Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    PISMA UREDNIKU

    Vuk Popović (Cetinje): Koga briga za istinu

    Njegoš je u Gorskom vijencu, iz političkih razloga raspalio kosovsku mitomaniju u Crnoj Gori. Bilo bi zanimljivo da CEDEM jednom objavi istraživanje, koliko građana Crne Gore zna, bez dileme, da naši preci nijesu bili na kosovskom boju 1389. Vjerujem da 80% ne zna. U udžbenicima istorije, iz kojih uče crnogorska đeca, niđe se ne navodi da Balšići i naši preci nijesu bili na kosovskom boju. Prirodno, kod nas su se uvijek na časovima istorije, u školama, učile poluistine ili neistine, koga briga za istinu? Što će nam istina, kad je tu sveštenstvo SPC da nam objasni sve što treba da znamo o kosovskom boju. A sad činjenice.
    Vladika Vasilije Petrović u svojoj knjizi Istorija o Černoj Gori, Moskva 1754. kaže da se Crnogorci nijesu borili ni na Marici 1371, a ni 1389. na Kosovu:
    "Baoša, kojega prije spomenuh, treći dan stiže na Kosovo poslije one bitke..."
    Što zaključujemo? Vladika Vasilije u 18. vijeku, samim tim i Crnogorci, imaju jasnu svijest da nijesu učestvovali ni na Marici, ni na Kosovu.

    Svi srpski istoričari, svi se slažu, da Balšići i Zećani (Zećani su preci Crnogoraca i Brđana i pola stare Hercegovine) nijesu učestvovali u kosovskoj bitci, evo nekih kazivanja:

    Akademik SANU Rade Mihaljčić, Istorija srpskog naroda, Beograd 1994. kaže:
    "Jedino je Đurađ Stracimirović Balšić bio tada na strani Turaka. Zbog toga je malo verovatno da je sudelovao u bici na Kosovu."

    Akademik SANU Momčilo Spremić u knjizi Đurađ Branković i njegovo doba, Beograd 1994. kaže:
    "Na primer, drugi Lazarev zet, Đurađ Stracimirović Balšić nije uopšte došao na Kosovo, i još se uz pomoć Turaka borio protiv bosanskog gospodara Tvrtka I, Lazarevog saveznika"

    Dr Miladin Stevanović, Večernje Novosti, 25. 01. 2010. kaže:
    "Vizantija, Bugarska, braća Dejanovići i Kraljević Marko sa bratom Andrijašom su bili u vazalnom odnosu sa Turcima i nisu imali snage, ni želje da se priključe knezu Lazaru. Oklevao je da se izjasni i Lazarev zet, zetski gospodar Đurđe Stracimirović Balšić, pošto izgleda da se još ranije odlučio za vazalni odnos prema Turcima. Tako su knezu Lazaru ostali samo bosanski kralj Tvrtko I i njegov zet Vuk Branković, gospodar kosovske oblasti."


    Dr Željko Fajfrić, u knjizi Sveta loza kneza Lazara tvrdi:
    "Isto tako nije tu bilo ni Đurđa Stracimirovića, a gde je on bio ostaje tajna."

    Lazar Hrebeljanović, najmiliji svetac Amfilohijev ("Srbija je tijelo Lazarevo, a Kosovo glava Lazareva"), proglašen je od strane srpske crkve za sveca brzo poslije kosovske bitke, ali, u crkvenom kalendaru Crnojevića nema ga među svecima! Kneza Lazara Crnogorci krajem 15. vijeka nijesu poštovali kao svog sveca, pa je jasno - nikakva kosovska misao i takozvani kosovski zavjet, nijesu postojali u Crnoj Gori prije Gorskog Vijenca. Ako zetska mitropolija, to jest crkva Crnojevića, nije poštovala kao svoje, svetitelje srpske crkve, neka čitaoci sami razmisle da li je naša crkva u doba Crnojevića pripadala srpskoj crkvi, ili je bila nezavisna.

    Objavljeno u dnevnoj novini Vijesti, 28. juna 2010.

  2. #2

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Проблем је што већина садашњих црногораца (у највећој мери) немају везе са старим становништвом тих области, већ су углавном пореклом из Рашке или Херцеговине који су се ту склонили пред Турцима. Балшићи су племићка кућа, а не становништво. Каква је ту логика Балшићи=црногорско становништво? Балшићи су, уосталом владали само мањим делом садашње Црне Горе, па не знам како они то представљају целу Црну Гору? Већина обичних Срба, такође није учествовала у косовској бици, него племство и њихова војска. Овде је ствар са ким се српски народ поистоветио у косовској бици.
    Константин Дејановић је учествовао на страни Турака у косовској бици, док су многи племићи, попут Мрњавчевића били турски вазали.

    Лазар није представљао Србију, јер Србија нити српско царство тада није постојало као такво (расточено на феуде), већ отпор освајачу и дух слободе. Дакле, Лазар за српски народ није представљао области којим је владао, нити своју феудалну кућу, него дух отпора и независности у Срба, и као такав је слављен код свих Срба, било где живели.

    Исто тако Његоша не славе само у Црној Гори, него сви Срби без обзира где живели и без обзира на географско порекло.

  3. #3

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Проблем је што већина садашњих црногораца (у највећој мери) немају везе са старим становништвом тих области, већ су углавном пореклом из Рашке или Херцеговине који су се ту склонили пред Турцима.
    To je bajka.

  4. #4

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Ha evo teme za svađu i razmirice

    Ako pođemo od feudalnog principa podele vlasti svi sizereni su bili dužni učestvovati u ratu na strani svog suverena, te izvlačimo zaključak, da su oni stanovnici današnje Crne Gore koji su tada bili pod vlašću Lazarevom i Tvrtkovom, morali izaći na taj boj.
    Drugo, ono što je istakao Luktor je istina, jerbo su se Srbi pod najezdom Turaka sklanjali u Crnu Goru, Zetu ili kako ti volja, a posle toga deo njih bežao u Liku, pa preko Like u Slavoniju, a o tome molim pročitaj etnološki zbornik Jovana Cvijića jer boljeg dokaza od pisanog traga nema.
    Takođe je deo stanovništva današnjeg pripadao brdima, koja ulaze u sastav Crne Gore tek u 19. veku, tako da je taj deo takođe morao učestvovati na strani Raške u boju.
    Imamo i podatak da je Lazar sa Tvrtkom oteo od Nikole Altomanovića deo teritorije koju je ovaj posedovao, a koja se prostirala od Rudnika do Dubrovnika, što zahvata i jedan deo današnje Crne Gore.
    Tako da , mrčo, ne mlati majke ti
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #5

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Pa svi su Brđani bili u Zeti, Zećani pod vlašću Balšića, dakle oni 100% nijesu bili na Kosovskom boju.

  6. #6

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Nisam baš siguran, jerbo u trenutku održavanja pomenutog boja osim Bosne( čiji se kralj titulisao kao kralj Bosne, srbljem i zapadnih strana,a te tvoje Zetove niko ne pominje niti u jednom dokumentu iz tadašnjeg doba ) , nisu postojale države na teritoriji današnje Srbije, Makedonije i Crne Gore, već je Dušanovo carstvo bilo rascepkano međ' vlastelom, ajd ti meni lepo u VI osnovne pa da se vratiš da prodiskutujuemo

    Fala lepo i doviđenja
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  7. #7

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Bilo ono rascepkano ili ne, Lazar nije imao vlast nad Zetom, a Balšići nijesu došli da mu pomognu. No ti sigurno bolje znaš od srpskih istoričara iz prvog posta! A kako i ne bi znao kad si pročitao "Oranje Marka Kraljevića", "Musa Kesedžija razgoni hajduke" i mnoge druge guslarske. Što će tebi istorija kao nauka pored gusala??

  8. #8

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Prvo,
    pročitaj ceo moj post i sve podatke u njemu iznete.
    Drugo,
    Balšiči nisu vladali celo današnjom Crnom Gorom, već njenim delom.
    Treće,
    Apsurdno je pričati o stanovništvu današnje i tadašnje Crne Gore, iz tri razloga:
    1. Tada nacije nisu postojale, tj vladao je potpuno drugačiji sistem poimanja države od današnjeg, a koji je bio zasnovan na teritorijalnom, jok na nacionalnom principu
    2. Toliko je seoba bilo da se ne mogu maltene ni nabrojati
    3. Pročitaj ono što sam ti preporučio, i pročitaj malo istorije

    Hvala, kad pročitav više od onoga što ti serviraju ti dramoseri što su te zadojili mržnjom prema Srbiji i Srbima, budi malo širih shvatanja, i da, ne lupatej života ti
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  9. #9

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    I ovi srpski istoričari što kažu da Balšići nijesu bili na Kosovu, mrze Srbe i Srbiju?

  10. #10

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Aha, kontam, svi stanovnici tadašnje Zete su u suštin bili Balšići
    Dobar zaključak sine, svakoga dana me sve više oduševljava tvoja visprenost
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  11. #11

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Hoćeš da kažeš da Balšići nijesu imali vojsku i narod pod sobom, u Zeti niko nije živio osim oni?

  12. #12

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Ne brate moj, ti izjavljuješ da, ako Balšići nisu učestvovali u boju, nije niko iz Zete, Duklje tj Crne Gore.
    Jebote, s tobom je svaka rasprava uzaludna
    Ako te ne mrzi pogledaj istorijske atlase, imaju detaljne mape sa teritorijama oblasnih gospodara, pa će ti se samo kasti, da ne mlatimo ni ti ni ja.
    Fala, over end aut
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  13. #13

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Tema je po mom mišljenju tendeciozna i politikantska. Kao da je Crna Gora usamljeno ostrvo bez ikakvih, ili sa vrlo malo dodirnih tačaka sa okruženjem. Verujem da je njen cilj političke prirode, a ne želja da se sa istorijskog aspekta sagleda jedan od prelomnih istorijskih događaja za gotovo sve balkanske narode.

    Pa tako iz uvodnog posta se može zaključiti da Crnogorci (kao) nemaju veze sa Kosovskom bitkom. Interesantno, zaista. Čak i Hrvati sa ponosom ističom da je jedan njihov odred bio uz Srbe kada su se sukobili sa Turcima na Kosovu polju.

    Ali, ja bih nešto o tim Balšićima.

    Rodonačelnik ove srednjovekovne dinastije, kao što se zna, bio je izvesni Balša, koji je, opet, imao tri sina: Stracimira, Đurđa i Balšu II. O poreklu Balšića se zna veoma malo. Najverovatnije vode poreklo od slaveniziranih Vlaha, koji su kao ratnici imali priliku da se probiju u redove plemstva. Ime im je romanskog porekla, što je sigurno. Braća Balšići, kako navodi Jiriček, bili su skorojevići, jer je njihov otac bio siromašani vlastelin, koji je u vreme cara Stefana (Dušana) imao samo jedino selo. Pominju se od 1360. godine, vladali su Zetom više ili manje uspešno sedamdesetak godina. Kao po pravilu u slučaju Zete, koja je skoro uvek prednjačila separatizmom, za vreme cara Uroša Balšići su među prvim vlastelinskim porodicama pokazali želju proširenjem i osamostialjivanjem svojih teritorija....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #14

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Prochitah ovu raspravu celu,i to,verovali,ili ne,po prvi put od kad chitam forume.I mogu da vam kazhem sledece...
    Svi vi,koji uchestvujete u ovoj raspravi,ste u pravu...Ali svi,do jednog...
    A to sve zbog toga,shto istorija,kao takva,nikad ne mozhe da bude nauka kao,recimo,fizika...
    U fizici,kad se neshto kazhe,mora i da se dokazhe...I kad se to isto dokazhe,to se naziva zakonom...
    Naravno,taj zakon vazhi i sada,vazhio je pre 10.000 godina i vazhice dok je vremena i prostora...Nema greshke,to je tako i nikako ne mozhe da bude drugachije...
    A shta je sa istorijom?Ona je malo specifichna...
    Svi vi,pozivate se na neke izvore,shto je lepo...
    Ali koliko je sve to merodavno?Da li je to pisano objektivno,ili subjektivno (ili namerno napisano pogreshno),to nikad necemo znati...
    Ma ko i u kojem vremenu pisao...
    Mi mozhemo da prichamo o danashnjim vremenima,i o nekom dogadjaju gde smo neposredno uchestvovali svi,a ne chuli od drugih...I onda da se na kraju dogovorimo,ako mozhemo,kako je bilo i shta se desilo...I eto jedne "istorije" tog dogadjaja... (naravno,ako smo na istroj strani i ako dogovorom "kucu sagradimo")
    Ako se dogovorimo,naravno...
    A ako se ne dogovorimo,kako je bilo,svako ce napisati kako je to video iz svog ugla...
    Ali chije ce mishljenje biti merodavno za,recimo,100 godina?
    Naravno,svako od buducih chitaoca ce prihvatiti pisanje onog,koje je njemu najblizhe k` srcu i koje njemu,lichno,najvishe odgovara...
    I iz nashih pisanija,naravno,mozhe da nastavi da pishe neku svoju knjigu (pozivajuci se na nas,ponaosob,kao "dokaz")...
    I,na kraju,eto mnogo knjiga,eto materije za raspravke,pa se jedan poziva na jednog,drugi na treceg...
    Znachi,teshko je prichati o vremenu u kome zhivimo,i dogovoriti se oko chinjenica (jer svako ima svoje "chinjenice"),kamoli o nekim proshlim vremenima...
    Jer kol`ko je merodavno to shto smo prochitali?
    Mozhda se to danas uchi,a za 100 godina istorijske knjige ce biti sasvim drugachije (zavisi od buducih pripadnika SANU,"koja vishe nije ono shto je,nekad,bila" - ovo sam chuo od choveka koji je bio chlan iste,u "zdravijim" vremenima).
    Pisana rech,bez dokaza,nikako ne mozhe da bude merodavna...
    Jedan nauchnik pishe ovakvu knjigu,pozivajuci se na neke izvore,drugi ga "poklopi" svojom,pozivajuci se na neke sasvim druge izvore...
    I oni,obojica,misle i smatraju da su u pravu (shto i jeste tako,jer ako su lagali mene,lazhem i ja vas,a da toga nisam ni svestan,ali mi se svidja da u to verujem,ili mi odgovara),jer su negde prochitali da je to tako i to je u redu...
    Ali,nije u redu to,shto nikako ne mozhemo da znamo kol`ko i kako je tachno napisao taj na koga se pozivaju...
    Kao i ovaj novinar,koji je to pisao u novinama...
    Ko je on da daje svoje mishljenje o nechemu javno i da izvodi zakljuchke,o chemu pojma nema,niti mozhe da ima?
    I po chijoj direktivi?

    Me Bring Da Enlightenment...

  15. #15

    Odgovor: Preci Crnogoraca nijesu učestvovali u kosovskoj bitci 1389. godine

    Citat Skidatch_Mraka kaže: Pogledaj poruku
    Prochitah ovu raspravu celu,i to,verovali,ili ne,po prvi put od kad chitam forume.I mogu da vam kazhem sledece...
    Svi vi,koji uchestvujete u ovoj raspravi,ste u pravu...Ali svi,do jednog...
    A to sve zbog toga,shto istorija,kao takva,nikad ne mozhe da bude nauka kao,recimo,fizika...
    U fizici,kad se neshto kazhe,mora i da se dokazhe...I kad se to isto dokazhe,to se naziva zakonom...
    Naravno,taj zakon vazhi i sada,vazhio je pre 10.000 godina i vazhice dok je vremena i prostora...Nema greshke,to je tako i nikako ne mozhe da bude drugachije...
    A shta je sa istorijom?Ona je malo specifichna...
    Svi vi,pozivate se na neke izvore,shto je lepo...
    Ali koliko je sve to merodavno?Da li je to pisano objektivno,ili subjektivno (ili namerno napisano pogreshno),to nikad necemo znati...
    Ma ko i u kojem vremenu pisao...
    Mi mozhemo da prichamo o danashnjim vremenima,i o nekom dogadjaju gde smo neposredno uchestvovali svi,a ne chuli od drugih...I onda da se na kraju dogovorimo,ako mozhemo,kako je bilo i shta se desilo...I eto jedne "istorije" tog dogadjaja... (naravno,ako smo na istroj strani i ako dogovorom "kucu sagradimo")
    Ako se dogovorimo,naravno...
    A ako se ne dogovorimo,kako je bilo,svako ce napisati kako je to video iz svog ugla...
    Ali chije ce mishljenje biti merodavno za,recimo,100 godina?
    Naravno,svako od buducih chitaoca ce prihvatiti pisanje onog,koje je njemu najblizhe k` srcu i koje njemu,lichno,najvishe odgovara...
    I iz nashih pisanija,naravno,mozhe da nastavi da pishe neku svoju knjigu (pozivajuci se na nas,ponaosob,kao "dokaz")...
    I,na kraju,eto mnogo knjiga,eto materije za raspravke,pa se jedan poziva na jednog,drugi na treceg...
    Znachi,teshko je prichati o vremenu u kome zhivimo,i dogovoriti se oko chinjenica (jer svako ima svoje "chinjenice"),kamoli o nekim proshlim vremenima...
    Jer kol`ko je merodavno to shto smo prochitali?
    Mozhda se to danas uchi,a za 100 godina istorijske knjige ce biti sasvim drugachije (zavisi od buducih pripadnika SANU,"koja vishe nije ono shto je,nekad,bila" - ovo sam chuo od choveka koji je bio chlan iste,u "zdravijim" vremenima).
    Pisana rech,bez dokaza,nikako ne mozhe da bude merodavna...
    Jedan nauchnik pishe ovakvu knjigu,pozivajuci se na neke izvore,drugi ga "poklopi" svojom,pozivajuci se na neke sasvim druge izvore...
    I oni,obojica,misle i smatraju da su u pravu (shto i jeste tako,jer ako su lagali mene,lazhem i ja vas,a da toga nisam ni svestan,ali mi se svidja da u to verujem,ili mi odgovara),jer su negde prochitali da je to tako i to je u redu...
    Ali,nije u redu to,shto nikako ne mozhemo da znamo kol`ko i kako je tachno napisao taj na koga se pozivaju...
    Kao i ovaj novinar,koji je to pisao u novinama...
    Ko je on da daje svoje mishljenje o nechemu javno i da izvodi zakljuchke,o chemu pojma nema,niti mozhe da ima?
    I po chijoj direktivi?
    Видим схватио си ..
    То ми је најважније !

    Ипак, морам да објасним онима који ово читају:
    Управо ја сам на основу онога како се Црногорци данас ( негативно ) односе према Србији,
    закључио да је вероватно тако било одувек ..

    На то си ме ти напљувао,
    питао ме ко ми тресе кавез,
    и уопште се понашао као сви они којима урежем бору на кори великог мозга.

    А сад причаш моју причу.
    Опет кажем, то је најважније.
    Да си нешто научио.
    Можда још неко ?
    Било би добро !
    Свима вам је опроштено
    али само ако напредујете !!!

    Poruku je izmenio Dejan B, 25.05.2011 u 20:50 Razlog: Izbrisano komentarisanje rada moderatora.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vaši preci u drugom svetskom ratu
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 20.06.2014, 02:59
  2. Ljubav ne zna za godine
    Autor boki2006 u forumu Ljubav
    Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 03.06.2012, 15:19
  3. Preci, potomci, rođaci...
    Autor memento u forumu Porodica
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 16.02.2011, 16:11
  4. NS Koncert godine
    Autor Kunic u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 11.09.2007, 23:51
  5. Dogadjaj godine
    Autor Bishop u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.01.2007, 14:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •