Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

Prikaz rezultata glasanja: Da li je Tito pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

Učesnika ankete do sada
148. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • pozitivna

    71 47.97%
  • negativna

    61 41.22%
  • nemam mišljenje o njemu

    16 10.81%
Strana 1 od 16 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 235
  1. #1

    Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Tito je ličnost iz relativno novije istorije, ali svakako iz istorije svih nas sa ovih prostora. Mišljenja o njemu variraju, i idu od krajnje pozitivnih do krajnje negativnih. Da li je Tito po vama pozitivna ili negativna ličnost, i zbog čega tako mislite?

  2. #2

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    како за кога, рецимо за хрвате и словенце је био позитивна личност- словенија се територијално проширила, а хрватска, која је била на страни сила осовине- добила такође на поклон територије и на волшебан начин избегла одговорност за злочине у рату...
    негативна личност, дефинитивно, за србију, босну, македонију и ц. гору.
    зашто ?
    ако ни због чег другог, онда због десетина хиљада жртвованих младића са непуних двадесет...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  3. #3

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Broj 310, samo bih te zamolila i da glasaš u anketi, pošto me stvarno zanima odnos mišljenja.

  4. #4

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    ...nadam se da nam se vise nece desiti masovna hipnoza...
    ...hell ain't a bad place to be......

  5. #5

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...nadam se da nam se vise nece desiti masovna hipnoza...

    E! a gde to ljudi žive a da nisu pod masovnom hipnozom?
    Možda tamo blizu severnog pola oni Inuiti što provode dane loveći
    tuljane i foke.
    Radi se o tome da kada već neko sprovodi tu hipnozu, onda neka ima
    nekakav viši cilj a ne samo nameru da dobro zaglupi narod mržnjom i
    jevtinim proizvodima široke potrošnje kako bi mogao dobro da se nakrade
    dok ga ne provale. (ili ne provale - sve zavisi od pacijenata)

    Pre tri godine sam sedeo u Trogiru na jednoj terasi gde smo uz dobro vino i
    škampe raspravljali:
    -jedan slovenac privatnik (proizvođač fotelja za masažu)
    -jedan srbin (vojno lice u penziji, sada vodi mali pansion na obali mora)
    -jedan hrvat (trener splitske ekipe u podvodnom ribolovu, inače serviser bolničke elektronike)
    -jedna baba dalmatinka sjajna žena od 7o godina sa duhom jedne dvadesetogodišnjakinje
    - i naposletku ja (1OO% Lala kome u izvodu iz matične knjige rođenih, pod rubrikom nacionalnost stoji "Jugosloven" i neka stoji doveka )
    Kako je vreme odmicalo i prazne flaše se gomilale pod stolom, sve smo manje pričali o poslu, tog dana ulovljenim hobotnicama i vrstama vina, a sve više smo počeli da nostalgišemo...
    Kada smo već jako bili zveknuti, toliko da smo čak i Pivali skupa
    tada se slovinjak razniježio i počeo spominjat "kurbu prasicu" i jebene
    luperde koje su nas tako sjebale.
    I gle čuda... svi ostali su se složili.

    Dobrim ljudima je tada bilo dobro... a onim lošim ljudima kojima je to smetalo...
    pa njima će uvek biti loše. Uvek će naći razloga da nekoga mrze, da nekoga
    ubeđuju kako su oni zajebani, da traže nekakva prava, da se hrabre međusobno rečima "mi smo najbolji, najjači, najpametniji...svi ostali su pederi"

    Duh jugoslavije živi još u mnogima kao san o nečemu što je moglo biti sjajno
    ali bilo je prerano... još par hiljada godina evolucije i eto nas opet...


    Dali je Tito bio pozitivna ličnost neznam nisam ga poznavao lično.
    Ali ideja čiji je on bio zaštitni znak, je za mene 1OO% pozitivna.

    Auuu ala sam sada napakovao sebi gomilu neprijatelja ... već vidim kako sa
    svojim zlim okicama punim mržnje, maljavim rukama i niskim čelom, pogurenog hoda, dolaze da me utepaju svojim toljagama.
    Ma ko oni Orkovi iz gospodara prstenova...

  6. #6

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    ...ako ništa drugo, više od pola ovoga što vidimo oko nas je izgrađeno u njegovo vreme, i država je tad uživala kakav takav respekt u svetu, među oba bloka...
    Poruku je izmenio lav71, 31.10.2007 u 20:17

  7. #7

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    E! a gde to ljudi žive a da nisu pod masovnom hipnozom?
    Možda tamo blizu severnog pola oni Inuiti što provode dane loveći
    tuljane i foke.
    Radi se o tome da kada već neko sprovodi tu hipnozu, onda neka ima
    nekakav viši cilj a ne samo nameru da dobro zaglupi narod mržnjom i
    jevtinim proizvodima široke potrošnje kako bi mogao dobro da se nakrade
    dok ga ne provale. (ili ne provale - sve zavisi od pacijenata)

    Pre tri godine sam sedeo u Trogiru na jednoj terasi gde smo uz dobro vino i
    škampe raspravljali:
    -jedan slovenac privatnik (proizvođač fotelja za masažu)
    -jedan srbin (vojno lice u penziji, sada vodi mali pansion na obali mora)
    -jedan hrvat (trener splitske ekipe u podvodnom ribolovu, inače serviser bolničke elektronike)
    -jedna baba dalmatinka sjajna žena od 7o godina sa duhom jedne dvadesetogodišnjakinje
    - i naposletku ja (1OO% Lala kome u izvodu iz matične knjige rođenih, pod rubrikom nacionalnost stoji "Jugosloven" i neka stoji doveka )
    Kako je vreme odmicalo i prazne flaše se gomilale pod stolom, sve smo manje pričali o poslu, tog dana ulovljenim hobotnicama i vrstama vina, a sve više smo počeli da nostalgišemo...
    Kada smo već jako bili zveknuti, toliko da smo čak i Pivali skupa
    tada se slovinjak razniježio i počeo spominjat "kurbu prasicu" i jebene
    luperde koje su nas tako sjebale.
    I gle čuda... svi ostali su se složili.

    Dobrim ljudima je tada bilo dobro... a onim lošim ljudima kojima je to smetalo...
    pa njima će uvek biti loše. Uvek će naći razloga da nekoga mrze, da nekoga
    ubeđuju kako su oni zajebani, da traže nekakva prava, da se hrabre međusobno rečima "mi smo najbolji, najjači, najpametniji...svi ostali su pederi"

    Duh jugoslavije živi još u mnogima kao san o nečemu što je moglo biti sjajno
    ali bilo je prerano... još par hiljada godina evolucije i eto nas opet...


    Dali je Tito bio pozitivna ličnost neznam nisam ga poznavao lično.
    Ali ideja čiji je on bio zaštitni znak, je za mene 1OO% pozitivna.

    Auuu ala sam sada napakovao sebi gomilu neprijatelja ... već vidim kako sa
    svojim zlim okicama punim mržnje, maljavim rukama i niskim čelom, pogurenog hoda, dolaze da me utepaju svojim toljagama.
    Ma ko oni Orkovi iz gospodara prstenova...
    ...vidis...ja odbijam da zivim pod hipnozom...
    ...ideja jeste bila lepa,ali...nemoguca misija...zasto?Evo par razloga...prvo...na celom ovom prostoru,narod je veoma sirov i neobrazovan...i lako je manipulisati njime...50 godina bratstvo i jedinstvo...i preko noci klanica...iz krajnosti u krajnost...drugo...sve sto se vestacki pravi,samo se odjedanput urusi...nemojte samo onu pricu kako se lepo zivelo u to vreme...jeste,ali da nije bilo hladnog rata i naseg balansiranja,stavili bi na nas sapu dok kazes keks...onda recidivi proslosti...toliko smo se klali kroz istoriju,da se to tesko zaboravlja...i jos teze oprasta......sto se tice nas Srba...dok su drugi cuvali svoj nacionalni identitet...mi smo bili najveci jugosloveni i komunisti...slavio si slavu?Nisi...slavio si pravoslavnu novu godinu?Mogao si,ali pod uslovom da te prebije murija......najblaze receno...svest nam je na nivou mandrila u teranju,tako da ne mozemo da sagledamo sta je za nas,kao narod i zemlju dobro...tako je bilo onda,tako je i sada......o jednoumlju,zabrani javnog govora,cenzuri,slobodi misli...drugi put...ako ti ovo nije dosta...

    ...btw...ako se ne slazemo u misljenu...mislis li da sam zao?!Sto rece ovde jedan mudorator...gresis sinko...grdno gresis...
    ...hell ain't a bad place to be......

  8. #8

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Sto bi reko anjstin sve je relativno. Nekome je bio dobar, nekima i nije.
    Moje je misljenje da je za doba u kojem je vladao, a to je do sredine 70-tih jer su posle u njegovo ime drugi vladali, bio pozitivan lik. Znam bilo je i politickih procesa i golog otoka, medjutim tada su takve bile okolnosti u svetu. Njegov rezim se uklopio u stanje kakvo je tada funkcionisalo. Nisu ni Ameri ni Rusi bili cvece.
    Sa danasnje perspektive nije bio pozitivan lik, ali je ipak za to doba Juga bila napredna zemlja. Kazu trpali copavom pare sa zapada,a Rusi mu dali oruzje. Bio je biznismen i ljudi su imali koristi-lepo se zivelo. Bilo je bolji standard nego npr u Italiji, sto je tesko poverovati

    A da hipnoza, das pare i ljudi sve veruju

    Odo ja...
    trt mrt zivot ili smrti

  9. #9

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Prilično sam proživeo pod njegovom vlašću, glasao sam u anketi za njega kao negativnu ličnost.Najviše zbog toga što je u svim nacionalnostima nalazio janičare, da istrebljuju svoju naciju i to vrlo perfidno. E što smo mi bili prosti pa u bukvalu to radili, a za to vreme drugi su glumili strogoću i uglavnom sačuvali svoj narod i veru, to smo sami krivi. Zašto je mogao da opstane toliko godina i da održava ravnotežu u svetu, vešto balansirajući? Lukavstvom svakako, znajući da se nalazi između dva bloka sila, uspeva da osnuje pokret nesvrstanosti, huškajući kolonije da se oslobode kolonijalizma. Kada je polaritet između Varšavskog pakta i nato-a, izgubio na značaju, raspadom Varšavskog pakta i Sovjetskog Saveza, značaj nesvrstanih, a i njihova mobilnost se gubi, gde izlazi na površinu jačina Nato-a. I pošto se svoje meso ne jede (Sliovenci, Hrvati i ostali), nato i Ameri jebaše majku sa Evropljanima nama Srbima, gde postadosmo glavni krivci, a Tito ode u istoriju, sa lepim sećanjima onima koji dobiše države, a mi? Zna se!
    In vinas veritas

  10. #10

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...vidis...ja odbijam da zivim pod hipnozom...
    ...ideja jeste bila lepa,ali...nemoguca misija...zasto?Evo par razloga...prvo...na celom ovom prostoru,narod je veoma sirov i neobrazovan...i lako je manipulisati njime...50 godina bratstvo i jedinstvo...i preko noci klanica...iz krajnosti u krajnost...drugo...sve sto se vestacki pravi,samo se odjedanput urusi...nemojte samo onu pricu kako se lepo zivelo u to vreme...jeste,ali da nije bilo hladnog rata i naseg balansiranja,stavili bi na nas sapu dok kazes keks...onda recidivi proslosti...toliko smo se klali kroz istoriju,da se to tesko zaboravlja...i jos teze oprasta......sto se tice nas Srba...dok su drugi cuvali svoj nacionalni identitet...mi smo bili najveci jugosloveni i komunisti...slavio si slavu?Nisi...slavio si pravoslavnu novu godinu?Mogao si,ali pod uslovom da te prebije murija......najblaze receno...svest nam je na nivou mandrila u teranju,tako da ne mozemo da sagledamo sta je za nas,kao narod i zemlju dobro...tako je bilo onda,tako je i sada......o jednoumlju,zabrani javnog govora,cenzuri,slobodi misli...drugi put...ako ti ovo nije dosta...

    ...btw...ako se ne slazemo u misljenu...mislis li da sam zao?!Sto rece ovde jedan mudorator...gresis sinko...grdno gresis...

    Da se razumemo... Ne mislim da je zao svako ko se ne slaže sa mojim mišljenjem Veoma mi je žao ako je kraj mog posta bio tako protumačen.
    U stvari, u suštini se slažemo...Osnovni problem je što je narod u ovim krajevima, kako si ono rekao, sirov i neobrazovan.
    Upravo zato je i na neki način potrebna masovna hipnoza bez obzira koliko to
    ponižavajuće zvučalo onima koji su prisiljeni da žive pod njom iako uopšte nisu hipnotisani. Samom svojom izjavom da odbijaš da živiš pod masovnom hipnozom, dokazuje da si svestan sa čime si suočen. Međutim onih 95% stanovništva kojima su potrebne šarene laže nisu toga svesni i potreban im je neko ko će ih takoreći animirati. Naravno da su smešne i banalne bile one parade sa zastavicama, pesme tipa "druže Tito mi ti se kunemo" itd. ali razmisli samo kako je uopšte drugačije moguće upravljati jednim narodom koji
    gleda brazilske serije na TV i ubija sebi sive ćelije turbo folkom.
    Hipnoza je svuda prisutna ... imaš li mobilni telefon? imam ga i ja naravno.
    Za nepunih 1O godina su nas uspeli ubediti da se bez njega uopšte ne može živeti...I mi u to verujemo. Usput nam neki pametni deru kožu s leđa i uvaljuju uvek nove i nove "neophodne" stvari.
    ...50 godina bratstvo i jedinstvo...i preko noci klanica...iz krajnosti u krajnost...drugo...sve sto se vestacki pravi,samo se odjedanput urusi..
    Jeste brate ali ko je indukovao tu klanicu? Ja i Ti sigurno nismo
    Čim je malo popustio pritisak pojavio se efekat "pušteni s lanca" postale su bitne nekakve stvari koje su samo zato bile interesantne, zato što su bile zabranjene. I mene su jednom uhapsili zato što sam u društvu pevao "Srpska se truba s kosova čuje" ali ljudi to je samo jedna pesma i služi za dobar provod. Kažeš, sve što se veštački pravi...Sve što ljudi prave je veštački i sve se jednom uruši. Evo i rimsko carstvo je po toj teoriji bilo veštačko...trajalo je par hiljada godina i donelo je čovečanstvu ogroman napredak u svim područijima. Jeste rimljani su bili zajebani likovi. Mlatili su i maltretirali sve redom (pa čak i Asterixa ) ali su ostavili za sobom
    vredne stvari.
    ...tako je bilo onda,tako je i sada......o jednoumlju,zabrani javnog govora,cenzuri,slobodi misli...drugi put...ako ti ovo nije dosta...
    To je ok što kažeš, ali zar onda nebi trebalo da važe ista pravila za sve Šta se desilo sa onim Homoseksualcima u beogradu kada su hteli
    svoju gay paradu? dobili su po tamburi a samo su propagirali ljubav.
    Naravno malo čudnu vrstu ljubavi ali ipak ne mržnju kakvu propagiraju borci za slobodu mišljenja s druge strane.
    ...slavio si slavu?Nisi...slavio si pravoslavnu novu godinu?Mogao si,ali pod uslovom da te prebije murija..
    To nije istina...uvek se slavila pravoslavna nova godina i slave. A murija je tukla one koji su se malo previše zaneli u tome
    Kao što bi i danas trebala da tuče one koji tada pucaju iz vatrenog oružija ili za badnjak zapale kamion starih auto guma na glavnom trgu (desilo se na Klisi pre par godina ) takve stvari baš nemaju nekakvu vezu sa nacionalnim identitetom... ili grešim?

  11. #11

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Tito, Josip radnik, svetac? Koja ga pionirka nije htela Legenda, i neprevaziđena ličnost! Sad dali smo mi nagrabusili zbog njega.... pa verovatno jesmo. Samo je takođe činjenica da bi cela zemlja bila Sirogojno, da nije bilo prosperiteta za vreme Tita. Ja mu mogu oprostiti i "ono" sa crkvom. Pogotovo oduzimanje zemlje...sad je oce nazad, a već im je bubregu loju.

    Uglavnom, rado sam prihvatio od prijatelja na poklon kalendar sa Titom, pa on sa Fidelom... pa mercedes.. Živeo se tada Beogradski san. E sad ga pljuju oni koji nisu zakačili malo blagostanja. Goli otok???? A ja se pitam gde je sada goli otok????

    Naš probem je što kasnimo jedan vek za svetom, pa i sa ratovima... A Tita, ne mora baš na zid ali u lepo sećanje.
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  12. #12

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    -Glasao sam ga kao negativnu, ali da sam se pojavio minut dva kasnije, mozda bih ga glasao kao pozitivnu, ali da nemam misljenje o Titu to nikako.

  13. #13

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Mislim da je Tito nekako jedan od onih pozitivno-negativnih likova.....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  14. #14

    13 Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    ..definitivno pozitivna ..
    ..nebi htela nista vise da komentarisem ali bi se slozila sa ovim delom urielovog posta..

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    Dobrim ljudima je tada bilo dobro... a onim lošim ljudima kojima je to smetalo... pa njima će uvek biti loše.

    Uvek će naći razloga da nekoga mrze, da nekoga ubeđuju kako su oni zajebani, da traže nekakva prava, da se hrabre međusobno rečima
    "mi smo najbolji, najjači, najpametniji...svi ostali su pederi"

    Duh jugoslavije živi još u mnogima kao san o nečemu što je moglo biti sjajno
    ali bilo je prerano...
    još par hiljada godina evolucije i eto nas opet...

    Dali je Tito bio pozitivna ličnost neznam nisam ga poznavao lično.
    Ali ideja čiji je on bio zaštitni znak, je za mene 1OO% pozitivna.
    ..nije da mi se ostali deo nije svidjao ..
    ..super napisano ..

  15. #15

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Ja ne znam şta da kazem ...
    Ko je za jednu voznjicu

Strana 1 od 16 12311 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ko je zaista bio Tito???
    Autor poirot u forumu Istorija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:37
  2. Tito Patrikije (Titos Patrikios)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.12.2011, 23:18
  3. Drugarica Jovanka Broz
    Autor bellissima u forumu Istorija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 13.09.2010, 22:09
  4. Najgotivnija istorijska ličnost
    Autor Necromancer u forumu Istorija
    Odgovora: 76
    Poslednja poruka: 10.04.2010, 22:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •