Kadrovi u školama / fakultetima
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 30
  1. #1

    Kadrovi u školama / fakultetima

    Koliko je nastavni kadar (ne)kvalitetan u nasim obrazovnim ustanovama?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #2

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Mogu samo da povucem paralelu izmedju naseg i americkog nastavnog kadra i sa puniom pravom mogu da kazem da mi u tome daaaaaleko prednjacimo. Ovo mi je prvi semestar u SADu i ono sto sam vidio i dozivio me jako iznenadilo. Naime par puta sam dosao u poziciju da ostanem bez odgovora na postavljeno pitanje. Prof matematike koji predaje samo algebru mi nije znao dati odgovor zasto je kvadrat negativnog broja pozitivan dok nije virnuo u knjigu (i sam sam to znao bez njega ali smo kroz pricu se dotakli toga). Nasi profesori su daleko potkovaniji znanjem i daleko bolje vladaju situacijom na casu.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  3. #3

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Citat swba kaže:
    Mogu samo da povucem paralelu izmedju naseg i americkog nastavnog kadra i sa puniom pravom mogu da kazem da mi u tome daaaaaleko prednjacimo. Ovo mi je prvi semestar u SADu i ono sto sam vidio i dozivio me jako iznenadilo. Naime par puta sam dosao u poziciju da ostanem bez odgovora na postavljeno pitanje. Prof matematike koji predaje samo algebru mi nije znao dati odgovor zasto je kvadrat negativnog broja pozitivan dok nije virnuo u knjigu (i sam sam to znao bez njega ali smo kroz pricu se dotakli toga). Nasi profesori su daleko potkovaniji znanjem i daleko bolje vladaju situacijom na casu.
    Tu nisu u pravu. Nikako se ne slazem s tobom. To sto ti covjek lijepo prizna da u tom trenutku ne zna, samo pokazuje da nije iskompleksiran... Kod nas bi profesor u istoj situaciji rekao: " TO NE ZNAS! (Pokusao bi da te ) E pa to je jednostavno, to mora da znas. Ti to meni reci sledeci put kad se vidimo" --- Posle toga ne bi ga bas opet pitao sta ti nije jasno...

    Posto sam studirala i u Bgd-u i ovdje (u US) mogu da kazem da su njihovi profesori (US) bolji (doduse nadje se po koji koji je losiji) u smislu da su pristupacniji i da su opusteniji a mozda i "pokovaniji" znanjem (makar citaju najnovije clanke i u toku su sa najnovijim dostignucima). S njima mozes biti na TI i uvijek mozes da im posaljes email, ili da dodjes da ih nesto pitas. Mislim i da su pravedniji nego nasi profesori. Ovi odje (US) ne prepisuju prethodne ocjene iz indexa i malo su kreativniji... Imala sam 2 profesora koji su bili super u Bgd-u. Oba su doktorirali vani. Jedan u Njemackoj (gdje i danas radi pola godine, a pola god. kod nas; i koji je prije godinu dana postao Akademik) i drugi koji je doktorirao u US i radio malo u US. Njihova predavanja i ponasanje prema studentu je bilo super. A ostali profani su prosjecni. Svi glume da su "face" i da sve znaju... a u stvari...

    Mozda je malo drugacija situacija u Americkim osnovnim i srednjim skolama, gdje je program mnogo laski nego sto kod nas. Samim tim i nivo obrazovanja je gori. Ali se zato djeca treniraju da ne budu "kampanjasi". Ali to opet ne znaci da su im losiji kadrovi vec je takav program...
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  4. #4

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Moja iskustva su totalno drugacija. Moji profesori na banjaluckom univerzitetu su bili i vise nego strucni u oblasti u kojoj su predavali. I koliko god to pokazivalo njegovu neiskompleksiranost za mene je nepojmljivo da prof matematike ti iz cuga nezna objasniti najbanalnije stvari.
    Da su pristupacniji to OK, mada i kod nas nisam imao nekih vecih problema doci do profesora kad mi trebao. No iskustva su razlicita a i prilagodjavanja. Ja sam se definitivno bolje snalazio sa nasim "ufuranim" profesorima kako ti kazes nego sa ovim sada pajtosima, mozda ih samo ne dozivljavam ozbiljno.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  5. #5

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Ne kazem ja da su profesori u Bgd-u bili ne strucni. Daleko od toga. Sto se tice predmeta koji su predavali bili su veoma strucni. Ali problem je u tome kako se prenosi znanje. Nisu inovativni. Samo izadju i ispricaju to sto imaju. Ne trude se da ukljuce studente u razgovor ili "daleko bilo" da ih neko nesto pita dok predaju lekciju. Cak i na tvom BL-kom univerzitetu je tako. Imam prijateljicu koja je tamo asistent na jednom faxu i kaze da je skroz isto.

    Mozda si ti naisao na los primjer profesora... Ne znam...

    Ali meni se mnogo svidja ovakav sistem skolovanja (US) - nesto slicno kao po Bolonjskoj deklaraciji.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  6. #6

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Kako uporediti? Mogu samo moje subjektivno misljenje, odnosno iskustvo da napisem.

    Osnovna skola
    Uciteljica ti zapadne i tu ti nema spasa. Jadnica je dobro izasla na kraj sa nas 30+. Od ekipe je, koja je sveze plakala za Titom.
    Od nastavnika sam zapamtio 3 izuzetna predavaca od kojih su dvoje bili pravi pedagozi. Hvala im

    Gimnazija
    40+ klinaca je pravi test za profesora. Svako ko je tokom 4 godine pokazao slabost, bio je samleven. Biologija-predavac kakvog mozete samo sanjati na fakultetu. Fizika, hemija, knjizevnost....i gostujuci sociolog bili su profesori od autoriteta i iskustva. To je jadno na 20 predavaca sa kojima sam se tada susreo. Ali postoje!
    Sve ostalo su bili neuki, na zameni, preko veze, doskolovani informaticari, manjine i trudnice radi politicko-socijalnog mira, kvazi bolesljivi, bez autoriteta, placipicke, osvetoljubivi deci, nemoralni, srebroljubi. Cak je jedan otisao u zatvor, jer je maltretirao ucenicu koju je snimao kamerom dok su se seksali, a ona to vise nije htela.
    Kad mi se neko dete bude zalilo na strogog profesora ima usi da mu izvucem

    Fakultet
    Entuzijazam je obuzeo moj organizam. Da bi ubrzo bacio peglu na ovaj vid kvazi skolstva. Neko ko ne daje nista i skrtari na znanju pa cak i instrukcijama na temu, i jos te trpa kao..... pa ti to ne znas, c,c,c,c.
    Svako se na fakultetu morao udubiti u neki periferni predmet i postavljati pitanja zasto to uci, a vec je ucio ili ne razume spoj: lorencove transformacije/zgrada. Takodje se to prebacivanje izucavanja na studenta dodatno gusi u kvantitetu.

    Da ne gresim dusu.... bilo je dobrih teoretskih predavanja, praksa 0%. Bilo je i par asistenata nepodignutog nosa, bez svojih neizbacenih frustracija.
    Ali ni jedna kompletna licnost kojoj bi "skinuo kapu".
    Samo cu pomenuti teme: mama mu je, tata joj je, ima dobre sise, preko veze, potplacivanje ili ocenjivanje i pravila su pravila.....

    Zakljucak
    Kadra ima jako malo i ti ljudi su podcenjeni. Resenje je lako. Pitati generaciju ucenika na 5-10 godina kasnije za misljenje. Ili imati kintu pa skolovati decu poluprivatno.
    A ostali treba ne otkaz da dobiju, nego zabranu rada u struci i uslovnu prismotru. Nemerljivo je kakvu stetu prave ovi klovnovi, a primeticete kako drsko ulaze u strajk.

    Pogotovo posle postavljanja samouprave i samo biranja na fakultetima mozete primetiti debalans u smislu zahteva. A ko glasa nego profesori.
    Npr. diploma kosta oko 30 000 din, za budzet (za svakog), a prosecna plata?
    Mislim plate ljudi al' nema logike.
    To vise nije skola vac privatizacija drzavnog i pravljenje biznisa.
    Te profesore ne zanima sto nemaju svoje knjige/skripte/zbirke, ...vec samo novac, prestiz, privatne firme. A tudja "preporucena" literatura je nedostupna na fakultetima i u bednom tirazu u Matici Srpskoj.

    Dobrodosli u Srpsko skolstvo, kad ja ovako vidim Novi Sad.
    Poruku je izmenio Mish, 06.11.2006 u 22:30 Razlog: Izvod iz pravilnika: VELIKA SLOVA su na forumu zabranjena jer se to smatra vikanjem..
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  7. #7

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Mogla bih potpuno da se slozim sa prethodnikom i, eventualno, da dodam jos ponesto.
    Bedna materijalna situacija u koju su dovedeni prosvetari, dovela je do negativne selekcije kadrova koji su "svoj zivot podredili obrazovanju, edukaciji i nauci".
    Ovo o cemu je bilo reci u prethodnim post-ovima, samo su logicne posledice jednog dugogodisnjeg procesa ... koji, nazalost, jos uvek traaaajeeeee... Novcani ekvivalent koji se dobija za ulozeni rad, kakav god da je, besprizorno je nizak, pa kako onda ocekivati vrhunske pedagoge, nastavnike, profesore...?! Dakle, to je cist kauzalitet.
    Nemam licnih iskustava sa prosvetom, osim preko svoje dece, nisam nikada radila u prosveti, niti bih... Ovo kazem da ne bih bila shvacena kao predstavnik nekog od sindikata prosvetnih radnika, ne daj boze... Naprotiv, i meni na nerve idu svi ti diletanti koji mi kidaju zivce svaki put kad promolim nos u neku od skola svojih klinaca. Cim vide nas, roditelje, odmah nam serviraju horor price o svojoj bednoj plati, prinudjeni smo da slusamo zalopojke na te i slicne teme, a onda se obruse na decu koja - ruku na srce - i nisu neke cvecke (bar moja, mozda su tudja bolja!)... em ih je po cetrdesetoro u razredu, em - generalno - slabo uce... Ma, kataklizma gde god da bacis pogled!
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  8. #8

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Citat JasnaBGD kaže: Pogledaj poruku
    Naprotiv, i meni na nerve idu svi ti diletanti koji mi kidaju zivce svaki put kad promolim nos u neku od skola svojih klinaca. Cim vide nas, roditelje, odmah nam serviraju horor price o svojoj bednoj plati, prinudjeni smo da slusamo zalopojke na te i slicne teme, a onda se obruse na decu koja - ruku na srce - i nisu neke cvecke
    Ja pokusavam da zamislim sebe kako pricam roditeljima o svojoj plati, ili bilo cemu drugom sto njih ne treba da se tice, al' mi bas nesto ne ide Kakvu ja korist od toga imam? Kao da roditelji ne znaju kolike su nam plate. Sem toga, niko mene ne tera da radim u skoli ako mi se ne svidja plata. Al' nije mi jasno sto bih ja zbog svoje plate istresala svoju negativnu energiju u ucionici Mislis, manje ce da me iznervira nevaspitano dete ako mi bude veca plata?

    Ako svi roditelji ovako dozivljavaju nastavnike koji predaju njihovoj deci... woooow
    Gather ye rosebuds while ye may...

  9. #9

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku

    Ja pokusavam da zamislim sebe kako pricam roditeljima o svojoj plati, ili bilo cemu drugom sto njih ne treba da se tice, al' mi bas nesto ne ide Kakvu ja korist od toga imam? Kao da roditelji ne znaju kolike su nam plate. Sem toga, niko mene ne tera da radim u skoli ako mi se ne svidja plata. Al' nije mi jasno sto bih ja zbog svoje plate istresala svoju negativnu energiju u ucionici Mislis, manje ce da me iznervira nevaspitano dete ako mi bude veca plata?

    Ako svi roditelji ovako dozivljavaju nastavnike koji predaju njihovoj deci... woooow
    Ovde ne bih ništa dodala osim i .

    Međutim, ono što mene brine i što moram da prokomentarišem je:

    Citat JasnaBGD kaže: Pogledaj poruku

    Bedna materijalna situacija u koju su dovedeni prosvetari, dovela je do negativne selekcije kadrova koji su "svoj zivot podredili obrazovanju, edukaciji i nauci".
    Novcani ekvivalent koji se dobija za ulozeni rad, kakav god da je, besprizorno je nizak, pa kako onda ocekivati vrhunske pedagoge, nastavnike, profesore...?! Dakle, to je cist kauzalitet.
    Meaning..."vrhunski pedagozi, nastavnici i profesori" koji neće da rade za male pare = otišli, a "negativna selekcija i diletanti" koji nisu sposobni nizašta drugo pa rade za male pare i pritom se obrušuju na dečicu i kidaju živce roditeljima = ostali?

    Koliki god novac bio motiv, teško će od lošeg profesora napraviti vrhunskog. I obrnuto. Vrhunski profesor sa malom platom je samo to-vrhunski profesor sa malom platom.
    Postoje izuzeci, ali oni samo potvrđuju pravilo.
    "Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo.
    Trebalo je ziveti. "

  10. #10

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Nisam u školi, nemam školsko dete, ali imam prijatelje koji su prosvetari i slušam njihove priče. Takođe, slušam priče svojih kolega čiji su klinci u školama.
    Dakle, prosvetari se žale na: male plate (to se i sve ostale struke žale), na nevaspitanu i lenju decu, na preambiciozne roditelje,... Roditelji se žale na preobiman program (a onda u priči se ispostavi da danas deca uče sve što smo i mi učili, samo su i roditelji kanda protrčali kroz školu pa su zaboravili), profesore sadiste (za ovo najčešće nemaju argument, ali se posle ispostavi da je njihovom detetu data manja ocena od one koju su oni smatrali da dete zaslužuje), na to da profesori ne posvećuju dovoljno pažnje i ne prenose dobro znanje deci (ovo u nekim momentima i mogu da prihvatim). Retko sežale na decu koja su nesamostalna (zar su sa nama roditelji radili svaki predmet do šesnaeste godine) i neodgovorna (domaći se ne radi dok ti roditelj nije seo do tebe niti se uči ukoliko ti roditelj najpre nije izvukao teze).
    Pamtim i ja svoje profesore. One stroge koje smo smatrali pravim sadistima (a danas ih se rado setimo jer su nas zaista naučili), one retke koje smo obožavali (bili su pravi drugari, na časovima je uvek bilo jako zanimljivo, ali slabo smo šta od gradiva prošli) i one najbrojnije kod kojih i nije bilo nekog opterećenja niti smeha. Ne verujem da se i danas na isti način ne dele profesori.
    Mnogo su se veće promene desile školarcima i njihovim roditeljima, a za sve se krive profesori.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #11

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Evo bas stigoh iz skole. Zadnja dva casa sam imao prakticnu nastavu iz programiranja(3. godina srednje el. tehnicke). Kada smo stigli na cas meni i mom kolegi koji sedi za racunarom pored mene je prisao profesor sa nekoliko listova papira A4 formata na kojima je bilo 7 vezbi predvidjenih da se obrade na ta 2 casa. Posto smo sedeli odvojeni od ostatka razreda profesor nas je tihim glasom zamolio da pogledamo tu njegovu papirologiju posto od 7 vezbi 5 nije prolazilo proveru na racunaru. Mi smo zbunjeni uzeli papire od profesora. Greske koje je pomenuti profesor napravio su otprilike toliko strasne kao da neko na maturskom iz maternjeg jezika recenicu pocinje malim slovom. Otklonili smo greske za nesto vise od jednog skolskog casa(za 55 minuta). Pozvali smo profesora a on je srecan kao malo dete otrcao da izmaltretira one koji do tada nisu uspeli samostalno da isprave greske.Tada smo ja i drug sa nasih racunara uz pomoc USB flash memorije iskopirali source code svih programa ostatku odeljenja koji jos nije prosao proveru.Na kraju casa profesor je mog druga zamolio da mu ostavi svesku na par dana da prepise tacno uradjene programe.
    Da li treba da napisem kako se osecam???
    Kad pijem ne preterivam, nit volem nit preferiram... Al mi se desi...
    Svega se tako nakupi... Pa tamburama mangupi, prepreče put...

  12. #12

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Slabo sta stima u ovoj zemlji pa ni u skolstvu ne ocekujem da vidim kadrove zbog kojih bi ostali jos na jednom casu vise...Iako bih volela...
    I may not be perfect but I'm always me

  13. #13

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Bilo je onih koje bih i dan danashnji pljunula u lice da ih sretnem
    Ali je bilo i onih sa kojima se i dan danashnji chujem telefonom, koji su uvek bili korektni, fer, mnogo trazili, a mnogo i davali, kod kojih m bilo sramota da odem na chas a da nisam nauchila. To su pravi profesori!

    A ne neki izdrndani kompleksashi koji bi da im se klanjash, a pojma o zivotu nemaju!

    Nekima sam to vetj rekla u lice, a neki drugi me izbegavaju bash zato shto znaju da nemam dlake na jeziku.

    Svaka chast vetjini profesora sa kojima sam radila, zaista sam im zahvalna na znanju koje su mi pruzili!


    Pojedini rade i sa ovom danashnom decom, i toj deci stalno neshto fali... mislim da su u nekom broju sluchajeva problem deca i roditelji, nacin vaspitanja i poimanja shkole... ( vetjina danashnjih roditelja sa decom pishe domatje zadatke chak i u 7. 8. razredu.... strashno!)
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  14. #14

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    za mene je kvalitetan kadar onaj koji zna da prenese znanje, a toga je kod malo (svaka čast izuzecima), a ne da vergla definicije i formule koje možeš da pročitaš iz knjige.
    nattydread is coming to dinner

  15. #15

    Odgovor: Kadrovi u skolama/fakultetima

    Ja sam zaista tokom celog mog skolovanja bila zadovoljna sa profesorima koji su mi predavali...
    Imali su oni svojih "negativnih momenata", ali sve u svemu...umeli su da me nauce...
    Ali da ima onih kojima metodicka strana nastave ne lezi, ima...i to jeste veliki problem...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Informacije o srednjim školama na jednom mestu
    Autor Cecara u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 13.06.2012, 22:49
  2. Privatni časovi u srednjim školama?!
    Autor memento u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 25.09.2011, 12:19
  3. Uniforme u školama?
    Autor SQUAW u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 19.11.2010, 02:30
  4. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23.04.2007, 21:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •