Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Sam naslov sve govori, na žalost imamo veoma veliki broj crnih tačaka u našoj sredini ... označimo ih, navedimo koja su to mesta i zašto su takva.

    Kasnije kada budemo pri kraju možemo se dogovoriti da napravimo anketu/glasanje i da izaberemo one najgore.

    Ovu temu možemo shvatiti kao jedan vid borbe za bolju i zdraviju životnu sredinu.

    Dragi moji, kao pokretač ove teme dajem Vam prednost ... nešto kasnije ću se i sam uključiti sa svojim podužim spiskom.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Čekao sam dan dva kao pažljiv domaćin da neko drugi započne, ali kao da se sustežete i stidite, pa dobro evo ja ću početi prvi sa obeležavanjem.


    Pančevo.
    Ne znam ništa više od onoga što vidim na TV-u ali mi i to izgleda prekoviše surovo i strašno.
    Ne bih voleo da moja deca odrastaju u takvim uslovima, tako da mi upravo prvi na pamet padnu klinci koji se inhaliraju raznim otrovima od rodjenja ...


    Vrbas
    Šta reći, valjda je sve rečeno i napisano o najvećoj otvorenoj septičkoj jami Evrope i mrtvom otrovanom delu Velikog Bačkog kanala ...


    PS.
    ajd' sad malo Vi, moliću lepo ...
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Šimanovci: pretvoreni u insustrijsku zonu. Posebno deo u kom živim.
    Od proizvodnje hemikalija, preko JUB - boja ( kompletna proizvodnja ) Imamo prazne priče da je sve urađeno po ekološkim standardima nisam baš ubeđena u to...
    ima toga još ( dopisaću, kada se setim ) ... naravno, blizina auto - puta...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Podrzavam ekoloşke pokrete !
    Treba obeleziti sve crne take ... i plave
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Setih se sada dok su mi misli okupirane ovom problematikom jednog teksta koji sam ranije napisao ... deo ću prekopirati i on može pomoći u navodjenju misli na one talasne dužine, potrebne za lociranje crnih tačaka.

    copy/paste:

    Dodao bih samo par primedbi i pouka za zbunjene i neupućene:

    Ribe i ostale vodene živuljke:
    ∙∙ ne jedu plastičnu ambalažu, niti je koriste u bilo kakvom pravcu što se toga tiče ...
    ∙∙ ne koriste plastiku ni u kom obliku jer su na previše niskom stupnju razvoja i nemaju pojma šta bi sa njom ...
    ∙∙ ribe svoja prebivališta ne grade od nje a gnezda za razmnožavanje grade isključivo od prirodnih materijala
    ∙∙ žabe više vole da se druže po lokvanjima nego da preskaču prazne plastične boce ...
    ∙∙ voda ne rastvara plastiku i ostalo smeće ...
    ∙∙ istina je da se plastična ambalaža koristi za pakovanje zdrave vode ali se to ne čini na taj način
    ∙∙ ni vodene biljke ne koriste plastiku u bilo kom procesu svoje ishrane i razvoja ...


    ∙ iako se reka čini kao odlična lokacija ipak probajte da svoje frižidere, šporete i veš mašine odnesete i bacite na gradsku deponiju ...
    ∙ reku je moguće prepoznati i locirati na prvi pogled iako u njoj nema raznoraznog smeća ...
    ∙ nema potrebe da i vi bacate smeće u reku, dovoljno ga drugi bacaju i bez vas...
    ∙ nemojte brinuti ako niste primetili smeće u reci sa pedeset metara pridjite bliže ima ga na svakom koraku i u reci i na obali ...





    ps.

    Često se setim jedne pitalice:

    Zašto čovek ima bar jednu vijugu više nego kokoška?
    Pa, da ne bi 5rao po dvorištu.

    Upotrebimo tu vijugu, budimo pametni i ne zatrpavajmo se vlastitim ....... (neću napisati čime a i smeće je sasvim adekvatan izraz)
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Podrzavam ekoloşke pokrete !
    Treba obeleziti sve crne take ... i plave
    Pa šta čekaš, ''brate turčine'' obeležavaj ...
    setih se one narodne ''Poželeće drumovi Turaka''

    Biće mi zadovoljstvo s' obzirom na tvoju maštovitost i specifičan način pisanja da pročitam tvoju poruku u kojoj ćeš locirati neke ''beneton color'' tačke ...
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Pa šta čekaš, ''brate turčine'' obeležavaj ...
    setih se one narodne ''Poželeće drumovi Turaka''

    Biće mi zadovoljstvo s' obzirom na tvoju maštovitost i specifičan način pisanja da pročitam tvoju poruku u kojoj ćeš locirati neke ''beneton color'' tačke ...
    Dragi ekolozi ja zivim zadnjih par godina na moru ...
    Moj grad se izborio u zadnje 2 god za 4 PLAVE TAKE a to su morske plaze na kojima je od skora dozvoljeno kupanje zbog preişene vode ...
    Znai umesto crnih dobili smo plave
    Vi "kopneni" dobijate zelene za iste bare a mi priobalni plave za isto more i u tome je cela razlika !
    Crne take niko vişe ne zeli zato şto ih je najvişe
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Pančevo i Vršac bez premca!!!

    Mada je svako naseljeno mesto crna tačka ili bar tačkica.

    U okolini mog sela (Kikinda, Bašaid) iz drugog pokušaja NIS gradi regionalnu deponiju isplake bez obzira što se krše zakoni. Pored naseljenog mesta, uz kanal i plodne njive... Ali sačekali su pravi politički momenat i eto zasad im uspeva. Navodno je sve ekološki perfektno!!! HM!!! Kako da ne. Koliko je samo meštana navatavalo vozače cisterni kako po njivama, kraj puta istaču svakojake tečnosti (čitaj hemikalije). Šta bi se tek sad radilo, pošto znamo kako izvođači i kasnije korisnici poštuju zakon i regulative.

    U plodnoj zemlji se odlaže otrov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Nadam se da će se meštani uz pomoć opštine ponovo odbraniti, ali dokle... teško da će ovi "dobronamernici" odustati. Svakom promenom vlasti i ključnih ljudi povećava im se šansa da ubogalje ovaj predeo.
    Doviđenja Srbijo ma gde bila!!!
      Vrh

  9. #9

    11 Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Povratak u Šimanovce




    '' LOZ ''
    '' Polino ''





    '' Lagermax ''




    Ovo su fabrike koje se nalaze u komšiluku -tačnije jedan deo




    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Kula

    Fabrike "Istra"

    i "Eterna" (nemam sliku od nje).
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Niko nije spomenuo NIS u Novom Sadu. Od bombardovanja je samo osposobljen jedan deo za ponovni rad. Dok neki delovi uopste nisu popravljani. Od bombardovanja vazduh na ovom podrucju osetno je zagadjeniji. Ako Novosadjani ne osete direktno ovaj smrad to ne znaci da su spaseni od istog. Naftagas se nalazi odmah preko kanala Dunav Tisa Dunav, a to je 3 km udaljeno od samog centra Novog Sada!



    Ja svakodnevno osetim ovaj smrad sumpora, amonijaka, plina i ko zna cega sve jer zivim blizu tog istog naftagasa. Pre bombardovanja se nije osecalo nista u vazduhu, sada je nepodnosljivo. Kada se poslednji put povela polemika oko ovog pitanja u javnosti, nasi strucnjaci su izjavili da je zagadjenost u granicama normale. Ja ne znam da li je normalno da svakodnevno osetim u vazduhu smrad sumpora?
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Predlog izgleda nove table na prilazima Pančevu:


    U Srbiji je najviše zagadjeno Pančevo, za to su odgovorne fabrike iz južne zone. A i najviše ljudi obolevaju od raka i drugih opakih bolesti. Ovako izgleda grad kad fabrike ne rade kako treba i kad ih bombarduju.







    Parametri koji su izmereni u Pančevu prilikom poslednjeg veceg zagadjenja 9.3. 2008



    Trovanje

    Zagadjenje je previše blaga reč, tako da slobodno možemo reči da su stanovnici Pančeva juče bili sistematski trovani. Parametri opštinskog monitoring sistema (koji je posle dužeg vremena ponovo u funkciji) su se na trenutke vinuli do rekordnih visina, naravno u negativnom smislu. Benzen je juče izmedju dva i četiri ujutru na mernom mestu Vatrogasni dom, dostigao vrednost od čak 160,5 g/m, pravilnikom je dozvoljeno 5 g/m za period od 1 godine. Dakle u tom trenutku zagadjenje je bilo povišeno više od 32 puta u odnosu na zakanom propisanu vrednost.

    Za ne upucene:

    Benzen

    Toksičnost

    Apsorpcija - Istraživanja su pokazala da ljudi pri udisanju vazduha u kome se nalazi koncentracija benzena od 160-320mg/m (50-100ppm) apsorbuju oko 50%, a 30% benzena se udisanjem zadržava u organizmu. Ostatak se izbaci izdisanjem. Benzen se kroz telo prenosi kroz dobro prokrvljena tkiva bogata lipidima u kojima postiže najveće koncentracije. Benzen može proći i kroz placentu (placenta je tkivo koje je specijalizovano za dovod hrane od majke ka fetusu).

    Metabolizam i eliminacija

    Ponašanje benzena u organizmu čoveka i životinja je veoma sličan. Do oksidativnog procesa dolazi prvo u jetri kroz citohrom P-450 2E1 sistem. Glavni metabolici su materije: fenol, CATECHOL i HIDROKININ. Ove materije su pronadjene u kičmenoj moždini laboratorijskih životinja koje su prethodno bile izložene štetnom uticaju.

    Fenol je, u odnosu na ostale materije, dominantan u ljudskom telu i izbacuje se mokraćom kao sulfat i kao GLUCURONIDE CONJUGATES. Formacija dva od toksičnih metabolita, BENZOQUINONE i MUCONALDEHYDE, ustanovilo se da je zasićen proces. U telu miša, pokazalo se da će proporcionalno više benzena biti pretvoreno u druge toksične materije, pri manjim dozama benzena nego pri većim. Stoga je kod miša cirkulacija benzena kroz organizam brža i veće količine benzena prelaze u druge toksične materije, za razliku od organizma pacova. Zbog toga se pretpostavlja da metabolizam miša fovorizuje toksikaciju, a metabolizam pacova detoksikaciju.

    Delovanja benzena u organizmu može biti usporeno od strane toluena, dovodeći do smanjenja toksičnosti. Sa druge strane, etanol mole da poveća aktivnost benzena u organizmu, pre svega uključujući xenobiotic metaboličke enzime. U telu čoveka benzen se zadržava oko 56 sati. U telu miša i pacova štetne metaboličke materije se izbacuju putem mokraće 40 sati nakon unošenja benzena.

    Pharmacokinetic modeli su razvijeni za pacove i miševe. Korišćeni su uz rizik procena baziranih na podacima dobijenih istraživanjem tumora kod životinja. Fiziološki bazirani toxicokinetic modeli su takodje razvijeni upotrebom podataka o reagovanju ljudskog tela na benzen, all do sada nisu korišćeni za bilo kakvu rizičnu procenu.
    Biomarkeri ljudske izloženosti

    Prilikom visokog nivoa izloženosti (iznad 32mg/m, 10ppm) postoji povezanost izmedju izlučivanja fenola putem urina i nivoa izloženosti. Pri manjim koncentracijama, ukupna izloženost benzenu reflektuje se na količinu u dahu čoveka. Pušači imaju pri izdisaju oko 14g/m, nepušači oko 2g/m. Povećano izbacivanje putem mokraće specifičnih benzenskih metaboiita trans i trans-muconic zapaženo je kod radnika izloženih benzenu i kod pušača. Izbacivanje 8-hydroxy-deoxyguanosine, formiranog kao rezultat oksidativnog oštećenja DNA, uzajamno je povezano sa izloženošću benzenu na benzinskim pumpama. Moguća jedinjenja sa oksidom benzena, kao što su N-phenylvaline ili S-phenylcysteine u hemoglobinu nisu detektovani kod radnika izloženih benzenu, iako je postojala linearno povezanost kasnijih pokazatelja u albuminu sa izloženošću benzenu kod ženskih radnika Kineskog porekla.
    Izvor materijala za pisanje teksta o benzenu

    Materijal za pisanje ovog teksta o bezenu pronašli smo na sajtu Svetske Zdravstvene Organizacije (World Health Organization).

    Originalni tekst je na Engleskom, a ovo je jedan njegov deo koji smo uspeli da prevedemo. Unapred se izvinjavamo ukoliko postoje greške u prevodu, imajte na umu da je delo amatera. Da preuzmete originalni tekst na Engleskom u pdf formatu kliknite OVDE.

    Prevod teksta sa Engleskog uradila je naša sugradjanka Ida Pilman i mi joj se ovom prilikom zahvaljujemo na pomoći.

    Napisao M. S. dana Saturday, November 17th, 2007 u 22:11:36



    Tekst i slike su preuzeti sa neta.
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Citat zmax kaže: Pogledaj poruku
    Kula

    Fabrike "Istra"

    i "Eterna" (nemam sliku od nje).


    Slazem se da su oni jedni od najvecih zagadjivaca ali oni svoje otpadne vode izbacuju u veliki backi kanal i on to lepo donese u Vrbas i tako na nekih tridesetak metara od moje kuce UZAS LJUDI verujte mi.
    Poruku je izmenio zmax, 13.08.2008 u 19:30 Razlog: bold
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku

    Ribe i ostale vodene živuljke:
    ∙∙ ne jedu plastičnu ambalažu, niti je koriste u bilo kakvom pravcu što se toga tiče ...
    ∙∙ ne koriste plastiku ni u kom obliku jer su na previše niskom stupnju razvoja i nemaju pojma šta bi sa njom ...
    ∙∙ ribe svoja prebivališta ne grade od nje a gnezda za razmnožavanje grade isključivo od prirodnih materijala
    ∙∙ žabe više vole da se druže po lokvanjima nego da preskaču prazne plastične boce ...
    ∙∙ voda ne rastvara plastiku i ostalo smeće ...
    ∙∙ istina je da se plastična ambalaža koristi za pakovanje zdrave vode ali se to ne čini na taj način
    ∙∙ ni vodene biljke ne koriste plastiku u bilo kom procesu svoje ishrane i razvoja ...
    ∙ nema potrebe da i vi bacate smeće u reku, dovoljno ga drugi bacaju i bez vas...
    ∙ nemojte brinuti ako niste primetili smeće u reci sa pedeset metara pridjite bliže ima ga na svakom koraku i u reci i na obali ...
    ŠODROŠ
    - u Novom Sadu -

    Šodroš je ostatak nekadašnjeg dunavskog rukavca, između Kameničke ade i Telepa. Nastao je tako što je Dunavac pregrađen i na pregradi izgrađeno brodogradilište i kopneni put za deo Kameničke ade koji se naziva Ribarsko ostrvo, iliti jednostavno Ribarac. Tu, kod brodogradilišta, Kamenička ada je prokopana i napravljen spoj sa Dunavom i dunavski rukavac je i dalje imao tekuću vodu. Kasnije je izgradnjom vikendaškog naselja Kamenjar 'odsečen' uzvodni spoj sa Dunavom, pa je ostatak dunavskog rukavca postao jezero spojeno sa Dunavom malim vodenim rukavcem.

    Na Šodroš se naslanja Telep, a izgradnjom grada i saobraćajnica, u njegovoj neposrednoj blizini su i Liman IV, deo oko ul. Cara Dušana i novi Subotički bulevar.







    Još pre petnaestak godina tu je bila lepa divlja plaža sa mnoštvom kupača na peskovitim obalama sa vodom toplijom od dunavske.

    Mnoštvo pecaraoša, čamaca i šetača bilo je i pre, a ima ih i sada. Sada su tu i kajakaši. Juče sam prebrojao preko 30 labudova u jatu. na više mesta se dimilo od roštiljanja.

    Tako idealno mesto - praktično u gradu, a neurbanozovano, retko da ima koji grad, naročito veličine Novog Sada.

    Prava idila!

    Ali nije tako - kad se iz objektiva ne uklanja ono ružno, vidi se jedno ogromno smetlište i mnoštvo malih divljih deponija.

















    A naši Novosađani - šetači, izletnici, roštiljdžije, pecaroši - prolaze kroz pravu deponiju, sede u njoj, gunđaju o prljavštini - i dodaju svoj doprinos zagadjivanju!
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Crne tačke! Ekološki pogledi, označimo opasna mesta.

    Ako se ovako nastavi,Vojvodina ce uskoro biti kao Sahara!Tunis,Libija,severni Alzir i Egipat su bile glavne zitnice rimskog carstva,a pogledajte sada...pustinje...Jordan,Irak,Sirija su bile poznate kao "zlatni plodni polumesec",a sada su pustinje....sve zbog prekomerne obrade zemljista i krcenja suma....uz izuzetno retke sume i sumarke,Vojvodina ima samo zbunje usred ravnice...katastrofa...cela Vojvodina postaje ekoloska crna tacka.
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. CERN - Život posle crne rupe
    Autor Morpheus u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 30.03.2010, 19:47
  2. Crne rupe
    Autor HLEBmaster u forumu Astronomija
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 05.03.2010, 21:59
  3. Istorija Crne Gore
    Autor irnik u forumu Istorija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 27.09.2006, 15:43
  4. Češka ukinula vize za građane Crne Gore
    Autor irnik u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 02.09.2006, 02:00

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •