"Vojvođansko pitanje"? - Strana 2
Strana 2 od 8 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 119
  1. #16

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    A sa druge strane Vojvodina je politicki podeljena...
    Za nagle i velike promene je potrebna velika vecina, lobiranje, pritisci, trgovina.
    Sto znaci da je potrebna jednoznacna i artikulisana volja naroda i sposobni politicari. Ove dve treba da pojacavaju jedno drugog.

    Ne vidim nacin da se to postigne.
    Razlog: Premala razlika izmedju Vojvodine i ostalog dela Srbije, nedovoljna za generisanje jace politicke volje.
    Ta razlika se postepeno ipak povecava, jer sto je neko blizi EU, ima i sve jace zelje da pristupi i ubrzava procese prikljucenja. Ako Srbija bude sledila Vojvodinu u dovoljnoj meri, ne moze doci do kriticne razlicitosti. Ukoliko pak uza Srbija nece slediti Vojvodinu u promenama, pojavit ce se trenutak kada ce nemoc, zagusivanje i kocenje promena generisati dovoljno veliki bunt za stvaranje sloja sposobnih politicara (preko noci!), koji ce isterati stvari na cisto. Mislim da ce to biti dobro za celu Srbiju, autonomno jaka (i sposobna) Vojvodina ce povuci Srbiju u uniju.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  2. #17

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Samim tim da se u ekspozeu novog mandatara za Premijera nove Vlade Vojvodina uopšte ne spominje, svima je jasno da Vojvođansko pitanje postoji.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  3. #18

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    VOJVODINA U EU

    - Pokrajinski premijer Bojan Pajtić je najavio da će Vojvodina imati svoju kancelariju u Briselu, ali tek kada Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU. Pajtić je ocenu da prisustvo Vojvodine u Briselu predstavlja izraz separatističkih težnji okarakterisao kao "besmislenu".

    I novi predsednik pokrajinskog parlamenta Šandor Egereši ukazao da u u sedištu EU već postoji oko 250 predstavništava raznih evropskih regija. (Izvor 021)
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  4. #19

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Mislim da bi trebalo da iznesemo mišljenja i o tome šta je uzrok postojanja vojvođanskog pitanja. Moje mišljenje je da je uzrok ekonomske prirode.
    Međutim, ne vidim razlog zašto to ne može da se reši ekonomskom autonomijom po principu jaka Vojvodina jaka Srbija. A ako je Srbija pravna država, zašto se onda sprečava ostvarenje Ustavom zagarantovanih prava Vojvodini - čiji je to sebičan interes i kako je to moguće za neke ljude?
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  5. #20

    "vojvođansko pitanje"?

    .......... Cinjenica je da pitanje postoji, ali nije mi jasno zasto se neko mesa u to, koji nema veze sa Vojvodinom. Kao recimo Crna Gora, odavde se "mi" bunimo sto se oni odvajau......., kakve to veze ima sa nama???? Kao recimo, tamo neko iz Nis, da mi kaze kako cu ja da zivim, ocu da udisem vazduh punim plucima!!!!!!!!!!!!!!

    YouTube - Balasevic-Aco Braco
    Poruku je izmenio BaneK, 26.07.2008 u 23:39 Razlog: uzastopni postovi
    Love comes again......

  6. #21

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Heh.....njihova stvar......ako neko zeli da pohvali, ....prihvatam, ......a ostalo.......
    Love comes again......

  7. #22

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Не постоји војвођанско питање то нам намеће запад и мађарски националисти заједно са нашим војвођанским националистима војводина је србије и то је то..једино ми Срби смо оволико склони поделама,погледајте Хрвате имају оваквих регија колико хоћете разлика између Славоније и Далмације па ето нико нетражи независност..
    Сви смо ми Срби

  8. #23

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat BackaPalankaSRB kaže: Pogledaj poruku
    Не постоји војвођанско питање то нам намеће запад и мађарски националисти заједно са нашим војвођанским националистима војводина је србије и то је то..једино ми Срби смо оволико склони поделама,погледајте Хрвате имају оваквих регија колико хоћете разлика између Славоније и Далмације па ето нико нетражи независност..
    Сви смо ми Срби
    Ni vojvođani ne traže nezavisnost.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  9. #24

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Ni vojvođani ne traže nezavisnost.
    Иди на форум ЛСВ'а да видиш јел траже

  10. #25

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat BackaPalankaSRB kaže: Pogledaj poruku
    Иди на форум ЛСВ'а да видиш јел траже
    Čitam sajt LSV-a, nisam član te partije, ipak sam vojvođanin, a ne tražim nezavisnost (čitaj: otcepljenje) Vojvodine.
    Dakle vojvođani nisu svi ušli u LSV partiju.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  11. #26

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Ne razumem neke stavove: zašto neki ljudi misle da će Bačka pripasti Mađarskoj, Srem Hrvatskoj, Banat Rumuniji, Novi Sad Zimbabveu i ostalo????
    Kada postanemo nezavisni, i ako budemo želeli da sačuvamo svoju celovitost u okviru Vojvodine-mi ćemo je i sačuvati. Nikome u testamentu nisu ostavljene regije u Vojvodini! Niti im je tata kupio na privatizaciji! Niti će!
    Mi smo vremenom iz mnogobrojnih naroda koji žive u Vojvodini, kako ovi u Srbiji vole da kažu - nacionalnih manjina (pa i mi Srbi koji živimo u Vojvodini ispadosmo nacionalna manjina u Srbiji, što u praksi i jesmo!), pretvorili smo se vremenom u VOJVOĐANE!I to je nacija, više nije narod. Tako isto Vasojevići jesu pleme,ali su Crnogorci, kao narod. I ja sam Srbin, ali sam i Vojvođanin. Delikatne, ali vrlo važne i suštinske razlike... To je prirodan, evolutivni put jednog ili više naroda. Svako ko živi u Vojvodini duže od dve generacije, a ne oseća se Vojvođaninom, nije mu mesto ovde. Neka se vrati na brdo odakle su nekad, pre ili kasnije, njegovi ili on sam, došli. I moji su došli, da se razumemo. I svačiji su negde došli. Stvar je prilagođavanja uslovima i načinu života, novim običajima, novim komšijama i svemu ostalom.
    I naravno da treba da se pokrene vojvođansko pitanje, i to što pre, tim bolje po nas!
    I svi treba, zajednički, da ga pokrenemo! A ne samo neki, manje ili više, istaknuti pojedinci! SVI, ZAJEDNO, ZA VOJVODINU! Ne za Čanka,Kostreša ili bilo koga sličnog! Već za sebe i za svoju decu!!!
    Orem duboko, sadim iluzije, okopavam mrnju, berem sujetu, skladitim zlato, prodajem ideje (merkantilne, tvrde)-povoljno!

  12. #27

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat paor kaže: Pogledaj poruku
    Ne razumem neke stavove: zašto neki ljudi misle da će Bačka pripasti Mađarskoj, Srem Hrvatskoj, Banat Rumuniji, Novi Sad Zimbabveu i ostalo????
    Kada postanemo nezavisni, i ako budemo želeli da sačuvamo svoju celovitost u okviru Vojvodine-mi ćemo je i sačuvati. Nikome u testamentu nisu ostavljene regije u Vojvodini! Niti im je tata kupio na privatizaciji! Niti će!
    Mi smo vremenom iz mnogobrojnih naroda koji žive u Vojvodini, kako ovi u Srbiji vole da kažu - nacionalnih manjina (pa i mi Srbi koji živimo u Vojvodini ispadosmo nacionalna manjina u Srbiji, što u praksi i jesmo!), pretvorili smo se vremenom u VOJVOĐANE!I to je nacija, više nije narod. Tako isto Vasojevići jesu pleme,ali su Crnogorci, kao narod. I ja sam Srbin, ali sam i Vojvođanin. Delikatne, ali vrlo važne i suštinske razlike... To je prirodan, evolutivni put jednog ili više naroda. Svako ko živi u Vojvodini duže od dve generacije, a ne oseća se Vojvođaninom, nije mu mesto ovde. Neka se vrati na brdo odakle su nekad, pre ili kasnije, njegovi ili on sam, došli. I moji su došli, da se razumemo. I svačiji su negde došli. Stvar je prilagođavanja uslovima i načinu života, novim običajima, novim komšijama i svemu ostalom.
    I naravno da treba da se pokrene vojvođansko pitanje, i to što pre, tim bolje po nas!
    I svi treba, zajednički, da ga pokrenemo! A ne samo neki, manje ili više, istaknuti pojedinci! SVI, ZAJEDNO, ZA VOJVODINU! Ne za Čanka,Kostreša ili bilo koga sličnog! Već za sebe i za svoju decu!!!
    Nekad mi je stvarno žao moje braće srba iz Vojvodine, one laloše pa i one iz Bačke i Srema. Zašto? Zato jer dođoši, srbijanci, bosanci, hercegovci i ostali iz srpske nacije im stavljaju veliko breme na leđa. Breme dokazivanja. Od vojvođanskih srba oni, naime očekuju da dokažu svoje srpstvo, kako su i oni Veliki Srbi i tako to.. I ovo je vojvođansko pitanje, jer nekad se od vojvođanskih srba zahteva na gore pomenutom planu da se ogradi od svojih suseda, da se ne meša sa drugim nacijama, "manjinama" (reč manjina je degradirajući naziv). A ako se ne dokažu kao dobri srbi, onda im se kači biljeg autonomaša, lošeg srbina, zapadnjaka ili im se jednostavno kaže: "ti si kesa".

    Da, i moji preci su došli sa teritorije današnje Mađarske 1786-e. Kao što Đ. Balašević kaže u "Kao rani mraz"-u: "Dobro, svi smo mi jednom odnekud došli, nema tu šta, ali... došli smo na Božje, a ne na nečije..."
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  13. #28

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Nekad mi je stvarno žao moje braće srba iz Vojvodine, one laloše pa i one iz Bačke i Srema. Zašto? Zato jer dođoši, srbijanci, bosanci, hercegovci i ostali iz srpske nacije im stavljaju veliko breme na leđa. Breme dokazivanja. Od vojvođanskih srba oni, naime očekuju da dokažu svoje srpstvo, kako su i oni Veliki Srbi i tako to.. I ovo je vojvođansko pitanje, jer nekad se od vojvođanskih srba zahteva na gore pomenutom planu da se ogradi od svojih suseda, da se ne meša sa drugim nacijama, "manjinama" (reč manjina je degradirajući naziv). A ako se ne dokažu kao dobri srbi, onda im se kači biljeg autonomaša, lošeg srbina, zapadnjaka ili im se jednostavno kaže: "ti si kesa".

    Da, i moji preci su došli sa teritorije današnje Mađarske 1786-e. Kao što Đ. Balašević kaže u "Kao rani mraz"-u: "Dobro, svi smo mi jednom odnekud došli, nema tu šta, ali... došli smo na Božje, a ne na nečije..."
    verovatno je to i problem....svako pripada svojoj naciji,i nema sta da dokazuje,svako treba da prihvati i svog neprijatelja,ako neprijatelj bilo gde u pravom smislu reci i postoji...ne znam zasto bi rec manjina bila degradirajuca,u Madjarskoj je koriste kao i ovde....mozda zbog samog znacenja,a najverovatnije zbog loseg prizvuka koji je dobila....a vojvodjansko pitanje i ne postoji,kao sto vise ne postoji ni erdeljsko....a u pravu si,sve je ovo Bozije....mi smo samo setaci,koji ponekad dobiju sansu da prosetaju malo planetom....

  14. #29

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    verovatno je to i problem....svako pripada svojoj naciji,i nema sta da dokazuje,svako treba da prihvati i svog neprijatelja,ako neprijatelj bilo gde u pravom smislu reci i postoji...ne znam zasto bi rec manjina bila degradirajuca,u Madjarskoj je koriste kao i ovde....mozda zbog samog znacenja,a najverovatnije zbog loseg prizvuka koji je dobila....a vojvodjansko pitanje i ne postoji,kao sto vise ne postoji ni erdeljsko....a u pravu si,sve je ovo Bozije....mi smo samo setaci,koji ponekad dobiju sansu da prosetaju malo planetom....
    I u Mađarskoj koriste reč manjina, tako je. Ali ja smatram da je korišćenje te reči i u Mađarskoj degradirajuća. Reč kroji neku svest.. bolje da ne zalazimo u to. Držimo se teme.

    Nisi obrazložio zašto ne postoji vojvođansko pitanje.
    Ne možeš da povučeš paralelu između vojvođanskog i erdeljskog pitanja. Ovde ima više nacija i više su kulture pomešane i zavisne jedna od druge. A tamo se radi "samo" o trima nacijama: mađarska, ciganska i rumunska. Pitanje je bilo potisnuto železnom čizmom komunizma direktno iz Moskve (mada su u drugom Sv. Ratu i rumuni imali kvislinšku vladu, a partizane uopšte nisu imali; vidi gen. Antonescu). No, istina je da i oni imaju jedan sloj građana rumuna u Erdelju, koji su "starosedeoci", kao i vojvođanski srbi.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  15. #30

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Ima li neko univerzitetski udžbenik iz sociologije pri ruci, davno beše kad je položih pa ako bi neko bio ljubazan da pojasni svima nama: porodicu, rod, pleme, narod, naciju i nacionalnu manjinu? Možda ima i u udžbeniku za srednju.

    Otkad su cigani nacija?

    Po mom sećanju, ako me dobro služi, a uglavnom me služi: mi ovde smo svi pripadnici određenih naroda. Srbin je pripadnik srpskog naroda, Madjar je pripadnik mađarskog naroda itd. Amerikanac je pripadnik američke NACIJE. Oni su i Englezi i Šiptari i Slovenci kao pripadnici određenih naroda, ali su svi koji imaju američko državljanstvo pripadnici američke NACIJE i zovu se, je l', Amerikancima.

    Ukoliko niste primetili dosad, ima jedna lepa rečenica na startu ovog foruma koja kaže da Vojvodina nije geografski pojam već je način života, i baš zbog toga mi kao pripadnici i Srba i Mađara i Rusina i svih nas 27 ili 28, treba da prerastemo u vojvođansku NACIJU jer - da ne nabrajam šta nas sve spaja u to. A razdvajaju nas jedino lepe stvari koje nas čine još kvalitetnijima kao ljudima...

    Da li Srbin u Americi dokazuje svoje srpstvo na ćošku na Menhetnu tako što vrti ošureno prase na Badnji dan i igra oko vatre? Ja sam Srbin u svojoj kući, krstim se pred ikonom koja je ovde pre I ustanka. Da li treba na čelu da napišem da sam Srbin i da nosim majcu Kosovo je Srbija i da skačem kao mahnit po mitinzima radikala da bi mi ostali normalan svet poverovao da sam stvarno Srbin? U Americi se krsti nogom u svojoj kući, govori na mandarinskom u svojoj kući, ali bilo kakvav govor mržnje sa elementima pripadnosti određenom narodu je zabranjen! Dozvoljeno je pripadanje naciji - američkoj.

    Očigledno, radikali imaju krizu identiteta. Preci im se pogubili na bojištima, crkve pogorele, pa se oni malo gube u sadašnjosti... Nažalost!

    I posle svega gore iznetog, KAKO može da se ne postavlja pitanje oko vojvođanskog pitanja i KAKO neko može čak tvrditi da ono ne postoji?

    Ili ćemo opet:ploča,klin pa ostalo?
    Orem duboko, sadim iluzije, okopavam mrnju, berem sujetu, skladitim zlato, prodajem ideje (merkantilne, tvrde)-povoljno!

Strana 2 od 8 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvođanska "Mažino linija"
    Autor Invisibleman u forumu Istorija
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 26.10.2013, 20:58
  2. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  3. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  4. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •