Citate li duhovne knjige?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19
  1. #1

    Citate li duhovne knjige?

    Mnoge odgovore sam nasla u duhovnim knjigama,koje su mi pomogle da shvatim i da se trudim da ucvrscujem svoju veru.Poput knjige Molitve na jezeru svetog vladike Nikolaja Velimirovica,koja mi je uzdigla duh kada sam bila u teskim momentima zivota,nastavila sam da se bavim njegovim delima.Citajuci to delo pomislih da tako moze pisati samo svet covek,ne znajuci tada ni ko je on.Nakon nekoliko godina SPC,ga kanonizuje za sveca...mojoj radosti nikad kraja.Ako nekog zanima preporucujem da procita sabrana dela svetog vladike,koja su uvek savremena.Dodala bi i oca Tadeja Kakve su ti misli takav ti je zivot,Starac Porfirije prozorljivi poviznik ljubavi...

  2. #2

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Da, jedan moj prijatelj koji je dugogodišnji i iskreni vernik pre jedno 20-ak godina mi je rekao nešto što me je začudilo, a što u tom vremenu nisam razumeo, kaže da mu je sve teže da opstane kao iskreni vernik, što više veruje. Posle dosta godina sam ga zapitao za tu konstataciju, jer mi je bila dosta čudna. Pa objašnjenje je bilo: što iskrenije veruješ i što si bliži Bogu to si ujedno i više izložen iskušenjima đavola da odeš u nevernike, navodeći te da činiš grehove.Đavolu nije mnogo stalo do nevernika, oni su njegovi i on ih hrani nedelima,oni koji su na klackalici malo više dobijaju od đavola i kad tad su njegovi, ili ne. Ali pravi i iskreni vernici su najveći neprijatelj đavolu i protiv njegove đavolje rabote, pa mu je zato i stalo da ih što više iskušava nebili im oslabio njihovu veru, a ujedno ih ometao da i drugi ne pođu njihovim putem.Što više verujem, to su mi iskušenja veća, zato su tu duhovne knjige da me ojačaju, i razjasne nejasno a ujedno sa tim razjašnjenjem mi pokažu pravi put.
    In vinas veritas

  3. #3

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Procitala sam mnogo duhovnih knjiga i ako Bog da jos mnogo cu. Pa sta reci o tome, sem da su to jedine knjige koje kada ti je tesko, uzmes je i otvoris bilo gde...sredina,pocetak kraj ili nesto cetvrto, sve jedno je...uvek ces naci utehu i pouku! Ja imam tu srecu da je moj duhovnik jedno cudo od coveka ili bolje reci dusa od coveka, pa kad' god dodje do neke nove knjige, on je prvo procita ,a onda da i nama koji zelimo da citamo.

  4. #4

    13 Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    zna li neko gde mogu da nadjem akatist svetog prokopija?

  5. #5

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Citat ciroviclj kaže: Pogledaj poruku
    zna li neko gde mogu da nadjem akatist svetog prokopija?
    Pokusaj u manastirima,ili u pravoslavnim knjizarama.Ja sam dosta literature nasla u manastiru Velika Remeta,na Fruskoj Gori,i u manastiru Celije kod Valjeva,oni imaju svoje stamparije,otud i veliki izbor duhovne literature.

  6. #6

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Bibliju citam citav svoj zivot
    Nisam jaka,ali sam pametna.

  7. #7

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    E jbg-a.
    Moram:


    Nakon što je svojeručno načinio muškarca (na svoju sliku i priliku), i udahnuo mu svoj Dah - večnu dušu, reče Bog (da, dragi Bog lično ):

    "Nije dobro da čovek bude sam: napraviću mu pomoć kao što je on. (19)
    Tada načini od zemlje sve životinje u polju i sve ptice u zraku i odvede ih čoveku da vidi kako će koju nazvati, pa kako koje stvorenje čovek prozove, da mu tako bude ime
    ."

    No čoveku se ne nađe pomoć kao što je on.
    "Tada Bog pusti tvrd san na čoveka te on zaspa, pa mu izvadi jedno rebro, a mesto zatvori mesom. Od rebra što ga je uzeo čoveku napravi Bog ženu"

    I tako počinje priča koju je mogao zamisliti samo najgori ženomrzac.
    Bogomrzac.
    Ili čovekomrzac uopšte.

    Žena je nastala posle životinja, i to od nebitnog dela muškog tela -donjeg rebra koje je jedno od retkih kostiju koje može ponovno da izraste

    Pa onda:

    "Jer prvi je oblikovan Adam, onda Eva; i Adam nije zaveden, a žena je zavedena, učinila prekršaj. A spasit će se rađanjem dece ako ustraje u veri, ljubavi i posvećivanju, s razborom."
    (1 Timotej 2,12-15)
    " A ženi reče: "Trudnoći tvojoj muke ću umnožit, u mukama decu ćeš rađati. Žudnja će te mužu terati, a on će gospodariti nad tobom."

    Kako je to divno Bog je namerno umnožio bolove ženama kod rađanja- za kaznu- a žene se porede sa kujama koje se teraju i pri tom je naravno muškarac tu da nad njima gospodari.

    Ta ima li divljaka, najprimitivnijih plemena, koji su pokazali takav prezir prema majčinstvu i ženi uopšte?


    A 10 zapovesti?

    " Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegove, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga ! "

    Žena uz volove, magarce i robove, kao deo muškarčevog lagera. Imovina, bre!!


    A onda naravno:

    Nadenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao anđeo pre njegova začeća. (22) Kad se zatim po Mojsijevu Zakonu navršiše dani njihova čišćenja, poneše ga u Jerusalem da ga prikažu Gospodinu - (23) kao što piše u Zakonu Gospodnjem: Svako muško prvorođenče neka se posveti Gospodinu! - (24) i da prinesu žrtvu kako je rečeno u Zakonu Gospodnjem: dve grlice ili dva golubića. "

    Dve grlice je trebalo zavrnuti vratom da se Isus i Josip očiste od nečiste krvi Device Marije pri rađanju Nebeskog Spasitelja.

    Čak je i Marija, majka koja je rodila Božjega sina (nigde spomena o Božjim kćerima) smatrana prljavom, kao što se sve žene smatraju prljavim za vreme svog ciklusa, te im se za vreme tog perioda ne dozvoljava ulaz u crkvu.

    A "pohvale radinoj ženi"?

    Ko će naći ženu vrsnu?
    (valjda je to jako teško, vrsnih muškaraca ima svuda, ali vrsnih žena...)
    - Pribavlja vunu i lan i vešto radi rukama marnim.
    - Ona je kao lađa trgovačka: izdaleka donosi hleb svoj.
    - Još za noći ona ustaje, hrani svoje ukućane i određuje posao sluškinjama svojim.
    - Opazi li polje, kupi ga; plodom svojih ruku sadi vinograd.
    - Opasuje snagom bedra svoja i živo miče rukama.
    - Vidi kako joj posao napreduje: noću joj se ne gasi svetiljka.
    - Rukama se maša preslice i prstima drži vreteno.
    - Sama sebi šije pokrivače, odeva se lanom i purpurom.
    - Platno tka i prodaje ga i pojase daje trgovcu.
    - Sinovi njezini podižu se i sretnom je nazivaju

    Vrsna žena rađa sinove, a ne kćeri, naravno.


    Te zadnji stih, koji se retko kada spominje, tj. čime se "bavi" suprug dok se vrsna žena bavi poslovima i noć i dan:
    Muž joj je slavan na vratima, gde SEDI sa starešinama zemaljskim.


    Ni sumnjala nisam.

    I tako....
    Ima toga još...ali jedna od najtužnijih stvari su žene koje brane knjigu/e u kojima im se tako jasno pripisuje ponižavajući položaj, i one koje ih čitaju i čitaju i čitaju...celi život...i celi život im iste bivaju nepresušni izvor mudrosti, ljubavi i znanja.
    Poruku je izmenio Buba Erdeljan, 07.02.2008 u 21:29
    _________Una16

  8. #8

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Bas se pitam kako bi svet izgledao da su je zene pisale...
    Ili je ovo za neku drugu temu
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  9. #9

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    E jbg-a.
    Moram:
    Kad se mora nije teško...
    Što se mene tiče pored duhovne literature,čitam i neku drugu...i ne doživljavam stvari dramatično,ono što mi se ne sviđa,jednostavno odložim...

    Bas se pitam kako bi svet izgledao da su je zene pisale...
    Ili je ovo za neku drugu temu
    ..ja se uopšte ne bavim tim pitanjima,da li bi bilo bolje da su je pisale žene ili muškarci...svako različito doživljava čitanje, pomenute literature...a mnogi je i ne razumeju uvek na pravi način,bilo da su laici,poput mene ili čak ljudi koji su posvetili život Bogu.

  10. #10

  11. #11

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Духовне књиге, потпуно сам уверен, се не могу најуспешније апсолвирати, ако при томе немате савет или упутство, а понекад и објашњење духовне особе, односно свештеника или другог духовника, зависно шта вас и из које области инетресује.
    На примеру Светога Писма или Библије то можемо најлакше схватити. Ако читате Стари завет, морате имате на уму да се у хришћанском смислу узимају само они текстови књига Старог завете који су се потврдили у Јеванђељима односно текстовима Новог завета. Затим, сам језик којим је писана Библија није увек исти нити су књиге за исту намену. Па тако неке књиге или текстови или делови текста су писани некад описно, некада поучно, некада симболично, а некада и тајанственим језиком који не може свако разумети. Сетимо се само Откровења Јовановог, односно Апокалипсе. Верује се да данас можда не постоји ни један човек који у потпуности може разумети овај необичан текст...

    Тако је и са осталим духовним књигама у различитим религијама. Зато опрез. За њихово јасно разумевање, осим потребног предзнања, потребно је да вас неко духовно лице води кроз избор духовних књига. У противном вас може захватити чак и прелест, а то је опет друга прича...

    Наравно, за агностике и научнике ови савети не важе...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #12

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Духовне књиге, потпуно сам уверен, се не могу најуспешније апсолвирати, ако при томе немате савет или упутство, а понекад и објашњење духовне особе, односно свештеника или другог духовника, зависно шта вас и из које области инетресује.
    Nisam baš sklon ovako strogom samoograničavanju. Mislim da treba imati i malo samopouzdanja i krenuti u čitanje i bez mogućnosti da nam neko tumači to što smo pročitali. Na kraju krajeva, da li ćemo nešto razumeti, bilo da čitamo ili nam neko drugi prepričava, uglavnom zavisi od našeg iskustva. Prvo od toga kako smo do sada živeli i tako formirali svoje stavove, a onda i na koji način ćemo pročitano ili objašnjeno primeniti u sopstvenom životu (tu je spremnost na eksperimentisanje, tj. otvorenost uma uvek dobrodošla). Tek kad to na taj način proverimo, možemo reći da smo svetu knjigu razumeli, u meri u kojoj nam je u tom trenutku dato.

    Hoću da kažem da je objašnjenje svakako dobrodošlo, ali da i na njega treba primeniti svoje kritičko rezonovanje. Jer vrhovni kriterijum jeste praksa.

  13. #13

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Духовне књиге, потпуно сам уверен, се не могу најуспешније апсолвирати, ако при томе немате савет или упутство, а понекад и објашњење духовне особе, односно свештеника или другог духовника, зависно шта вас и из које области инетресује.
    Moje mišljenje je isto,mnoge od tih knjiga čitala sam više puta,i utisak se nekad menjao,zavisio od mog ličnog raspoloženja...a posle razgovora sa duhovnikom mnoge stvari su mi izgledale daleko jednostavnije...


    Nisam baš sklon ovako strogom samoograničavanju. Mislim da treba imati i malo samopouzdanja i krenuti u čitanje i bez mogućnosti da nam neko tumači to što smo pročitali.
    ..naravno,bez samopouzdanja,ne vidim ni svrhu čitanja,ali sve zavisi i od toga koliko smo napredovali u veri,ma koja da je u pitanju,tako da možemo pomisliti kako smo "prvi u znanju",a sa tim u vezi,memento je spomenuo prelest...

  14. #14

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ..naravno,bez samopouzdanja,ne vidim ni svrhu čitanja,ali sve zavisi i od toga koliko smo napredovali u veri,ma koja da je u pitanju,tako da možemo pomisliti kako smo "prvi u znanju",a sa tim u vezi,memento je spomenuo prelest...
    Dakle, glasamo li za zlatnu sredinu?
    Red čitanja, red slušanja.
    A onda dva reda vežbanja

  15. #15

    Odgovor: Citate li duhovne knjige?

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Dakle, glasamo li za zlatnu sredinu?
    Red čitanja, red slušanja.
    A onda dva reda vežbanja
    Moje mišljenje je da čovek,treba duhovno i misleno da napreduje,u šta god on verovao.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Citate li blogove?
    Autor Savannah u forumu WWW
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 30.08.2015, 01:06
  2. Vaše prve i omiljene knjige...
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 71
    Poslednja poruka: 11.02.2014, 18:55
  3. Najčudniji naslov knjige...
    Autor diktatorka u forumu Književnost
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 27.11.2009, 19:59
  4. Da li kupujete online knjige
    Autor littleangel u forumu Književnost
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 28.03.2009, 20:08
  5. Stare knjige i rukopisi
    Autor felix u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 16.10.2008, 12:24

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •