Zabranjene utakmice pasa jamara!?!
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    11

    Napisite svoj komentar povodom zabrane utakmica pasa jamara sa kontaktom.



    Odlukom Kinološkog saveza Republike Srbije, a prema zakonu objavljenom u ''Službenom glasniku'' Srbije broj 91 od oktobra 2005., strogo se zabranjuje održavanje svih utakmica Jazavičara i Terijera gde dolazi do kontakta sa životinjama.

    Takodje se svim Kinološkim sudijama Kinološkog saveza Republike Srbije strogo zabranjuje učešće na istim.

    Na osnovu poslednje alinee Člana 138.Zakona koji je objavljen u Službenom glasniku Srbije,broj 91 od oktobra 2005. godine i glasi :"Zabranjeno je organizovati,finansirati ili biti domaćin borbe između životinja iste ili različitih vrsta", donosim sledeću

    O D L U K U

    Stavljaju se van snage svi članovi pravilnika o radu pasa jamara i jazavičara koji govore o kontaktu među životinjama,odnosno mogu se održati sve utakmice ali bez ovih disciplina - kontakt među životinjama.

    Odluka stupa na snagu odmah.

    Generalni sekretar
    Dr Mahmud Al Dagistani

    P.S. Tekst preuzet sa sajta Kinološkog saveza Republike Srbije.
    Poruku je izmenio simke, 01.11.2007 u 06:53 Razlog: Spajanje poruka, caps lock.

  2. #2

    Odgovor: Zabranjene utakmice pasa jamara!!? :-((

    -Kompleksno je ovo pitanje;
    Od rodjenja pa do pre par godina uvek sam u dvoristu imao dobre NLT, sada su to PBT. Terijeri, joj kakve su to zivuljke, covek jos nije izmislio droge da stvori takvo uzbudjenje kakvo oni imaju pred
    kontakt među životinjama
    . Izvinite dragi terijeri, malko smo se za'ebali, aj' te vi sad malo kuci. Zivot je u evoluirao u formu kakvom je danas poznajemo upravo iz
    kontakt među životinjama
    , naucno i prakticno je dokazano da ako vuka hranis kupusom i sargarepom oduzimas mu ono sto on jeste, vuk. I ja sam mesozder, nema te kelerabe da zameni jagnjetinu. Isto tako sam ubedjen da vecina ljudi (molim vas nemojte me svatiti pogresno, evo na sajtu teme: zanimljiva istrazivanja -il'.sl.) podsvesno uziva u patnji drugih, takodje razvoj ljudsko drustva dugujemo neprekidnoj borbi, samo sto smo vremenom buzdovane zamenili kreditima (npr.), i sad nam je pa frka ako vidimo
    kontakt među životinjama
    ... a zapita te li se nekada zasto kamermani i ostalo terensko osoblje raznih prirodnjackih emisija snima umiranje zivotinje bez namere da pomogne (ja se secam "Gileta" i umiranja jelena).
    OK, ok kapiram i to da su prasicima potrebne igracke, kokoskama 10m2 travnate povrsine, svakoj, i muzika za spavanje, tako da je moj konacan odgovor ...

  3. #3

    Odgovor: Zabranjene utakmice pasa jamara!!? :-((

    A 'el bi hteo neko meni neupućenoj da objasni šta su te utakmice? Stvarno me zanima. Šta se podrazumeva pod "kontaktom medju životinjama"?

  4. #4
    UH!! Pa to je tesko objasniti ukratko ali cu pokusati da ti ojasnim u par recenica. Rov je teren na kome se utakmica odrzava. On se sastoji od hodnika 18cm x 20cm i baze 60cm x 60cm koji su od gore pokriveni daskama ili metalom. Zadatak psa jamara je da na utakmici ostvari zahvat (u odredjenom vremenu) na divljac (lisica, jazavac) i da je drzi par sekundi. Kada se digne poklopac sudija ocenjuje zahvat. I to je sve.


    Evo linka na kom mozete procitati kompletan pravilnik o RADU PASA JAMARA!!
    http://www.nlt.co.yu/Novosti/pravilnik.htm
    Poruku je izmenio simke, 01.11.2007 u 06:44 Razlog: Spajanje poruka

  5. #5

    Odgovor: Zabranjene utakmice pasa jamara!?!

    Da bih vam malo vise priblizio ceo slucaj u vezi zabrane utakmica pasa jamara sa kontaktom resio sam da napisem tekst preuzet iz revije za ljubitelje prirode "ZOV". U pitanju je pismo odgajivaca i takmicara Lazara Pavlova iz Zablja!!

    " Ne mogu da se uzdrzim a da ne iznesem svoj stav povodom zabrane odrzavanja takmicenja jamara sa kontaktom. Dobar deo mojih istomisljenika cuti i kuka, cekaju da se stvar sama resi. Svi oni su revoltirani i ljuti na "dusebriznike" za zastitu zivotinja. Jos nismo ni kandidat za EU, a vec se uvlacimo i donosimo zakone pa makar i na stetu i pravimo se veci katolici od Pape. A mi terijerasi cemo tek imati stetu ovom zabranom, a ko ima koristi pitam ja?! Pa mi sada u revoltu i u inat mozemo nase terijere na jamarenje lisice i jazavca, a tamo ne moze kontakt u sekundi (kao na brzinki) ili za 10 sekundi (kao na ispitu) ili za 20 sekundi (kao na rovaskoj utakmici) pa da se prekine.Vec dok ne dokopamo do boraca ili dok pas ne izvuce grabljivca mrtvog zrupe. Nasi NLT su bili do sada najostriji jamari na svetu, jer odgovorno tvrdim u poslednje vreme na rovaskoj ili prosirenoj utakmici gde su bili zastupljeni i lisica i jazavac, ni jedan strani pas nije bio ni u prva tri mesta. Nekom je stalo da nam to unisti i zbog toga nam je zabranio takmicenje i dalju selekciju sa kontaktom. Moje misljenje je da je to delo bas tih okolnih sto nisu mogli da nas pobedjuju vec su nam parirali samo u manekenisanju, da nam uniste prednost kako bi i njihovi psi iste rase postali ravnopravni sa nasima. Pa ljudi u poslednje vreme ni uvezeni psi iz maticne zemlje ne mogu da podele na rovaskoj ili prosirenoj utakmici, a kod njih se dodeljuju cak i zvanja : davitelj lisice FW, davitelj jazavca DW. Sta mi to radimo, pa jel stvarno niko ne zna kakav kvalitet, kakvo blago cemo izgubiti, a imamo ga? Doslo je vreme da se pojavljivalo 30-40 pasa na rovaskim utakmicama, a svi favoriti i svi spremni maksimalno i vecina vec jesu sampioni i samo sreca ce odluciti pobednika. Cak i deset pasa bude sa jednakim brojem poena kao i prvoplasirani a starost odlucuje pobednika. Cak se i kvalitet lisice i jazavca popravio toliko da se za pojedine znalo i kako se zovu. Po ovom zakonu bi sada trebalo zabraniti i trovanje pacova, miseva, prskanje komaraca, krompirovih zlatica, i ostalih zivotinja i insekata. Mi bi sada trebali da namestimo boksove da nemoze ni mis da prodje, jer ako ga pas uhvati i ubije, moze neko da nas prijavi pa da odgovaramo. Veca prava da se krecu ulicom imaju psi i macke lutalice nego nasa deca. Kako vreme ide, jos malo (a negde se vec desava) covek ili dete mora preci na drugu stranu ulice kada vidi psa da ga ne uznemirava. Bolje da ti ljudi koji brinu o zivotinjama povedu racuna da svi koji puste ili izbace psa ili macku na ulicu odgovaraju za to. Jos nisam cuo da se tako nesto desilo. Niti se desava da je neko kaznjen sto je bacio smece u prirodu. Vecina sudija na takmicenjima pasa jamara vodi i mora da vodi racuna da se divljac ne muci i ne izivljava se na njoj ili psu. Sudije koje o tome ne vode racuna (a toga je malo) mogle su i trebalo bi biti sankcionisane. Sve je moglo i postepeno da se radi i da se trazi zajednicko resenje i za ljubitelje, i za imaoce pasa jamara, i za zastitnike zivotinja. Kada se besnilo pocne siriti i nasom zemljom, pitacemo se o cemu se radi, jer lako je nekim drzavama kada imaju sredstva i bacaju lisicama i psima lutalicama mamce sa vakcinom protiv besnila. Pozivam sve lovce, ne samo one koji imaju pse jamare, da pomognu jer oni znaju koliko im pomazemo da imaju: fazana, zeca, prepelicu, jarebice, i srne (lisice hvataju i jedu lanad) time sto jamarimo i lovimo lisice i vodimo racuna o njenoj brojnosti. Apelujem na zakonodavce da ublaze zakon i donesu blaze resenje, a ne skroz zabranu kontakta. Pogotovo sto neke zemlje clanice EU jos uvek imaju kontakt na lisicu, a nije mi poznato da je negde zabranjeno takmicenje u gateru na divlje svinje, kao sto je slucaj kod nas. Terijerasi nemojte cutati!! Kad se sagleda zakon da zabranjuje borbu izmedju zivotinja iste ili razlicite vrste, zasto se onda ne zabrani i boks, karate, tekvondo i ostali borilacki sportovi medju ljudima. Pa i tamo ima i povredjenih i onih koji su nazalost preminuli. Kakva je razlika? Mozda od vas neko poznaje i licno nekog poslanika ili cak clana Vlade, pa da se donese uredba ili izglasa neki amandman na zakon i da se mere zabrane ublaze". Lazar Pavlov, Zabalj Odgajivac i takmicar.

  6. #6

    Odgovor: Zabranjene utakmice pasa jamara!?!

    Glupost, ta zabrana!!!
    Kratko i jasno!

Slične teme

  1. Izložbe pasa
    Autor SQUAW u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 158
    Poslednja poruka: 19.02.2015, 19:59
  2. Zabranjene lekovite biljke
    Autor fiona u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 03.03.2010, 13:48
  3. Utakmice SCG
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 24.06.2006, 14:32

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •