"Vojvođansko pitanje"? - Strana 3
Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 119
  1. #31

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Nije baš tema formulisana kao ovde, ali ipak je interesantno. Novi pogledi na 'vojvodjansko pitanje'?!

    Prekopirao sam iz Gradjanskog lista za 15. avgust.


    '' NOVI SAD Uz skoru raspravu o statutu Autonomne Pokrajine Vojvodine, "na stolu" će biti i predlog osnovnog akta koji će sačiniti Srpska radikalna stranka. Prema saznanjima našeg lista, najveći deo posla u pisanju predloga trebalo bi da obavi prof. dr Milijan Popović, što on u izjavi za GL nije potvrdio, ali ni demantovao.

    Ne bih o tome, ali mogu da vam potvrdim da je statut u pripremi i da bi uskoro trebalo da bude završen. Statut radikala biće moderan, po ugledu na autonomije u Italiji, Španiji i Irskoj, i, naravno, biće u skladu s Ustavom Srbije. Vojvodina mora imati vlastita ovlašćenja, kao što imaju autonomije svugde u svetu. Ne ovlašćenja za talasanje u umivaoniku, nego sva ovlašćenja kojima se izražava specifičnost ove regije, ali kojima se ne narušava državnost Srbije rekao je Popović, profesor teorije države i prava u penziji, koji uskoro treba da dobije i titulu emeritus u Republici Srpskoj.

    Šta tačno znači vaša primedba da Vojvodina mora imati ovlašćenja kao što imaju autonomije svugde u svetu?

    Ima mnogo stvari koje ne funkcionišu na liniji Beograd Novi Sad, i Beograd opštine širom Srbije, pa to treba ispraviti. Mi radikali, iako nas bije drugačiji glas, jesmo za dalekosežnu decentralizaciju, kako bi se vlast što više približila građanima. Vojvodina treba da ima autonomiju koja nije na nivou ovlašćenja lokalnih samouprava, ali nije ni na nivou ovlašćenja federalne jedinice. To znači da bi veći broj ovlašćenja trebalo s republike preneti na autonomnu pokrajinu i lokalne samouprave, ali to treba ojačati i finansijski, jer ako nema dovoljno novca, onda ni autonomija a ni lokalna samouprava ne može da funkcioniše. U Evropi ima 44 autonomije, od kojih samo Azurna ostrva, Madera i Vojvodina nemaju zakonodavnu vlast. Vojvodina ju je imala 1974. godine, pa joj je oduzeta, jer je zakonodavna vlast u Vojvodini bila zloupotrebljavana time što je pokrajina donosila paralelne zakone sa Srbijom. To nam ne treba. Međutim, Vojvodina bi mogla da ima i zakonodavnu vlast u onim delovima koji se odnose na specifičnosti pokrajine. Uostalom, i donošenje odluke u materijalnom smislu spada u zakonodavnu delatnost.

    Koja bi ovlašćenja, po vašem mišljenju, trebalo preneti s republike na pokrajinu?

    Ne bi bilo zgodno da licitiram, jer toga zaista ima mnogo. Međutim, smatram da sve ono čime se izražava autonomna pokrajina kao regija u nacionalnom, jezičkom, kulturološkom, ekonomskom i drugom smislu, i što ne narušava državnost Republike Srbije, valjda bi bilo normalno preneti u nadležnost organa APV, odnosno Skupštine Vojvodine. A zna se šta se odnosi na državnost: međunarodni odnosi, spoljna politika, narodna odbrana, unutrašnja državna bezbednost, monetarna i fiskalna politika, uglavnom to. O svemu ostalom, po mom mišljenju, nije nužno da se odlučuje u Beogradu, jer je jasno kao dan da na terenu bolje možemo sagledati stvari nego što se to može u Beogradu. Naravno, pri tom treba da se racionalizuje i rad Skupštine Vojvodine, koja sad ima 120 poslanika. Mislimo da je to preteran broj poslanika i da je to veliko opterećenje za građane i budžet. Jer, ako cela Srbija sa sedam i po miliona stanovnika ima 250 poslanika, za Vojvodinu je dovoljno i sto poslanika. Takođe, treba da se racionalizuje i pokrajinska uprava, treba gotovo prepoloviti sekretarijate, jer je sadašnja administracija preglomazna i mogla bi da zadovolji i potrebe Vojvodine kada bi ona bila federalna jedinica ili država.

    Kako će u vašem predlogu biti rešeno pitanje imovine Vojvodine?

    U Ustavu Srbije, koji je donet 8. novembra 2006, bilo je navedeno da će biti usvojen i zakon u republici u pogledu imovine. On još nije donet. Smatram da bi trebalo da se odredi oblik javne svojine koja pripada Vojvodini i koja pripada jedinicama lokalne samouprave. Jer, kao što sam rekao, autonomija, kao ni lokalna samouprava, ne može da funkcioniše bez dovoljno novca, bez finansijske potpore i jasno određenog oblika javne imovine.

    Najavljeno je da će SRS u svom predlogu inicirati i reformu izbornog sistema?

    Mada postoji pokrajinska odluka o izbornom sistemu, osnove odluke su sadržane u statutu, pa bi neki članovi morali da se menjaju. Zalažemo se za uvođenje proporcionalnog izbornog sistema, kao što to postoji na republičkom i lokalnom nivou. Taj proporcionalni sistem je mnogo pravičniji nego sadašnji. Sad se polovina poslanika bira po proporcionalnom, a pola po većinskom sistemu. U drugi krug izbora ulaze kandidati s najviše glasova. Međutim, taj izborni sistem omogućava izvođenje raznih političkih nadmudrivanja. Primera radi, SRS je ušao u drugi krug izbora u 39 izbornih jedinica, i mada smo u 14 izbornih jedinica imali nadmoćnu većinu, posle izbora dobili smo svega četiri poslanika. Takvim izbornim sistemom nije bio oštećen samo SRS, nego i LSV i SVM.


    Kontrola rada

    U dokumentu SRS-a predviđene su još neke novine, poput kontrole rada organa autonomije. Smatramo da bi centralna vlast ipak trebalo da ima neku kontrolu nad radom autonomne jedinice i obratno, da niko ne zastrani. Naravno, za to je tu Ustavni sud, ali smatramo da bi trebalo da postoji i neki organ s velikim autoritetom koji bi vodio računa o tome da pokrajina ne prekorači granice ovlašćenja koje su određene Ustavom i statutom, ali isto tako da to ne uradi ni republika. ''

  2. #32

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    He,he i radikali došli pameti...neka se i radikali sa našeg foruma ugledaju malo na svoje istaknute saborce...
    Naravno, ne sviđa mi se da nam "zakleti neprijatelj" piše autonomiju, ali neka bude autonomija, pa makar i od njih... za početak,dobro i dosta. Živ bio, profesore!
    Orem duboko, sadim iluzije, okopavam mrnju, berem sujetu, skladitim zlato, prodajem ideje (merkantilne, tvrde)-povoljno!

  3. #33

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    I u Mađarskoj koriste reč manjina, tako je. Ali ja smatram da je korišćenje te reči i u Mađarskoj degradirajuća. Reč kroji neku svest.. bolje da ne zalazimo u to. Držimo se teme.

    Nisi obrazložio zašto ne postoji vojvođansko pitanje.
    Ne možeš da povučeš paralelu između vojvođanskog i erdeljskog pitanja. Ovde ima više nacija i više su kulture pomešane i zavisne jedna od druge. A tamo se radi "samo" o trima nacijama: mađarska, ciganska i rumunska. Pitanje je bilo potisnuto železnom čizmom komunizma direktno iz Moskve (mada su u drugom Sv. Ratu i rumuni imali kvislinšku vladu, a partizane uopšte nisu imali; vidi gen. Antonescu). No, istina je da i oni imaju jedan sloj građana rumuna u Erdelju, koji su "starosedeoci", kao i vojvođanski srbi.
    ..dobrim delom se slazem sa tobom,ali u Erdelju,koliko mi se cini postoje i pripadnici srpske,nemacke i hrvatske manjine...i to u vecem broju nego neke manjine u Vojvodini...a sto se tice Cigana,Roma....i kod njih je situacija kao kod nas (Srba)...moj komsija ne dozvoljava da ga neko zove Romom,jer je citavog zivota bio Ciganin...a njegov sin se naljuti kad ga neko tako nazove...malo su jos neodredjeni,iako ih smatram fantasticnim narodom,koji je sacuvao svest uprkos silnim vekovnim progonima...a i paor je u pravu....Vojvodina je nacin zivota,svidjalo se to nekom ili ne...ali onda i svi koji zive u Srbiji su pripadnici srpske nacije....a mislim da Vojvodjani imaju najmanje razloga da se pravdaju Srbima iz zapadnih krajeva...pa ovde je bilo najvece srediste Srpstva vekovima.....drugi treba da se pravdaju zasto su pobegli,a mi ipak ovde ostali ,iako smo i mi imali stravicne nasrtaje od strane raznih osvajaca...pa ipak ostali

  4. #34

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ..dobrim delom se slazem sa tobom,ali u Erdelju,koliko mi se cini postoje i pripadnici srpske,nemacke i hrvatske manjine...i to u vecem broju nego neke manjine u Vojvodini...
    Rumuniju njeni stanovnici dele na pet dela:
    Moldvu (pored granice sa Moldavijom).
    Regat (šira okolina Bukurešta).
    Olteniju (rumunsko podunavlje na zapadu do Oršove)
    Parcijum (teritorija zapadno od planinskog vrha Kraljevski Vrh; na rumunskom Piatra Craiului; teritorija obuhvata 100 km širok granični pojas prema Mađarskoj i Vojvodini, odnosni sadrži i tzv. rumunski Banat; gradovi: Rešica, Temišvar, Arad, Oradea, Zalau, Satmar, Baia Mare, Sighetul Marmatiei, Borša).
    Erdelj (intern. Transilvanija; moglo bi se reći centralna Rumunija, geografski omeđena Karpatima sa svih strana).

    Daklem, u Erdelju ne žive srbi ni hrvati. Oni žive u delu Parcijum, i to u delu Parcijuma koji zovemo rumunski Banat, sa najvažnijim gradom Temišvarom. Istina, da sam izostavio onih 20.000 sasa (nemci) u Erdelju, ali to mi oprostite.
    Gore napomenuta podela Rumunije nije zvanična. Rumunija se deli na župe.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  5. #35

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Rumuniju njeni stanovnici dele na pet dela:
    Moldvu (pored granice sa Moldavijom).
    Regat (šira okolina Bukurešta).
    Olteniju (rumunsko podunavlje na zapadu do Oršove)
    Parcijum (teritorija zapadno od planinskog vrha Kraljevski Vrh; na rumunskom Piatra Craiului; teritorija obuhvata 100 km širok granični pojas prema Mađarskoj i Vojvodini, odnosni sadrži i tzv. rumunski Banat; gradovi: Rešica, Temišvar, Arad, Oradea, Zalau, Satmar, Baia Mare, Sighetul Marmatiei, Borša).
    Erdelj (intern. Transilvanija; moglo bi se reći centralna Rumunija, geografski omeđena Karpatima sa svih strana).

    Daklem, u Erdelju ne žive srbi ni hrvati. Oni žive u delu Parcijum, i to u delu Parcijuma koji zovemo rumunski Banat, sa najvažnijim gradom Temišvarom. Istina, da sam izostavio onih 20.000 sasa (nemci) u Erdelju, ali to mi oprostite.
    Gore napomenuta podela Rumunije nije zvanična. Rumunija se deli na župe.
    mislio sam na istorijsku podelu Rumunije na Moldaviju.,Vlasku i Transilvaniju....isto tako kad pricamo o Vojvodini ne pominjemo okruge (juznobacki...itd),znam sta si hteo da kazes i tu si u pravu,ali demonstracije madjarske manjine krajem proslog veka su se dogodile u Temisvaru i Aradu...a nije bas tacno da je Nemaca samo 20.000....za geografsku podelu si potpuno u pravu,ne sporim...ali istorijska je bila malo drugacija.

  6. #36

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Ne možeš da povučeš paralelu između vojvođanskog i erdeljskog pitanja. Ovde ima više nacija i više su kulture pomešane i zavisne jedna od druge. A tamo se radi "samo" o trima nacijama: mađarska, ciganska i rumunska.
    У Војводини имаш 2 веће нације. Остале не прелазе 2-3% становништва. А не знам како су то културе више помешане и зависне једна од друге, па Трансилванија је била део Мађарске колико и Војводина.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #37

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    E svi kidate zivce zbog gluposti koliko puta sam vam rekao da je to pitanje vec gotova stvar.Ako neko iz pouzdanih politickih izvora to garantuje sta onda se raspravljate rekao sam vam prekretnica za Vojvodinu je 2012.

  8. #38

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    E svi kidate zivce zbog gluposti koliko puta sam vam rekao da je to pitanje vec gotova stvar.Ako neko iz pouzdanih politickih izvora to garantuje sta onda se raspravljate rekao sam vam prekretnica za Vojvodinu je 2012.
    ...odlicno...onda ce i moj Srem biti pokrajina,koja polako,ali sigurno,ide ka nezavisnosti...nije sala...ne damo pare u Novi Sad.Sasvim mi je svejedno gde se pare slivaju u Beograd ili Novi Sad,ako vec ne moze Beograd,e nece ni Novi Sad.

  9. #39

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ...odlicno...onda ce i moj Srem biti pokrajina,koja polako,ali sigurno,ide ka nezavisnosti...nije sala...ne damo pare u Novi Sad.Sasvim mi je svejedno gde se pare slivaju u Beograd ili Novi Sad,ako vec ne moze Beograd,e nece ni Novi Sad.
    To i ja govorim,bas me briga gde ce novci da idu,U Beograd ili Novi Sad,kad ce opet manji gradovi u Vosi da budu uskraceni na ustrb Ns-a !
    I kao drugo ja sam, Srbin-Vojvodjanin-Banacanin-Lala !
    Zar od tog moze nastati neka druga pa i treca nacija??
    Банатска равница,српска лепотица..

  10. #40

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    E svi kidate zivce zbog gluposti koliko puta sam vam rekao da je to pitanje vec gotova stvar.Ako neko iz pouzdanih politickih izvora to garantuje sta onda se raspravljate rekao sam vam prekretnica za Vojvodinu je 2012.
    2010. - REFERENDUM O NEZAVISNOSTI! 2012. stolica u UN!!!
    Orem duboko, sadim iluzije, okopavam mrnju, berem sujetu, skladitim zlato, prodajem ideje (merkantilne, tvrde)-povoljno!

  11. #41

    01 Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat paor kaže: Pogledaj poruku
    2010. - REFERENDUM O NEZAVISNOSTI! 2012. stolica u UN!!!
    "REFERENDUM".....cuj ovoga?
    Pa kako ti to mislis?
    Zar mislis da ce vojvodjanski Srbi glasat za odceplljenje?
    U Vojvodini jos uvjek ima najvise Srba, a tek ovih sto ti kazes....ovih dodjosa...koliko je tek njih pristiglo?
    Garantiram da na REFERENDUMU nece bit vise od 25% za Nezavisnost Vojvodine, a to kao sto znas nije dovoljno.

  12. #42

    "vojvođansko pitanje"?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    У Војводини имаш 2 веће нације. Остале не прелазе 2-3% становништва. А не знам како су то културе више помешане и зависне једна од друге, па Трансилванија је била део Мађарске колико и Војводина.
    Pa, 66 % rumuna u Erdelju su "dođoši" posle 1918-e, a ostalih 33 % se postepeno useljavalo u Erdelj kao pastirski/kmetski narod (jeftina radna snaga za mađarske plemiće) od 1650-e (Vojvoda Mihai Viteazul, "koljač mađara") do 1918-e.

    Nije u Erdelju, nego pored naše granice, ali je dobar primer: gradić Jimbolia, iliti Žombolja. Pre drugog svetskog rata etnička slika Žombolje otprilike: 60 % nemaca, 20 % mađara, 10 % rumuna, 10 % srba. Posle drugog svetskog rata: 80 % rumuna (90 % doseljenih vozovima iz Moldve - teritorija Rumunije pored Moldavije) i 20 % mađara. Nemci su "prognani" u Nemačku, srbi se preselili u Srbiju (Vojvodinu).
    Pet godina sam živeo u Rumuniji i znam podosta o istoriji stanovnika Rumunije. Čak više od "naših forumskih" istoričara.

    Citat Elita kaže: Pogledaj poruku
    To i ja govorim,bas me briga gde ce novci da idu,U Beograd ili Novi Sad,kad ce opet manji gradovi u Vosi da budu uskraceni na ustrb Ns-a !
    Ne bih baš rekao da je tako! Bečkerek je mnogo, mnogo više para dobio od Pokrajine nego od Republike u poslednje vreme.

    Republika samo iskorištava Bečkerek i za džabe prodaje imovinu, stanove, poslovne prostore, i fabrike u bečkereku sve nekim crnogorcima, srbijancima i beograđanima. kao da mi za džabe ne možemo kupovati naše fabrike i njive, i da privredujemo pametno da bi razvili i Bečkerek i Vojvodinu i Srbiju?!


    Da nije Pokrajine Bečkerek bi već davno bio zakopan i upropašćen. Vidi primer Jugoremedije, fabrike lekova. Bečkerek se trenutno najbrže razvija u Srbiji zahvaljujući tome što je u Vojvodini, a ne zahvaljujući beogradskoj administraciji!
    Poruku je izmenio BaneK, 22.08.2008 u 17:41 Razlog: uzastopni postovi
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  13. #43

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Da nije Pokrajine Bečkerek bi već davno bio zakopan i upropašćen. Vidi primer Jugoremedije, fabrike lekova. Bečkerek se trenutno najbrže razvija u Srbiji zahvaljujući tome što je u Vojvodini, a ne zahvaljujući beogradskoj administraciji!
    Ne zaboravi da je u Zrenjaninu bio naj'jaci poljoprivredni Kombinat u bivsoj JUGI "Servo Mihalj".Taj Kombinat je imao 100.000 hektara zemlje, a PKB 90.000.
    Zrenjanin je bio poznat i van Jugoslavije. Ne vjrujem da bi takvo nesto propalo....
    To je samo zamajavanje neukih..

  14. #44

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Citat zvecarka5 kaže: Pogledaj poruku
    Ne zaboravi da je u Zrenjaninu bio naj'jaci poljoprivredni Kombinat u bivsoj JUGI "Servo Mihalj".Taj Kombinat je imao 100.000 hektara zemlje, a PKB 90.000.
    Zrenjanin je bio poznat i van Jugoslavije. Ne vjrujem da bi takvo nesto propalo....
    To je samo zamajavanje neukih..
    Zamajavanje neukih? Kažeš..
    A dali znaš da se taj Kombinat raspao kad je Sloba došao na vlast, a delovi, koji su i samostalno bili (mogli biti) moćni kombinati su pokradeni od strane samih kadera koji su postavljeni od SPS-a a kasnije i JUL-a. Sve je to prodato, zvečarko, vidi se da duuugo (otprilike 20 godina) nisi bio u Bečkereku, ako si ikad bio. E, sad možeš da navratiš, u ponedeljak počinju Dani Piva, dvadesettreći, a već počinjemo da brojimo i koji su po redu bez fabrike piva ZIP, jer je i ona upropašćena i prodata budzašto za one koje sam ti nabrojao. Vlasnik rasprodao mašine, rasterao radnike, zadužio pivaru kod države, a država je sad stavila ruku na pivaru kao zalog za hipoteku (ili već šta) i nikom ništa. Važno je da ima veselja za narod i ringišpil (circum et circenses).

    E, pa veruj da je tako nešto kao što je bio "Servo Mihalj" propalo. Dođi i uveri se. 100000 hektara zemlje.. ogromna većina te zemlje je u rukama tajkuna (iz bezbednosnih razloga neću da nabrajam kojih ), a neki nazovi tajkuni su kupljene hektare patriotski prodali inostranim zemljoposednicima: jedan englez ima 25000 hektara zemlje u Banatu, idi putem od Itebeja ka Hetinu i tu ćeš naći posed italijana sa novosagrađenim i ograđenim lovačkim dvorcem, gde baškare beogradski moćnici jer su italijanu dali tamo neke dozvole i gde ni milicija nema pristup. I to sve u državi Srbiji!

    Da, ima vojvođanskog pitanja, i to prevashodno zbog ekonomskih razloga i beogradskih dahija.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  15. #45

    Odgovor: "vojvođansko pitanje"?

    Svi ti tajkuni ce na kraju da "popuse"... Drzavi su trebale devize i dobar posao su uradili prodajom velikih komleksa jalove zemlje.
    Uvidjet ce tajkuni da su nasjeli, ali sve ce bit kasno.
    Zemlju ne moze svatko obradjivat.

    "Servo Mihalj" se rasformirao prije nego sto je Sloba dosao na vlast.

Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvođanska "Mažino linija"
    Autor Invisibleman u forumu Istorija
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 26.10.2013, 20:58
  2. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  3. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  4. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •