Odjavna tema - Strana 40
Strana 40 od 47 PrvaPrva ... 303839404142 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 586 do 600 od ukupno 698

Tema: Odjavna tema

  1. #586

    Odgovor: Odjavna tema

    laka wam crna noc a ja odoH i zelim wam najljepSe doziwljaje za wrijeme spawanja....

  2. #587

    14 Odgovor: Odjavna tema

    Čarobnjak iz Oza

    poglavlje XVI



    VELIKA VARALICA NA DELU

    Sledećeg jutra Strašilo reče svojim prijateljima:

    - Čestitajte mi. Idem k Ozu da konačno dobijem mozak. Kada se budem vratio, biću isti kao svi ostali ljudi.

    - Ti si mi se uvek sviđao ovakav kakav si, reče Doroti prostodušno.

    - Lepo je od tebe što ti se sviđa Strašilo - odgovori on - ali sigurno ćeš imati bolje mišljenje o meni kada budeš čula mudre reči koje će vrcati iz mog novog mozga. - Zatim se on veselo pozdravi sa svima, ode ka prestonoj dvorani i zakuca na vrata.

    - Slobodno! - reče Oz.

    Strašilo uđe unutra i nađe čovečuljka kako, duboko zamišIjen, sedi kraj prozora.

    - Došao sam po mozak - reče Strašilo malo se snebivajući.

    - Molim te, sedi na ovu stolicu - odgovori Oz. -Nemoj da se ljutiš, ali moraću da ti skinem glavu kako bih stavio mozak tamo gde mu je mesto.

    - Ništa ne mari - reče Strašilo. - Slobodno mi skinite glavu ako mislite da će biti pametnija kada je budete vratili.

    Tada mu čarobnjak skide glavu i istrese slamu. Zatim ode u ostavu odakle uze pregršt mekinja koje izmeša sa čiodama i iglama. Pošto ih je dobro protresao, on napuni gornji deo Strašilove glave tom smesom, a ostatak prostora popuni slamom kako bi "mozak" stajao na mestu.

    - Sada ćeš postati veoma mudar jer sam ti stavio najbolji mozak na svetu.

    Strašilo je bio i zadovoljan i ponosan što se ispunila njegova najveća želja. Pošto toplo zahvali Ozu, on se vrati svojim prijateljima.

    Doroti ga radoznalo pogleda. Na temenu je imao veliko ispupčenje.

    - Kako se osećaš? - upita.

    - Osećam se zaista mudrim - odgovori on spremno. - Postaću sveznalica čim se naviknem na mozak.

    - Zašto ti iz glave štrče te igle i čiode? - upita Limeni Drvoseča.

    - Zato što je postao oštrouman - primeti Lav.

    - E, pa, odoh i ja Ozu da dobijem srce - reče Drvoseča. On se uputi u prestonu dvoranu i zakuca na vrata.
    - Slobodno! - odazva se Oz. Drvoseča uđe unutra i reče:

    - Došao sam po svoje srce.

    - Samo izvoli - odgovori čovečuIjak. - Ali moram da ti napravim otvor na grudima kako bih mogao da stavim srce na pravo mesto. Nadam se da te to neće boleti.

    - Neće - odgovori Drvoseča. - Neću ni osetiti.

    I tako Oz donese limarske makaze i proreza mali, četvrtasti otvor na levoj strani grudi. Zatim priđe jednom ogromnom ormaru i izvadi iz pregrade divno svileno srce napunjeno strugotinom.

    - Zar nije lepo? - upita.

    - Kako da nije! - odvrati Drvoseča sav srećan. -Da li je to srce dobro?

    - Jeste - odgovori Oz. On stavi Drvoseči srce u grudi, a zatim preko njega ponovo postavi komadić lima i zalemi mesto koje je bilo sečeno.

    - Evo - reče - sada imaš srce na koje bi bio ponosan svaki čovek. Žao mi je što sam morao da ti stavim zakrpu na grudi, ali zaista nije bilo drugog načina.
    - Ništa ne smeta! - uzviknu presrećni Drvoseča.

    - Nikada vam ovo neću zaboraviti. Veliko vam hvala.

    - Nema na čemu - odgovori Oz.

    Limeni Drvoseča se zatim vrati svojim prijateljima, koji mu poželeše mnogo sreče sa novim srcem.
    Sada se Lav upiti u prestonu dvoranu i zakuca na vrata.

    - Slobodno! - reče Oz.

    - Došao sam po hrabrost - izjavi Lav čim je ušao u prostoriju.

    - Dobro - odgovori čovečuljak. - Dobićeš je.

    On ode do ormara i sa gornje police uze jednu četvrtastu zelenu bocu, čiji sadržaj uli u bogato ukrašenu zlatnu činiju. Stavivši je ispred Plašljivog Lava, koji je onjuši kao da mu miris ne prija, čarobnjak reče:

    - Popij ovo!

    - šta je to? - upita Lav.

    - Pa, - odgovori Oz - da je u tebi, bila bi hrabrost. Znaš i sam da se hrabost uvek nalazi unutra; zato se ovo ne može stvarno nazvati hrabrošću dok ga ne ispiješ. Zato ti savetujem da to što pre učiniš.

    Lav bez oklevanja ispi tečnost do kraja.

    - Kako se sada osećaš? - upita Oz.

    - Hrabro - odgovori Lav i veselo se vrati prijateljima da im se pohvali.

    Kada je ostao sam, Oz se nasmeja pri pomisli kako je Strašilu, Limenom Drvoseči i Lavu uspeo da pruži upravo ono što su mislili da im nedostaje. - Kako da ne budem varalica - reče - kada me ceo svet primorava da radim stvari za koje svako zna da ne mogu biti učinjene. Bilo je lako usrećiti Strašila, Lava i Drvoseču kada su uobrazili da sam svemoguć. Ali, biće mi potrebno više od mašte da se Doroti vrati u Kanzas, i sve mi se čini da ne znam kako se to može postići.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  3. #588

    07 Odgovor: Odjavna tema

    U mog babe para mnogo, ‘ej.
    Da izbrojiš, ne bi mogo sve,
    pa se selom pripoveda da smo prave lole.
    Ma zavidi nam neki sitan svet.
    Ume život biti tmuran kad gledaš o’dole.
    Budi zato sivi soko pa se vini u visoko,
    hej, hej, hej, hej,

    Hej, haj, baš nas briga vozamo se na taljiga.
    Zorom ili mrakom, šorom il’ sokakom.
    Noću, kad selo drema, kad nigde nikog nema,
    mi jurimo kroz noć.

    Jedared je baba bio kum.
    Svirci su nas čekali niz drum.
    Red bi bio da smo konje upregli u čeze,
    al’ taljige vole baba moj.
    Još kad sitno iz šaraga tambura zaveze,
    onda život nema mana, brži smo od aeroplana,
    hej, hej, hej, hej,

    Hej, haj, baš nas briga vozamo se na taljiga.
    Zorom ili mrakom, šorom il’ sokakom.
    Noću, kad selo drema, kad nigde nikog nema,
    mi jurimo kroz noć.

    Hej, haj, baš nas briga vozamo se na taljiga.
    Hej, haj, baš nas briga vozamo se na taljiga.

    Jesmo l’ mi to onog Varburga, obišli?
    Mora bit’ da je iš’o u rikverc...



  4. #589

    14 Odgovor: Odjavna tema

    Čarobnjak iz Oza

    poglavlje XVII



    Doroti nije imala vesti od Oza tri dana. Iako su njeni prijatelji bili srećni i zadovoljni, devojčica je bila tužna. Strašilo im je pričao kako mu se divne misli roje u glavi, ali im nije rekao kakve zato što je znao da niko osim njega nije dovoljno pametan da ih razume. Limeni Drvoseča je osećao kako mu u grudima kuca srce i ispričao je Doroti kako je otkrio da je ono mnogo bolje i nežnije od onoga koje je imao kada je bio čovek od krvi i mesa. Lav je izjavio da se više ničega na svetu ne plaši i da bi mogao da se suprotstavi čitavoj vojsci ili tucetu svirepih Gorogana.

    I tako su svi bili zadovoljni osim Doroti, koja je više nego ikada čeznula da se vrati u Kanzas.

    Četvrtog dana, na njenu veliku radost, Oz je pozvao da dođe k njemu. Kada je ušla u prestonu dvoranu, on ljubazno reče:

    - Sedi, dušo! Mislim da sam našao način kako da odeš iz ove zemlie.

    - I da se vratim u Kanzas? - upita ona ozbiljno.

    - Pa, što se tiče Kanzasa, nisam baš siguran, - reče Oz - jer nemam pojma u kome se pravcu nalazi. Ali, najvažnije je da pređeš pustinju, a onda ćeš već lako pronaći put do kuće.

    - Kako ću da pređem pustinju? - upita ona.
    - Reći ću ti - reče čovečuljak. - Vidiš, ja sam u ovu zemlju dospeo balonom. Ti si takođe doletela, ali nošena uraganom. Zato mislim da je let najbolji način da se pređe pustinja. Ja zaista nisam u stanju da izazovem uragan. Ovih nekoliko dana sam razmišljao o svemu, i čini mi se da bih mogao da napravim balon.

    - Kako? - upita Doroti.

    - Balon - reče Oz - se pravi od svile koja se premaže lepkom kako ne bi propuštala gas. Svile u dvorcu imam napretek, tako da neće biti teško da napravimo balon. Ali, u celoj ovoj zemlji nema gasa kojim bi se balon napunio da bi mogao da leti.

    - šta će nam balon - primeti Doroti - ako ne može da leti?

    - To je tačno - odgovori Oz - ali postoji još jedan način da poleti, a to je da se ispuni vrelim vazduhom. Vreo vazduh nije tako dobar kao gas, jer ako se ohladi balon će se spustiti usred pustinje i mi ćemo biti izgubljeni.

    - Mi! - uzviknu devojčica. - Zar ćete i vi poći sa mnom?

    - Naravno - odgovori Oz. - Dosadilo mi je da budem varalica. Ako bih izašao iz dvorca, moji podanici bi ubrzo otkrili da nisam čarobnjak i ožalostili bi se što sam ih obmanjivao. Zato moram po ceo dan da sedim zatvoren u ovim odajama, a to mi je već dosadilo. Više bih voleo da odem s tobom u Kanzas i da se ponovo vratim u cirkus.

    - Biće mi drago da putujem sa vama - reče Doroti.

    - Hvala ti - odgovori on. - Molim te pomozi mi da sastavimo svilu kako bismo počeli da pravimo balon.

    I tako, Doroti uze iglu i konac u ruke. Istom brzinom kojom je Oz sekao svilene trake odgovarajućeg oblika, devojćica ih je pažljivo sastavIjala. Prva traka je bila od svetlozelene svile, druga od tamnozelene, a treća od smaragdno-zelene, jer je Oz želeo da napravi balon u raznim nijansama boje koja ih je okruživala. Bilo je potrebno tri dana da se sve trake zašiju jedna za drugu. Na kraju dobiše svilenu zelenu vreću dugačku skoro sedam metara.

    Zatim Oz premaza svilu sa unutrašnje strane tankim slojem lepka kako ne bi propuštala vazduh, posle čega izjavi da je balon gotov.

    - Moramo imati i korpu u kojoj ćemo se smestiti - reče on i posla Vojnika zelene brade po veliku korpu za rublje, koju pričvrsti konopcima za donji deo balona.

    Kada je sve bilo spremno, Oz obavesti svoje podanike da ide u posetu svom drugu Čarobnjaku koji živi u oblacima. Vest se brzo raširi po gradu i svi dođoše da vide čudesan prizor.

    On naredi da se balon iznese ispred dvorca, a okupljeni narod je sve radoznalo posmatrao. Limeni Drvoseča je isekao veliku gomilu drva i zapalio vatru, a Oz je držao otvor balona iznad vatre kako bi vreo vazduh ispunio svilenu vreću. Balon se postepeno naduvao i podigao u vazduh toliko da je korpa samo ovlaš dodirivala zemlju.

    Oz uđe u korpu i reče glasno okupljenom narodu:

    - Ja sada idem na put. Strašilo će vladati u mom odsustvu. Naređujem vam da ga slušate isto kao mene.

    Konopac je sada jedva zadržavao balon na zemlji zato što je vazduh u njemu bio vreo. To ga je činilo mnogo lakšim od okolnog vazduha, pa se trzao i dizao ka nebu.

    - Hajde, Doroti! - uzviknu čarobnjak. - Požuri da balon ne odleti.

    - Ne mogu nigde da pronađem Totoa - odgovori Doroti koja nije želela da ostavi psetance. Toto je odjurio u gomilu da laje na neko mače. Doroti ga najzad pronađe, uze ga u naručje i potrča prema balonu.

    Bila je na nekoliko koraka od korpe, i Oz je već ispružio ruke da joj pomogne da se popne, kada, avaj, konopci popustiše i balon se vinu u nebo bez nje.

    - Vratite se! - uzviknu. - Hoću i ja sa vamal

    - Ne mogu da se spustim, dušo! - odgovori ioj Oz iz korpe. - Zbogom!

    - Zbogom! - povikaše svi i podigoše oči ka čarobnjaku koji je leteo u korpi dižući se sve više i više u nebo.

    I to bi poslednje što ikada videše od Oza, čudesnog čarobnjaka, iako je on sigurno stigao u Omahu i možda i danas tamo živi. Ljudi su ga se dugo sećali sa ljubavlju i govorili jedni drugima:

    - Oz je bio naš prijatelj. Kada je bio među nama sazidao je ovaj divan Smaragdni Grad, a sada, pošto je otišao, ostavio nam je mudrog Strašila, da vlada.

    Ipak, još dugo nisu mogli da prežale rastanak sa čudesnim čarobnjakom.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  5. #590

    Odgovor: Odjavna tema

    e pa...odoh ja...kreweT plache za mnOm...

  6. #591

    Odgovor: Odjavna tema

    Odoh i ja... Moram da peglam kosu Idem jos malo u lov pa da se doteram

    Pozzic
    Everybody Wants to be a Cat

  7. #592

    Odgovor: Odjavna tema

    došlo vreme, da me nema neko vreme


  8. #593

  9. #594

    Odgovor: Odjavna tema

    zamoljaVamo vlasnika belog mercedesa KS*23-45 da pomeri kola od shatora....







  10. #595

    Odgovor: Odjavna tema

    ...snove u boji...svima...


  11. #596

    Odgovor: Odjavna tema






    TBL i LKN


    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  12. #597

    Odgovor: Odjavna tema

    ...divno je bilo...

    ...hell ain't a bad place to be......

  13. #598

    Odgovor: Odjavna tema

    kuckamo se uskoro





    Citius, Altius, Fortius.

  14. #599

    Odgovor: Odjavna tema

    Odo' ja malo u Crnu Goru .... vidimo se za 2 nedelje

    Ostajte mi lepi, zdravi i debeli

  15. #600

    Odgovor: Odjavna tema

    Čini mi se da je vreme...krajnje vreme...da se povučem u moje odaje

Strana 40 od 47 PrvaPrva ... 303839404142 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ne bas mirisljava tema...
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 13.08.2012, 18:17
  2. Najbolji pisac tema?
    Autor Painkiller u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 02.03.2010, 00:04
  3. Dlakava tema
    Autor SQUAW u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 80
    Poslednja poruka: 19.01.2010, 14:18
  4. Drugačija tema od svih
    Autor goldie u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 23.08.2009, 17:37
  5. Nova Tema
    Autor mimaP u forumu Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 03.10.2008, 20:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •