"Sirotinjska" klopa...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 49

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    "Sirotinjska" klopa...

    Pala mi je na pamet ova tema još pre neki dan kad sam kuvala krompir u ljusci, jer volim da ga jedem sa sirom kad ga tako obarim, mogu da se udavim u tome , pa se sad setih da je nisam postavila... Volim i stari hleb da udrobim u kiselo mleko Volim i taj isti stari hleb da prelijem jogurtom i medom ili krompir isto u ljusci, onako na pola, pa u rernu

    Postoje ljudi koju ovakvu klopu ne mogu da smisle... presela im je dok su bili mali, terali su ih da jedu te bezlične sadržaje iz tanjirića, ponekad lišene svakog kolorita, jela koja su izgledala kao da ti je neko bljucnuo u tanjir pre nego kao nešto što je ukusno... i kojima sam pogled na poparu izaziva buru u gastrointestinalnom traktu... a opet, postoje ljudi koje mirisi kačamaka i sva ona žuta brdašca podsete na detinjstvo, sete se koliko dugo nešto takvo nisu pojeli jer nema majke ili bake da im to spremi onako kako su voleli, i postoje oni koji vole sve te "sirotinjske" đakonije, tako zdrave, tako jednostavne, a tako retko zastupljene u današnje vreme i taaaako ddooobreeeee

    Da vidimo, kojih ćemo se jela sve setiti ovde? Koje vam je omiljeno? Volite li uopšte poparu, cicvaru, kačamak, proju, razne klot čorbe, sočivo, pasulj bez mesa... 'leba i masti... i slična jela?

    Imate li neku vašu specijalnu mućkalicu koju napravite "od ničega" a rado je kusate?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Da vidimo kojih ćemo se jela sve setiti ovde? Koje vam je omiljeno? Volite li uopšte poparu, cicvaru, kačamak, proju, razne klot čorbe, sočivo, pasulj bez mesa... 'leba i masti... i slična jela?
    Sve od gore navedenog volim da jedem (osim 'leba, masti i paprike)

    Proju i pasulj bih mogao da jedem svaki dan, po ceo dan

    Hleb u jaje ( dobro, kvašenice ) ili 'bundash kenjer' ( napisao sam kako se izgovara.......nemojte reći mojoj mami da ne znam kako se piše na madjarskom ).

  3. #3

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    hleb i mast i aleva odozgo,moze
    a volim i kad prevreo cacanski sir izmeljam viljuskom,pa nalijem malo mleka,do gustine kase,pa jedem uz vruc hleb
    przenice se podrazumevaju
    krompir u ljusci iz rerne sa sirom pride,takodje
    kacamak od belog projnog brasna uz sir ili kajmak a kacamak od onog zutog sa secerom i hladnim mlekom
    a volim i kad u vrelu belu kafu zadrobim bajat hleb
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #4

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat bealiver kaže: Pogledaj poruku
    kacamak od belog projnog brasna uz sir ili kajmak a kacamak od onog zutog sa secerom i hladnim mlekom
    Ja više volim žuti al' nikad ga nisam jela slatkog ni probala čak. Uvek jedem sa sirom ili kajmakom ili prazan, ili sa mlekom vrelim ali slanim
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Mnjaaaaam. Nisam uopste izbirljiva. Bilo je dana kada sam mogla da se "gostim" raznoraznim specijalitetima. Bilo je dana kada sam bila i gladna. Odrasla sam na kacamaku, hlebu i masti, popari i da ne navodim dalje - sirotinjska trpeza. Kakva god da je, dobra je, ne daj Boze samo gladi.
    Moj recept je tzv. kljukusha:
    Narenda se oljusteni krompir, doda se so i biber, sitno seckani crni luk. U ovo se sipa brasno i mesa se, uz dodavanje vode (malo gusce nego za palacinke). I ovo sve se lepo razlije u podmazanu tepsiju i pece oko pola sata na 250 C.
    neunistiva zlojebaba!

  6. #6

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Moja baka je voce uvek jela sa hlebom...

    Ja volim slaninu sa lukom, onako seljacki s nogu...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...



    ih,slanina i crni luk...pa to vec nije sirotinja....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #8

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Dobra proja, gibanica, kachamaki volem...leba s mas obavezno ... (je l su onda i chvarkci tu?) ... Popare se neshto ne secham da sam klopao, al imam neke loshe asocijacije shto mozz da znachi i zaboravljene traume iz kindergardena... Shta josh? Hmm...


    A je l se rachuna ono kad si gladan kao tri konja, a u vojsci si pa se snalazzish jer te danas sledovao drnch i parche leba za ruchak? Pa na nekom logorovanju skupljash neotvorene konzerve zaostale sa drugim djubretom po nekoj chuki,przzish narezak taj na vatri, jedesh nekakve "maginje" po zzbunju samo da neshto zzvachesh... Shtekujesh vojnichki dvopek i luk po dzepovima pa ih shtrpkash kad si gladan... ulovish krabu u kamenjaru na moru pa je pechesh ko ne znam kakav delikates? Zavirujesh pod borove da nadjesh - pinule .. plodove primorskog bora ....hehe... Je l mozze to ovdi da se svrsta?
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 26.11.2007 u 23:10

  9. #9

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    ČALABRCA
    U proključalu vodu sipa se kašika ulja. Posebno se pripreme kore ("jupke"), koje se posle razvijanja malo pripeku. Kada voda provri, izlome se kore malo krupnije i stave u zemljani lonac sa onom proključalom vodom. Posle kuvanja od 5 do 6 minuta u to se sipa mleko i stavlja kajmak. Ovog jela malo se priprema, tek toliko da se "čalabrcne".
    neunistiva zlojebaba!

  10. #10

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Da vidimo kojih ćemo se jela sve setiti ovde? Koje vam je omiljeno? Volite li uopšte poparu, cicvaru, kačamak, proju, razne klot čorbe, sočivo, pasulj bez mesa... 'leba i masti... i slična jela?

    Imate li neku vašu specijalnu mućkalicu koju napravite "od ničega" a rado je kusate?
    Ma sva ta "sirotinjska" jela volim. Najvise se sjecam popare i smočanog kačamaka sa crnogorkim skorupom (nije kajmak) sa kiselim mlijekom. Uh, i sad mi ide voda na usta.

    Ja često jedem maze. Cesto odnesem u skolu da jedem mazu od ajvara i hleba. Onda me sve kolege čudno gledaju i pitaju sta je to i kako to mogu da jedem . Nekad se prevare i probaju. Vec sam par njih navukla na ajvar. Par puta sam jela mazu sa Nutelom. Onda kolege dodju i pitaju me kako mogu da jedem ("icing") - glazuru za torte . Onda sjednu i čudno me posmatraju i ne mogu da vjeruju sta ja to jedem. Niko ziv to ne bi probao
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  11. #11

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    ...volim razne corbe bez mesa ili npr bela corba mi je mnogo ukusnija kad ima mesa samo u tragovima nego kad je puna mesa, svi volimo prazan pasulj ili sladak kupus bez mesa a proje, kacamake i sl. ne volim...
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  12. #12

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Kada sam bila mala, jela sam slaninu sa lukom, razbijala sam se Sada... Slaninu nisam jela vec par godina
    Przenice volim da jedem Sa jogurtom

    Hleb i mast sam samo jednom u zivotu probala Nikada vise

    A sta je popara?
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  13. #13

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat kissigirl kaže: Pogledaj poruku
    A sta je popara?
    Popara ti je stari hleb u komadićima nadrobljen u vreloj vodi, pa onda malo zagreješ ulje (ili mast) i kad je vrelo, preliješ preko toga, umešaš da bude gusto i dodaš sir ili kajmak. Može i bez masti i ulja, a može i bez vode, na mleku. Al' ja više volim onu sa vodom
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  14. #14

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Popara ti je stari hleb u komadićima nadrobljen u vreloj vodi, pa onda malo zagreješ ulje (ili mast) i kad je vrelo, preliješ preko toga, umešaš da bude gusto i dodaš sir ili kajmak. Može i bez masti i ulja, a može i bez vode, na mleku. Al' ja više volim onu sa vodom

    Iskreno, ne zvuci bas primamljivo

    Sad cu da te namucim jos malo
    Sta je cicvara?

    I da, proju isto volim... Probala sam skoro bosansku proju Ne svidja Ima ukus kao da je nedopeceno
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  15. #15

    Odgovor: "Sirotinjska" klopa...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Popara ti je stari hleb u komadićima nadrobljen u vreloj vodi .....
    Od sadašnjih hlebova sa aditivima popara je nikakva - pretvori se u kašu bez ikakve konzistencije ...

    Pošto i ja volim poparu, kad sam u prilici, kupim neki pravi domaći hleb, deo ostavim da se 'ubajati' 7-8 dana i onda se može napraviti pristojna popara u kojoj se komadi hleba moraju i malo žvakati (s tim što ja hleb ubacim u ključalu vodu). Razni dodaci su dobrodošli ali ne i obavezni.

    Zatim, 'Ajnprek čorba' (tj. čorba od zaprške, a ovo je naš vojvodjanski izgovor nemačke reči za zapršku, upržak), u koju se kod sipanja u tanjir ubacuju komadići prženog starog hleba. Može biti s kimom, a dodavanje pavlake ili mleka već spada u ono što kvari sirotinjski karakter jela.

    Zatim ono što ja mislim da je bila 'kvašenica': komadeška starog hleba, nakratko umočena u vodu ili poprskana i posuta sa malo šećera. (Jede se na ulici terajući muve; na obraze, ulepljene razvlaženim šećerom, ubrzo se od prašine formira blatnjava skrama, a o rukama da se ne govori.)

    Zatim grožđa i hleba (uglavnom Slankamenke). Neko je to pomenuo ali ne samo grožđe nego i ostalo voće.

    Pa onda (pored raznih varijanti 'nasuvog') nasuvo sa uprženim slatkim kupusom. Kupus se seče na komadiće (ne premale) i prži na ulju (ili masti) na jakoj vatri i pri tom treba pomalo i da zagoreva jer to daje pravi, karakterističan ukus. Treba ga upržiti (bez soljenja) do tamno smedje boje, tada dodati obarene flekice ili neko krupnije testo, začiniti biberom i solju. Ja obično jedem: jedean tanjir tako - slano, pa jedan tanjir oslađen kristal-šećerom da krcka pod zubima, i tako nekoliko puta.

    Pa pržene krvi. (To istina davno nisam jeo jer se sada kupuje zaklana živina a ni na pravom svinjokoljlu davno nisam bio.) Uprži se (dok ne postane providan i počinje pomalo da prelazi u žuto) na dosta masnoće dosta krupnije sečenog luka i u to se uspe krv uhvaćena kod klanja živine. Meša se često dok se ne pretvori u grudvastu isprženu masu. Pačija krv je bila najcenjenija, a može se ubaciti i džigerica. Specijalitet!

    Pa, špagete (ili drugo testo) sa jajima. U obareno i zamašćeno testo (može i prženim komadićima slanine) razbije se nekoliko jaja i uz blago mešanje na vatri sačekati dok belance većinom ne predje u belo (ali ne previše). To je od onih jela kojima se za 15 min. i 50-60 din. reši pitanje ručka. Još paradajza za salatu!

    Pa, čorba sa belim lukom. Na malo zaprške se ubaci zgnječeni beli luk i nalije vodom od barenja testa ili krompira (dobro je da bude i malo testa ili krompira). Dodatak mlevene paprike i/ili mleka nikako neće pokvarti stvar.

    Neprolazna krompir-čorba kao polazište za razne 'čorbuljage' od kojih se čovek uvek prejede (ali i brzo može opet): pržiti luk dok ne postane caklast (providan) pa ubaciti krompir sečen na kockice i nastavi da se prži uz češće mešanje. (Za osnovnu varijantu samo krompir, ali ja radije ubacim i sve povrće koje imam pri ruci, a najbolje je da u tome bude i šargarepe, zeleni i paštrnaka). Kad povrće počne da se 'hvata' za sud naliti vodu i dokuvati, dodati mlevene paprike i po mogućstvu neke polusušene kobasice (kranjske ili slične). Ko hoće dodatno da uživa u kuvanju, može da doda i trgančiće (jako tvrdo umešeno testo samo od jajeta i soli koje se trga u komadiće i ubacuje u vrijuću čorbu). To već onda bude polugusto jelo.

    Pa koprive. (Ovih dana sam je nekoliko puta jeo dok je još mlada.) Unucima sam to 'prodao' kao spanać od koprive i sve se u slast pojelo.

    Ta sirotinjska jela (da ne pominjem opšteprihvaćeno: leba-masti, krompire u čakširama koji su najlepši kad ih stavim u ložište vrele kaljeve furune, razne varijante kačamaka, tj. mamaljuge; hleba u jajetu - koliko vidim ni ovde a ni u jednoj drugoj temi koja se bavi starim izrazima, niko nije pomenuo i naziv 'pofezna' ...) nisu sirotinjska za one koji znaju da uživaju u jelu.

    U prilog ovome, setio sam se (a da sad ne prevrćem gomile knjiga da nadjem meni) da su Pašiću, kad je kao predsednik vlade Srbije bio u Beču gost na privatnoj večeri kod kancelara Austrougarske carevine, za desert poslužene jabuke u šlafroku, čega se posebno rado sećao.

    A jabuke u šlafroku (kolutovi jabike umočeni u smesu kao za palačinke i isprženi na masnoći) verovatno danas spadaju u sirotinjska jela.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 16.04.2008 u 22:03 Razlog: dopuna

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •