O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima... - Strana 7
Strana 7 od 13 PrvaPrva ... 56789 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 183
  1. #91

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Vernici mnogo vole da naglashavaju sopstvenu ugrozzenost, a zapravo uzzivaju sve moguche slobode. Danas vech je gotovo sramota rechi da si ateista.
    Ono što ti i dalje ne možeš da shvatiš/razumeš, a to je da postoje--> vernici i VERNICI!
    Ono o čemu/kome ti stalno pričaš ovde su VERNICI, a ne vernici...shvati to već jednom....(verujem da nije teško)

    Fariseja je bilo i biće, vukova u jagnjećim kožama je oduvek bilo i biće ih sve više, o liscima, jazavcima i ostalim prepredenjacima da i ne govorim.

    Niko ovde od verujućih ljudi ne prodaje niti traži bilo šta! Niko nikog ne primorava i ne prisiljava da veruje u šta god hoće ili neće. Prosto, nacrtano--> Kao i svaka druga informacija o bilo kojoj temi na kugli zemaljskoj, tako i informacija o veri, religiji, Bogu....treba da se objavi/prenese/ i obavesti neko ko je zainteresovan da je čuje! A forum je, danas u vremenu informacionih tehnologija, mesto kao i svako drugo za širenje informacije.
    I prestanite da nam lepite etikete o fanatizmu, bezobrazluku, inkviziciji, sakupljanju koristi i tako tim glupostima, jer to nema ama baš nikakve veze sa istinom
    Čovek koji širi Božiju Reč i pokušava da informiše neinformisane, ne da nema nikakve koristi(materijalne) , nego baš suprotno!
    Ali takav čovek je zainteresovan, za društvo u kojem živi. Zainteresovan za poboljšanje kvaliteta života, za smanjenje nasilja, za širenje ljubavi a ne mržnje, za poboljšanje porodičnih odnosa i uopšte odnosa medj' ljudima.

    Šta je tu loše?

    Kome to neodgovara?
    Ko nepravi razliku izmedju RELIGIJE i religije, izmedju VERE i vere, izmedju BOGA i Boga?
    Pa onaj ko to namerno i svesno čini, ali i onaj koji je neobavešten. I umesto da se prvo informiše od slova A do slova Š , pa tek onda da polemiše i diskutuje, on se ponaša kao slepac koji prelazi ulicu bez štapa ili vodića!

  2. #92

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    A kada neko kazze:
    - ja volim da sedim u svoja chetiri zida,
    najvishe prava imam da o njima pricham jer ih svaki dan prouchavam,
    toplo mi je, shto ih vishe volim - lepshe mi je tu gde sam,
    ako ja to zzelim ta kutija mi daje vishe slobode nego shto je imate vi napolju, jer na kutiji pishe da je bezmerno velika, i unutra je nacrtano nebo koje sam sam nacrtao i divim mu se,
    kako mozzete da mislite da je vama bolje, kad ja ZNAM da je kutija bash po mojoj meri...

    ...valjda barem moral nalazze da spomenete takvome, da sedi u staroj kartonskoj kutiji od frizzidera, pa makar on mislio da se sprdate?

  3. #93

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    ...Evo josh jednoga koji povlachi znak jednakosti izmedju intelektualnog i religijskog stava sa politikom. A veza izmedju Hitlera, Staljina i ateista je taman tolika kolika i izmedju koncentracionih logora i ljudi sa brkovima....
    Evo još jednog koji treba da se ponaša u skladu svoje druge rečenice, koja je naravno tačna, ali to treba da pročita i nauči Rak, ili njegova komšinica ili on, ili ko zna već ko je i kojeg pola, kao i sam njen autor. Religijski stavovi Hitlera nikada nisu bili uzrok rata, kao što ni Staljinov ateizam nije bio uzrok komunističkog terora. Uzroci međunarodnih i svetskih sukoba su uvek političko ekonomski ma kako oni pojavno izgledali. Čak ni krstaški ratovi nisu imali za suštinski cilj ovladavanje Svetom Zemljom radi zaštite Hristovog groba, već su vođeni za ostvarenjem što veće dominacije pojedinih hriščanskih zemalja tim delom Sredozemlja. Dakle, odnos prema bogu se naravno može zloupotrebiti u cilju realizacije nekoh drugih ciljeva, ali se u tom smislu može zloupotrebiti bilo šta. Setimo se samo i prve i druge invazije na Irak i načina kako je mobilasano javno mnenje u Americi i čitavom zapadnom svetu pa i šire, za stvaranje povoljne klime za napad na Irak. Ko pominje sada Alija Hemiju i njegove silne otrove? Niko. Da li je pronađeno bilo šta od toga? Ne. Šta rade zemlje alijanse u Iraku? Crpe naftu. Da li su zapadne zemlje napale u ime Boga? Ne, već u cilju odbrane zapadnih vrednosti i demokratije! Da li je demokratija sama po sebi kriva za to? Naravno da nije, jer je zloupotrebljena...

    Mislim da svima nama manje strasti ne bi škodilo...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #94

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Prvo da čestitam Hlebu na još jednom odličnom postu,znaš da ubodeš suštinu problema,a onaj video je i te kako zanimljiv,gađa u srž problema

    Religijski stavovi Hitlera nikada nisu bili uzrok rata, kao što ni Staljinov ateizam nije bio uzrok komunističkog terora. Uzroci međunarodnih i svetskih sukoba su uvek političko ekonomski ma kako oni pojavno izgledali. Čak ni krstaški ratovi nisu imali za suštinski cilj ovladavanje Svetom Zemljom radi zaštite Hristovog groba, već su vođeni za ostvarenjem što veće dominacije pojedinih hriščanskih zemalja tim delom Sredozemlja. Dakle, odnos prema bogu se naravno može zloupotrebiti u cilju realizacije nekoh drugih ciljeva, ali se u tom smislu može zloupotrebiti bilo šta. Setimo se samo i prve i druge invazije na Irak i načina kako je mobilasano javno mnenje u Americi i čitavom zapadnom svetu pa i šire, za stvaranje povoljne klime za napad na Irak. Ko pominje sada Alija Hemiju i njegove silne otrove? Niko. Da li je pronađeno bilo šta od toga? Ne. Šta rade zemlje alijanse u Iraku? Crpe naftu. Da li su zapadne zemlje napale u ime Boga? Ne, već u cilju odbrane zapadnih vrednosti i demokratije! Da li je demokratija sama po sebi kriva za to? Naravno da nije, jer je zloupotrebljena...
    To si u pravu,ali to nije ništa novo za mene,nego jednostavno reci tvoje mišljenje o ovom:Da li misliš da onog trenutka kad su počeli da huškaju rat,nisu odmah se našli neki ekstremni demokrate(pored onih koji su izrežirali sve to) koji su iz sveg glasa počeli da viču da treba da se krene u rat(kako ovo smešno zvuči-demokrata a poziva na rat lol'z,ali elem ovo napominjem pošto hoću da kažem da takva osoba za sebe samo misli da je demokrata + što će uraditi sve da uguši glas razuma),i zar ne misliš da je to glavni problem?

    Znači svaka osoba ima pravo da veruje u šta hoće,prati koju hoće ideologiju,ali ne valja kad ta osoba isključi svoj um od svega ostalog i tvrdi da je to što on priča jedina istina.Znači glavni problem u toj priči su ljudi zatvorenog uma,koji nemaju široko gledanje i onda što je najgore od svega napadaju sve svoje neistomišljenike...ovo je posebno bitno,jer da nisam sasvim slučajno video šta komšinica radi na kompu,ja ne bi ni bio ovde,a izuzetno me nerviraju ljudi zatvorenog uma,koji bez pardona tvrde da su baš oni u pravu,i ništa drugo nije tačno...to je čist terorizam,i izvinjavam se ako je neko uvređen,ali svakog vida terorizma mi je preko glave,pogotovo verskog...isto ko što je osobama koje su živele za vreme komunističkog režima bilo preko glave komunista,je'l?I nemoj molim te da mi ih razlažeteer mene ne zanima samo pravoslavlje-pod verski terorizam podrazumevam i sve vrste kojekakvih sekti i pravoslavlje i katoličanstvo i islam i budizam...apsolutno sve,danas ga je svuda,što hleb rekao sramota ako kažeš da si ateista(zato se i izjašnjavam kao pravoslavac,nemam živce za raspravu sa kojekakvim budalama koje ne vide dalje od svog nosa...).


    ...a oni koji ne žele,po volji im.
    duga12 ja nemam potrebu da povratim nadu i ne treba mi religija da je vrati.Moja nada je nada za bolje sutra-da ću ono što nisam uspeo danas uraditi sutra,ali ne tako što će mi vera u bilo šta pomoći,nego pomoću mojih 10 prstiju ...znači drugačije gledamo na neke stvari,i pogrešno si razumela kad sam rekao da je ljudima potrebna religija da im vrati nadu...tu nisam mislio na sebe.I verujem takođe i u bolje sutra,ali ne bolje sutra zato što će ga neka viša sila načiniti boljim,već što ću ga ja napraviti boljim za sebe

    Znači suština je da je religija ipak dobra...ali zar ne misliš da i tvoje ubeđivanje u suprotno može da se shvati kao fanatičan pokušaj odvraćanja vernika od vere i religije?Čak mislim da moje viđenje vere,nije skrivanje..naprotiv,a o fanatizmu tek nema ni govora ..osim čvrstog stava i jake vere,bar što se mene tiče.
    došlo do kratkog spoja,ja napisao jedno,ti razumela drugo,sry ,nisam mislio da su svi vernici fanatici(mada u jednu ruku jesu,jer zatvaraju um za sve druge mogućnosti),već sam mislio na one agresivne pripadnike verskih zajednica(kojih nažalost i u pravoslavlju ima),a mislim da je očigledno koga sam ovde napao od samog početka zbog njegovog fanatizma-onog koji je dve osobe žestoko isprozivao samo zato što imaju drugačije viđenje od njega(i to bez argumenata,a baš zato i nisam ljubitelj filozofije nešto naročito...)

    a što se smirivanja strasti tiče...pa da nije favorizovano samo jedno viđenje stvari,ja se ne bi ni zadržavao ovde,već bi samo preleteo pogledom,kolko da vidim šta komšinica čita i kraj...ali mislim da ću sad stvarno da se smirim...

    Ja znam da nisam 100% u pravu,ali isto tako nije ni niko od vas...a moje viđenje stvari je trenutno najrealnije - ovde i sad ,pa bi zamolio da ako tražite da vas puste da iskažete svoje mišljenje,pustite i druge da iskažu svoje...
    Poruku je izmenio Uprolazu, 05.11.2008 u 19:01 Razlog: dodatak

  5. #95

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    duga12 ja nemam potrebu da povratim nadu i ne treba mi religija da je vrati
    Koliko vidim po ranijim postovima,nisam te ni uveravala u to,mogu samo da ti kažem blago tebi.

    Moja nada je nada za bolje sutra-da ću ono što nisam uspeo danas uraditi sutra,ali ne tako što će mi vera u bilo šta pomoći,nego pomoću mojih 10 prstiju
    Znači ipak se nadaš nečemu...,pa lepo,misliš da ja ne?Pazi,da bi ti pokrenuo te tvoje prstiće,ipak je potrebna i nada i vera i ljubav ,pretpostavljam da makar veruješ u sebe ,ali bez navedenog,ne ide ništa...a ono i što krene,samo je prividno,ako nisi prazan u potpunosti,ako nešto ne podeliš sa nekim..ako je samo ja,ja ja,pa ja...ja sam,ja superčovek,najbolji,najvredniji..itd...ta je sreća kratkog veka...

    .znači drugačije gledamo na neke stvari,i pogrešno si razumela kad sam rekao da je ljudima potrebna religija da im vrati nadu...tu nisam mislio na sebe.
    Jasno ko dan da različito gledamo neke stvari,i nisam ni sumnjala da si mislio na sebe.

    .I verujem takođe i u bolje sutra,ali ne bolje sutra zato što će ga neka viša sila načiniti boljim,već što ću ga ja napraviti boljim za sebe
    ..kako god..veruj

    došlo do kratkog spoja,ja napisao jedno,ti razumela drugo,sry ,nisam mislio da su svi vernici fanatici(mada u jednu ruku jesu,jer zatvaraju um za sve druge mogućnosti),već sam mislio na one agresivne pripadnike verskih zajednica(kojih nažalost i u pravoslavlju ima),a mislim da je očigledno koga sam ovde napao od samog početka zbog njegovog fanatizma-onog koji je dve osobe žestoko isprozivao samo zato što imaju drugačije viđenje od njega
    A neee..nije došlo do kratkog spoja,jasno je ko dan na koga si mislio,eto vidiš ja ne mogu da se tu složim s' tobom nikako.Zašto napadati ikoga?
    I ne delim mišljenje da dotični forumaš ikoga fanatično proziva,moglo bi se reći da je obrnuto,dovoljno sam vremena provela ovde čitajući upravo to,a osetila i lično,ne jednom,već više puta ,a zašto?...Zato što mislim drugačije..samo zato.

    Moj um nije zatvoren,kao što smatraš ti i slični,a to dokazivati ovde ..nemam nameru da se ikome pravdam u tom smislu.Po čemu ti znaš,ako nisi vernik,da vernik ima zatvoren um,mislim u čemu je trik?

    p.s.

    što hleb rekao sramota ako kažeš da si ateista(zato se i izjašnjavam kao pravoslavac,nemam živce za raspravu sa kojekakvim budalama koje ne vide dalje od svog nosa...).
    Nije istina da je tako,a sramota je ovo što si stavio u zagradu .

  6. #96

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    - ja volim da sedim u svoja chetiri zida...
    ...I proučavam danonoćno kako su oni nastali iz velikog praska i kosmičkog jajeta-->odnosno, iz ničega! Nije bilo nikakvog zidara koji ih je sazidao, nego su se sami formirali slučajnim mutacijama
    Hleb:
    najvishe prava imam da o njima pricham jer ih svaki dan prouchavam...
    ...I noć ...
    Hleb:
    toplo mi je, shto ih vishe volim - lepshe mi je tu gde sam...
    ...I znojim se, što ih više posmatram - sve mi je manje jasno....ali mi je i dalje lepo
    Hleb:
    ako ja to zzelim ta kutija mi daje vishe slobode nego shto je imate vi napolju, jer na kutiji pishe da je bezmerno velika, i unutra je nacrtano nebo koje sam sam nacrtao i divim mu se...
    ... Iako u suštini znam da želeti slobodu u kutiji, koju na kraju prekriva zemlja crna, i imati slobodu nisu isti pojmovi! Ali, nema veze...unutra je i dalje čika Darwinovo nebo....kojem se divim
    Hleb:
    kako mozzete da mislite da je vama bolje, kad ja ZNAM da je kutija bash po mojoj meri...
    ...Kako možete da mislite da će vama posle kutije biti bolje, kad ja ZNAM da je kutija kraj i svrha mog i čika Darwinovog postojanja.....a još je i sklepana po mojoj meri....eheheh

  7. #97

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Ono što je nama ovde potrebno, jeste više različitih kritičkih misli..
    Ego lampica se uvek pali i tema nije bitna a vrlo je bitno da se svom, jelte, forumskom protivniku sve lepo saspe u lice.. onako naški.. to se dešava jer pojedinci ne razumeju iskrenu kritičku misao kao stav, već ga doživljavaju kao neprijateljstvo... i pošto smatraju da su napadnuti, kreću u svoju odbranu..

    Ono što je još interesantnije neki forumaši odmah poklapaju napisane poruke sa obrazloženjima: nije tačno, ja sam mislio da si ti ovakav ili onakav, namerno nerazumevanje poruka drugih forumaša...suština je :koga je briga za vaše nerazumevanje, netačnost ili mišljenje, živce, nervozu?? Svi smo mi dovoljno veliki da prepoznamo stavove drugih...da uzmemo ono što vredi i odbacimo ono što mislimo da ne valja...i ako ulazimo u kritiku, uđimo sa činjenicama a ne sa verskim i egoističkim ubeđenjima i pobudama..

    koji su iz sveg glasa počeli da viču da treba da se krene u rat(kako ovo smešno zvuči-demokrata a poziva na rat lol'z,ali elem ovo napominjem pošto hoću da kažem da takva osoba za sebe samo misli da je demokrata + što će uraditi sve da uguši glas razuma),i zar ne misliš da je to glavni problem?
    Naravno da je to problem.. ja to nazivam modernim robovlasničkim društvom..i tu vera igra veliku ulogu..za ideale ginu budale..definitivno..a za ideale se uzimaju one osobe koje pobuđuju najniže ljudske emocije ( svetinje, religija, terorizam, ugrožavanje..) takozvani ( EGO Majstori ).. koji planski ostvaruju korist iz takvih akcija..i moje mišljenje je da to sve dolazi iz verskih udžbenika staroga veka...

    Svi osvajači su nametali svoju veru.. milom ili silom..još tada su znali da je to najbolji instrument za kontrolisanje mase...pa samim tim i osvojenog područja..razvojem modernog sveta, takav način je prestao da postoji ali njegov drugi oblik ispoljavanja nije.. Na principu malog boga i đavola ljudima su ulivali strah od terorizma i ekonomskog kraha..

    Ako je već dokazano da su izmislili kontrolisan terorizam i kontrolisan monetarni sistem..zašto ljudi ne mogu da pomisle i da je religija kontrolisano izmišljena..po mom mišljenju zato što je najveća emocionalna energija vezana za boga ( strahopoštovanje, nesvesno lažna ljubav ).. i jako je teško izaći iz tih stega..

    E sad, da li je biti ateista normalno po ovom zaključku..Ja mislim da nije jer je to širok termin i za one koji pokušavaju naučno da dokažu čovečije postojanje, i za one koje to uopše ne zanima, a i za one koji se rukovode okultnim naukama..

  8. #98

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Bez namere da polemišem, izneću svoje lično mišljenje o problemu koji se ovde vezeuje za veru, religiju i ostalo, a u kontekstu je nekoliko poslednjih postova...

    Verujem da je ovde suštinski problem manipulcija ljudima. Ne znam da li je vera smišljena u to svrhu (lično mislim da nije), ali to u konačnom nije ni važno. Naime, sve što se dešava u ljudskom društvu proizilazi iz same njegove prirode. To je bar jasno. I u najranijaim njegovim počecima, dakle od prvobitne zajednice, pre bilo kakve pomisli o koliko toliko artikulisanoj religiji i veri, ljudi su ratovali, nametali svoju volju drugima, ubijali se, otimali i slično. Zašto? Pa zato što je to u njihovoj prirodi. Verovatno je to snažni izraz nekog od primarnih motiva, kao što su motiv za samodrženjem, ili preživljavanjem. Socijalizacijom društva i razvojem čovekove lične i kolektivne duhovnosti dolazi do stvaranja prvih država, odnosno do prve društveno ekonomske formacije. U robovlasničkom društvu vera i religija se visoko afirmišu i preko primitivnog mitološkog stadijuma evoluiraju u politeizam u kojem se polako stvaraju pretposravke za nastajanje monoteističkih religija. U to vreme odnos prema veri i religiji i pored evidentnog razvoja od vremena prvobitne zajednice ni izbliza nije bio takav da bi se oni mogli iskoristiti kao lajt motiv za polazak u rat. Glavni motiv u to vreme je bila pljačka, baš kao i u prvobitnoj zajednici, odnosno sticanje ličnog bogatstva i još veće kolektivne moći jednog polisa odnosbo države. Generetor toga su bili društveni robovlasnički odnosi koji su tada bili dominantni. Dakle priče o Lepoj Jeleni nemaju nikakve veze. Troja je razorena jer je bila ekonomski takmac Sparti i njenim saveznicima. Njenim uništenjem čitavo istočno Sredozemlje došlo je pod uticaj Danajaca. Ali, to nije sve. i mnogo kasnije taj labavi odnos prema veri se nije puno menjao. Čak i Aleksandar Nepobedivi je daleko više poštovao Ahila, dakle običnog čoveka odnosno nižerazrednog poluboga, nego samoga Zevsa. Gde je tu religija kao instrument manipulacije? Teško je ko može videti, jer nije bilo ni potrebe za njom, i zato što su proizvodni odnosi obezbeđivali sjajan motiv za rat, a to je pljačka. Ondašnje stanje kolektivnih veza nije ni izbliza bilo snažno kao što to danas osećamo u svojim narodima, odnosno nacijama. Dakle, manipulacija se vršila na sasvim drugi način. Izmišljale su se i zloupotrebljavale one stvare koje su bile tada važne običnom čoveku, odnono većini ljudi neke zajednice...

    Međutim, pojavom hrišćanstva i nešto kasnije islama stvari se drastično menjaju. Ali ne samo zbog pojave i učvršćivanja potpuno novih i drugačijih religijskih standarda, veš i zbog promene društvene ekonomske formacije. Naime, nekako u isto vreme pojavljuje se i feudalizam. Države nastaju na načelima naroda, ili dominantnog naroda koji ima definisanu religiju za sve njegove pripadnike. Vera i religija naglo postaju pogodni za manipulaciju masama, ali ipak i pored jačanja klera vera nikada nije bila i suštinski uzrok ratova. Uzroci ratova, to se opet potvrđuje, su uvek političke i ekonomske prirode i želja jakih da večno ostanu jaki i jači, i slabih da se se oslobode jakih, ili da im se odupru i da sami postanu jaki. I kasnije, svi raskoli kako u hrišćanstvu, tako i u islamu nikada i nisu bili dogmatske i religijske prirode već su pronalaženi zbog prethodno pomenutih razloga. Niko me ne može ubediti da je Henrik VIII stvarno verovao u boga i da je zbog svoje velike ljubavi prema njemu i svoje verske zatucanosti osnovao anglikansku crkvu...

    Pojavom kapitalizma, narodi prerastaju u nacije, a religija polako počinje da posustaje u odnosu na nacionalnu svest, mada ne i da bude marginalna i neinteresantna. Stvaraju se čvrste nacionalne države i naravno da će veća nacija napasti manju ako iznađe razloge za svoju navodnu nacionalnu ugroženost, odnosno da tako najlakše mobiliše svoje građane za rat. Takvi prirodi su zaista brojni. Hitler je tu vanredan, ali ne samo on. Kod Hitlera vera i nije bila neko sredstvo manipulacije. Jednostavno, nije ju trebao.

    Kapitalizam od svoje nacionalne faze pojavom prve multinacionalne kompanije prelazi u nešto novo, nešto što nastaje pred našim očima i trenutno se zove novi svetski poredak. Novonastalim, odnosno unapređenim kapital odnosima, nacija, odnosno nacionalna država, postaje tesna i on nastoji da se širi i da ruši slabe kako bi on sam postao što jači, a njegovi eksponenti što moćniji. I tu je suština današnjih društvenih sukoba na svetskom nivou. Tome se odupiru slabiji, ali i stari sistemi društvenih vrednosti kao što su nacionalne države, nacije, pa i, mada dosta oslabljene, religija i vera.

    Socijalizam je donekle zakomplikaovao stvar tako da ovo što se događa na našem prostoru je više reakcija na socijalistički period kada se gušila sloboda veroispovesti, nego stvarna potreba za religijom i verom, bar na takav često neprimeren način pa otuda razne devijacije na tom planu. Ali vera nema veze sa tim. Ona je ovde nekom potrebna da izmanipuliše deo naših građana za svoje ciljeve...

    I na kraju, da završim kako se danas ne pominju ni Hristov grob, niti sveta vera, a sve tiše otadžbina, već odbrana demokratije i zapadnog sistema vrednosti. Naravno, svi ti proklamovani razlozi su lažni. Istinska je jedino volja za moći i dominacijom koje proizilaze iz prirode poroizvodnih odnosa trenutne dominantne društveno ekonomske formacije. Sve je ostalo dekor i suštinski nebitno...
    Poruku je izmenio memento, 05.11.2008 u 23:58
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #99

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    .za ideale ginu budale..definitivno..
    "Srpska deco ne ginite dzabe,umesto junaka postanite babe!"-Branislav Nusic,

    "Puske dajte zenama,a vi opasite pregace!"-vojvoda Momcilo Djujic,

    Ne znam stvarno cemu tolika filozofija,kad bi svi bili jos uvek deo Otomanske imperije,da nam nije bilo herojskih predaka...i naravno crkve....svidjalo se to vama ili ne...sad bi bio mozda Vasiloglu...sa serijatskim zakonom ,i sabljom na vratu koja ceka svaki trenutak da nesto pogresis....ne razumem ljude koji pljuju po svojim precima (reci ce,naravno ,da to nije istina,a to upravo rade)....demokratija nije anarhija...osim u srpskim,pokondirenim,europejskim, globalistickim "glavama"....

  10. #100

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    ser_gogsy je pomenuo ''jedinu istinu''.Religija,filozofija i književnost nikada nemaju samo ''jednu istinu''.Jedinu istinu imaju samo egzaktne nauke gde su 2 i 2 jednako 4.Kada su u pitanju društvene nauke insistiranje na tome kako se pomoću njih došlo do takve istine,jeste uskogrudost.

    Govoriti o tome kako je sve ostalo,sem religije,leglo narkomanije,mučitelja,pedofilije i kako su svi ostali autori,izuzev autora Svetog Pisma,sotonini sledbenici,jeste neodgovorno.Knjige nisu škodne,već način na koji se one tumače.Pa zar upravo kojekakva tumačenja Biblije nisu dovela do mnogih strahota?Religija i ''njeni'' pisci nemaju monopol na istinu.

    Pošto mi je ljubazno nagovešteno da pročitam Novi Zavet,imam i ja jedan savet:ser-gogsy pročitajte jednu od knjiga o šahovskim kombinacijama,biće to veliko otkriće Vas.Tamo nema boga,tamo postoje zakoni jedne igre,njena pravila kojima se morate povinovati i koja morate slediti kako biste stigli do cilja.Možete se moliti do ''sutra'',ali ako ne poštujete,ili ne znate pravila igre,brzo će Vas matirati.

    ps.ja zaista ne znam zbog čega bih imala potrebu,ili želju da bilo šta saznam o Isusu?Zbog čega bi to bilo kome bilo bitno?Iz istih razloga iz kojih je to nekome bitno,iz istih tih razloga nekome Isus nije bitan,a neko ga smatra jednim od zelota koji je jednostavno hteo da oslobodi svoje sunarodnike rimskog ropstva,a čitava ta ''dđeva'' oko njegovog navodnog,božjeg porekla samo je pogodovala pokretu zeloza,ili se tako činilo.Zbog čega je toliko teško prihvatiti Isusa kao čoveka koji je jeo,pio,razgovarao,smejao se,psovao,imao fiziološke potrebe?E,to je već pitanje.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  11. #101

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    ser_gogsy je pomenuo ''jedinu istinu''.Religija,filozofija i književnost nikada nemaju samo ''jednu istinu''.Jedinu istinu imaju samo egzaktne nauke gde su 2 i 2 jednako 4.Kada su u pitanju društvene nauke insistiranje na tome kako se pomoću njih došlo do takve istine,jeste uskogrudost.
    Ako pod religijom podrazumevaš Hrišćanstvo, onda ono ne spada, sa tim kontekstom, u tu tvoju kategoriju ruku pod ruku uz filozofiju i književnost. Ali potrebno je i malo se upoznati sa njim(Hrišćanstvom) , da bi se mogao donositi bilo kakav sud. Očigledno je da se tvoje poznavanje Hrišćanstva svodi samo na "inkviziciju" i "krstaške ratove". A to jeste--->uskogrudost!

    Kohili :
    Govoriti o tome kako je sve ostalo,sem religije,leglo narkomanije,mučitelja,pedofilije i kako su svi ostali autori,izuzev autora Svetog Pisma,sotonini sledbenici,jeste neodgovorno.
    Gde si to pročitala ?

    Govorio sam o postojanju takvih knjiga, koje treba prepoznati kao takve....I nisam sve strpao u isti koš!
    Izvrtanje i manipulisanje tudjim rečenicama, jeste ---> neodgovorno!

    kohilili :
    mam i ja jedan savet:ser-gogsy pročitajte jednu od knjiga o šahovskim kombinacijama,biće to veliko otkriće Vas.Tamo nema boga,tamo postoje zakoni jedne igre,njena pravila kojima se morate povinovati i koja morate slediti kako biste stigli do cilja.Možete se moliti do ''sutra'',ali ako ne poštujete,ili ne znate pravila igre,brzo će Vas matirati.
    Upravo i baš tako

    šahovske figurice stvara i pokreće neka mnogo jača i inteligentnija "sila"--->čovek.
    Ko stvara i pokreče čoveka?
    I ako se čovek ne povinuje i ne sledi pravila/zakone neke mnogo jače i inteligentnije Sile, koja ih je uspostavila na "šahofskoj tabli" zvanoj planeta zemlja, neće stići do cilja. I može čitati svakojake knjige do "sutra", ali biće vrlo brzo "matiran"

    kohili :
    ps.ja zaista ne znam zbog čega bih imala potrebu,ili želju da bilo šta saznam o Isusu?
    Ok.
    Niko te netera ... to je tvoja dobra volja ili ne-volja

    kohilili :
    Zbog čega je toliko teško prihvatiti Isusa kao čoveka koji je jeo,pio,razgovarao,smejao se,psovao,imao fiziološke potrebe?E,to je već pitanje.
    Ko je rekao da Isus nije bio čovek?
    U tome i jeste Njegova veličina kao Božijeg Sina.
    Ja bih postavio malo drugačije pitanje--> Zbog čega je(i kome je) toliko teško prihvatiti činjenicu da je Isus kao čovek koji je osećao i bol i emociju i patnju, položio svoj život u najvećim mukama, za tebe koju ni ne poznaje?
    Koliko je ko spreman danas, da pokloni nekome koga ne zna, svoj -->ne život, nego jedan bubreg?

  12. #102

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Memeto, ja se s tvojim izlaganjem apsolutno slažem.. ja verovatno nisam uzeo u obzir sledeću stvar a koju sam ranije rekao:

    Religija- re ligare- ponovo spojiti.. je religija u pravom smislu koja govori o nastanku univerzuma, pitanju boga, čoveka, silama..nijedna zvanična religija ovog tipa ne postoji..postoje različiti religiozni pravci koji odgovaraju na ovakva pitanja..različiti su u različitim stranama sveta ali teže istom cilju..

    *Religije* o kojima ja govorim su tkz. formalno-masovne religije koje su zadržale samo naslove i upustile se u zloupotrebu sistema društva..njihove karakteristike takođe poznajemo..i pogodno su tle za stvaranje istih u malom..

    "Srpska deco ne ginite dzabe,umesto junaka postanite babe!"-Branislav Nusic,

    "Puske dajte zenama,a vi opasite pregace!"-vojvoda Momcilo Djujic,

    Ne znam stvarno cemu tolika filozofija,kad bi svi bili jos uvek deo Otomanske imperije,da nam nije bilo herojskih predaka...i naravno crkve....svidjalo se to vama ili ne...sad bi bio mozda Vasiloglu...sa serijatskim zakonom ,i sabljom na vratu koja ceka svaki trenutak da nesto pogresis....ne razumem ljude koji pljuju po svojim precima (reci ce,naravno ,da to nije istina,a to upravo rade)....demokratija nije anarhija...osim u srpskim,pokondirenim,europejskim, globalistickim "glavama"....
    juče 22:36
    To su već posledice onoga o čemu sam ja govorio..kad je pile već u loncu bar da bude ukusno..i mislio sam uopšte na ceo svet a ne na nas srbe..

    šahovske figurice stvara i pokreće neka mnogo jača i inteligentnija "sila"--->čovek.
    Ko stvara i pokreče čoveka?
    I ako se čovek ne povinuje i ne sledi pravila/zakone neke mnogo jače i inteligentnije Sile, koja ih je uspostavila na "šahofskoj tabli" zvanoj planeta zemlja, neće stići do cilja. I može čitati svakojake knjige do "sutra", ali biće vrlo brzo "matiran"
    Ovde se donekle svi slažemo a onda nastaje mimoilaženje..meni je, na primer, interesantno da ispitam zašto drugi imaju drugačiji pravac i kojim se putem rukovode... uz mogućnost neutralnog ulaženja i izlaženja u te pozicije.....

  13. #103

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Iz istih razloga iz kojih je to nekome bitno,iz istih tih razloga nekome Isus nije bitan,a neko ga smatra jednim od zelota koji je jednostavno hteo da oslobodi svoje sunarodnike rimskog ropstva,a čitava ta ''dđeva'' oko njegovog navodnog,božjeg porekla samo je pogodovala pokretu zeloza,ili se tako činilo.Zbog čega je toliko teško prihvatiti Isusa kao čoveka koji je jeo,pio,razgovarao,smejao se,psovao,imao fiziološke potrebe?E,to je već pitanje.
    A la Den Braun,Lin Piknet,Klajv Prins,Majkl Bejdzent,Ricard Li,Henri Linkoln...a bizarnosti u vidu fizioloskih potreba su bezvezna napomena,hajde onda da proucavamo da li je Napoleon imao tvrdu stolicu umesto pohoda na Moskvu...moglo je i bez te napomene...pominjati nesto sto se podrazumeva u nameri negiranja Bozanskih osobina odredjene licnosti...u najmanju ruku je budalasto....

  14. #104

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Memeto, ja se s tvojim izlaganjem apsolutno slažem.. ja verovatno nisam uzeo u obzir sledeću stvar a koju sam ranije rekao:

    Religija- re ligare- ponovo spojiti.. je religija u pravom smislu koja govori o nastanku univerzuma, pitanju boga, čoveka, silama..nijedna zvanična religija ovog tipa ne postoji..postoje različiti religiozni pravci koji odgovaraju na ovakva pitanja..različiti su u različitim stranama sveta ali teže istom cilju..

    *Religije* o kojima ja govorim su tkz. formalno-masovne religije koje su zadržale samo naslove i upustile se u zloupotrebu sistema društva..njihove karakteristike takođe poznajemo..i pogodno su tle za stvaranje istih u malom..
    Ja lično mislim da sama etimologija reči religija nije toliko bitna, jer je u jednom istorijskom trenutku ovladao rimski izraz koji navodiš, mada su postojali i drugi termini za slične pojave. Recimo, grčki izraz eusebia, odnosno pobožnost. Hoću da kažem da se imenovanje jedne najšire društvene pojave koja se, što je logično, bavila svetom oko sebe u želji da ga objasni, pa samim tim i kosmogonijskim postavkama, desilo puno kasnije nego što je ona nastala, zaživela i već uveliko prešla sve mitološke stadijume i razvila se i jasno profilisala kao politeizam. Sve ovo navodim zato što verujem da je ono što danas nazivamo religija nastalo zato što ljudi nisu znali odgovore na brojna, a posebno kosmogonijska pitanja. Zato mislim da je ona samouzrokovana našom duhovnom potrebom da objasnimo svet oko sebe, a nikako da je nametnuta silom. Od ovoga, naravno, izuzimam nasilno prevođene u veru od strane i u ime bilo koga...

    Zloupotreba religije od strane klera (sveštenstva) ili samog državnog aparata, ali i ostalih važnih subjekata u jednom društvu su bile, jesu i biće. Dopk god ona postoji, baš kao što postoji i zloupotreba nauke, umetnosti i svega što može nekom koristiti da bio povećao svoju moć, ili sproveo neki svojmrači cilj. Međutim, to nema veze sa moralnim religijskim postavkama i suštinom vere, kao ni sa naukom, jer uzrok negativnostima, manipulacijama i zloupotrebama svega i svačega je ljudsko nesavršenstvo, odnosno pojedinačna i kolektivna priroda ljudskog društva, o čemu sam već pisao. Teza da nema religije i verovanja u boga, svet bi bio lepši, bolji, plemenitiji i humaniji je, po meni, potpuno besmislena. Dokazi za moju tvrdnju su svuda oko nas...

    Moram nešto reći i o ugroženosti neverujućih. Osećanje ugroženosti kod svakog, ma šta mi mislili o tome, je realno. Ako se neko oseća ugroženim, on jeste ugrožen i same priče tome ne pomažu. Posebno je to bolno kod manjinskih društvenih grupa, da ne kažem marginalnih. Kako to izgleda u smislu vernika - nevernika sam imao priliku jasno da uočim u arapskim državama koje sam imao priliku da posetim. Tako i kod nas. Siguran sam da je posle odlaska komunista sa vlasti nastao period preletača, tako katrakterističan za ovo podneblje, pa su se ljudi kojima je zaista stalo do svog ateističkog stava ponekad i ponegde našli na brisanom prostoru i u neprijatnim situacijama. Posebno mi teško pada prozivanje onih koji veruju, a vera im nije ona kojoj pripada većinski narod. I pored toga, opet tvrdim da vera sama po sebi nije tome kriva, već mi, odnosno neke institucije sistema, ali i pojedini ostali društveni subjekti, kao i naša priroda ćutanja, nezameranja, neefikasnost društva itd, itd...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #105

    Odgovor: O veri, verovanju, religiji, sujeverju ... i još nekim stvarima...

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    .i mislio sam uopšte na ceo svet a ne na nas srbe..
    Ovo je toliko bezvezno da mi zvuci na ustaljen odgovor svake mis univerzum na pitanje sta bi najvise zelela:-Mir u svetu!-

    Dzabe lupas glavu i bezvezno trosis sive celije kad ni svoje dvoriste ne mozemo da pometemo....a kamoli svet...

Strana 7 od 13 PrvaPrva ... 56789 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.03.2017, 01:00
  2. Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 08.09.2015, 11:28
  3. Kojoj veri pripadate?
    Autor Kunic u forumu Religija
    Odgovora: 150
    Poslednja poruka: 07.08.2011, 16:30
  4. Kada ste se prvi put poljubili sa nekim?
    Autor vlado u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 10.02.2011, 21:31
  5. Šta sa starim stvarima?
    Autor izabelitta u forumu Moda
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.12.2009, 18:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •