Sta (ko) je pravi vernik?
Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 87
  1. #1

    Sta (ko) je pravi vernik?

    Koliko vidim, u Srbiji je trenutno vecinsko uverenje da je pravi, original vernik onaj ko zna sve praznike, svece i narodne obicaje napamet, posecuje crkvu minimalno jednom nedeljno, prilaze kintu u razne svrhe, krsti se barem 5-6 puta na dan, a pozeljno je da bar polovinu Biblije ima u glavi u svakom trenutku.

    Ne znam zasto, ali takvi ljudi (naravno, cast izuzecima) su mi uvek bili sumnjivi. Progoni me osecaj da tom preteranom revnoscu pokusavaju da isprave neke svoje postupke za koje su sigurni da im Bog ne bi oprostio.

    Po mom misljenju, pravi vernik je onaj koji zivi po pravilima koje mu diktira njegovo srce, koji nikad nije izneverio sebe i uvek sme da se pogleda u ogledalu...i ako jednoga dana, umesto svog odraza u njemu, ugleda lice Boga, znace da je na putu za mesto gde odlaze ljudi sa cistim obrazom...

    ...voleo bih da cujem vase misljenje...

  2. #2

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    ... i ako jednog dana ugleda u ogledalu sebe, shvatiće da je postao Narcis!
    Srce i vera su jedno te isto, ako srce iskreno veruje onda je čovek pravi vernik.
    Crkva kao hram Božji je uvek otvorena za sve ljude, pa dali su vernici ili "vernici" uvek postoji šansa za sve.
    I umesto daljeg komentara: Jednog leta kada je baš dobro zagrmelo moj komšija se prekrsti i reče: Molim ti se Bože udri pravedne, ako biješ grešne sve ćeš nas pobiti!
    In vinas veritas

  3. #3

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    A kako uopste dati pravi odgovor na to pitanje?Vec sam na slicnoj temi dala odgovor da je vera nevidljiva,a ono sto je coveku nevidljivo Bogu je vidljivo.Zivot koji zivimo cesto nas tera u razna iskusenja,nema coveka koji nije gresio,ali ako se iskreno pokaje,na dobrom je putu...Ne bi osudjivala ni one koji iz pomodarstva idu crkve kada su praznici.I oni prave male korake ka dobrom putu...Sta znaci pravi vernik?A ako radimo nesto u svoju slavu,pozivajuci se na Boga,prosto nema smisao.Bog cuje iskrenu cistu molitvu i tada je uslisuje.Pogledajte zitija svetih i onda se zapitajte ko je pravi vernik.

  4. #4

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Pa, ako cemo pitati Bibliju da nam da odgovor na pitanje ko je pravi vjernik, onda mislim da odgovor na to pitanje nece biti narocito tezak.

    1 Jovanova 2
    6. Koji govori da u njemu stoji, mora i sam tako ziveti kao sto je on ziveo.


    Dakle, polazeci od gornjega, sasvim je nebitno koliko ko ostavlja novaca u crkvi, koliko puta se pomolio, i tome slicnih sporednosti.

    1 Petrova 4
    1. Kada je, dakle, Hristos stradao telom, i vi se tom istom mislju naoruzajte - jer, ko je stradao telom, prestao je da gresi
    .

    Opet, polazeci od gornjeg, nebitno je koliko je ko novca ostavio u crkvi, koliko je puta posjetio istu, koliko se puta pomolio i tome slicno, jer to, polazeci od gornjeg, nema nikakve veze sa sljedjenjem Hristova puta.

  5. #5

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Vera, to nije skup radnji, to je osecanje pripadnosti, nacin i smisao zivljenja.
    Vernik, je osoba koja veruje. Ne postoji manji ili veci vernik. Postoje samo osobe koje su vernici i one koje to nisu (bez obzira o kojoj veri je rec).
    Vera, vernost .... Ne moze se biti manje ili vise veran (npr. svom supruzniku). Ili si veran ili to nisi.

    Medjutim, svestenici prave namernu zamenu teza, zarad nekih svojih (i/ili crkvenih) interesa, oko pojma "gresnik". Oni staljaju na vagu sa jedne strane "grehe" a sa druge strane "veru". Pa ako su gresi poveliki onda osoba mora odredjenim radnjama da vrati vagu u ravnotezu.

    Za nas, obicne smrtnike, definicija vernika je vrlo prosta. To su one osobe koje zive po 10 bozijih zapovesti, a da li idu u crkvu svake nedelje i da li rade radnje propisane po kanonima crkve uopste nije bitno.

    Postoje i one osobe koje su svoj zivotni cilj poistovetili sa Isusovim (isposnici po manastirima). Te osobe su posebna prica i koliko sam shvatio nisu tema.

    Pomodarstvo koje je zadnjih godina zahvatilo ove prostore (odlasci u crkve i "drzanje obicaja") nije nista drugo do modni trend i vrlo malo ima veze sa verom (cast izuzetcima). No, da me ne shvatite pogresno, nisam protiv odlaska u crkve, naprotiv. Samo, odlazak u crkvu je tek jedan mali, mali korak ka pravom poimanju vere.

    Svi smo mi gresnici, neki manje neki vise. Za mene je cinizam, ciniti grehe i posle traziti u crkvi oprost tih grehova, a jos veci cinizam ciniti to iznova. Osvrnite se oko sebe, koliko poznajete takvih osoba?

    Tematika odnosa vere i institucije vere je izuzetno dobro obradjena u filmu "Ostrvo" ruskog reditelja Pavla Lungina. Svima ga toplo preporucujem.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  6. #6

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Pravi vernik je onaj koji se vodi principima covecnosti, pa taman on nikad neotisao u crkvu, taman nikad ne zapalio svecu, niti znao da postoji ijedan praznik. Taman se nikad ne prekrstio, niti bio krsten,taman mu se i za grob ne znalo,I taman ne pripadao ni Hriscanstvu, ni Islamu, ni Budizmu, ni Onakav kakav si sa drugima u ophodjenju, I koliko si covecan, to ce ti odrediti kolicinu vere. Ja retko odlazim u crkvu, slavu slavim vise iz tradicije, praznike ne poznajem sem naj najvecih ako tako uopste i mogu da ih rangiram, postim samo kada je u kuci slucajno spremljeno posno, dan za odmor ne biram striktno nedelju, vec kada mi se ukaze prilika za odmorom , nisam neki vernik u Boga kakvim ga crkva predstavlja, vise mislim da pod Bogom smatram neku neobjasnjenu prirodnu silu. Ali se ponosim sto sam Covek koji se ako nista ono bar jako trudi da se vodi osnovnim nacelima covecnosti, postovanja, i ...
    ...................

  7. #7
    Prosto pitanje- prost odgovor. Vernik je onaj koji veruje.
    E sada dolazimo do zapleta, hahaha. Posto na zemlji nema bezgresnih, racunajuci i ove sto se trude da zive 'casno i posteno', tako ni ja nisam . Pa sam prvi put otisla na ispovest-ne da kupim oprost, pa da opet radim isto- nego da olaksam dusu i dobijem snage da se promenim, vodeci se onom Isusovom: ne trazi zdrav leka-vec bolestan. Shodno tome, nije mi jasno zasto se ljudi cude sto vide gresnika u Crkvi...taj se hvala Bogu kaje, a onaj ko takve komentarise taj sudi bratu svome...ko je gresniji.
    Mnogo vredi molitva pravednika, ali Isus je takodje rekao da tamo gde se dvoje i vise okupe u zajednickoj molitvi, da je i on medju njima. Eto zasto je vazno pomoliti se u hramu.
    Sto se svestenika tice, takodje im je Isus rekao da sto svezu na Zemlji-bice svezano, a sto razrese-bice razreseno i na nebu. Znaci samo svestenik te moze razresiti tvojih grehova, jer je primio na sebe Blagodat Duha Svetoga.



    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Koliko vidim, u Srbiji je trenutno vecinsko uverenje da je pravi, original vernik onaj ko zna sve praznike, svece i narodne obicaje napamet, posecuje crkvu minimalno jednom nedeljno, prilaze kintu u razne svrhe, krsti se barem 5-6 puta na dan, a pozeljno je da bar polovinu Biblije ima u glavi u svakom trenutku.

    Po mom misljenju, pravi vernik je onaj koji zivi po pravilima koje mu diktira njegovo srce, koji nikad nije izneverio sebe i uvek sme da se pogleda u ogledalu...i ako jednoga dana, umesto svog odraza u njemu, ugleda lice Boga, znace da je na putu za mesto gde odlaze ljudi sa cistim obrazom...

    ...voleo bih da cujem vase misljenje...


    Narodni obicaji nemaju nikakve veze sa verom, a puno puta sadrze elemente sujeverja u sebi, sto je gresno,ili (ako vise volite) pogresno.
    Originalni vernik je veoma smesan izraz, pa ti zahvaljujem sto si me nasmejao-la.
    Mi smo stvoreni po liku Bozjem tako da svaki put kada se pogledas u ogledalo ili u nekoga drugog, bio vernik ili ne, ti vidis Boga. A na taj nacin koji ti opisujes...pa, ja bih se uplasila...
    Eto, to je moje misljenje
    Poruku je izmenio euridika, 15.12.2007 u 12:43 Razlog: dve uzastopne poruke

  8. #8

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    drvo se po rodovima poznaje Pisano je.neće trnjina dati smokve niti smokva trnjine.
    vidim da ljudi ovde izražavaju svoja osećanja bez podrške iz jevaneđelja,što je ipak jedna vrsta lutanja.neznanja.recimo ispovest u crkvi.ne može sveštenik oprostiti grehe,već jedini Bog.drugo gresi se ne praštaju bez iskrenog pokajanja koje donosi rodove.ne grešiti više.da bi pokajanje došlo,čovek treba da sluša reč propovednika tj.sveštenika i da tako raaste u veri.nakon toga dolazi pokajanje,nanovorođenje,gde se čovek oblikuje kroz reč.tek tada dolazi krštenje(razlozi zašto malo dete ne može biti validno kršteno)i to krštenje treba biti izvršeno po Pismu u ime Gospoda isusa hrista.zašto u to ime?jer je ono jedino dato pod celim nebom(!!!!!) za spašenije,tj. za oproštenje greha.nakon krštenja sledi molitva za krštenje Svetim duhom i život po Svetome duhu,tj.posvećenje.vernik treba da veruje ne samo da je isus vaskrsao,već da i nama valja vaskrsnuti u taj Dan.inače je vera naša zaludna,kako apostol pavle kaže u korinćanima pooslanici gl.15.prvoj.

  9. #9

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Koliko vidim, u Srbiji je trenutno vecinsko uverenje da je pravi, original vernik onaj ko zna sve praznike, svece i narodne obicaje napamet, posecuje crkvu minimalno jednom nedeljno, prilaze kintu u razne svrhe, krsti se barem 5-6 puta na dan, a pozeljno je da bar polovinu Biblije ima u glavi u svakom trenutku.

    Ne znam zasto, ali takvi ljudi (naravno, cast izuzecima) su mi uvek bili sumnjivi. Progoni me osecaj da tom preteranom revnoscu pokusavaju da isprave neke svoje postupke za koje su sigurni da im Bog ne bi oprostio.

    Po mom misljenju, pravi vernik je onaj koji zivi po pravilima koje mu diktira njegovo srce, koji nikad nije izneverio sebe i uvek sme da se pogleda u ogledalu...i ako jednoga dana, umesto svog odraza u njemu, ugleda lice Boga, znace da je na putu za mesto gde odlaze ljudi sa cistim obrazom...

    ...voleo bih da cujem vase misljenje...
    Ako se krećemo u ovom životu za pravilima koje diktira naše srce nećemo stići na cilj u Carstvo, jer Isus kaže da upravo iz našeg srca izlaze zle misli,blud,pakosti,krađe,zavisti. Treba ići za Rečju Božijom, tj.za Hristom. Samo to je put koji je pravi put za večni život.
    Poruku je izmenio euridika, 25.02.2008 u 07:38 Razlog: spojene reči, mala-velika slova, znaci interpukcije

  10. #10

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    ...primećujem novu pojavu koja odlikuje prave, original vernike: to su narukvice sa likovima svetaca. I vrlo je bitno da njihova lica gledaju ka nama, jer u suprotnom, magija neće delovati.

    Preporučujem.



  11. #11

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Uh, koliko sam ja sate i sate provela u diskusiji sa pravim vernicima koji do pocetka '90-tih su o Bogu culi samo kroz psovke...da bi nakon sto je zavladala ta "moda" masovno se pokrstise, i to ne u bilo kojoj crkvi, ne..ne...to se ne vazi, nego u manastiru, jer u manastiru krstavaju po "iskonskim" obicajima (potapanjem u bure, jeRbo nije bas zgodno ici na Dunav, a i Dunav nije Jordan )
    Onda su namah naucili sve molitve, pravila ponasanja, presnimili kasete sa Deep Purple, Foyde, Zeppelin-e (jer crkva veli da je to satanska muzika) sa babama Bugarkama, pravoslavnim horovima, pa se nasi sureti svodili na slusanje duhovne muzike ili prpoovedi oca Joila...a mene su popreko gledali sto pusim (uvlacim necastivog u sebe), sto kada odem na liturgiju ne stavim maramu na glavu (iako se propisno obucem), sto stanem u desni deo (koji je btw za muskarce...a zene treba da stoje levo), sto kada se prekrstim ne sagnem se i ne dodirmen tlo...sve su oni to radili.
    Na pomenu Dostojevskog su na mene skakali (ko da su ga dobili u amanet..a zaboravili ko sam ja i odakle sam), njega je crkva priznala (za razliku of grofa Tolstoja...koji je bio anatemisan), a garantujem da nisu procitali (bar) Bracu Karamazove i videli stav Dostojevskog prema crkvi i Jeromonasima...

    Na danasnji dan ti isti vernici su se mahom razveli (iako se crkveno vencali), puse, na veliku subotu na koju su pre odlazili u manastir, idu na party..ah, da..ponovo slusaju rock i Boga vise ne pominju...
    Poenta moje price je...da svako (ako veruje) treba da nosi to u sebe..a ne da se busa u grudi non stop kako on sve zna, kako je on bolji, kako je (samo) to sto on radi jedino ispravno...
    Budi pametan i pravi se lud

  12. #12

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    @ leptirić.suštinski ne osporavam tvoj post,samo se nadovezujem

    Slušam Deep purple,Pink Floyd,konzumiram cigarete...

    Pravi vernik,već sam negde spomenula šta mislim o tom terminu...jer kako god okrenem budem i "prava" i "kriva" .

    Ali ajd da se poslužim tim terminom...pravi vernik nikada za sebe neće reći da je pravi,on može samo da se trudi da bude bolji da napreduje u veri...

    Pisano je da će doći vreme da deca uče roditelje svoje...sad je to vreme,i ne treba ljudima suditi po neznanju.

    Lično,ne busam se u grudi,ja ću i da se unizim ako i gde treba.

  13. #13

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Ne znam sta je pravi vernik...Ja ga nekako zamisljam kao neeksponiranu osobu....vera nije nesto cime bi trebalo mahati ....ne mislim ni da je nuzno da drugi znaju o nasoj veri....u poslednje vreme,vidjam razne ljude u crkvi...van crkve ih znam kao muvatore na poslu,preletace,licemere,preljubnike....
    vernik je tih u svojoj veri....nikako razmetljiv....

    pade mi malocas u oci nesto napisano:


    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku

    Lično,ne busam se u grudi,ja ću i da se unizim ako i gde treba.

    bez zelje da uvredim,ovo je jedna od najprepotentnijih izjava koje sam ikad cula....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #14

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku

    pade mi malocas u oci nesto napisano:

    bez zelje da uvredim,ovo je jedna od najprepotentnijih izjava koje sam ikad cula....
    Samo raspali,ne bi ti bilo prvi put da pokušaš,doduše neuspešno.

  15. #15

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    neuspesno?

    e jebiga....
    Ploviti se mora i bez broda ..

Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da se o mom zivotu pravi film...
    Autor silvia u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 25.09.2013, 20:04
  2. Da se o mom životu pravi film :)
    Autor Sokica u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 14.04.2009, 15:44
  3. Avanturisti...pravi tvorci istorije
    Autor felix u forumu Istorija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 13.03.2009, 17:40
  4. Pravi Garfield
    Autor Goga u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 13.04.2008, 04:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •