Žargon umetnosti preslikava život
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    07 Žargon umetnosti preslikava život

    U situaciji kada ne znaju šta bi rekli, a žele da deluju pametno, obrazovano i da ostave utisak čoveka široke opšte kulture, mnogi posegnu za nekim od bisera filmske industrije. Ove manje-više moderne poslovice često oslikavaju stanje duha jednog naroda, političku i socijalnu situaciju. Doduše, za neke replike nije sigurno da li su iz filma otišle u narod ili je proces bio obrnut. Evropin žiri, koji su činili filmski kritičari Petar Jončić i Saša Radojević, režiser Milan Karadžić, glumac Gordan Kičić, muzičar i filmofil Igor Blažević Blaža, sastavili su listu najcitiranijih rečenica iz domaćih filmova.


    Ljubi ga majka!
    (Lude godine): glumica Dara Čalenić tepa sinu Bobi. Omiljena kod edipovaca i onih koji u srednjim godinama žive sa roditeljima. Često služi za sprdnju na račun onog koji je, konačno, uradio nešto korisno ili ruganje razmaženim ljudima, objašnjava filmski kritičar Petar Jončić.




    I tata bi sine! (Ko to tamo peva): kondukter Krstić (Pavle Vuisić) saopštava sinu Mišku (Aleksandar Berček) da bi i on vodio ljubav sa mladom (Neda Arnerić). Ovom rečenicom se često izražava oduševljenje nekom scenom i želja posmatrača da učestvuje u njoj, smatra filmski kritičar Saša Radojević.



    Nikada oni ne mogu mene toliko malo da plate koliko ja mogu malo da radim (Jagode u grlu): reče Aleksandar Berček i to postade kult. Veoma popularna u komunističkoj Jugoslaviji i izuzetno dragocena u tranzicionoj Srbiji, smatra Petar Jončić. Pitanje je da li će i koliko opstati.



    Mislim, šta reći? (Mi nismo anđeli 2) kaže Goran Jevtić, dečko Nikoline ćerke u drugom nastavku filmskog hita, i to u trenutku kada obožavani automobil opasnog tate pregazi voz. Često rabljena rečenica mlađih generacija.



    Kupačice moja! (Maratonci trče počasni krug): tepa Kristini Đenka dok je snima za film, a ova pliva (i davi se) u jezeru. Izraz nežnih osećanja prema izabranici svog srca. Može da označava i oduševljenje nečijim plivačkim sposobnostima.



    Kako ide otimanje para od naroda? (Kako je propao rokenroli): izgovara Branimir Brstina kao Hadžikarić. Zgodna pošalica za ortaka koji je avanzovao i postao političar ili biznismen.



    Deco, je l' volite brzu vožnju? (Mi nismo anđeli): pita đavo Žika Todorović, trenutak pošto je seo za volan đačkog autobusa. Savršena za razbijanje treme kod bojažljivih saputnika.



    Vozi Miško! (Ko to tamo peva): optimistički poklič Pavla Vuisića koji bodri sina da vozi "čak i zatvorenih očiju". Toliko se odomaćio da je, osim u vozilima GSP, često korišćen i u drugim prevoznim sredstvima, a izgovaraju je svi, od putnika i šofera, do saputnika i sapatnika, kaže Inspektor Blaža.


    Je l' ima neka žurka nešto da se gurka? (Dečko koji obećava): replika iz filma Miloša Radivojevića posebno je zgodna za razbijanje treme na zabavama gde ne znate baš puno ljudi.



    Al' ga je popravio, svaka mu čast!
    (Maratonci trče počasni krug): kaže Mija Aleksić za Đenku, koji je popravio mašinu za kremiranje (i tom prilikom slučajno izgoreo). Često upotrebljavana u situacijama kada majstor oduševi svojim umećem.

    Nikola, javi se, pa da idemo negde u zezanje... (Mi nismo anđeli): kaže Eva Ras, baba sera u filmu, posle noći provedene sa gradskim zavodnikom Nikolom. Ovom naizgled naivnom rečenicom devojke često pozivaju mladiće na sastanak.


    Od ovog može da se rikne (Dva sata kvalitetnog TV programa): Versaće (Dragan Bjelogrlić) i Armani (Nikola Kojo) komentarišu interpretaciju narodnjačkog hita u izvođenju maestralnog Dragana Jovanovića. Izražava nekontrolisano oduševljenje (nečim ili nekim), uz upadice vrh i ekstra.

    Šta to radiš, kume?! (Maratonci trče počasni krug) pita Mirko (Bogdan Diklić) kad pored jezera na delu zatekne prijatelja Đenku (Boru Todorovića) i verenicu Kristinu (Seka Sabljić). Obično se koristi u situacijama kada je odgovor već poznat, ali mu je potrebna i potvrda.



    Duboko ste me razočarali! (Maratonci trče počasni krug) kaže Bora Todorović dok kritikuje Bogdana Diklića i Seku Sabljić zbog odbijanja da odigraju ljubavnu scenu. Vrlo podesna da se narugate puritancu.



    Umro si u cvetu starosti... (Maratonci trče počasni krug): na parastosu izgovara Mija Aleksić, jedan od Pantelijinih naslednika. Iako je u filmu emotivno izgovorena, često se koristi kao ironična opaska, pokušaj da se nekome narugate zbog godina.



    Pušim, a ne bi trebalo zbog bebe! (Bal na vodi): kaže Gala Videnović, filmska Ester svom društvu pokušavajući da im saopšti da je trudna. Dvosmislena i prilično praktična za upotrebu u svakodnevnom životu, kaže Kičić.



    Gledaćemo video dok se ne rastope boje... (Kako je propao rokenrol): Nebojša Bakočević privodi u stan Anicu Dobru uz omiljenu žvaku beogradskih šarmera, dok se nije pojavio DVD.



    Joj, da me vidi moja mila mama sada! (Lepota poroka). Replika Mire Furlan ima širok dijapazon primene u komunikaciji. Obično izražava čuđenje zbog neobične situacije osobe koja je izgovara.



    Đura će ti oprostiti što te je tukao... (Balkanski špijun): Bata Stojković nudi olakšice razotkrivenom špijunu Bori Todoroviću. Danas se u govoru koristi kada želite da ukažete na nepravdu, posebno u situacijama kada ste prinuđeni da se izvinjavate nekome ko vas je prvi uvredio, iznervirao ili ponizio.




    Student nije zapalio žito! (Salaš u malom ritu): natpis na tabli uz serije je kao parola bio ključan u studentskim protestima 1997. godine an beogradskim ulicama, ali i rečenica koja je postala zaštitni znak univerziteta i nevinih, mišljenja je Jončić.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  2. #2

    14 Žargon umetnosti preslikava život

    * Deset najcitiranijih rečenica iz stranih filmova*


    And now for something completely different... (A sada, nešto potpuno drugačije). Film koji je sadržao najbolje skečeve iz prve i druge sezone TV serije Leteći cirkus Montija Pajtona Godine snimljen je davne 1971.


    May the Force be with you! (Neka je Sila s tobom). Prvi put je nije izgovorio Obi Van Kenobi, već Han Solo (Harison Ford), čovek koji je i tada sumnjao u postojanje Sile (Zvezdani ratovi).


    I'll be back! (Vratiću se) obećao je Arnold Švarceneger, Terminator i održao reč i to nekoliko puta. Guverner Kalifornije, pre no što je postao političar, umeo je da snimi i poneki dobar film.


    I think this is the begining of the beautiful friendship. (Mislim da je ovo početak divnog prijateljstva). Posle raznih povuci-potegni situacija u filmu Kazablanka, Rik Blejn (Hamfri Bogart) i Ilza (Ingrid Bergman) rastaju se na aerodromu znajući da se više neće viđati. Da je zaplakao, Rik ne bi bio frajer. Ostaje kul i sve okreće na prijateljstvo. Sjajna rečenica za sve koji žele da pokažu da ih raskid ljubavne veze nimalo nije pogodio i da će ostati prijatelji sa bivšim.



    I created a monster!
    (Stvorio sam čudovište). Ako niste citirali Frankenštajna iz istoimenog filma, snimljenog 1931. godine, vaši roditelji sigurno jesu.



    You talkin' to me?
    (Meni govoriš?). Još jedna rečenica koja se izgovara kada neko želi da izgleda kao frajer - opasno. Da bi se postigao traženi efekt potrebno je, kao Trevis (Robert De Niro) u Taksisti, trenirati ispred ogledala s bananom u ruci.



    My name is Bond, James Bond. Ko ne zna kako se predstavlja najpoznatiji tajni agent na svetu, ili je spavao poslednjih 40 godina ili ne zna ni šta su televizor, bioskop i DVD. Prvi se put tako predstavio Šon Koneri 1962. godine u filmu Dr. No, da bi je kasnije redovno, u prvih deset minuta filma, ponavljali i svi ostali Bondovi.


    Go ahead, make my day! (`Ajde, ulepšaj mi dan). Rečenica kojom je Prljavi Hari (Klint Istvud) nagovarao zločince da prvi navale na njega, kako bi ih mogao mirne duše upucati i rešiti se dosadne birokratije i sudstva, prvi put je izgovorena 1983. godine u filmu Sudden impact, četvrtom u nizu filmova o detektivu koji zločine rešava na poseban i poprilično agresivan način.



    There's no place like home... (Ne postoji mesto kao što je dom). Izgovara je devojčica Doroti (Džudi Garland) pre nego što lupne čarobnim crvenim cipelicama koje će je posle niza peripetija odvesti kući. Pandan ovoj čuvenoj replici bila bi poslovica Home sweet home ili Dome slatki dome



    Well, nobody's perfect.
    (Niko nije savršen). Kultna rečenica iz filma Neki to vole vruće, a izgovara je dosadni udvarač, milioner Džo Braun i to u momentu kada njegova simpatija Džek Lemon prestaje da se pretvara da je žena i otkriva da je muškarac. Zgodna za upotrebu, mada je vremenom izgubila osnovnu nit koja je povezuje sa filmom (retko ko će nekom ko se predstavlja da je žena, a nije, reći da niko nije savršen, zar ne?).


    After all, tomorrow is another day. (Posle svega, sutra je novi dan). Kada neodoljivi Ret Batler (Klerk Gebl), posle niza peripetija, konačno napušta svoju životnu ljubav Skarlet o Haru (Vivijen Li), ona shvata da je pogrešila i da ga voli, a rečenica koju izgovara oslikava njenu životnu filozofiju i snagu nepobedivog optimizma. Reč je o filmskom klasiku Prohujalo s vihorom, a rečenicu i dan danas citiraju mnogi kada se nađu u nekom životnom problemu.


    ( Nada Grujić )
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Žargon umetnosti preslikava život

    Jes'. Dva koja ja najčešće izgovaram i kojih se prvo setim su iz istog filma.

    "Umri drkadžijo!" i "Ma nemo' to malo dlaka u brkovima sve da ti počupam"
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Žargon umetnosti preslikava život

    hmm ... ne znam iz kog je filma
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

Slične teme

  1. Omiljeni motiv u umetnosti
    Autor izabelitta u forumu Umetnost
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 10.08.2010, 02:18
  2. Petrovaradin - bastion umetnosti i kulture
    Autor CHichaGlisha u forumu Umetnost
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 27.02.2010, 15:11
  3. Život u gradu ili život na selu?
    Autor yige_gui u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 04.12.2008, 13:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •