Energetska pića
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 31
  1. #1

    Energetska pića

    Energetska pića su opasna

    Treba priznati da konzerve s energetskim napicima uglavnom sadrže upozorenje: maksimalna dnevna doza ne bi trebalo da premaši 0,25 mililitara. To znači da ste popivši pola litra takvog pića već prekoračili dozvoljeni maksimum.

    Svaki energetski napitak sadrži supstancu koja se zove taurin. To je aminokiselina koju naš organizam sam stvara u određenoj količini i koja učestvuje u razmeni materija. Ali po tvrđenju istraživača, naše telo samo reguliše količinu te aminokiseline i nisu mu uopšte potrebne dodatne količine spolja.

    Naučnici za sada nisu razjasnili kako taurin deluje u kombinaciji s kofeinom. Stoga stručnjaci kažu da nauka još uvek ne može da kaže da li su tako velike doze taurina bezopasne.

    Po mišljenju endokrinologa, svaka veštačka stimulacija organizma je štetna. Pretpostavimo da će vitamini i neke prirodne supstance sadržane u energetskim napicima biti izbačeni iz organizma zajedno s drugim otpadnim materijama, nusproduktima metabolizma. Ali veštačke boje, regulatori kiselosti i slični dodaci mogu da se nagomilavaju u organizmu i ne zna se do kakvih posledica to može da dovede. Osim toga, preterana stimulacija naših ćelija na kraju dovodi do njihovog iscrpljivanja. Pošto većina supstanci iz takvih pića deluje pre svega na nervni sistem, on prvi trpi posledice.

    Ukoliko pijete energetske napitke s vremena na vreme, recimo jednom do dva puta mesečno kad osetite da ste premoreni, ništa strašno se neće dogoditi, poručuju neurolozi. Psihostimulativne supstance, koje se koriste u energetskim napicima, mogu da izazovu zavisnost ako se svakodnevno unose. Tako deluje kofein koji, sužavajući naše krvne sudove, prisiljava organizam da oseti opasnost i shodno tome izbaci adrenalin u krvotok. A organizam se privikava na adrenalin kao na neki narkotik. Stoga osobe s pojačanom osetljivošću nervnog sistema ne smeju da zloupotrebljavaju energetska pića.

    Isto tako, te napitke treba da izbegavaju ljudi koji imaju problema s organima za varenje, upozoravaju gastroenterolozi. Kao svaki gazirani napitak, i energetski napici mogu da izazovu pogoršanje gastritisa. Uz to, taurin pomaže želucu da izluči sonu kiselinu i to veoma brzo. Ukoliko imate oštećenu sluzokožu želuca, stanje će vam se samo pogoršati i pospešićete nastanak čira.

    Sa stanovišta uticaja na kardiovaskularni sistem, u energetskim napicima nema ničeg korisnog. Kofein i taurin mogu da doprinesu povećanju krvnog pritiska, ubrzanju pulsa, a kod nekih ljudi su u stanju da isprovociraju aritmiju. Ukoliko čovek ima predispoziciju za srčana oboljenja, redovno konzumiranje ovih napitaka (čak i jedna konzerva na dan) može da isprovocira probleme sa zdravljem.

    Kome se ne preporučuje

    trudnicama i majkama koje doje svoje bebe
    mladima ispod 18 godina
    starijim osobama (posle pedesete)
    onima koji pate od nesanice i pojačane nervne razdražljivosti
    ljudima koji pate od srčanih oboljenja i imaju povišen krvni pritisak


    Šta su izotonici

    Izotonici su napici koje ne treba brkati s energetskim napicima. U njima nema stimulativnih komponenata kao što su kofein i guarana. Izotonici sadže kompleks vitamina i minerala, koji u odgovarajućoj proporciji s vodom vraćaju snagu organizmu.

    (Blic)


    Da li konzumirate energetska pica?
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: Energetska pića

    Jednom u toku voznje sam popio RedBull.
    Ukus je bljak, a nije imao nikakva uticaja za mene. I dalje sam skoro zaspao za volanom a put je trajao jos 2 sata.
    Od tada ne pijem.

    Kafa i indijski caj mi daju energiju....
    A budan me zna drzati i tonik (mozda kinin) iz Bitterlemona...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Energetska pića

    Ponekad popijem guaranu...Ne mislim da ima neko posebno dejstvo, al ume da mi prija...

  4. #4

    Odgovor: Energetska pića

    jednom pokusah da odrizm oci otvorene na predavanjima... ja ne znam jel prof taj dan bio extra dosadan il pice nije djelovalo... umalo da pocem da hrcem kako sam zaspao slatko
    inace ukus im je svima nedefinisano bljak... ajd red bull i nekako da prodje al ostatak sto probah
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  5. #5

    Odgovor: Energetska pića

    probao sam skoro sve, i nisam oseti neki efekat , a ukusi su ...nista posebno...miris- ko šampon
    mada u kombinaciji sa alkoholom kao da ima neki efekat, ili je to opet samo alkohol
    Iskustvo je ono što imaš kad ti više ne treba

  6. #6

    Odgovor: Energetska pića

    Volim da popijem zelenu Guaranu. Lep ukus, osvezava i uvek mi prija. Mislim da je dosta slaba i da me nesto ne radi posebno. Bolje me radi turska kafa. Imam prirodno nizak pritisak pa mi ovi dizaci prijaju.

    Crnu Guaranu jos nisam probala, mozda ona radi bolje.

    Jednom sam na Exitu, popila 9 Energis-a posto sam radila za sankom. I bila sam veoma vesela i skakutava iako je to bilo poslednje vece kada sam vec bila umorna. I nije mi se uopste spavalo. Zaspala sam tek oko 10 ujutru.
    Tako da mogu reci da to radi ali ne treba preterivati.

  7. #7

    Odgovor: Energetska pića

    radi, radi, pogotovo crna guarana
    energetska pica su najbolji lijek protiv umora, pogotovo kad si na nekom zanimljivom dogadjaju kao sto su exit ili beer fest i tako to...
    smesi se... sutra ce biti gore

  8. #8

    14 Odgovor: Energetska pića

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku


    Da li konzumirate energetska pica?

    Ne konzumiram, niti planiram da bilo šta od navedenog probam. Nemam predrasude prema ovakvoj vrsti pića, ali je veštačko - veštačko .

    Kafa je moj izbor i nešto što me podiže iz mrtvih , ako ništa drugo - podiže mi pritisak - što je u mom slučaju neophodno.

    Naravno, ne razmišljam šta se još nalazi u kafi ...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  9. #9

    Odgovor: Energetska pića

    ...samo ponekad guaranu, zelenu, ne zato što je energetsko piće, nego je ukus ok....

  10. #10

    Odgovor: Energetska pića

    Ne, probao sam većinu ali se držim coca-cole kao pijan polota, kad ne pijem pivo mislim. Inače jedan moj drug redovno pije guaranu uveče kad izađemo(sem ako ne pije vipo) i stalno je umrtvljen, ko kip se ponaša. Tako da
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  11. #11

    Odgovor: Energetska pića

    meni je problem sto ni kafa ne moze da me odrzi budnim... mogu da popijem kantu kafe i zaspati u roku od 10sekundi
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  12. #12

    Odgovor: Energetska pića

    Ne pijem cesto energetska pica. Jedan Red Bull na primer mi je dovoljan da me drzi budnom skoro celu noc, i protiv moje volje
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  13. #13

    Odgovor: Energetska pića

    pijem kad imam puno da ucim pa treba da ostanem duze budna
    I am the storm I am the wonder
    And the flashlights nightmares
    And sudden explosions

  14. #14

    Odgovor: Energetska pića

    Ja jednom probala,
    nije imalo nikakvog uticaja na mene, neću više.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  15. #15

    Odgovor: Energetska pića

    Do skora sam od energetskih pića probao samo gutljaj Enerdžisa, i to pre nekoliko godina, i moram priznati da mi se ukus veoma dopao (isti kao sirup za decu), ali je to bila mala doza da bih osetio neki uticaj na sebi. Posle toga nisam nastavio sa konzumiranjem istih.

    Elem, u poslednjih mesec dana sam prezatrpan obavezama, i znao sam da neću moći izdržati sve vreme bez dodatne energije, pa sam se malo raspitao kakva su iskustva drugih i da li mogu da mi preporuče koje od ovih pića je najbolje (a pod najbolje ne podrazumevam ono od koga ću pošto ga popijem biti hiperaktivan, već jednostavno da me razbudi ukoliko mi se prispava). Preporučili su mi Guaranu, i rekli su mi da je zelena slabija ali postiže željeni efekat, a da od crne nisu mogli da zaspe celu noć, pa čak su pod njenim dejstvom ulazili u rizičnije situacije (to se odnosilo na učešće u saobraćaju). Tako sam nabavio kućne zalihe Guarane, kako zelene, tako i crne (za svaki slučaj). Ispostavilo se da sam bio u pravu, i da mi se u trenucima kada se od mene očekivalo da budem najaktivniji oči sklapaju od umora. Tada sam popio jednu zelenu i posle pola sata stvarno sam se osećao budno, bez tragova umora, i bez euforije. Crnu za sada nisam probao, ali ukoliko mi baš prigusti i osetim da mi je neophodna, popiću je i videću kako će se ona pokazati.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •