Harač za roditelje
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Harač za roditelje


    UNOSAN POSAO, PROFESORA, DIREKTORA, AGENCIJA I ŠKOLA!!

    Organizovanje đačkih ekskurzija unosan je biznis za turističke agencije, ali i za profesore i direktore škola koji u svemu tome, kažu roditelji, imaju svoje talove. Raznim mutnim radnjama u organizaciji ekskurzija godinama pokušavaju da doskoče ljutiti roditelji, Ministarstvo prosvete i pojedini prosvetni radnici. Mahinacije su uvođenjem pravilnika o planiranju i izvođenju ekskurzija svedene na minimum, ali cene đačkih putovanja očigledno nisu.

    Tako roditelji učenika jedne beogradske gimnazije za trodnevni izlet (dva noćenja) na Paliću treba da izdvoje 9.200 dinara. Roditelji kažu da deci treba dati i džeparac (najmanje dve, tri hiljade), kupiti grickalice za put, nove patike ili duks, uplatiti dopunu za mobilni telefon
    - To na kraju izađe 15.000-20.000 dinara. Malo roditelja u Srbiji može da izdvoji toliko. Da li o tome razmišljaju nastavnici i direktori, pa čak i oni roditelji koji se slažu sa ovakvim aranžmanima - pita otac dečaka koji ide u ovu gimnaziju.
    Direktorski dilovi sa agencijama, kažu roditelji, vrlo su poverljiva rabota kojoj je teško doskočiti i gde ne pomažu nikakvi pravilnici, tenderi, saveti roditelja
    - Prošle godine naše programe izvodilo je osam agencija. Niko kod nas nema ekskluzivitet. Prednost imaju samo agencije sa kojima smo duže radili i u koje imamo poverenje. Ali i mi imamo pritužbe i pitamo Ministarstvo prosvete zašto ne uredi standarde prihvata dece u objektima. Kao što je dobro urađeno što policija pregleda autobuse pre nego što deca krenu na put, isto tako turističke inspekcije treba da pregledaju u kakve objekte šaljemo naše učenike - kaže za Blic Tripko Međedović, direktor Osnovne škole Milan Đ. Milićević u Beogradu.
    U Ministarstvu prosvete kažu da ukoliko se poštuje pravilnik o izvođenju ekskurzija, teško ostaje mesta za bilo kakav dil.
    - Ne kažem da u pojedinim školama nisu ispoštovane odredbe ovog pravilnika i da nije bilo nezakonitosti u celom postupku. Roditelji sve ovakve pojave treba da prijave prvo predstavniku u Savetu roditelja, a potom Republičkoj prosvetnoj inspekciji Ministarstva prosvete - kaže Lazarević.
    Nastavnici koji vode decu na ekskurziju dobijaju legalne dnevnice koje plaćaju roditelji. Njihov iznos utvrđuje savet roditelja i kreću se od 250 do 350 dinara po učeniku, pa puta 30 đaka, puta jedan, tri ili sedam dana Otuda ne čudi što se nastavnici utrkuju ko će da vodi decu na ekskurziju.
    Da su smanjene mahinacije i favorizovanje nekih turističkih agencija, koje su bile pretplaćene za realizaciju ekskurzija u pojedinim školama, slaže se i Aleksandar Vučković iz Turističke agencije Argus turs.

    Pravila: Najmanje tri ponude

    Izleti i ekskurzije mogu maksimalno trajati tri dana, dok stariji učenici srednjih škola mogu u inostranstvo putovati na ekskurzije koje traju do sedam dana.
    Pravo učešća na tenderu imaju sve turističke agencije sa licencom resornog ministarstva, uz obavezu da se za višednevna putovanja obezbedi aranžman na bazi polupansiona i zdravstveni list svakom đaku za putovanja duža od tri dana.
    Direktor škole obavezan je da pribavi najmanje po tri ponude za svaku destinaciju, a tek po dobijanju saglasnosti od saveta roditelja i školskog odbora može i da potpiše ugovor sa turističkom agencijom.
    Putovanja moraju biti deo preciznog školskog kalendara, a kako se ističe u pravilniku, škola je ta koja raspisuje tender za izbor turističke agencije i snosi odgovornost za probleme koji mogu nastati tokom đačke ekskurzije, za šta su predviđene i visoke kazne.
    Autobus koji prevozi đake na đačke izlete ili ekskurzije u zemlji i inostranstvu mora biti tehnički ispitan, ispravan i ne stariji od pet godina.

    preuzeto sa blic.co.yu
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Harač za roditelje

    Da čitala sam ovo još kad je bilo objavljeno u novinama...
    Mislim, ovo je "problematika" koja zaista ne znam kako da se reši ...Tu toliko ima šupljina za malverzacije da kad bi krenule da se zapušavaju, decu ne bi imao na kraju niko ni da vodi na ekskurzije, nit bi one mogle da se organizuju...Ta priča oko tendera je glupost živa, jer ništa lakše namestiti nego tender...
    Sama svrha ekskurzije davno se izgubila...To se sad pretvorilo u žurke za decu, besplatan odmor za profesore i nastavnike...
    Nastavnici koji vode decu na ekskurziju dobijaju legalne dnevnice koje plaćaju roditelji. Njihov iznos utvrđuje savet roditelja i kreću se od 250 do 350 dinara po učeniku, pa puta 30 đaka, puta jedan, tri ili sedam dana… Otuda ne čudi što se nastavnici utrkuju ko će da vodi decu na ekskurziju.
    Ovo je tačno...s tim da kad se vode deca u inostranstvo dnevnice su još veće...

    Samo još da dodam da su na mom fakultetu jedne godine organizovali apsolventsku ekskurziju u vrednosti od 1500 evra (čak mislim da je i ove godine takva ista suma u pitanju, možda za stotinak evra više) ...Toliko o tome da se vodi o interesu većine...

  3. #3

    Odgovor: Harač za roditelje

    Tema koja je aktuelna svake godine Evo, meni je dete trenutno na ekskurziji, pa mi je pala na pamet ova tema, a možda mi ne bi ni pala na pamet da na papiriću koji je doneo iz škole kad je trebalo potpisati pristanak, nije pisalo ovo:

    10000 (i kusur, tih 7 dana) + 3000 (i kusur, briga o deci) + PDV na brigu o deci (). Baš tako. I onda su roditelji potpisali, sutra bio roditeljski, a dva dana posle toga otprilike su otišli, lupam, ali brzo je baš bilo. Ja se i dalje smejem, a nekima možda nije smešno. Uglavnom, tih 15000 + džeparac + sve što treba da dokupiš za put (a uvek treba nešto) izađe na 20000. Eto - toliko košta 7 noćenja, pun pansion - na Zlatiboru.

    Imam prijatelje koje su prosvetni radnici sa kojima ponekad komentarišem, neke je sramota kad se na njih ostrve kolege jer im je "samo toliko" dovoljno za dnevnice ili da im je dovoljno što imaju gratis za sebe i još nekoga, bonus od agencije, i šta znam šta sve... i oni su se smejali na ovo nazovimo ga PDV

    Šta rade ljudi koji imaju dvoje, troje dece u školi? Tada i ono što je na rate više nije malo, na stranu to što nevezano za ekskurziju od septembra do maja stalno imaju neke rate... ili se njihova deca ne pretplaćuju na časopise, neke knjige, ne uplaćuju užine, ne idu na ekskurzije, izlete, pozorišta, bioskope - sa školom i drugarima iz razreda?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Harač za roditelje

    Strašno je što na to "hvataju"...
    A još gore je to što većina dece, kojoj roditelji kad se saberu i vide da ne mogu da isfinansiraju "taj luksuz", moraju da trpe svakodnevno ponižavanje i prozivanje od strane nastavnika po principu : A zašto ti ne ideš...A samo ti i još par vas ne ide...Pa pitaj roditelje još jednom...
    Jednom prilikom kad sam bila na praksi u školi, čini mi se da je drugi razred bio u pitanju, aktuelno je bilo da svaka učiteljica vodi svoj razred na drugu destinaciju...Jbg jednoj se išlo na Taru, drugoj na Zlatibor, a ova treća je pak odlučila da je najbolje da se ide na Divčibare ...
    Elem, situacija je takva kakva je, i mislim da nema izgleda da se u skorije vreme promeni...Kolektivi u svakoj školi su užas živi, i ako ne želite da se priključite tom "klanu" bivate

  5. #5

    Odgovor: Harač za roditelje

    Pa to je tek posebna priča što se uglavnom ne radi ništa u interesu dece i što su roditelji i kolektiv usaglašeni - nikako. To je poslednja rupa na svirali. I deca su deca - njima dobro i dovoljno samo da idu, tako se gleda. Pa, ima dece koja ništa ne obiđu, bukvalno. Ili bar ne koliko treba i šta treba. Pustiš ih malo da divljaju uz mini liniju i neke hitove i svima dobro
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Harač za roditelje

    Slažem se da ima mnogo prevara i harača kako ga vi zovete.Sve naravno zavisi i od ustanove do ustanove.O svim aranžmanima treba da odlučuje savet roditelja,kao i visini dnevnica za one koji vode tu decu.
    Da budem iskrena,nema tih para koje bi meni bile motivacija da vodim školarce na ekskurziju.Pa još puta 30!
    Setim se samo mojih ekskurzija.Majko mila šta smo samo radili!Ma to je strašna odgovornost.Nekad ni nemaš mogućnost izbora-želiš li ili ne da vodiš decu na ekskurziju.To ti je jednostavno u opisu radnog mesta.
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •