Kutak za buduće studente - kako, zašto, šta, gde?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 44
  1. #1

    Kutak za buduće studente - kako, zašto, šta, gde?

    Dragi naši budući brucoši,

    Pretpostavljam da ulazak u ovu novu "ozbiljnu, važnu" akademsku dimenziju za mnoge od vas predstavlja priličnu enigmu. Šta biste to voleli da studirate, kakva su vam inetresovanja, imate nekakva konkretna pitanja u vezi nekog posebnog fakulteta, u nedoumici ste oko bilo čega.

    Ima nas mnogo na ovom mestu, i neki od nas možda mogu da vam pomognu i daju vam izvesne smernice.

    Izvolite,

    Mi vas čekamo


    Pa da počnemo odmah sa pitanjima


    Znam da cete sada verovatno pomisliti da sam zaostala, neinformisana, itd., itd... Ali mi nije bitno zato sto mi je potrebna vasa pomoc, posto ste svi vi vec stariji, zavrsili ste skole i radite, a ja se pak, nisam dovoljno informisala jer nisam planirala da nastavim skolovanje u Srbiji. Dakle, evo u cemu je stvar: Planiram da se vratim nazad u Srbiju. Zelim da upisem gimnaziju, jezicki ili opsti smer. Ono sto mene zanima je koji fakultet ja mogu da upisem nakon zavrsene gimnazije? I gde mogu da se zaposlim, tj., koji posao bih mogla da dobijem sa gimnazijom i preporucenim fakultetom? Molim vas, stvarno su mi potrebne te informacije.
    Poruku je izmenio euridika, 20.07.2008 u 10:44 Razlog: mali dodatak kao uvod u temu
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  2. #2

    11 Odgovor: Sta upisati dalje?

    koliko je meni poznato, nakon gimnazije imas pravo da upises bilo koji faks ako prodjes prijemni. ako zavrsis faks, tu vise gimnazija ne igra neku ulogu, nego sam fakultet. a za preporuku fakulteta, to ces morati sama. do 18-te ces imati vremena da razmislis. otprilike bi vec trebala znati neke svoje afinitete (mada sam ja iskreno upisala onu srednju skolu koja mi je bila najbliza kuci, jer nisam tada imala pojma sta bih - dakle tu nemoj mene uzimati za primjer). a moras uzeti i u obzir i sanse za posao nakon zavrsenog fakulteta, visina plate, itd. mislim da imas dovoljno vremena da razmislis o svemu. probaj malo i preko interneta da se informises.
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Posle gimnazije mozes da upises sta god hoces ali moras sama da odlucis sta je to sto bi volela. Generalno, na samu gimnaziju se nemoj puno oslanjati, dakle to upisuj ako planiras dalje da se skolujes.
    A za posao... Zavisi od mnogo faktora, nemoj puno lupati glavu, nikad se ovde ne zna gde mozes zavrsiti Jako veliki broj ljudi ni ne radi u struci, al' su uspeli da se uvale na dobra radna mesta, tako da... Moj ti je savet da upises prvenstveno ono sto volis, jer ti nema nista gore neg' da svako jutro ustajes sa pomislju da opet ides da radis ono sto ne volis
    Gather ye rosebuds while ye may...

  4. #4

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    E jebi ga, bas tako se osecam ovde... A gimnazija mi je jos od 7 razreda bila zelja, jezicki smer (kakve li ironije). Naravno, planiram dalje da se skolujem, tj., na upisem fakultet, samo mi je dilema koji.
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  5. #5

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Pa, jezici umeju da budu prilicno profitabilni
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #6

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Ako zelis da upises gimnaziju onda ti nije bitno da sada znas koji fakultet ces upisati posle. Ustvari, posle bilo koje cetvorogodisnje srednje skole mozes upisati bilo koji fakultet. Nemoj sada mnogo lupati glavu zbog faxa, imas jos dosta vremena. Znam neke ljude koji su mesec dana pre prijemnog ispita odlucili sta ce da studiraju. Meni se milion stvari vrtelo po glavi u cetvrtoj godini. Oduvek sam znala sta zelim, ali znas ono... tesko je upisati, nema tu para, bla bla bla... Ipak sam upisala ono sto volim i shvatila da ne bi imala ovoliko volje i snage da guram dalje kada bi bila na bilo kom drugom fakultetu.
    Evo, promenila sam potpis

  7. #7

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Jasno mi je zasto si postavila ovo pitanje. Zato sto se u inostranstvu tacno zna sta se moze studirati posle koje srednje skole. Dok u Srbiji vlada drugi sistem. Ovde mozes upisati srednju masinsku cetvrti stepen a nakon toga mozes studirati medicinu ako zelis. Imam kolegu na faxu koji je zavrsio jezicku gimnaziju a upisao posle elektrotehnicki fakultet.

    Tako da nema pravila. Jedino pravilo je da mora biti cetvorogodisnja srednja skola. A posle ces vec odluciti sama.

  8. #8

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Imam kolegu na smeru koji je zavrsio srednju Elektro (u NS-u ko zna razumece) a posle toga upisao psihologiju Svestrana licnost, zaista
    Evo, promenila sam potpis

  9. #9

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Citat goldie kaže:
    Ovde mozes upisati srednju masinsku cetvrti stepen a nakon toga mozes studirati medicinu ako zelis. Imam kolegu na faxu koji je zavrsio jezicku gimnaziju a upisao posle elektrotehnicki fakultet.

    Tako da nema pravila. Jedino pravilo je da mora biti cetvorogodisnja srednja skola.
    Goldie, Lady in red i ostali - grešite. Posle gimnazije može da upiše apsolutno svaki fakultet, bilo da je u pitanju bio prirodni ili društveni smer, kao i posle većine srednjih škola... ali to pravilo ne važi za sve fakultete i srednje škole.

    U prvu godinu osnovnih studija na Medicinski fakultet u Beogradu može da se upiše lice koje ima završenu gimnaziju, srednju medicinsku školu, srednje škole veterinarskog usmerenja, ili neku od srednjih škola iz oblasti zdravstva.
    Znam provereno da pravilo važi za još neke škole i fakultete. Ne možeš upisati neki fakultet koji se zasniva na biologiji, ako biologiju u srednjoj školi nisi video.

    Ipak, kissi, 100% provereno iz Gimnazije (ma koji smer) možeš na bilo koji fakultet, tako da imaš dovoljno vremena da smisliš koje će biti tvoje krajnje usmerenje.

  10. #10

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Citat Lady S kaže:
    Znam provereno da pravilo važi za još neke škole i fakultete. Ne možeš upisati neki fakultet koji se zasniva na biologiji, ako biologiju u srednjoj školi nisi video.
    Ok, nisam znala ovo za medicinski fakultet.

    U inostranstvu je sve to malo strozije pa sam zato to rekla, a kissi je iz inostranstva.

  11. #11

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Na Novosadskom univerzitetu koliko ja znam mozes sa bilo kojom cetvorogodisnjom skolom da upises bilo koji fakultet.
    Cuo sam da na Beogradskom ne mozes iz srednje medicinske da upises pravni i sl ali koliko znam u NS je sve moguce.

  12. #12

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Sasvim je moguće da si u pravu. Ja sam bila beogradski student, pa mi nije logično to upisivanje sa medicine na prava, ali sam malo pročačkala na netu i evo šta kaže Zakon o visokom obrazovanju:



    Аутономија универзитета

    Члан 6.

    Аутономија универзитета, факултета и других високошколских установа подразумева:



    1)неповредивост академског простора;

    2)право на утврђивање наставних планова и студијских програма;

    3)право на утврђивање правила студирања и услова уписа студената;

    4)право на уређење унутрашње организације високошколских установа;

    5)право на доношење статута високошколске установе и избор њених органа управљања;

    6)право на избор наставника и сарадника;

    7)право на издавање јавних исправа;

    8 ) финансијску аутономију, у складу са овим законом;

    9)право на управљање имовином;

    10)право на одлучивање о прихватању пројеката и о међународној сарадњи.
    Što vrlo verovatno znači da se novosadski Univerzitet razlikuje od beogradskog, tako da Kissi - ako ćeš studirati u Novom Sadu tek tada ne moraš brinuti ni o čemu

  13. #13

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Citat kissigirl kaže: Pogledaj poruku
    Znam da cete sada verovatno pomisliti da sam zaostala, neinformisana, itd., itd... Ali mi nije bitno zato sto mi je potrebna vasa pomoc, posto ste svi vi vec stariji, zavrsili ste skole i radite, a ja se pak, nisam dovoljno informisala jer nisam planirala da nastavim skolovanje u Srbiji. Dakle, evo u cemu je stvar: Planiram da se vratim nazad u Srbiju. Zelim da upisem gimnaziju, jezicki ili opsti smer. Ono sto mene zanima je koji fakultet ja mogu da upisem nakon zavrsene gimnazije? I gde mogu da se zaposlim, tj., koji posao bih mogla da dobijem sa gimnazijom i preporucenim fakultetom? Molim vas, stvarno su mi potrebne te informacije.
    Ko pita ne skita,tako da te bas briga da li ce neko pomisliti da si neinformisana,...kao sto kazes. Gimnazija ti je skola sa kojom mozes upisati bukvalno bilo koji fakultet narocito ako si opsti smer.Medjutim,ako nekim slucajem ne upises nesto vise (fakultet ili visu),onda ti ona moze biti daleko losija nego da si upisala ma koju drugu skolu.Sama gimnazija ti za posao u Srbiji ne nudi gotovo nista. Ako si stvarno zagrejana za jezike,onda ti je posle srednje potrebno da upises Filoloski fakultet,a onda se spremi da radis kao prevodilac,ili bibliotekar,ili...Pozdrav,i pamet u glavu!

  14. #14

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Pa, valjda prijemni ispit sluzi necemu. Ja mislim da je ok da se posle bilo koje srednje skole (naravno, cetvorogodisnje) upise bilo koji fakultet. Na prijemnom ispitu ti si duzan da pokazes odredjeni stepen znanja iz predmeta koji su bitni na tom fakultetu. Treba svakome pruziti sansu da studira ono sto voli, jer ipak covek sa 18-19 godina malo vise zna sta hoce nego sa 14.
    ko tebe , ti njega

  15. #15

    Odgovor: Sta upisati dalje?

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Sasvim je moguće da si u pravu. Ja sam bila beogradski student, pa mi nije logično to upisivanje sa medicine na prava, ali sam malo pročačkala na netu i evo šta kaže Zakon o visokom obrazovanju

    Što vrlo verovatno znači da se novosadski Univerzitet razlikuje od beogradskog, tako da Kissi - ako ćeš studirati u Novom Sadu tek tada ne moraš brinuti ni o čemu
    ово је ударац испод појаса уз осмех

    Зависи који језик ти се свиђа.
    Од студирања неког језика, без живота у средини која говори тим језиком бојим се слаба корист.
    Него ако ти се већ свиђа неки језик иди у то говорно подручје на школовање и резултат је загарантован.
    Данас ти доплома без практичног знања, а обично је тако, не значи баш ништа. Пракса и живо знање се бодују па било и без икакве школе.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako će izgledati telefoni budućnosti
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 12:50
  2. Kutak za mame i tate
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 10.01.2007, 07:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •