LASIK - da ili ne
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    LASIK - da ili ne

    Posljednje vrijeme razmishljam da se podvrgnem gore navedenom tretmanu za korekciju vida. Moja koleginica iz laba se podvrgla istom prije nekoliko dana i nema nikakvih komplikacija. Odmah joj se vid poboljshao, mada je ona prije toga bash chorala (imala je dioptriju oko 6-tice). Ja sam kratkovid, dioptrija mi je oko 1. Neko bi rekao da to nije nishta, mada shto se mene tiche to je znachajno muchenje slike. Chuo sam da poslije navedenog tretmana mozhe biti dosta komplikacija, mada sam upoznao josh par osoba koje su isto uradile i nikakvih problema poslije nije bilo. Pa ako neko zna neshto vishe ili ima iskustava sa istim...
    .ebachke dzozle ili ne, pitanje je sad?
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  2. #2

    02 Odgovor: LASIK - da ili ne

    Konkretan primer: moj drug takodje ima dioptriju oko šestice, nekada nosi eb. džozle, nekada sočiva... Hteo je da ide na upravo tu intervenciju, čak i zakazao, ali je posle razgovora sa oftamologom odustao ...

    Doktor mu je rekao samo jedno '' Da si moje dete, ja ti to ne bih dozvolio... ''

    Naravno da je odustao, jer jedan vrsni stručnjak ne bi izjavio tako nešto... Iako smo se već unapred svi radovali, pošto je imao veliki kompleks zbog vida - sada ga više nema.
    Možda i iz razloga što bi sa šestice korekcija ''dovela'' do apsolutne nule, što je ipak mnogo... Nisam sigurna koji su razlozi...

    I meni je dioptrija oko 1, ne smeta mi - još uvek, možda je i bolje kada zamućeno posmatram neke stvari ... Nosim naočare povremeno - ako ništa drugo zbunjujem ljude i ''delujem'' pametnije ...
    Sa očima se ne bih ''igrala'' a ti ipak najbolje znaš...

    Ipak sam za ...........ke džozle
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  3. #3

    Odgovor: LASIK - da ili ne

    Sećam se da sam po prve cvikere otišla sa nekim dečkom, i stavljam ih ja kod optičara, okrenem se prema njemu i kažem "Jebote, na šta ličiš!" tako da nije nekad loše videti muljavo

    I ja sam kec na jednom, a na drugom malo manje. Naočare nosim povremeno, i dioptrija mi i nije neka, šta znam... ali sam razmišljala o tome ako krene da se povećava. Mislim, stoje meni lepo naočare, nego mene konkretno smara da mi nešto stoji stalno na nosu, a po sočiva nikako da odem

    Iz razloga što mi to sad i nije neki smor nisam se nešto više raspitivala o tome, ali mislim da ima privatnih klinika koje to jako dobro rade i ovde. Opet, svaka intervencija je rizik. Ako baš ne mora, neću.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: LASIK - da ili ne

    Dioptrija oko 1 prakticno i nije dioptrija
    Ja imam -5 i ne uzbudjujem se mnogo oko toga.
    Desavalo mi se da ostanem bez naocara ili sociva po dve-tri nedelje. Bilo je tada manjih problema u funkcionisanju, ali nista strasno. Tada sam shvatila da mogu sasvim dobro da funkcionisem i bez pomagala...

  5. #5

    Odgovor: LASIK - da ili ne

    LASIK-metoda

    LASIK = Laser-in-situ-Keratomileusis


    LASIK-metoda je najrasprostranjenija metoda na svijetu za korekciju vida Excimer laserom. Excimer laser nježno mijenja oblik rožnice bez da dodirivanja okolnog tkiva. Eyetracking-system nam omogućuje da neprestano pratimo položaj laserskog zraka (nekoliko stotina puta u sekundi).

    Raspon dioptrija koje se mogu operisati LASIK metodom kreće se za kratkovidnost do -10,0 dioptrija, za dalekovidnost do +4,0 dioptrije, a za astigmatizam do 3,0 dioptrije.

    Lasersku korekciju vida se ne preporučuje osobama mlađim od 18 godina kao ni onima čija dioptrija nije stabilna unazad najmanje 3-4 godine.


    Posebna zanimljivost je mogućnost istoveremene korekcije vida za daljinu i blizinu tzv. "monovision". U tom slučaju jedno se oko (dominantno) koriguje za optimalni vid na daljinu a drugo (nedominantno) za optimalani vid za blizinu. Na taj način pacijent uredno vidi s oba oka na daljinu i blizinu i ne treba nositi dodatne naočale za čitanje.



    LASIK-da ilin ne

    Nakon što se ustanovi Vaša trenutčna dioptrija, mjeri se debljina rožnice, zakrivljenost površine rožnice i promjer zenice. Ovo su osnovne informacije potrebne Vašem ljekaru za dalju procjenu. Ako dobijeni podaci indiciraju lasersku operaciju očiju, Vaš će Vas ljekar opširno informisati i savjetovati o tome.

    Osim medicinske indikacije, važna su i Vaša licna očekivanja. Donesite svoju odluku nakon što ste dovoljno obaviješteni.

    Posle operacije koja obicno traje tridesetak minuta moći ćete vidjeti bez naočara!


    Operacija laserom

    Nemojte zaboraviti: moći ćete sve čuti, ali nećete ništa osjetiti!

    Prvo će ljekar očistiti Vaše oko. Kapak će vam fiksirati pomoću držača.

    Cijelu kompjuterski vođenu operaciju ljekar prati preko mikroskopa.

    Mikrokeratom će djelomično zarezati gornji sloj rožnice koji se preklopi u stranu. Osjetit ćete lagani pritisak i zamračenje što će trajati petnaestak sekundi.

    Excimer laser precizno će odstraniti izmjeren sloj tkiva. Vaš ce biti korigovan bez ikakvog bola.

    Ako slučajno, refleksno pomaknete oko, laserski zrak će i dalje pratiti vaše oko uz pomoć "eye tracking systema" (sistema praćenja oka).

    Nakon tretmana laserom, presavijeni sloj rožnice opet se natrag preklopi na svoje mjesto, te funkcionise kao zavoj od vlastitog tkiva. On odmah potpuno prianja na tkivo te potpuno zatvara povrsinu oka.


    Priustite vasim "novim" očima dodatnu paznju:

    * izbjegavajte trljanje očiju
    * prva 3 dana nemojte se baviti sportom
    * odlazak u saunu ili ekstremni sport odlozite mjesec dana
    * nemojte upotrebljavati kozmetiku u podruèju očiju oko 14 dana
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •