"Sirotinjska" klopa... - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 49
  1. #16

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat kissigirl kaže: Pogledaj poruku
    A sta je popara?
    Popara ti je stari hleb u komadićima nadrobljen u vreloj vodi, pa onda malo zagreješ ulje (ili mast) i kad je vrelo, preliješ preko toga, umešaš da bude gusto i dodaš sir ili kajmak. Može i bez masti i ulja, a može i bez vode, na mleku. Al' ja više volim onu sa vodom
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #17

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    'leba masti i paprike, obavezno... Recimo da se jednom mesechno odvalim od toga...

    Proja mozhe, uvek, kachamak tu i tamo... sa mlekom, i zasladjen...

    Slanine i crna luka se podrazumeva... Kad spomenusmo slaninu, uskoro ide par komadeshki da se dimi


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  3. #18

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Popara ti je stari hleb u komadićima nadrobljen u vreloj vodi, pa onda malo zagreješ ulje (ili mast) i kad je vrelo, preliješ preko toga, umešaš da bude gusto i dodaš sir ili kajmak. Može i bez masti i ulja, a može i bez vode, na mleku. Al' ja više volim onu sa vodom

    Iskreno, ne zvuci bas primamljivo

    Sad cu da te namucim jos malo
    Sta je cicvara?

    I da, proju isto volim... Probala sam skoro bosansku proju Ne svidja Ima ukus kao da je nedopeceno
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  4. #19

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku

    Da vidimo, kojih ćemo se jela sve setiti ovde? Koje vam je omiljeno? Volite li uopšte poparu, cicvaru, kačamak, proju, razne klot čorbe, sočivo, pasulj bez mesa... 'leba i masti... i slična jela?

    Imate li neku vašu specijalnu mućkalicu koju napravite "od ničega" a rado je kusate?
    Poparu, cicvaru, praznu rizu na ulju, hleb u mleko i sl ne volem nikako....
    Proju, kacamak, razne klot corbe ( skoro sam otkrila corbu od kima ), prazan pasulj i recimo dinstani kupus kiseli bez icega volem jako....
    Leba i masti i aleve paprike ili vegete, moze al nisam davno...
    Kvasenice
    Slanina...uvek...mesnata....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  5. #20

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    krenuo post...pa danas bio za rucak restovan krompir i salata od kiselog kupusa
    restovan krompir bas volim!
    obaren,propasiran krompir u koji se ubaci izdinstan crni luk sa alevom paprikom...
    neki to zovu grenadir mars
    nije lose da se ubace i barene flekice
    u stvari,ne da nije lose,nego je prste da polizes!
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #21

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat kissigirl kaže: Pogledaj poruku
    Iskreno, ne zvuci bas primamljivo
    Znam, pa mnogi je ne vole, baš se pitam zašto A i izgleda onako... ne baš primamljivo takođe

    E sad šta je cicvara, to će bolje morrib da ti kaže, ili ZOE, ili neko stariji, ja nisam baš sigurna. Po nekim receptima meni to liči na kačamak. I ja bih volela da znam da li se to razlikuje ili je cicvara drugi naziv za kačamak. Znam samo da ima više varijanti, videla na netu
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #22

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    'leba, masti i paprike sam jela kod babe na selu, pa valjda kao da stvarno nemam sta da jedem. Dok mi nije pozlilo. Sad ne mogu da podnesem miris svinjske masti.
    Na moche ili zavijache me navukla- opet baba.
    Pogacha i grozdje, hleb nadrobljen u mleko, griz, prepecen hleb pa natrljan belim lukom...ma ta moja baba Melanija me je kljukala svim i svacim.
    A kad sam trazila da mi kupi slatkishe, ma nije bilo shanse da ce da izvadi koju paru i da me posalje u radnju.
    Pravila mi je bombone od przenog secera, nekad bi ubacile orahe, nekad time prelila jabuku...
    E bash cu to sutra da pravim
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  8. #23

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Uzmete malo makarona ili čega već imate od testenina, krišku sira, dva jaja sve to pomešate, stavite u rernu i imate najprostiji i najjeftiniji obrok (makarone 25din+2 jaja 20din+ kriška sira 40 din)...ako imate višak para onda možete da si priuštite pizza kečap preko (to je + 13 dinara)..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  9. #24

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    ...krompir na sto nacina

  10. #25

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ...krompir na sto nacina
    Krompir u čakširama
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  11. #26

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    E sad šta je cicvara, to će bolje morrib da ti kaže, ili ZOE, ili neko stariji, ja nisam baš sigurna. Po nekim receptima meni to liči na kačamak. I ja bih volela da znam da li se to razlikuje ili je cicvara drugi naziv za kačamak. Znam samo da ima više varijanti, videla na netu
    Evo nekog ko neće da zađe na ovaj deo foruma,a napisao recept za cicvaru.
    Kao je citirao,ali sigurno zna da je sprema.

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Sastojci:
    1 l vode
    1/2 kg kukuruznog brašna
    oko 250 g kajmaka ili mladog sira
    2-3 kašike masti
    2-3 jaja
    sol

    Priprema:
    Stavite vodu da proključa. Dodajte so i mast i uz brzo miješanje sipajte kukuruzno brašno da se ne bi stvarale grudvice. Dodajte kajmak, može i običan sir, čak i tvrđi izrendani ako nemate bolji. Ili kombinacija svih njih (šta vam se nalazi u frižideru).

    Nastavite miješanje i kada mast počne da izlazi na površinu cicvare, a prepoznaćete tako što se stvara fini sjajni sloj na površini i cicvara se lagano kašikom odvaja od dna. Probajte i dosolite ako treba. Smaknite sa vatre, ubacite jaja i promiješajte. Vratite na vatru miješajući 2-3 minute.

    Ide odlično uz kiselo mlijeko.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  12. #27

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Слажем се бројним и помало већ заборављеним рецептима, које сам у главном као јела више пута јео. Волим сиротињску клопу, готово као и сиротињску забаву....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #28

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    sve je stvar improvizacije....i maste.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #29

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Popara ti je stari hleb u komadićima nadrobljen u vreloj vodi .....
    Od sadašnjih hlebova sa aditivima popara je nikakva - pretvori se u kašu bez ikakve konzistencije ...

    Pošto i ja volim poparu, kad sam u prilici, kupim neki pravi domaći hleb, deo ostavim da se 'ubajati' 7-8 dana i onda se može napraviti pristojna popara u kojoj se komadi hleba moraju i malo žvakati (s tim što ja hleb ubacim u ključalu vodu). Razni dodaci su dobrodošli ali ne i obavezni.

    Zatim, 'Ajnprek čorba' (tj. čorba od zaprške, a ovo je naš vojvodjanski izgovor nemačke reči za zapršku, upržak), u koju se kod sipanja u tanjir ubacuju komadići prženog starog hleba. Može biti s kimom, a dodavanje pavlake ili mleka već spada u ono što kvari sirotinjski karakter jela.

    Zatim ono što ja mislim da je bila 'kvašenica': komadeška starog hleba, nakratko umočena u vodu ili poprskana i posuta sa malo šećera. (Jede se na ulici terajući muve; na obraze, ulepljene razvlaženim šećerom, ubrzo se od prašine formira blatnjava skrama, a o rukama da se ne govori.)

    Zatim grožđa i hleba (uglavnom Slankamenke). Neko je to pomenuo ali ne samo grožđe nego i ostalo voće.

    Pa onda (pored raznih varijanti 'nasuvog') nasuvo sa uprženim slatkim kupusom. Kupus se seče na komadiće (ne premale) i prži na ulju (ili masti) na jakoj vatri i pri tom treba pomalo i da zagoreva jer to daje pravi, karakterističan ukus. Treba ga upržiti (bez soljenja) do tamno smedje boje, tada dodati obarene flekice ili neko krupnije testo, začiniti biberom i solju. Ja obično jedem: jedean tanjir tako - slano, pa jedan tanjir oslađen kristal-šećerom da krcka pod zubima, i tako nekoliko puta.

    Pa pržene krvi. (To istina davno nisam jeo jer se sada kupuje zaklana živina a ni na pravom svinjokoljlu davno nisam bio.) Uprži se (dok ne postane providan i počinje pomalo da prelazi u žuto) na dosta masnoće dosta krupnije sečenog luka i u to se uspe krv uhvaćena kod klanja živine. Meša se često dok se ne pretvori u grudvastu isprženu masu. Pačija krv je bila najcenjenija, a može se ubaciti i džigerica. Specijalitet!

    Pa, špagete (ili drugo testo) sa jajima. U obareno i zamašćeno testo (može i prženim komadićima slanine) razbije se nekoliko jaja i uz blago mešanje na vatri sačekati dok belance većinom ne predje u belo (ali ne previše). To je od onih jela kojima se za 15 min. i 50-60 din. reši pitanje ručka. Još paradajza za salatu!

    Pa, čorba sa belim lukom. Na malo zaprške se ubaci zgnječeni beli luk i nalije vodom od barenja testa ili krompira (dobro je da bude i malo testa ili krompira). Dodatak mlevene paprike i/ili mleka nikako neće pokvarti stvar.

    Neprolazna krompir-čorba kao polazište za razne 'čorbuljage' od kojih se čovek uvek prejede (ali i brzo može opet): pržiti luk dok ne postane caklast (providan) pa ubaciti krompir sečen na kockice i nastavi da se prži uz češće mešanje. (Za osnovnu varijantu samo krompir, ali ja radije ubacim i sve povrće koje imam pri ruci, a najbolje je da u tome bude i šargarepe, zeleni i paštrnaka). Kad povrće počne da se 'hvata' za sud naliti vodu i dokuvati, dodati mlevene paprike i po mogućstvu neke polusušene kobasice (kranjske ili slične). Ko hoće dodatno da uživa u kuvanju, može da doda i trgančiće (jako tvrdo umešeno testo samo od jajeta i soli koje se trga u komadiće i ubacuje u vrijuću čorbu). To već onda bude polugusto jelo.

    Pa koprive. (Ovih dana sam je nekoliko puta jeo dok je još mlada.) Unucima sam to 'prodao' kao spanać od koprive i sve se u slast pojelo.

    Ta sirotinjska jela (da ne pominjem opšteprihvaćeno: leba-masti, krompire u čakširama koji su najlepši kad ih stavim u ložište vrele kaljeve furune, razne varijante kačamaka, tj. mamaljuge; hleba u jajetu - koliko vidim ni ovde a ni u jednoj drugoj temi koja se bavi starim izrazima, niko nije pomenuo i naziv 'pofezna' ...) nisu sirotinjska za one koji znaju da uživaju u jelu.

    U prilog ovome, setio sam se (a da sad ne prevrćem gomile knjiga da nadjem meni) da su Pašiću, kad je kao predsednik vlade Srbije bio u Beču gost na privatnoj večeri kod kancelara Austrougarske carevine, za desert poslužene jabuke u šlafroku, čega se posebno rado sećao.

    A jabuke u šlafroku (kolutovi jabike umočeni u smesu kao za palačinke i isprženi na masnoći) verovatno danas spadaju u sirotinjska jela.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 16.04.2008 u 22:03 Razlog: dopuna

  15. #30

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    ... Paprikaša od papaka sa ukuvanim knedlicama setio sam se danas kad sam izvadio da ga podgrejem.

    (Mea culpa!)

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •