupa sam, samo da znaš.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #28

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    драго ми је што видим да се дискусија о предностима и манама ова два писма опасно захуктава...
    и ја имам, као што је то неко приметио, различито виђење штампаних и писаних слова. мени је писана ћирилица савршенство а štampana latinica svedenija i jednostavnija za upotrebu...
    увек ћу чврсто стајати иза тога да је ћирилица дефинитивно најефектнија у сваком смислу.
    па, погледајте господо само руску ћирилицу, увод у неки филм, рецимо.
    песму писану ћирилицом.
    мисао.
    или плочу идола " одбрана и последњи дани"
    џа или бу...

    србија
    srbija

    војводина
    vojvodina

    ćirilica
    латиница

    ??????
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  14. #29

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Sve sto je na srpskom pisem cirilicom, a na stranom jeziku-to mi je posao-naravno, latinicom. Mnogi se tome cude ali, tako ja to radim. Ovde pisem latinicom jer mi je tako nastiman comp i nemam bas mnogo fontova za biranje. To je to.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  15. #30

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ajde da i ja lanem koju. Prosto moram.

    Ochigledno je koje pismo koristim na forumu, ochigledno je da chak ni kodni raspored ne zzelim da prebacim na YU font. Iz chisto praktichnih, tehnichkih razloga, koje su gore naveli i Goldie i Squaw, a koji su mi se prosto pretvorili u naviku kao i zezanje sa ch, sh i zz ... Mogu da ukljuchim sve to da bih ovde chitao svoje rechi na nekome lepshem pismu, da bih se izjasnio kao patriota... no smorio bih se vrlo brzo ...

    No, drazze mi je da se moji stavovi prvenstveno chitaju, i da se poenta shvata iz rechi...a samo posmatranje slova koje koristim uvek mi je bio hobi za zaludne... Medjutim, samo pismo je postalo bukvalno iskazivanje stava kod sve vecheg broja ljudi. Pa nije ni to problem. Svoj stav i karakter iskazujesh chak i onime shto nosish na sebi.

    Problem je kada od toga pravish pozorishte tamo gde apsolutno nema potrebe. (Oni koji to ne rade neche se osechati prozvanim). Znachi ima ljudi koji se osechaju ugrozzeno u okolini koja ne ugrozzava niti njih niti njihovo pismo. Ovde, na foruumu, se niko nikada nije izjasnio da mrzi ili ne koristi chirilicu zato shto je srpska pa je treba zaboraviti ili ukinuti ili neku zavesti slichnu glupost . Ako neko zzivi negde gde ona nije u upotrebi, ako nije Srbin / Srpkinja po nacionalnosti, opet je prirodno da nema naviku da je koristi ni mimo interneta i kompjutera...
    Opet, to nije nikakvo iskazivanje neposhtovanja prema onima koji chirilicu koriste. Medjutim, ponekad mi se chini da je insistiranje na chirilici upravo zzelja da se neshto pokazze i dokazze nekome sa strane. Jer logichno, meni kao pripadniku ovog naroda nema potrebe neshto pokazivati i dokazivati. (Pishem rukom chirilicom, potpisujem se chirilicom, ponekad namerno menjam i jedno i drugo pismo jer ne zzelim da ikada u zzivotu u pisanju zastanem da bi se setio kako izgleda chirilichno ili latinichno slovo.Smatram kao i vechina da je znanje oba pisma zapravo bogatstvo.) Nije to utisak proizashao iz pukog gledanja razlike u fontovima.

    To je moj utisak proizashao iz chitanja stotina postova napisanih iskljuchivo chirilicom. I generalno, ljudi koji insistiraju na chirilici pokazuju tendenciju da imaju ne samo isto pismo, ista uverenja, iste stavove na svim temama, chak i isti nastup i reakcije... Kao takvi grupishu se oko slichnih, mahom radikalnih stavova, i prirodno kao grupa postaju pojava koju je neko definisao i krstio (chirilichari).

    "Latinichare" bi vech mogli definisati samo i iskljuchivo po tome shto nisu "chirilichari". Medjutim, latinichari kao neka grupa istomisljenika, koja tezzi koherenciji ne postoji. Latinicom chete nachi napisane i sasvim nacionalno definisane stavove kao i one krajnje anacionalne. Latinichari che se svadjati na jednoj i slagati na drugoj temi. Chirilichari che se jednostavno slagati.. I opet, tu se stvara jedna prividna podela. Samim insistiranjem na chirilici, prihvatanje pisanja chirilicom na forumu gotovo se podrazumeva i prihvatanje nachina mishljenja "chirilichara". Znachi izuzetaka naravno ima, ok, ali ja pricham ovde o uopshtenim stvarima, generalnoj pojavi podele, koja je verovatno i inspirisala otvaranje ove teme. Znachi ako od pet ljudi koji koriste chirilicu samo tri mogu da definishem kao "chirilichare" to ne znachi da pojava ne postoji.

    Chirilica je jedno od obelezzja ovog naroda. Ona nije srpsko pismo, tj nije SAMO srpsko pismo..Ali chirica je deo srpskog naroda istorije i tradicije...Vuk je, azbukom, deo chirilichnog pisma josh vishe priblizzio ovom narodu, uchinivshi ga lakshim i praktichnijim i iz chirilice destilisao srpski deo... Prakticho ju je personalizovao...ako se tako mozze rechi.
    Ako zaboravimo chirilicu zaboravili smo i jedan deo svoga identiteta. A, taj nacionalni identitet jeste deo chovekove lichnosti, kao shto je to i osechaj pripadnosti porodici. Ono shto smatramo svojom nacijiom, onako kako se izjashnjavamo i osechamo po tom pitanju je deo nashe sushtine.

    Prema tome, osechaj tog nacionalnog, buduchi da je sushtinski deo nas sviju, je lichno i intimno pitanje svakog i ne treba biti neshto chega se stidimo. Medjutim, paradiranje svojim lichnim stvarima, shto INSISTIRANJE na nekom pismu jeste, govori neshto drugo - govori da nekim ljudima nije dovoljno pripadati samo grupi ljudi koje karakterishe samo poshtenje, iskrenost, ljubav i sve ljudske vrednosti po chemu bi inache birali svoje drushtvo. Potrebono je uhvatiti se oko necheg opipljivijeg, jer smo u one druge,naoko manje vidljive ljudske vrednosti izgubili poverenje.

    I onda nije ni chudo shto po definiciji kod "chirilichara" mozzemo videti i nepoverenje, odbojnost prema razlichitom i chesto ksenofobichnost... zle sestre patriotizma.

    Cela ta pojava mozze da se prikaze banalno.... kao kada bi mi sada neko sada ovde pored svakog svog posta pisao onako krupnim slovima svoju krvnu grupu... Ok, chovek je ponosan na krvnu grupu. Onda se prikljuchi josh jedan, pa im se postovi svedu na isto - mi smo do jaja mi znamo svoju krvnu grupu ostali sucs (slabo je to kod ostalih i jadno..verovatno su i anemichni..)( ) I tako mic po mic, izdvoje se krvnogrupashi u moru svih drugih koji znaju ili ne znaju koja im je krvna grupa, a koji ih gledashe zachudjeno dok mirno idjashe svojim putovima za svakodnevnim poslovima, dok pojava ne postade dovoljno simptomatichna da pocheshe prstom pokazivati na grupashe smejuchi im se smehom grohotnijem.. (evangelje po hlebu 1.1 pro SEr edition)

    Prebrojavanje ljudi po pismu koje koriste takodje je ... bezveze (eufemizam) jer vodi samo daljoj i onako neprirodnoj, podeli. Junachenje brojnoshcu istomishljenika je samo pokazatelj slabosti pojedinca. Takodje podsecha na "demokratska" komunistichka javna glasanja... kad vechina postane dovoljno brojna deder da vidimo te shto che da glasaju drugachije...

    Da remizimiziziram, chirilca ... chirilichari cheel out..
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 02.10.2007 u 20:33

Strana 2 od 18 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •