Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

Prikaz rezultata glasanja: Da li je Tito pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

Učesnika ankete do sada
148. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • pozitivna

    71 47.97%
  • negativna

    61 41.22%
  • nemam mišljenje o njemu

    16 10.81%
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 235

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Tito je ličnost iz relativno novije istorije, ali svakako iz istorije svih nas sa ovih prostora. Mišljenja o njemu variraju, i idu od krajnje pozitivnih do krajnje negativnih. Da li je Tito po vama pozitivna ili negativna ličnost, i zbog čega tako mislite?

  2. #2

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    како за кога, рецимо за хрвате и словенце је био позитивна личност- словенија се територијално проширила, а хрватска, која је била на страни сила осовине- добила такође на поклон територије и на волшебан начин избегла одговорност за злочине у рату...
    негативна личност, дефинитивно, за србију, босну, македонију и ц. гору.
    зашто ?
    ако ни због чег другог, онда због десетина хиљада жртвованих младића са непуних двадесет...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  3. #3

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Broj 310, samo bih te zamolila i da glasaš u anketi, pošto me stvarno zanima odnos mišljenja.

  4. #4

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    ...nadam se da nam se vise nece desiti masovna hipnoza...
    ...hell ain't a bad place to be......

  5. #5

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...nadam se da nam se vise nece desiti masovna hipnoza...

    E! a gde to ljudi žive a da nisu pod masovnom hipnozom?
    Možda tamo blizu severnog pola oni Inuiti što provode dane loveći
    tuljane i foke.
    Radi se o tome da kada već neko sprovodi tu hipnozu, onda neka ima
    nekakav viši cilj a ne samo nameru da dobro zaglupi narod mržnjom i
    jevtinim proizvodima široke potrošnje kako bi mogao dobro da se nakrade
    dok ga ne provale. (ili ne provale - sve zavisi od pacijenata)

    Pre tri godine sam sedeo u Trogiru na jednoj terasi gde smo uz dobro vino i
    škampe raspravljali:
    -jedan slovenac privatnik (proizvođač fotelja za masažu)
    -jedan srbin (vojno lice u penziji, sada vodi mali pansion na obali mora)
    -jedan hrvat (trener splitske ekipe u podvodnom ribolovu, inače serviser bolničke elektronike)
    -jedna baba dalmatinka sjajna žena od 7o godina sa duhom jedne dvadesetogodišnjakinje
    - i naposletku ja (1OO% Lala kome u izvodu iz matične knjige rođenih, pod rubrikom nacionalnost stoji "Jugosloven" i neka stoji doveka )
    Kako je vreme odmicalo i prazne flaše se gomilale pod stolom, sve smo manje pričali o poslu, tog dana ulovljenim hobotnicama i vrstama vina, a sve više smo počeli da nostalgišemo...
    Kada smo već jako bili zveknuti, toliko da smo čak i Pivali skupa
    tada se slovinjak razniježio i počeo spominjat "kurbu prasicu" i jebene
    luperde koje su nas tako sjebale.
    I gle čuda... svi ostali su se složili.

    Dobrim ljudima je tada bilo dobro... a onim lošim ljudima kojima je to smetalo...
    pa njima će uvek biti loše. Uvek će naći razloga da nekoga mrze, da nekoga
    ubeđuju kako su oni zajebani, da traže nekakva prava, da se hrabre međusobno rečima "mi smo najbolji, najjači, najpametniji...svi ostali su pederi"

    Duh jugoslavije živi još u mnogima kao san o nečemu što je moglo biti sjajno
    ali bilo je prerano... još par hiljada godina evolucije i eto nas opet...


    Dali je Tito bio pozitivna ličnost neznam nisam ga poznavao lično.
    Ali ideja čiji je on bio zaštitni znak, je za mene 1OO% pozitivna.

    Auuu ala sam sada napakovao sebi gomilu neprijatelja ... već vidim kako sa
    svojim zlim okicama punim mržnje, maljavim rukama i niskim čelom, pogurenog hoda, dolaze da me utepaju svojim toljagama.
    Ma ko oni Orkovi iz gospodara prstenova...

  6. #6

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    ...ako ništa drugo, više od pola ovoga što vidimo oko nas je izgrađeno u njegovo vreme, i država je tad uživala kakav takav respekt u svetu, među oba bloka...
    Poruku je izmenio lav71, 31.10.2007 u 19:17

  7. #7

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    E! a gde to ljudi žive a da nisu pod masovnom hipnozom?
    Možda tamo blizu severnog pola oni Inuiti što provode dane loveći
    tuljane i foke.
    Radi se o tome da kada već neko sprovodi tu hipnozu, onda neka ima
    nekakav viši cilj a ne samo nameru da dobro zaglupi narod mržnjom i
    jevtinim proizvodima široke potrošnje kako bi mogao dobro da se nakrade
    dok ga ne provale. (ili ne provale - sve zavisi od pacijenata)

    Pre tri godine sam sedeo u Trogiru na jednoj terasi gde smo uz dobro vino i
    škampe raspravljali:
    -jedan slovenac privatnik (proizvođač fotelja za masažu)
    -jedan srbin (vojno lice u penziji, sada vodi mali pansion na obali mora)
    -jedan hrvat (trener splitske ekipe u podvodnom ribolovu, inače serviser bolničke elektronike)
    -jedna baba dalmatinka sjajna žena od 7o godina sa duhom jedne dvadesetogodišnjakinje
    - i naposletku ja (1OO% Lala kome u izvodu iz matične knjige rođenih, pod rubrikom nacionalnost stoji "Jugosloven" i neka stoji doveka )
    Kako je vreme odmicalo i prazne flaše se gomilale pod stolom, sve smo manje pričali o poslu, tog dana ulovljenim hobotnicama i vrstama vina, a sve više smo počeli da nostalgišemo...
    Kada smo već jako bili zveknuti, toliko da smo čak i Pivali skupa
    tada se slovinjak razniježio i počeo spominjat "kurbu prasicu" i jebene
    luperde koje su nas tako sjebale.
    I gle čuda... svi ostali su se složili.

    Dobrim ljudima je tada bilo dobro... a onim lošim ljudima kojima je to smetalo...
    pa njima će uvek biti loše. Uvek će naći razloga da nekoga mrze, da nekoga
    ubeđuju kako su oni zajebani, da traže nekakva prava, da se hrabre međusobno rečima "mi smo najbolji, najjači, najpametniji...svi ostali su pederi"

    Duh jugoslavije živi još u mnogima kao san o nečemu što je moglo biti sjajno
    ali bilo je prerano... još par hiljada godina evolucije i eto nas opet...


    Dali je Tito bio pozitivna ličnost neznam nisam ga poznavao lično.
    Ali ideja čiji je on bio zaštitni znak, je za mene 1OO% pozitivna.

    Auuu ala sam sada napakovao sebi gomilu neprijatelja ... već vidim kako sa
    svojim zlim okicama punim mržnje, maljavim rukama i niskim čelom, pogurenog hoda, dolaze da me utepaju svojim toljagama.
    Ma ko oni Orkovi iz gospodara prstenova...
    ...vidis...ja odbijam da zivim pod hipnozom...
    ...ideja jeste bila lepa,ali...nemoguca misija...zasto?Evo par razloga...prvo...na celom ovom prostoru,narod je veoma sirov i neobrazovan...i lako je manipulisati njime...50 godina bratstvo i jedinstvo...i preko noci klanica...iz krajnosti u krajnost...drugo...sve sto se vestacki pravi,samo se odjedanput urusi...nemojte samo onu pricu kako se lepo zivelo u to vreme...jeste,ali da nije bilo hladnog rata i naseg balansiranja,stavili bi na nas sapu dok kazes keks...onda recidivi proslosti...toliko smo se klali kroz istoriju,da se to tesko zaboravlja...i jos teze oprasta......sto se tice nas Srba...dok su drugi cuvali svoj nacionalni identitet...mi smo bili najveci jugosloveni i komunisti...slavio si slavu?Nisi...slavio si pravoslavnu novu godinu?Mogao si,ali pod uslovom da te prebije murija......najblaze receno...svest nam je na nivou mandrila u teranju,tako da ne mozemo da sagledamo sta je za nas,kao narod i zemlju dobro...tako je bilo onda,tako je i sada......o jednoumlju,zabrani javnog govora,cenzuri,slobodi misli...drugi put...ako ti ovo nije dosta...

    ...btw...ako se ne slazemo u misljenu...mislis li da sam zao?!Sto rece ovde jedan mudorator...gresis sinko...grdno gresis...
    ...hell ain't a bad place to be......

  8. #8

    13 Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    ..definitivno pozitivna ..
    ..nebi htela nista vise da komentarisem ali bi se slozila sa ovim delom urielovog posta..

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    Dobrim ljudima je tada bilo dobro... a onim lošim ljudima kojima je to smetalo... pa njima će uvek biti loše.

    Uvek će naći razloga da nekoga mrze, da nekoga ubeđuju kako su oni zajebani, da traže nekakva prava, da se hrabre međusobno rečima
    "mi smo najbolji, najjači, najpametniji...svi ostali su pederi"

    Duh jugoslavije živi još u mnogima kao san o nečemu što je moglo biti sjajno
    ali bilo je prerano...
    još par hiljada godina evolucije i eto nas opet...

    Dali je Tito bio pozitivna ličnost neznam nisam ga poznavao lično.
    Ali ideja čiji je on bio zaštitni znak, je za mene 1OO% pozitivna.
    ..nije da mi se ostali deo nije svidjao ..
    ..super napisano ..

  9. #9

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Pošto nisam istoričar, a čini mi se da na ovom forumu uzimaju učešće i pravi istoričari, ili osobe zaista posvećene ovoj oblasti, moje mišljenje (formirano bez ikakvih posebnih uzora i pomagala), treba shvatiti kao lični, subjektivni i potpuno podložan kritici stav osobe koja je bila u prilici da nekoliko puta, naravno ne kao Pinki, ali, ipak, vidi Tita...

    Mislim da život i delo Josipa Broza treba posmatrati u kontekstu društveno političkih i istorijskih uslova koji su vladali krajem 19. i početkom 20. veka u Evropi, kao i u Kraljevini SHS, odnosno Jugoslaviji od njenog stvaranja pa do aprila 1941. godine i, naravno, ne zanemarujući ponašanje izbegličke vlade i, još više, velikih sila, kako u toku rata, tako i posle rata. Ipak najveću pažnju, po mom mišljenju, treba posvetiti analizi same Titove vladavine, kao i posledica (vidljivih i u današnjim mračnim dešavanja u zemlji Srbiji) koje je ta vladavina proizvela, naravno, opet u kontekstu društveno istorijskih kretanja u Evropi, ali i u svetu u drugoj polovini dvadesetog veka.

    Takođe, u krajnjem slučaju, nisu više primarno važne ni činjenice da je Kraljevina Jugoslavija, zahvaljujući ponajviše svojim političkim elitama, ali i opštoj strukturi, sastavu i organizaciji, bila loša država koja nije uspela da reši ni jedno važno državno pitanje i time snažno pružila šansu komunističkom pokretu da se na krilima internacionalizma toliko afirmiše da još u toku rata stvori uslove za kasniju promenu, kako vlasti, tako i državnog uređenja...

    Pošto je ovo zaista neobično složena i obimna problematika ja ću se zadržati samo na nekoliko momenata koje se meni, nekako, čine važnim. Pre svega, potrebno je shvatiti suštinu komunističkog pokreta. Osim toga što nije mogao da pronađe uspešno rešenje u sferi proizvodnih odnosa, što je i najviše doprinelo njegovom padu, komunizam je snažno potiskivao nacionalno u korist klasnog (sve višenacionalne socijalističke federacije su se raspale, a rastakanje Rusije, na žalost, još traje). Komunizam (ili socijalizam što je u stvari isto i pored prividnih razlika) je jednostavno izgubio bitku sa (doduše ne puno boljim, niti uopšte humanijim, ali zato vitalnijim i žilavijim) kapitalizmom.

    Komunizam je poražen. I bez obzira na uzroka njegovog poraza i na formalne i suštinske motive njegovog nastanka, on je prošlost. Sama ta činjenica već po prirodi stvari isključuje mogućnost pozitivnog ocenjivanja društveno ekonomske formacije koja nije uspela da zaživi niti jedan pun vek. U tom kontekstu, potpuno je logično da negativnu ocenu ponesu i njegovi akteri, nosioci i graditelji, pa i drug Tito. Dakle, samo zbog toga, pa taman i da mu se ne može bilo šta drugo negativno pripisati.

    Potpuno je istorijski nevažno šta je pušio, koliko je žena imao, kako se oblačio, koje je piće pio i da li sam ga ja, ili bilo ko drugi video....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Tito je pozitivna licnost!!!

  11. #11

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Kako neko moze da diskutuje na temu da li je Tito pozitivna ili negativna licnost a nije bio ni rodjen u njegovo vreme. Bila sam mala kada je Titi umro (1980. sam imala samo 10 godina) ali se secam lepog vremena. Znam da nije bilo placanja lekova, nije bili nestasica, vladalo je sasvim drugo raspolozenje medju ljudima. Niko nikoga nije mrzeo zato sto je musliman ili hrvat. Medni to, zaista, kao i danas nikada nije bili bitno niti će. Vazno mi je ko je kakav covek i sve4 ljude delim na dobre i lose a ne po nacionalnosti i veri. Tome nas je Tito ucio. Daleko od toga da sam komunista. Ne zastupam i ne podrzavam tu ideju.
    Da zakljucim: Tito je, po mom skromnom misljenju, jedna od pozitivnijih licnosti nase novije istorije.

  12. #12

    03 Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Mislim da je Tito jedna od mootnih lichnosti u nashoj istoriji. Znam samo da je vecina plakala..... opshta tuga...
    Govorim tiho i nosim psa sa sobom

  13. #13

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat filste kaže: Pogledaj poruku
    Kako neko moze da diskutuje na temu da li je Tito pozitivna ili negativna licnost a nije bio ni rodjen u njegovo vreme.
    Zasto se ljudi bave Istorijom

    Prvo kaze

    Daleko od toga da sam komunista. Ne zastupam i ne podrzavam tu ideju.
    pa onda

    Da zakljucim: Tito je, po mom skromnom misljenju, jedna od pozitivnijih licnosti nase novije istorije.


    Ako nisam komunista nemogu da ga dozivim kao pozitivnu licnosta u celini.
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  14. #14

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Pozitivna za moje roditelje i vreme u kojem su oni bili mladi. Negativna za mene zato što su dugovi, krediti i neraščićeni računi prošlih vremena tek sada došli na naplatu

  15. #15

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Leonard Peltier kaže: Pogledaj poruku
    Pozitivna za moje roditelje i vreme u kojem su oni bili mladi. Negativna za mene zato što su dugovi, krediti i neraščićeni računi prošlih vremena tek sada došli na naplatu
    Otprilke isto važi i za moje mišljenje o njemu kao ličnosti...kakve god...
    Pamtim onaj 4.maj 80-te kada su prekinuli sve vesti na tv-u i javili da je Tito umro.Sećam se učiteljice sutradan u školi kako je plakala i pričala o Titu,a većina nas je plakala zbog učiteljice,jer je do tada nismo videli sa suzama...

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ko je zaista bio Tito???
    Autor poirot u forumu Istorija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 09:37
  2. Tito Patrikije (Titos Patrikios)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.12.2011, 22:18
  3. Drugarica Jovanka Broz
    Autor bellissima u forumu Istorija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 13.09.2010, 21:09
  4. Najgotivnija istorijska ličnost
    Autor Necromancer u forumu Istorija
    Odgovora: 76
    Poslednja poruka: 10.04.2010, 21:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •