Na kojoj ruci se nosi burma?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 41
  1. #1

    Na kojoj ruci se nosi burma?

    Mozda se neko zapitati zasto bas ovo pitanje, ali i ja sam se zbunila kad sam dobila pitanje zasto nosim burmu na desnoj ruci kad treba da nosim na lijevoj . Ja to bas ne znadoh da objasnim. Ima li neko objasnjenje? Znam da uglavnom pravoslavci nose na desnoj ruci, ali i katolici i protestanti iz bivseg SSSR-a.

    Koliko znam kod nas se vjerenicki prsten nosi na lijevoj ruci, a burma na desnoj.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Vidite, kod mene je obrnuto. Zaručnički na desnoj a burma na lijevoj ali zašto.. Ne bih znala. Znam samo da moja baka, koja je do prije 15 godina živjela u Srijemskoj Mitrovici, ima burmu na svojoj desnoj ruci. Pitala sam ju kao klinka zašto ali mi je samo rekla da se tako kod njih (vas) nosi na ta taj način. Sredina čini svoje jer mislim da nije nikakva vjera u pitanju. Naime, ja sam ateista a nosim na lijevoj ruci jer nekako.. Navika.

    Ugh, sad mora da vam je sve jasno
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.
      Vrh

  3. #3

    02 Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Jeste, a zašto je to baš tako - ne znam

    Moja svekrva je katoličke vere i nosi burmu na levoj ruci.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Burma ? Ma nek se nosi u ...
    na desnoj ruci ali na kom prstu ?
    Tu je izbor ve 5 puta mnogo vei pa izaberite onaj pravi prst npr. ili
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Nosi se na levoj ruci, jer uglavnom smo desnoruki i desnom rukom vise radimo, pa bi se burma lakse izgrebala.

    Ja ga ne nosim, 2 su mi spale sa prsta u toku rada i izgubila se, ovaj najnoviji je sklonjen na sigurno mesto!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Meni je isto pitanje poslala kuma sms-om nakon što je izgovorila svoje "da" u inostranstvu. Ostalo joj u glavi da treba da je stavi na desnu, ali je muž počeo ubeđivati da ide na levu (stranac inače, katolik) i nastade zbrka Ne znam da objasnim zašto je to tako, ali pravoslavci nose na desnoj a muslimani i katolici na levoj A mi na levoj nosimo verenički prsten
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Meni je isto pitanje poslala kuma sms-om nakon što je izgovorila svoje "da" u inostranstvu. Ostalo joj u glavi da treba da je stavi na desnu, ali je muž počeo ubeđivati da ide na levu (stranac inače, katolik) i nastade zbrka Ne znam da objasnim zašto je to tako, ali pravoslavci nose na desnoj a muslimani i katolici na levoj A mi na levoj nosimo verenički prsten
    Hm..., mozda je zato i zbrka!
    Mi nemamo verenicki prsten, koliko ja znam!
    Pa vi nemate vise mesta na levoj ruci!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Hm..., mozda je zato i zbrka!
    Mi nemamo verenicki prsten, koliko ja znam!
    Pa vi nemate vise mesta na levoj ruci!
    Da nema mesta na levoj ruci ali ima mesta gde e da ga stavi ...
    Ma zar je to uopşte bitno ?
    Ja sam bolji katolik ili musliman ili pravoslavac ako to tako radim
    Ako ga voliş ne treba ti prsten za to a ako zeliş da ga nosiş na nozi ni to nee umanjiti sreu braka !
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Zapravo i ne znam koliko verenički prsten ima veze sa religijom, ali mislim da se i prebacuje kod nas (pravoslavaca) na levu, kada na desnu dođe burma neko verenički skida i više ne nosi, neko ga dodaje na burmu ili obrnuto, ali zašto burma kod katolika ide na levu ruku, ne znam.

    Evo našla sam pričicu ovu:

    Palac predstavlja roditelje
    Kaziprst -brata/sestru
    Srednji prst ste u stvari Vi
    Domali - zivotnog partnera
    Mali - vasu decu...
    E sad, spojite jagodice prstiju leve i desne ruke, sa otvorenim dlanovima, i savijte srednje prste (slika)



    Sad pokusajte da razdvojite palceve (koji predstavljaju vase roditelje). I otvorice se, jer roditelji i nisu predvidjeni da provedu sa Vama ceo zivot...
    Molim Vas, vratite palceve u prvobitan polozaj, i sad pokusajte da razdvojite kaziprste, koji predstavljaju rodjenog brata/sestru. Takodje Vam to nece biti problem, jer i ona/on/oni ce imati svoju porodicu.
    Ponovo spojite kaziprste, i pokusajte da razdvojite malice (predstavljaju vasu decu). Opet to nece biti problem, jer ce Vas deca takodje napustiti i osnovati svoju porodicu.
    A sad spojite malice, i pokusajte da razdvojite domalice (koji predstavlja Vaseg muza/Vasu zenu) ... I, ne ide! To je zato sto supruznici treba da provedu zivot zajedno, i u dobru i zlu!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Ja i moj muz nosimo burme na desnoj ruci,i mislim da to nema veze sa verom dali je on pravoslavac, katolik ili musliman.Svako nosi gde mu odgovara.
    "Za mene postoji samo putovanje putevima koji imaju srca. Tuda ja putujem, i jedini dostojan izazov je da se taj put pređe sav, do kraja. I tuda putujem, gledajući, gledajući bez daha".
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Citat sonja_ns. kaže: Pogledaj poruku
    Ja i moj muz nosimo burme na desnoj ruci,i mislim da to nema veze sa verom dali je on pravoslavac, katolik ili musliman.Svako nosi gde mu odgovara.
    Naravno da nema veze u smislu da burme nose i ateisti zbog onoga što one simbolizuju. I od čoveka do čoveka je na kojoj će ruci burmu nositi, ako je uopšte i nosi. Ali daleko od toga da se čin obručenja ne pominje vezano za veru - to je jedan od običaja koji se neguju veoma dugo.

    Evo šta sam našla na internetu:

    http://www.lazarica.org.au/tajne/VENCANJE.HTM

    i izdvajam ovaj deo da ne kopiram sve:

    Обручење Када се млада поведе на венчање иде се истим редом. Колона стаје пред црквом, а младенци, кумови и сви сватови са потпуном озбиљношћу, у тишини и пристојности, каква доликује дому Божијем, улазе у храм. Младенци, праћени кумом и старим сватом, одлазе право пред двери на олтару. Ту се врши обручење. Бурме и сам чин обручења символизују верност. Младенци тада, на своју руку, четврти прст десне шаке, стављају бурму и не скидају је до краја живота Она их подсеђа на завет верности који су дали у цркви пред Богом и свештеником. У току обручења, младенци, кум и стари сват, држе у рукама свеће, обично беле боје, као символ чистоте и невиности. Те свеће касније остају у цркви, а могу се понети и чувати као драга успомена на дан венчања.
    http://manastir-lepavina.org/novosti...ri_na_pitanja/

    U današnje vreme se čin blagoslova braka sastoji iz dva dela: obručenja i venčanja. Obručenje se obično vrši zajedno sa venčanjem i prethodi mu. Tradicija obručenja potiče iz antičkih i biblijskih vremena, kada je ženik slao darove nevestinoj porodici. Simbol bračnih darova i veze izmedju budućih supruga su postali prstenovi, kao simbol večnosti. Nevestin prsten je od zlata, a ženik po crkvenoj tradiciji treba da ima nešto jednostavniji prsten od srebra.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Objasnjenje koje su mi dali Amerikanci o nosenju burme na lijevoj ruci je da to potice iz Grckog vjerovanja da iz četvrtiog prsta lijeve ruke, krv ide pravo do srca, pa da zato nose burmu na lijevoj ruci. To je naucno opovrgnuto, ali izgleda da to vjerovanje i dalje postoji.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Ja samo znam da je jedan prijatelj zbog brme izgubio prst....

    Skochio chovek iz kamiona, buma negde zapela i njemu potpuno odseche prst ne kome bila...
    Eto, shta burma moze da vam uradi.....

    p.s.
    Ne verujem da tju nositi istu niti tju terati svog muza da je nesi ako ne zeli
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Objasnjenje koje su mi dali Amerikanci o nosenju burme na lijevoj ruci je da to potice iz Grckog vjerovanja da iz četvrtiog prsta lijeve ruke, krv ide pravo do srca, pa da zato nose burmu na lijevoj ruci. To je naucno opovrgnuto, ali izgleda da to vjerovanje i dalje postoji.

    I ja svoju nosim na lijevoj jer je bliza srcu
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Na kojoj ruci se nosi burma?

    ...nisam nosio, niti ću nositi burmu...
      Vrh

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koje ime nosi vaša srednja škola?
    Autor yige_gui u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 62
    Poslednja poruka: 21.09.2010, 23:01
  2. Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 23.05.2010, 22:40
  3. Na kojoj ste mreži?
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 19.09.2009, 14:21
  4. Na kojoj ste strani?
    Autor Lady S u forumu Psihologija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 09.05.2008, 09:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •