Zaštita autorskih prava na WWW
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    03 Zaštita autorskih prava na WWW

    Čisto sumnjam da je ovako nešto "kod nas" rešeno ali da li postoji nešto u našim zakonima na ovi temu.

    Navešću lični primer.
    Imam web sajt prepun fotografija. Oko 98% su moje. Ona 2% su sa odobrenjem njihovih autora.
    I tako se nađe neko pametan, "skine ih" postavi na svoj web sajt. Naravno nije pitao, i još lepše niti navede odakle ih je skunuo a kamoli ko je autor.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  2. #2

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    U ovoj zemlji mnoge stvari nisu resene jer to nekome ne odgovara.
    Ovim tempom resavanja gorucih stvari u drustvu tvoj problem ce doci ne red negde 2026.godine.
    Zao mi je sto cujem da ti se tako nesto desilo i verujem da se osecas pokredenim i ponizenim.
    Ako ti je za utehu, nisi jedini koji je tako prosao.

  3. #3

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    U zakonu ne znam,
    a i da postoji...
    slaba vajda od toga, ako se uzme u obzir koliko se on primenjuje...
    koliko su nam sudovi brzi...
    i koliko bi živaca i novaca potrošio.

    No postoji jedno nepisano pravilo:
    slike sa zaštićenim autorskim pravima se prikazuju u umanjenoj veličini, ili se na njih stavi vodeni žig,
    ako nisi uradio ništa od toga, iluzorno je bilo i nadati se da neko neće sve slike poskidati, al baš sve staviti u svoju galeriju... hmm, blago rečeno: bezobrazluk
    još ako ih je on na bilo koji način "zaštitio"... ni malo etički

    Sad ja ti mogu reći da je to kradja (jer to i jeste), al' ti od toga nećeš imati nikakve koristi. Opekao si se, i šta je tu je... život ide dalje
    lično se nadam da nećemo morati da čekamo 2026 godinu da bi ovo postala pravna država,
    Kod nas postoji zakon o zaštiti autorskih prava, koji se doduše slabo i selektivno primenjuje.
    WWW je takoreći zasebna država, Ni zemlje sa mnogo bolje uredjenim pravnim sistemom od naše, ne znaju kako da stanu na put kradji sa Weba

    Tebi, šta da kažem... ne ostaje ti ništa, nego da svoje slike zaštitiš, a vlasniku sajta pošalješ e-mile sa molbom da bar naglasi poreklo fotografija.Time ne gubi ništa
    Ako ni to ne uradi, pa jedino da dotični sajt blatiš gde stigneš i koliko stigneš
    za to te ne mogu goniti, naročito ako možeš da dokažeš da su slike tvoje
    No od toga niti ćeš imati neke koristi, niti ćeš se osećati nešto bolje... naprotiv

  4. #4

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Imamo potpuno iste stavove.
    Ja sam ove godine išao na jednu konferenciju koja se održala u Mađarskoj. Prezentovao sam Petrovaradinsku tvrđavu. Izneo sam sve probleme koji su prisutni. Kada su me pitali da li vidim neko rešenje problema rekao sam im da će možda nešto biti bolje za 19 godine. Što za 19 godina? - pitaju. Pa prošle godine sam rekao da će biti bolje za 20 godina.
    Eto 2007+19=2026

    Jednostavno mislim da je to najobičniji bezobrazluk. Ne bih hteo da budem nepristojniji ali to je najslinavije i najljigavije što neko može da uradi.
    Da me je svako od tih osoba lepo zamolila za koju fotografiju rekao bi nema problema i pitao bi ga da li mu treba u većoj rezoluciji.

    Evo prelepog primera:
    Jedan moj prijatelj iz Slovenije je postavio ovu moju fotografiju na svoj sajt.


    Sledeće mesto gde se pojavila je na ovom linku zajedno sa ostalim fotografijama koje sam ustupio drugaru:
    http://www.vinarijum-ban.com/petrovaradin-1.php
    Mrzelo ih je da je kropuju

    Onda se našla na ovom linku:
    www.danuvije.com

    Njih nije mrzelo da je kropuju

    Ima još jedno mesto ali ne mogu da nađem link.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  5. #5

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Epa ovako, u nasoj zemji nema nekoj koj da gi stiti avtorskite prava na WWW .... Dzabe nam je postavjanje CC(Creative Commons) Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 License. i Spam Karma i red drugi ...
    Imao sam slucaj kada jedan bloger "Jadi Burek So Janko" na TV gi prikazuvase parite koi bea izraboteni od moja strana i od mojot kolega so koj go vodime blogot tepaj vreme... Pa je kazao da su izraboteni od strana na kajgana (najveci portal u makedoniju) ... Sepak ja blogovi ih ostavim i copy left... ko hoce da prezeme neka informacija iz moj blog, slobodno moze da pita , ja cu da dozvolim ... no i da ima napisano od gdje je prevzeman tekst

  6. #6

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Invisible, jedini "lek" za to, je da stavljash vodeni zhig preko cele fotografije, neshto kao shto radi flickr, photobucket i slichni...

    Znachi ultra providna slichica, na kojoj je link do tvog sajta, tvoje ime, bilo shta... To niko ne mozhe da cropuje kao mali link u uglu, i taj zhig uvek ostaje...

    A za 2026. tjemo da vidimo... Ja ipak mislim da tje biti 2038.


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  7. #7

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Invisible, jedini "lek" za to, je da stavljash vodeni zhig preko cele fotografije, neshto kao shto radi flickr, photobucket i slichni...

    Znachi ultra providna slichica, na kojoj je link do tvog sajta, tvoje ime, bilo shta... To niko ne mozhe da cropuje kao mali link u uglu, i taj zhig uvek ostaje...

    A za 2026. tjemo da vidimo... Ja ipak mislim da tje biti 2038.
    Dodajem uglavnom u photoshopu podatke u "file info".
    Mogu da dodam i na "behavior" poruku "coryright" na "desni klik" itd...
    I da u dreamweaveru stavim neki "behavior" oper različiti browseri se razlikito ponašaju na "desnom kliku" ili u "properties" daju drugačije informacije.

    Ali najviše bi voleo da ih tužim i dobijem spor. I onda sudsku odluku dodam na "desni klik".

    Znam da je najlakše staviti žig ali nije mi cilj da prezentujem "žigove" već fotografije.

    btw. Evo još jednog sajta da gde je pun andrak mojih fotki.
    www.petrovaradin.atw.hu

    Znam da prepoznam moju fotografiju među hiljadama drugih a koju sam uradio pre 3-4 godine.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  8. #8

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Ali najviše bi voleo da ih tužim i dobijem spor. I onda sudsku odluku dodam na "desni klik".
    Eh... I ja bih da tuzhim doktora koji me pogreshno lechio nedelju dana, i da tuzhim onog pandura shto me je njackao jer sam prelazio van preshachkog prelaza, iako istog nema na 500m u oba pravca (a zakonom je dozvoljeno ako ga nema na 100m)... Pa i onog majmuna shto parkira BMW na trotoar, da ne mozhe niko da predje... Al' to tje biti 2155. u ovoj zemlji...

    Nishta, poshalji mi jednu tvoju sliku, pa tju da stavim jedan vrlo diskretan vodeni zhig, pa ako ti se uchini ok, odraditjemo neku skriptu da ti automatski lupa taj zhig na svaku fotku, da ne morash ruchno...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  9. #9

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Eh... I ja bih da tuzhim doktora koji me pogreshno lechio nedelju dana, i da tuzhim onog pandura shto me je njackao jer sam prelazio van preshachkog prelaza, iako istog nema na 500m u oba pravca (a zakonom je dozvoljeno ako ga nema na 100m)... Pa i onog majmuna shto parkira BMW na trotoar, da ne mozhe niko da predje... Al' to tje biti 2155. u ovoj zemlji...

    Nishta, poshalji mi jednu tvoju sliku, pa tju da stavim jedan vrlo diskretan vodeni zhig, pa ako ti se uchini ok, odraditjemo neku skriptu da ti automatski lupa taj zhig na svaku fotku, da ne morash ruchno...
    baci pogled na www.peterwardein.com tamo imas i mail
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  10. #10

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Ljudi, nadam se da me nećete pogrešno shvatiti. Cenim uložen trud, rad, vreme i pamet da bi se nešto stvorilo... I mene boli glava kako da zaštitim neke svoje stvarčice i bar nešto naplatim!!!

    Ali budimo realni:
    1. koliko skupih aplikacija koristimo, od OS do Photoshopa-a, i da li smo to platili pravu cenu
    2. koliko smo DivX filmova odgledali...
    3. koliko .mp3 i ostalog audio sadržaja je prošlo kroz naš PC

    Ipak i to se neko mučio, više ili manje, da stvori i očekuje da bude plaćen.

    Ovo pitanje je, ako hoćemo biti iskreni, mač sa dve oštrice. Nadam se da će nas Sunce skorije ogrejati, te će nam standard skočiti i mi mirno uploviti u legalne vode i početi i da naplaćujemo naša autorska prava.
    Doviđenja Srbijo ma gde bila!!!

  11. #11

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    U pravu si...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  12. #12

    Odgovor: Zaštita autorskih prava na WWW

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Čisto sumnjam da je ovako nešto "kod nas" rešeno ali da li postoji nešto u našim zakonima na ovi temu.

    Navešću lični primer.
    Imam web sajt prepun fotografija. Oko 98% su moje. Ona 2% su sa odobrenjem njihovih autora.
    I tako se nađe neko pametan, "skine ih" postavi na svoj web sajt. Naravno nije pitao, i još lepše niti navede odakle ih je skunuo a kamoli ko je autor.
    Autorsko pravna zastita postoji samim time da je postavljeno na tvom vebu i pod tvojim imenom ili nikom.
    Autorsko pravo na fotografiju koju si objavio samim tim ne moze ti niko osporiti, medjutim sam si zeleo da tvoje delo ugleda svetlost dana i da bude dostupno javnosti.
    Mozes da upozoris, trazis da ti taj neki ko je skinuo tvoje delo plati neku naknadu ali koliku ? Da li jos neko smatra tvoje delo umetnickim ili samo ti da bi ono imalo pravo da bude priznato kao takvo.
    Isto je sa poezijom koja se postavlja. razbacao sam je pod nikom po raznim sajtovima, zadrzavam pravo ako me banuju da povucem svoje pesme bez obzira na pravilnik koji postoji unificiran na svakom sajtu.
    Mislim da treba da ti bude ok da je neko preuzeo nesto tvoje i negde upotrebio i podelio sa drugima.
    Druga stvar bila bi kada bi tvoju fotografiju kao takvu neko izvrgao ruglu, poruzu, vredjao autora ili delo, tada postoji osnova za tuzbu i nadoknadu nematerijalne stete jer materijalnu ako nisi prodavao fotografije ne mozes traziti.
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

Slične teme

  1. Zaštita prava kupaca
    Autor gerbes u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 23.09.2010, 08:32
  2. Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 12.07.2010, 13:33
  3. Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 23.05.2010, 21:40
  4. Klikni bezbedno, zaštita dece na Internetu
    Autor fiona u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 15.05.2009, 12:00
  5. Bolest i zaštita bilja
    Autor silvia u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 11.06.2007, 14:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •