Čestitamo slavu - Strana 2
Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 70
  1. #16

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Sveti Trifun



    Sveti Trifun je rođen u selu Kampsadi u Frigiji, roditelji su mu bili siromašni, pa je odmalena čuvao guske. I još od detinjstva na njemu je bila velika blagodat Božja, te je mogao isceljivati bolesti na ljudima i na stoci, i izgoniti zle duhove. U to vreme zavlada Rimskim carstvom car Gordijan III, čija ćerka Gordijana siđe s uma, i time baci svoga oca u veliku žalost. Svi lekari ne mogahu ludoj Gordijani ništa pomoći. Tada zli duh iz lude devojke progovori i reče da njega niko ne može isterati osim Trifuna. Car naredi da se na dvor dovedu svi Trifuni iz carstva. Posle mnogih Trifuna, i ovaj mladi Trifun bio je pozvan po Božjem Promislu. Doveli su ga u Rim gde je iscelio carevu ćerku. Car mu podari mnoge darove, koje Trifun pri povratku razdeli siromasima. U svom selu produži ovaj sveti mladić da čuva guske i moli se Bogu. Kada se zacari hristoborni Decije Trajan, sveti Trifun bio ljuto mučen za Hrista. No on podnese sva mučenja s radošću velikom, govoreći: "O kad bih se mogao udostojiti, da ognjem i mukama skončam za ime Isusa Hrista Gospoda i Boga moga!" Sve muke ništa mu ne naškodiše, i mučitelji ga osudiše najzad na posečenje mačem. Pred smrt Trifun se pomoli Bogu i predade dušu svoju Tvorcu svome 250. godine.

    Srpska pravoslavna crkva, verujući u čudnu moć molitvenog zastupništva svetog mučenika Trifuna, ustanovila je naročiti molitveni čin, koji se vrši sa njivama ili baštama, ako se dogodi šteta od insekata, miševa i drugih životinja. Kad se vrši ovaj čin uzima se zejtin iz kandila svetog Trifuna i bogojavljenska vodica, pa sveštenik unakrst škropi njivu, baštu ili vinograd, i pored ostalog čita i "zaklinanije svjatago mučenika Trifuna". Na taj način sveti Trifun se smatra zaštitnikom poljskih useva.

    Naši vinogradari zbog toga slave svetog Trifuna kao patrona, pa toga dana idu u vinograde, orezuju po koju lozu i vinom zalivaju po koji čokot, da bi time povratili vinogradu malaksalu snagu, posle dugog zimskog mrtvila, pa da počne bujati u proleće koje se već počinje primicati.

    Na svetog Trifuna počinje sečka (februar), naravno po starom kalendaru, za koju seljaci na Kosovu kažu: "Sečka seče, Marta dere, Sveti Sava kožu bere". Sečka je, opet rekla: "Da nemam stra' od moje starije sestre zime, grne bi od ognja vrelo s jedne strane, a ja bi' ga s druge strane smrzla" - toliko u februaru može biti hladno.

    Ako na Trifundan pada sneg ili kiša, biće kišna i rodna godina, ako je vedro, godina će biti sušna i nerodna. Narod još kaže: "Triša zabo ugarak u zemlju, pa zato sneg i led počinju da se tope".


    U pravoslavnoj crkvi praznuje se 14. februara po novom, odnosno 1. februara po starom kalendaru.



    svima koji slave Svetog Trifuna zelim srecnu slavu!


    drugari, pa da nazdravimo u ime Svetog Trifuna!!!
    zelim vam rodnu godinu i bogate usjeve
    moomoo meee jooouu

  2. #17

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    i ove godine sa zakashnjenjem chestitam Djurdjevdan!


    p.s. 428 slika na mom aparatu , sve ukupno oko 8oo
    moomoo meee jooouu

  3. #18

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Gde su te slike? Da ne treba mozda nekome da ih posaljes?

    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  4. #19

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    Gde su te slike? Da ne treba mozda nekome da ih posaljes?
    kome? xmmm...
    moomoo meee jooouu

  5. #20

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    21. novembra



    chestitam svima koji slave Svetog Arhandjela Mihaila ~ Arandjelovdan

    dedi chestitam imendan
    moomoo meee jooouu

  6. #21

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Sveti Nikolaj Chudotvorac



    Srecna slava onima koji slave!
    moomoo meee jooouu

  7. #22

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Pridruzujem se koLEZInici u cestitkama,ovo je jedina slava na koju me primaju i pored sopstvene 9.januara izuzetno mi je drago sto cu sutra biti ugoscen...Ali kako bez pesme,naravno prigodne...


  8. #23

    02 Odgovor: Cestitamo slavu..

    svima koji danas slave

    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  9. #24

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Свим никољштацима честитам крсну славу са жељом да им Бог и св. Никола подаре оно што је најбоље за њих и њихове породице.

    Православски просто, Мементо.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #25

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Cestitam slavu svakome ko je opominje i slavi.Uzdravlje, i srecu-sve najlepse,da se lepo slavi danas,ali i svaki drugi dan.
    ...................

  11. #26

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Cestitam Vam slavu!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #27

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Sretna slava svim vernicima koji slave,neka je na zdravlje i na srecu!
    Sv. Nikolaj cudotvorac arhiepiskop Mirlikijski

  13. #28

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    Čestitam slavu svima koji je slave.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  14. #29

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    kumo....poshto niste telefonski dostupni.... moram da iskoristim ovu priliku i uputim vam naJlepshe zzelje na ovaJ dan....vama i vashoJ familiJi moJa familiJa zzeli sreCnu slaVu....

  15. #30

    Odgovor: Cestitamo slavu..

    @ najpitomija kuma na svetu

    ....
    Ploviti se mora i bez broda ..

Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. U slavu i na ponos panonske ravnice
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 15.11.2007, 21:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •