Koliko vam je vera pomogla?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 51
  1. #1

    Koliko vam je vera pomogla?

    Promenjen život

    Odrastao sam u ateističkoj porodici. Jedne godine, u Budvi, otac i ja smo iz čiste radoznalosti kupili veliku porodičnu Bibliju, iako je za njega važila ona: ''Religija je opijum za narod''. Pročitao sam Jevanđelje po Mateju i to mi se jako svidelo. Kad smo se vratili u Beograd slučajno smo videli plakat na kojem se reklamirala serija biblijskih predavanja u organizaciji jedne protestanske zajednice. I, tako, krenemo mi na predavanja (imao sam 14-15 godina). Otac je na, u najmanju ruku, energičan i ne baš hrišćanski način, pokušavao da minira sve što se tamo govorilo, međutim posle nekog vremena pod uticajem kreacionista (ljudi koji veruju da Zemlja i život na njoj nisu nastali slučajno, već da se iza svega toga nalazi Tvorac), poverovao je u Boga. Na njega se samo tako i moglo uticati, zato što je bio vatreni pristalica Darvinove teorije evolucije. U njegovom karakteru su se videle značajne promene. Postao je strpljiviji, smireniji i ljubazniji.
    Ja sam takođe, možda i pre njega, poverovao, počeo da pručavam Sveto Pismo i već maltene bio spreman za krštenje, kad sam odjednom, pod uticajem društva iz kraja i škole, počeo da koketiram sa drogama i ubrzo postao zavisnik. Radio sam svašta: krao, varao, lagao, samo da bih došao do doze. Svakodnevno sam bio na teškim drogama, a travu sam pušio maltene umesto cigareta. Hapsili su me, a jednom sam dobio dobre batine u policiji. Pokušavao sam da se ''skinem'' puno puta, i sam, i u Zavodu za bolesti zavisnosti, ali nije vredelo, uvek sam počinjao ponovo. Uveče nisam smeo da legnem ako nisam imao spremljenu dozu za jutro, inače bih ujutro sav znojav i slab od krize smišljao kako da dođem do leka. Koliku li sam sramotu nanosio Bogu i koliko li sam pljuvao Hristu u lice!?
    Međutim, Gospod je hteo da me zadobije za Sebe. Jedne večeri mi je otac našao u jakni tri kutije trodona, a moji su mislili da sam ''čist'' ( u to sam ih ja ubeđivao). Bili su šokirani. Ujutro smo odmah otišli u Zavod, i dežuran je bio jedan dobroćudni lekar, pobožan čovek, koji mi je kasnije i rekao da sebe smatra samo oruđem u Božijim rukama. Uz njegovu pomoć sam uspeo da uspostavim apstinenciju, a ubrzo posle toga sam povredio koleno, tako da sam hteo-ne hteo morao da ležim u kući mesec dana. Za to vreme sam intenzivno čitao hrišćansku literaturu.
    Međutim, čim sam prohodao nastavio sam da pijem, pušim travu, i bilo je samo pitanje dana kad ću se vratiti teškim drogama.
    Tu se opet Bog umešao. Jedne večeri sam izašao u Skadarliju i krenuo da pijem (popio sam pivo-dva), ali usred provoda kao da mi je neko prišao i rekao: ''Zar ćeš to raditi? Meni si potreban.'' Setio sam se citata iz jedne knjige, koji kaže: ''Ako odlučiš da ne budeš spasen, celu večnost ćeš nedostajati Božijem srcu punom ljubavi (možda će neko ovo nazvati nepotrebnim sentimentalizmom, ali ja samo pričam kako je bilo!). Na um su počele da mi dolaze slike Hristovog stradanja: bičevanje, trnov venac, pljuvanje. Setio sam se Petrovog odricanja, i pomislio sam : ''Pa, ja sad to isto radim''. Borio sam se protiv tih misli jer su mi kvarile provod! Neko me je tad upitao: ''Ej, hoćeš još jedno pivo?'' I prvi put posle pet godina robovanja nagonima, ja sam odbio.
    I, šta da kažem, počeo sam da se trudim da vodim jedan vrlinski život (uz dosta padova), a apstiniram od droga sedam godina. Milost me je iz korena promenila. Bog mi je dao divnu ženu. Diplomirao sam. Jednostavno, Gospod je pred mene stavio pitanje, koje stavlja pred svakog pobožnog čoveka: da li više volim Njega ili greh? Trudim se da izabiram ovo prvo. (Ovde bih još samo naglasio da sam kasnije prešao u Pravoslavlje - vizantijsko bogoslovlje je neiscrpno blago).

  2. #2

    Odgovor: Promenjen Život

    Искрено драго ми је увек кад неко "изађе на прави пут"...али са друге стране ја никад разлоге за тако нешто не могу тражити у Богу...Сматрам да је то људска воља...
    Да си за тај други и бољи живот одговоран само ти...да је то била твоја воља...и жеља за бољим животом...а не зато што си некоме тад био потребан...

  3. #3

    Odgovor: Promenjen Život

    Ljudska volja je promenljiva u smislu istrajnosti i jačine, kad to počne da opada,Vera u Boga daje nov zamah i snagu!

  4. #4

    Odgovor: Promenjen Život

    Da, ponekad je potrebna ta shargarepa da bi se kola povukla, nazzalost mozda gruba paralela... ali tako je .. jer ljudi su slabi i labilni...
    Ako je to za neke jedini nachin...neka ga...

  5. #5

    Odgovor: Promenjen Život

    Šta imaš od toga što veruješ?
    Imam sve ono što bi ateisti uvek želeli da imaju, a nikad nemaju.
    Imam nepomućeni duševni mir,
    imam radost u srcu,
    imam smisao života,
    imam oslonac u iskušenjima, imam utehu i nadu u stradanjima,
    pa šta ću više! A znam da svega toga ateisti nemaju.

    U istoriji je bilo pokušaja da se religija izbaci iz čovekovog srca i da se na njeno mesto unese bezboštvo - ti pokušaji nisu doneli nikakva dobra nego samo mučeništvo, posle čega se čovečanstvo opet vraćalo Bogu.

    izvor: Razgovori o veri, autor dr. Lazar Milin

    Ovo je dovoljno da promeni život, ko hoće?!

  6. #6

    Odgovor: Promenjen Život

    Onisofore ,veoma mi je drago za tebe , ponosim se tobom ,
    drago mi je da si uspeo pronaci onu tanku paperjastu nit zivota koja se zove smisao postojanja duha svojega .drago mi je da ti i on zivite u skladu orkestra ,sa dirigentskom palicom tvoje snazne volje .budi trezveni pilot svoga zivota

  7. #7

    Odgovor: Promenjen Život

    Ljudima je neprekidno potrebno da veruju u nesto sto ce im ulivati snagu, volju, energiju za trud, za bolje sutra...ako je to Bog, nek bude...ako je to svest, neka ga...ako je to majka priroda...ako je...sve dok to postoji, postojace ljudi koji se menjaju, koji pronalaze nove pravce koji ce ih voditi u lepse sutra i postojace ovakva lepa iskustva kao tvoja...
    Osmeh Je Kriva Linija Koja Ispravlja Sve Stvari

  8. #8

    Odgovor: Promenjen Život

    Drago mi je da si uspio...zbog tebe ...i zbog sebe...

  9. #9

    Koliko vam je vera pomogla?

    Koliko, mada je bolje pitanje da li vam je vera pomogla?

    Ne želim nikoga da uvredim ovim pitanje, pogotovo što sebe smatram (do određene granice) vernikom, ali me stvarno zanima da li vam je vera u svevišnjeg pomogla u životu? Koje su to bile situacije?

    I još nešto, zamolio bih ateiste da ne đubre temu. Hvala.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  10. #10

    Odgovor: Koliko vam je vera pomogla?

    Verovanje mi je pomoglo jedino onda kada sam verovala samo u sebe.
    Nisam ateista, ali nisam ni neki veliki vernik.

    Recimo, pre 2 godine mi se desavalo nesto krajnje cudno. Imala sam snove zbog kojih sam se plasila da zaspim sledecu noc. Mucilo me to pa sigurno 2-3 nedelje.
    To sam jednom i napisala na forumu i javio mi se covek na pp i rekao da bez obzira da li sam vernik ili ne, obavezno odem u crkvu Sv. Petke na Kalemegdanu i objasnio mi sta sve da radim kad odem tamo.
    Reko, ma da.
    Medjutim, snovi su se ponavljali, mesec dana nisam spavala kako treba i odlucim ja da odem.
    E sad, sta mi se tek desilo na Kalemegdanu je prica da se najezis, pa cu je preskociti, reci cu samo da sam posle svih tih cudnih desavanja razgovarala sa, ne znam sta je, nije svestenik... uglavnom nakon tog razgovora meni kao da je pao kamen sa srca.
    Da li je sve to bilo u mojoj glavi ili nije, ne znam, sve u svemu tu noc sam spavala kao beba i nisam nista sanjala.
    Mozda mi se sve desavalo zbog prevelikog stresa, mozda mi je samo bio potreban neko za razgovor...ne znam. Znam samo da mi je covek pomogao, svaka njegova mirnim i blagim tonom izgovorena rec je imala znacenje.
    Sve u svemu, nije me prosvetlio da ja sad nesto fanaticno verujem u Boga, postujem maksimalno, ali opet kazem jedino sta pomaze to je vera prvenstveno u sebe.

    Nadam se da nisam promasila temu posto mi se to desava u poslednje vreme
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  11. #11

    Odgovor: Koliko vam je vera pomogla?

    Ne znam za ostale a meni je vjera pomogla jer kad
    ti je najteze covjek se mora uhvatiti za neku slamku
    a ta slamka je meni vjera ne da toliko tanko vjerujem
    nego mi je to neka pomoc jer covjek mora da se smiri
    nekako od problema i da razmisli ponovo i da nadje neki izlaz (resenje)

    a nebi bilo problema da nema resenja
    u svakom zlu ima nesto dobra

  12. #12

    Odgovor: Koliko vam je vera pomogla?

    Ja verujem u ljudsku dobrotu (još uvek...) u dobre vibracije, u neku energiju koju nosimo, u "čini dobro i dobrom se nadaj". Pomogla mi je vera u mene samu u nekim odsudnim momentima, vera u Boga kod mene postoji, nije to do kraja definisano, u crkvu odem kada osetim neki veliki nemir, kada poželim da porazgovaram sa onima koji nisu više telom ovde, kada osetim kako mi neizmerno nedostaju, ne o velikim praznicima, ne volim da se preskačem sa narodom oko sebe, volim prazne hladne svete crkve.
    Da ne odem u offtopic, vera mi jeste pomogla, ali ne sveštenici, zapravo jeste jedan divan blagi čovek, pre svega, pa onda sveštenik, i to jednim običnim razgovorom ne razgovorm o Bogu.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  13. #13

    Odgovor: Koliko vam je vera pomogla?

    Pomogla, da i to mnogo puta, verujem iz ubeđenja a ne iz ubeđivanja. Fanatik nisam jer takvu vrstu vere ne poznaje Pravoslavlje. A dali Bog može pomoći, može još kako ako se isključi i jedan posto neverice, i desit će se Božja pomoć. Svi izazovi neverice su đavolja posla. Šta je još bitno za one koji veruju i koji hoće da veruju, sve nedoumice i nelogičnosti treba eliminisati, jer postoji samo jedna logičnost: Bog će pomoći ako veruješ i moliš mu se!
    In vinas veritas

  14. #14

    Odgovor: Koliko vam je vera pomogla?

    Odgovorit cu ti pjesmom ...

    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  15. #15

    Odgovor: Koliko vam je vera pomogla?

    Razumeo sam je koliko i stanovnici juga Amerike razumeju vranjanske pesme. Šalio sam se, hvala na lepim mislima i željama, Bog ti pomogao uvek!
    In vinas veritas

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koliko čitate?
    Autor zeljkahelena u forumu Književnost
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 18.02.2015, 23:58
  2. ''Koliko je težak san?''
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 02.05.2009, 10:44
  3. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20
  4. Vera Dedovic
    Autor fenster u forumu Film, pozorište i televizija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 17.09.2008, 08:16
  5. Vera medju 'poznatima' i poznatima.
    Autor SilentBob u forumu Religija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 02.08.2007, 16:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •