Gospel, crnačka duhovna muzika...
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Gospel, crnačka duhovna muzika...

    Gospel (koji na engleskom jeziku znači jevanđelje) je naziv za stil religiozne muzike koja je nastala u crnačkim crkvama SAD 1930-ih, a u širem smislu se primjenjuje i na religioznu muziku koju su komponovali i izvodili i belci s američkog Juga.

    Crnački i belački gospel dele zajednički izvor u metodističkim himnama, a povremeno su crnci i belci pevali iste pesme - ali je stroga podela na crnačke i belačke crkve dovela do oštre podele na crni i beli gospel, koja postoji i danas usprkos velikih napora za integracijom.

    Gospel muzika - u obe tradicije - se odlikuje izvođačima koji je izvode isključivo u verske svrhe. No, s vremenom su se pojavili gospel umetnici koji ga koriste u sjetovnom kontekstu, ponekad čak i u noćnim klubovima. Zahvaljajući tome, gospel je s vremenom stekao značajan uticaj na američku zabavnu muziku i doprineo stvaranju novih muzičkih stilova kao što je npr. soul...



    Postoji razlika između gospel muzike i crnačke spiritualne, duhovne muzike. Spiritual (ili negro spiritual) (slobodni prevod duhovna muzika ili crnačka duhovna muzika) je naziv za pesme koje su američki crnci stvorili u doba robovlasništva, te njihove kasnije prerade i aranžmani.

    Kada su prvi robovi dovedeni iz Afrike, ono što su doneli sa sobom bio je složeni ritam koji se samo može naći tamo, u njihovoj pradomovini. Ono što su nadalje činili bilo je da slušaju hrišćansku službu, koja je obavljana na plantažama gde su pripadali, i posmatraju šta radi sveštenik i njegovi ministranti, udubljujući se vremenom u tekst tokom obreda. A, taj tekst je vrlo često govorio o boljem životu, onom koji robove čeka kada umru i odu u raj. Tada će oni moći da budu na nebu i duša će im onamo biti slobodna. Pa su i melodije, koje su pratile pesme pevane pri službi, razumljivo bile najčešće melanholične, zato što su oni sami bili veoma tužni. To je dakle sami početak njihove američke muzike. Iz crnačke duhovne muzike, iz njenih korena, stigao je bluz, potom džez, soul, ritam i bluz, i tek onda gospel. Gospel muzika, kakvu znamo danas, ne govori više o umiranju, no je naprotiv baš pozitivna, puna radosti. Crnačka duhovna pak uzimala je tekstove iz Biblije koji su tokom crkvene službe govoreni robovima, pošto im nije bilo dozvoljeno da nauče da čitaju i pišu. Oni su pamtili delove Biblije isključivo slušajući, naročito one koji su imali veze sa oslobađanjem. Kao onaj "Duboka reka" ili "Ujedinimo se", gde je preuzet biblijski tekst bio svojevrstan simbol, više metaforički način da se kaže kako će se oni izmigoljiti, iskrasti po noći, pa onda nekako krišom ukrcati na železnicu i pobeći na Sever. Sever je predstavljao slobodu.

    Mnogi beli ljudi su, svejedno, naročito od šezdesetih, zavoleli ritam i bluz, stvarajući od toga osnov bele popularne muzike, odnosno rokenrola, koji je afirmisao mnoštvo originalno crnih žanrova. Reklo bi se zato da crnačka duhovna muzika i sve što je iz nje proisteklo u međuvremenu prestaju da se isključivo obraćaju crnom čoveku.

    Iako je crnačka duhovna muzika, doduše u svojoj osnovi, bila namenjena crncima, nakon bluza došao je džez i to je baš onaj trenutak kada je bela Amerika bila jednostavno uvučena u taj vrtlog ritmova, više se čak nije ni radilo o nečem religioznom kao u počecima. Crnačku duhovnu muziku prvi je u Evropu doneo Fisk univerzitet iz Tenesija. Oni su dakle putovali okolo sa "Jubilee Singers", svojim pevačima koje su doveli u Evropu da pevaju crnačke spirituale, za njima su došli i mnogi drugi, zaintrigiravši Evropljane, koji su najpre razvili ukus za ovu duhovnu muziku, a odmah zatim naravno i za džez i sve ostalo, odakle je pop muzika crpela razume se mnogo. Ova muzika nema boju, ima doduše hrišćanski religijski predznak, ali nema više ni isključivu nacionalnost - postoje recimo gospel horovi u Skandinaviji, u Oslu, Štokholmu, zatim u Nemačkoj, svuda, gospel je uostalom možda i najuspešniji deo muzičke industrije danas u Sjedinjenim Državama.


    Ja moćne horove obožavam. Ima li ovde još ljubitelja crnačke duhovne i gospela sem mene? Imate li omiljene soliste i horove? Ja ne znam da li više volim onaj deo kad solista dominira, obično osoba izuzetnih glasovnih mogućnosti (i Aretha Franklin je počela kao solista gospel hora) ili kad svi pevaju Da se naježiš. Takođe, ima pesama i izvođača koje ne primetimo ili ne cenimo nešto posebno, ali kada na nekom nastupu iza sebe stave hor, pa krenu da improvizuju, naprave čudo Mnogi pevači to praktikuju. A veliki procenat iz tih izvora i dalje crpi svoje ideje.

    Evo jedne za danas kod mene ona uvek ide na maximum volume šteta što nisam našla ceo snimak sa baš ovim horom na youtube

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Gospel, crnačka duhovna muzika...

    U filmu '' Boja purpura '' ima dosta crnačke duhovne muzike, koja me zaista
    ( pored još par bendova )
    podiže iz mrtvih -
    koliko god da se loše osećam ( prava terapija ) ,
    a tek kada sam ok...
    Nema mi kraja ...

    Snimak ne mogu da odslušam ...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  3. #3

    Odgovor: Gospel, crnačka duhovna muzika...

    Pre par nedjelja smo u okviru nekog istrazivanja trebali ici da posjetimo razlicite vjerske objekte. Jedan od njih je bio neka metodisticka crkva gdje uglavnom crni dolaze. Ja nisam isao al kolege iz grupe su mi rekle da su imali osjecaj da su na nekom koncertu i da su bukvalno djuskali cijelo vreme

    Nisam neki zaludjenik za ovom vrstom muzike ali mogu i da ih poslusam.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #4

    Odgovor: Gospel, crnačka duhovna muzika...

    Našla ceo

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Gospel, crnačka duhovna muzika...



    ...meni se ovo veoma dopada...

  6. #6

    02 Odgovor: Gospel, crnačka duhovna muzika...

    Nema pesme bez Mahalije između ostalih, imadem baš tu njenu ploču - Mahalia sings gospel




    Mahalia Jackson bila je američka pevačica. Rođena je 1911. godine u Nju Orleansu, u siromašnoj porodici. Od najranijeg detinjstva bila je privržena baptističkoj veri i kao šesnaestogodišnjakinja počela je da peva po crkvama. Ali, budući da je od nečeg morala da živi, radila je po kućama kao služavka. Erl Hajns, džez pijanista i vođa orkestra, čuo je Mahalijino pevanje u crkvi i predložio joj da nastupa sa njegovim orkestrom. Ona je to odlučno odbila jer se već opredelila za duhovnu muziku.
    Kao pevačica gospela, crnačke duhovne pesme, tridesetih godina 20. veka, snimila je veliki broj ploča, ali, ti snimci nisu naišli na veliki odziv publike. Popularnost je stekla tek desetak godina kasnije. Tako je 1946. godine potpisala ugovor s "Apolom", a snimci pesama "Move on up a little higher" (1947) i "Silent night" prodati su u više od dva miliona primeraka.



    Bio je to početak uspešne karijere tokom koje je izvorna čistota Mahalijinog pevanja ponekad bila žrtvovana zahtevima tržišta. Godine 1950. Mahalija Džekson nastupila je u Karnegi holu i zatim krenula na turneju po Evropi. Učestvovala je i na Njuportskom džez festivalu 1958. godine, ali je potom donela odluku da peva isključivo u baptističkim crkvama. Tu odluku ipak nije sasvim sprovela u delo.
    Nažalost, slavna pevačica bila je još od najranijeg detinjstva gotovo neprekidno bolesna. U zrelim godinama najviše od srca. Posle dugog boravka u bolnici, umrla je 27. januara 1972. godine.

    Mahalija Džekson pevala je uz pratnju pijanistkinje Mildred Fols. Zanimljivo je da je najveći pevački uzor ove kraljice gospela, kako su je nazivali, bio italijanski tenor Enriko Karuzo.


    Njen glas imao je veoma širok opseg, bio je vrlo topao , sposoban za snažne kontraste. Repertoar Mahalije Džekson gotovo u potpunosti bio je sastavljen od crnačkih duhovnih pesama, uglavnom sporog tempa. Kad je to bilo potrebno, uspevala je i da dočara živahnost svinga protkanog izražajnim vibratom. Smatra se da je glas Mahalije Džekson bio jedan od najlepših glasova muzike američkih crnaca.





    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Gospel, crnačka duhovna muzika...

    Mahalia

    I moja omiljena iz filma "Imitacija zivota"

    Budi pametan i pravi se lud

  8. #8

    Odgovor: Gospel, crnačka duhovna muzika...

    Sinoc slusala americki gospel hor "Angelic Voices of Praise" u Sinagogi.

    Kako ti ljudi pevaju!
    Kako ti ljudi VOLE da pevaju!
    Koja je to energija!

    U par navrata su mi naterali suze na oci. Davno nisam cula nesto tako predivno.
    Gather ye rosebuds while ye may...

Slične teme

  1. Crna knjiga komunizma
    Autor yossarian u forumu Istorija
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:39
  2. Crna Gora
    Autor Kunic u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 06.08.2010, 01:55
  3. Crna knjiga fašizma
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Istorija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 04.11.2009, 15:20
  4. Crna haljina
    Autor Ljiljaa u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.06.2007, 22:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •