Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve? - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 34
  1. #16

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    malo mi je to komicna ideja, onako prava montipajtonovska i apsurdna, jer realno razjedinjene su svaka na svoj nacin i ni izmedju sebe ne mogu da se dogovore i do guse su u problemima i skandalima. to mi djeluje vise kao utopija.
    nattydread is coming to dinner

  2. #17

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Potpuno besmislena ideja,vec deset vekova razlike ne mogu da se premoste...i toliko su postale duboke da nikada nece ni biti ponovnog ujedinjenja....a najvise mi u svemu tome smeta sto se pravoslavni nazivaju sizmaticima,iako su sizmu izazvali katolici ekskomunikacijom carigradskog patrijarha i uveli novotarije u sluzbu....primer: simvol vere je izmenjen jer ga je nepismeni Karlo Veliki naucio napamet,i greskom rekao da Sveti Duh ishodi i od Oca ,i od Sina....i ostade tako....

  3. #18

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Upravo tako.
    Ali, negirati mogucnost bilo kakvog saveza hrishcaniskih crkava i medjucrkvenog dijaloga za mene je chist fashizam, koji propovedaju oni koji zastupaju tezu "pravoslavlje ili smrt"..kakav nonsense
    prilicno olako etiketiras,rekla bih....

    nego....naravno da je to nemoguca misija....licno ne bih ni volela....ujedinjenje bi bilo samo na stetu pravoslavne crkve.....dakle,neka njih tamo,a nas ovde....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #19

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Period od 45-te pa do danas je omogućio da dođe do marginalizovanja i sklanjanja na stranu glavnih razloga zbog čega nemogu biti zajedno pravoslavna i katolička crkva. I zato sve više zagovornika da je to moguće, bez da se suštinski uđe u problem razlika. I po sistemu baš me briga, mnogi danas olako pokušavaju da dokažu i ubede da je ujedinjenje pravo i ispravno. Neki to rade nesvesno i neinformisano, a neki sa zadatim jasnim ciljem da se pravoslavlje ujedinjenjem obriše i asimilira. No hvala Bogu, još uvek ima razuma i razumevanja, pa takve priče i pored svih napora da je nemoguća misija moguća, neće uspeti. Od ujedinjenja nema ništa, svi pravi vernici pravoslavci će još bolje i više razumeti, da spojiti se sa katoličkom crkvom znači pogaziti izvorno hrišćanstvo i izvornu pravoslavnu veru.
    In vinas veritas

  5. #20

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Moguće (i potrebno) samo u Hristu.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  6. #21

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Najbitnije razlike koje onemogućavaju jedinstvo crkava


    Postoji veći broj razlika između dve crkve, ali nekoliko njih su suštinski bitne:

    1. Glavna teološka razlika, koja običnim ljudima najčešće nije baš najrazumljivija jeste vezana za poimanje Svetog duha (izvor): “Od VI veka nove ere sve su uočljiviji sporovi u tumačenju “izvornog”, ili “pravog duha” hrišćanstva. Vizantija, koja je ojačala na ovom prostoru posle pada Rimskog carstva (476. godine nove ere), zalagala se za tzv. pravoverno ili pravoslavno, odnosno ortodoksno tumačenje (grč. ortodoksos pravoveran, “onaj koji strogo veruje”). U vizantijskoj verziji hrišćanstva u tumačenju svetih spisa, jevanđelja, bili su prihvaćeni grčki filozofski izvori i filozofska učenja svetih otaca, posebno iz tzv. aleksandrijske filozofske škole (Filon i Kliment Aleksandrijski). Suprotno tome, “zapadno”, ili kasnije nazvano “katoličko” hrišćanstvo, sve više je u tumačenju koristilo zapadnu filozofsku misao i oslanjalo se na filozofske razrade antiohijske filozofske škole. Osnovna teološka razlika je u shvatanju dogme o Svetoj trojici, koju čine: Bog otac, Sin i Sveti duh. Pitanje je, naime, kakvo je to jedinstvo. Zapadna, Katolička crkva smatra da je ovde reč o suštinskom jedinstvu u Sv. Trojstvu, tako da su sva tri lika “sliveno sjedinjena”, Sveti duh istovremeno proishodi i iz Oca i iz Sina. Pravoslavno učenje je drukčije. Otac je - “nerođen”, Sin - je “rođen”, a Sveti duh - “ishođen”. To će reći, Sveti duh ne sledi direktno iz Boga oca, već je s Ocem povezan tek posredstvom Sina. To se grafički može izraziti na sledeći način:

    a. u katoličkom Bog otac Sin tumačenju: Sveti duh
    b. u pravoslavnom tumačenju: Bog otac Sin Sveti duh

    Tako je u pravoslavnoj teologiji Sveto trojstvo shvaćeno kao „nesliveno“ jedinstvo, što je teorijski dopuštalo mogućnost za uvođenje razlike. Istočna, pravoslavna crkva, smatra da se u katoličkoj koncepciji prenaglašava jedinstvo Svete trojice na račun različitosti, a pravoslavna upravo tu razliku naglašava. U katoličkom tumačenju reč je o trojednom Bogu, o prevashodno božanskoj prirodi Hrista, dok se u pravoslavnoj crkvi naglašava lik Hrista kao „bogočoveka“. Sve se to odrazilo i na celokupni teološku misao. Naime, sam pojam tela, materija nije tumačen isključivo u negativnom smislu, što je omogućilo pravoslavnom hrišćanstvu ne samo da uvaži ikone i živopis u crkvenom slikarstvu i liturgiji, već i da uspostavi tolerantan stav prema mnogim drevnim kultovima i religijskim elementima naroda koji su primili hrišćanstvo. Počeci raskola ukazali su se 381. godine na Prvom carigradskom koncilu, a prva odvajanja istočnih patrijarhata od Rima počela su u IX veku (867), da bi konačno otcepljenje „istočnog ili pravoslavnog“ od „zapadnog ili katoličkog“ hrišćanstva odigralo 1054. godine.”

    2. Iz razloga različitog tumačenja porekla Svetog Duha:

    Katolička crkva je izbacila deo iz originalnog Simbola Vere koji se upravo odnosi na njegovo izvorno (orthodox) tumačenje - “… I u Duha Svetoga, Gospoda, Životvornog, koji od Oca ishodi…”

    I na osnovu razlika u ovom shvatanju katolička crkva čini još jednu “neoprostivu jeres” i proglašava Devicu Mariju bezgrešnom.

    Na ovaj način, prema učenju katoličke crkve, iz ugla posmatranja pravoslavne crkve, gubi se “čovečanska linija” Isusa Hrista kao “Bogo-čoveka”, i obesmišljuje se Njegovo stradanje na Krstu.

    3. U periodu istorije pre “Velike Šizme” (Raskola) Pape i Patrijarsi su posmatrani kao jednaki, a Papa je u momentu Raskola bio prvi među jednakima, gde se ova prednost (Primacy) prenosila između Pape i Vaseljenskog Patrijaha. Nakon Raskola, Papa je proglasio sebe direktnim izaslanikom Svetog Duha i time postao vrhovni poglavar (ne više prvi među jednakima), a u kasnijim periodima Papa je proglašen bezgrešnim… ?!

    Dokument iz Ravene suštinski najviše se bavio upravo ovim pitanjem (Papa kao vrhovni poglavar), koje je najbitnije za Vatikan u poslednja tri veka, i koje je do nedavno postavljano po principu (banalizujem) - samo vi prihvatite Papu, a ostalo sve možemo da se dogovorimo. . . .

  7. #22

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    eh,da je srece da je to jedno samo jedno jer smo hriscani jbt,wjerujemo i istog Boga u Isusa i mnogo slicnosti je tu....

  8. #23

    01 Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    To je iz milion razloga nemoguce i nepotrebno.Sasvim su dovoljni korektni
    i fer odnosi.Kad bi mnogi mocnici sveta to uopste dozvolili.Nije im u interesu.
    Zato je to samo jedna od praznih prica na koju se narod prima,po obicaju.
    Ako vam je dobro ... onda nista!

  9. #24

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Gost,
    zatecemo se nas par na otrvu raznih religija zar cemo i dalje svi po svome ili cemo ipak jednu religiju i jednu crkvu?
    I tako u beskrajno!

  10. #25

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Citat smak kaže: Pogledaj poruku
    Јеромонах Иринеј Буловић (док је још био православан) ::
    Досад је Српска Црква вазда уживала велики углед међу Грцима и међу Русима, и уопште у православном свету, због свога трезвеног и благоразумног става према јеретицима, става безјеванђјелскога, по речи: "Будите мудри као змије, и безазлени као голубови!" Немојте, преклињем Вас, да преко Вас и за Вас нама једноверна браћа помисле да се, ето и чеда Св. Саве утопише у баруштинама пуним муља и жабокречине духовне, које се зову милозвучним именом "екуменизам", и да стану нарицати: "Како падоше силни" (израз еп. Др. Данила).


    Да,тако је некада говорио Иринеј Буловић....
    Данас би се најрадије одрекао тог свог писма,јер је ''баруштина пуна муља и жабокречине духовне,које се зову милозвучним именом ''екуменизам''...''постала за њега нешто много веће.



    Што је баруштина мутнија, а муљ и жабокречина већи, у њој се може сакрити и из ње искочити већа неман...
    irinej nije jedini koji je promenuo smer ka ekumeniji.stvari ne teku sjajno.mnogi će biti unutar na žalost.jer ne vide zver i ne čuju opomenu Isusovu da će to završiti u ognjenom jezeru.

  11. #26

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Govorite o razlikama među katolika i pravoslavaca.
    Zar vam se ne čini čudnim, da te razlike Isus nije učio?

    Govorio je o njima, kao o iskušenjima za crkvu, ali nije učio nikad o papi, o Mariji, o oprostu grehova, o ikonama, o svecima, i uopšte o svim razlikama koje nabrajate.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  12. #27

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Zar vam se ne čini čudnim, da te razlike Isus nije učio?
    svaka cast na ovoj izjavi. svaki onaj ko sebe naziva vjernikom trebao bi se prvo vratiti korijenima te vjere prije nego je pocne "propovijedati".
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  13. #28

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Citat Savannah kaže: Pogledaj poruku
    svaka cast na ovoj izjavi. svaki onaj ko sebe naziva vjernikom trebao bi se prvo vratiti korijenima te vjere prije nego je pocne "propovijedati".
    Hvala, još ću si umisliti nešto.. hehe

    Ja samo čitam Sveto Pismo, zato sam napisao ono što sam napisao..
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  14. #29

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    Citat Savannah kaže: Pogledaj poruku
    svaka cast na ovoj izjavi. svaki onaj ko sebe naziva vjernikom trebao bi se prvo vratiti korijenima te vjere prije nego je pocne "propovijedati".
    Samo ti koreni nisu nastali stvaranjem rimokatoličke crkve, već puno ranije. Odvajanjem Rima od Konstantinopolja, Rim je krenuo u kanonske i ostale promene koje se rimokatolicizam svako udaljili od izvornog hrišćanstva. Pravoslavna crkva je ista kao i pre 1054. godine. Zapitajmo se onda gde su to ustvari koreni hrišćanstva.

    Ovim uopšte ne mislim da sporim niti rimsku crkvu, niti bilo koju drugu, niti pravo bilo kojeg vernika da pripada veri ili religiji kojoj on to želi.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #30

    Odgovor: Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?

    meni je to sumanuto malo,jer smo swi hriscani i wjerujemo u jednog Boga i Isusa Hrista,krstimo se brate swi..zato sam za ujedinjenje..

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li Srbi moraju moraju biti pravoslavne vere?
    Autor exploited u forumu Religija
    Odgovora: 140
    Poslednja poruka: 26.06.2015, 16:45
  2. Pravoslavne ikone i freske
    Autor duga12 u forumu Religija
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 11.10.2011, 13:02
  3. Dve crkve!
    Autor Hriscanin u forumu Religija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 11.08.2011, 14:40
  4. Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva
    Autor SilentBob u forumu Religija
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 24.07.2009, 23:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •