O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 183

Threaded View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #11

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    The opposite of the religious fanatic is not the fanatical atheist but the gentle cynic who cares not whether there is a god or not.

    Suprotnost religioznom fanatiku nije fanaticni ateista, nego blag/blagonaklon/otmen cinik koji ne mari za postojanje Boga.


    Ovaj citat autenticno opisuje mene I moj sopstveni zivot esencijalno sazet pod okvirom vere, verovanja, religije & sujeverja. Upadljivo je prvenstveno da sam nekako svih ovih godina isla protiv mainstream-a, nesvesno, ali definitivno. Mozda sam zbog toga izmanipulisana na drugaciji nacin.

    Nisam institucionalno religiozna.
    Nisam to nikada bila, ali kao dete, secam se, crkva je bila deo zivota. Ali ta crkva je tada imala posebno lice. Bilo nas je svega petnestak ljudi, sestero dece & pop Toma u poprilicno velikom gradu dijaspore. Nisu se tu odrzavale neke silne liturgije ni crkveni obredi. Ne. Tu se je prvenstveno odrzavao skup ljudi istog mentaliteta sa ciljem druzenja, pruzala poneka administrativna pomoc, neobavezno caskanje, poneka lepa rec I poneki tradicionalni obred cisto da ne izgubimo osecaj za postojanje sopstvenog. Tu su uglavnom u tadasnje vreme dolazili ljudi inadzije koji nisu robovali tadasnjem politickom sistemu maticne drzave i koji nisu dozvoljavali da ih sistem ogranicava u paljenju sveca I odrzavanju tradicije. Sastajali su se oni koji su po difoltu bili na UDBA-skoj listi za odstrel. Principijelno jelTe. I tako je moj cale slavio krsnu slavu principijelno i dok je niko slavio nije, nedeljom posecivao crkvu jer su mu rekli da ne sme da je posecuje i filozofirao sa popom Tomom prvenstveno o veri u sebe, a ne o nametnutoj veri u bilo sta ili bilo koga. On je od religije ili tacnije crkvene ideologije uzeo samo onaj delic slobode koji mu je komunisticki sitem oduzeo ili zeleo da oduzme i fakticki na taj nacin izigrao sve i jedan sistem vrednovanja, samo svoj nije! I to je preneo na nas, decu

    Dok nisu dosle devedesete i sa njima masa novokomponovanih vernika. Vernika po sistemu. Sistematskih vernika, pomodaraca ili kako god. E tu su dosli i neki novi svestenici (u mnozini) sa kojima vise nije bilo price o veri u sebe, nego iskljucivo o okovima vere, skupljanju novca za ove ili one verske podvige i huskanje na ovo ili ono versko delo- u ime Boga svim sredstvima do nimalo Bozanskog cilja! U prevodu za one koji ce se naci uvredjeni : nazalost sistematsko zabludjivanje sirokih narodnih masa iz udzbenika. I hocu to nazvati upravo tako, jer sam to tako licno dozivela.

    Nisam institucionalno religiozna i niko od moje porodice ni dan danas nije institucionalno religiozan. Nije religiozan ni po jednoj opste priznatoj ideologiji, ali svako jeste na neki svoj sopstveni nacin koji niko nikome ne mora da obrazlaze I koji ga ni u kom smislu ne sputava u bilo kom segmentu nauke I racionalnosti. Jer kroz to i takvo detinjstvo sam naucila da u ljudskom oku nista nije apsolutna istina, jer postoji bezbroj nijansi relativne istine. Ali naucila sam i da postujem tradiciju. Naucila sam da je postujem i smestim na mesto na koje pripada, da odrzavam ono sto smatram dobrim i plemenitim bez da me ta tradicija istinski sputava u mojim slobodno biranim zivotnim raskrsnicama, u mojim u nedogled bezgranicnim mislima i bez da me ta tradicija na kraju krajeva sputava i u racionalizmu kojim dnevno baratam, i to ne bas tako lose, cini mi se.


    It is a fine thing to establish one's own religion in one's heart, not to be dependent on tradition and second-hand ideals. Life will seem to you, later, not a lesser, but a greater thing.

    Divna je stvar zasnovati svoju sopstvenu religiju u srcu, ne biti ovisnik tradicije i polovnih vec istrosenih ideala. Zivot ce vam izgledati nakon toga, ne manja, nego mnogo veca stvar.



    Religija za mene danas znaci upravo to: od-uciti sve sto sam naucila i sve sto su me naucili o religiji onako kako je opste shvacena. Danas mi je bitnije vratiti se mom sopstvenom individualnom osecaju religije. U to, izmedju ostalog, spada i shvatanje razlike izmedju tradicije i sustinske religije. I zato mi je na kraju krajeva svejedno da li Boga ima ili nema u bilo kom obliku, jer mi niko ne moze oduzeti mogucnost da verujem ili da ne verujem, pa ni Bog personalno. A u ovom zivotu na kraju krajeva samo sa sobom moram da izadjem na kraj, sve ostalo je dobrovoljno.

    Poruku je izmenio Kalina, 10.11.2008 u 23:05 Razlog: ubaceni prevodi
    Never confuse movement with action.

Slične teme

  1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.03.2017, 01:00
  2. Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 08.09.2015, 11:28
  3. Kojoj veri pripadate?
    Autor Kunic u forumu Religija
    Odgovora: 150
    Poslednja poruka: 07.08.2011, 16:30
  4. Kada ste se prvi put poljubili sa nekim?
    Autor vlado u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 10.02.2011, 21:31
  5. Šta sa starim stvarima?
    Autor izabelitta u forumu Moda
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.12.2009, 18:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •