Duhovni mir - kako ga pronalazite?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 58
  1. #1

    Duhovni mir - kako ga pronalazite?

    Jedna od tezih stvari,ili ne?Da li je to odlazak u posetu nekom manastiru,razgovor sa duhovnikom,ili citanje duhovne literature?Molitva je dobar put ka tome.

  2. #2

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Ja odem u shumu, to me smiruje maksimalno.

  3. #3

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Ne znam, kako ko, ali ja sam miran kao mirno more sve dok ne odem u minus na kontu, a miran sam kao dva mirna mora kada na bankomatu pogledam stanje na kontu, pa shvatim da ce preteci do sljedece uplate. Pri tom mi je (skoro) sasvim nebitno sta citam i gdje se nalazim. Gdje god da sam i sta god da radim, ako je stanje na kontu u redu, miran sam kao mirno more. Stanje na kontu me, dakle, i uznemiruje, i smiruje

    Evo, upravo citam Stendala. No, knjiga je puna nekakvih perifernih zbivanja, pa sam je razvukao na nekoliko mjeseci. Dakle, vec nekoliko mjeseci citam jednu te istu knjigu. U trenucima kada sam krenuo da citam pomenutu knjigu, stanje na kontu je bilo alarmantno, i Stendal tada nije mogao da me umiri. A onda se stanje na kontu popravilo, i Stendal me je tada tako umirivao, smirivao, kao mirno more

  4. #4

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    ..."Najveci neprijatelj i glavni greh protiv smirenosti je gordost ili oholost i naduvenost.Oholi mozhemo biti zbog svoga zdravlja i mladosti,zbog svoje telesne lepote,zbog svoga porekla,svojih sposobnosti,uspeha i slichno.No zar se posle svoje zemaljske smrti necemo svi vratiti u zemlju od koje smo stvoreni?Zar nam posmrtni ostaci siromaha i bogatasha ne ukazuju na jednakost?Gde je tu mladost,telesna lepota,poreklo,sposobnost,drushtveni polozhaj?Zbog gordosti su zli andjeli i zbacheni sa neba.Zbog oholosti da postanu kao Bog-Adam i Eva su isterani iz raja.Zbog gordosti i oholosti je Gospod chesto prekorevao uchene fariseje i knjizhnike.(tj.knjigoznalce,tumache zakona).Stoga Spasitelj veli:Bice ponizhen svako ko uzdizhe samoga sebe,a uzvishen ce biti ko samoga sebe unizuje(Luka 18,14).Sv.apostol Petar,kao da dopunjuje Hristove rechi kada veli:Jer se Bog suprotstavlja oholima,a poniznima daje blagodat(I Petrova 5,5)."...citat iz knjige"Osnovi hrishcanskog uchenja o veri i moralu"!...

  5. #5

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Gospodine Dule Hop, hajde da se slozim sa gornjim izjavama kao nitima vodiljama jedne individue. No, polazeci od sebe, zaista, ne mogu da vjerujem da postoji neko u drustvu zasnovanom na principu robno-novcane razmijene, da egzistira u takvom drustvu, a da ga ne zanima vlastiti konto, stanje na vlastitom kontu? Pa takav bi smjesta propao, egzistencijalno propao. Zar ne?

    Npr. ja bih mogao da slijedim gornje izjave kao niti vodilje vlastotog zivota, da nastupam u saobracaju sa ljudima na taj nacin itd., ali samo onda ako bi to isto punilo moj konto. Ako to ne bi punilo moj konto, ne bih mogao tako da nastupam, pa sve i kada bi htio, jerbo ako moj konto ne moze da pokrije potrebe koje imam za hranom, odjecom, obucom itd., onda cu da ostanem i gladan, i go, i bos, te ne postoji drugi nacin da rijesim te svoje osnovne egzistencijalne probleme. Naravno, mogao bih da kradem i otimam i tako ih rijesim, ali to necu.

    Pozdrav!

  6. #6

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Ne dolaze svi na isti nacin do smirenja duhovnog,vernici se vode verom,neki materijalnim stvarima,zavisi ko ima kakvu svest o tome,i da li je ima uopste.Naravno kada je neko ohol i gord,sumnjam da ima istinsko duhovno smirenje.

  7. #7
    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Gospodine Dule Hop, hajde da se slozim sa gornjim izjavama kao nitima vodiljama jedne individue. No, polazeci od sebe, zaista, ne mogu da vjerujem da postoji neko u drustvu zasnovanom na principu robno-novcane razmijene, da egzistira u takvom drustvu, a da ga ne zanima vlastiti konto, stanje na vlastitom kontu? Pa takav bi smjesta propao, egzistencijalno propao. Zar ne?

    Npr. ja bih mogao da slijedim gornje izjave kao niti vodilje vlastotog zivota, da nastupam u saobracaju sa ljudima na taj nacin itd., ali samo onda ako bi to isto punilo moj konto. Ako to ne bi punilo moj konto, ne bih mogao tako da nastupam, pa sve i kada bi htio, jerbo ako moj konto ne moze da pokrije potrebe koje imam za hranom, odjecom, obucom itd., onda cu da ostanem i gladan, i go, i bos, te ne postoji drugi nacin da rijesim te svoje osnovne egzistencijalne probleme. Naravno, mogao bih da kradem i otimam i tako ih rijesim, ali to necu.

    Pozdrav!
    ...BRATE,daleko sam ja od gospodina ,nekome je bitnije ovo ovde materijalno a nekome ono duhovno,svako tezhi da dostigne svoj cilj.Kakav bi svet bio da smo svi isti,da volimo iste stvari,dosadan zar ne.
    "Prostu odecu krasi chovek a raskoshna odeca krasi choveka"!

    ..."Govoreci o vrlini smirenosti Sv.Jovan Zlatoust veli:"Ako nisi vrlinu smirenosti ugradio u temelj,sve si uzalud i badava gradio-brzo ce se srushiti kuca,sagradjena na pesku...Smirenost je mati i koren i hranitelj i osnova i veza dobara...Za nju je neko rekao:Ona nema jezika da govori zlo o drugima,nema ochiju da vidi tudje zlo,niti ushiju da tudje zlo chuje".
    ..."Citat iz knjige Osnovi hrishcanskog uchenja o veri i moralu"...
    Poruku je izmenio goldie, 23.12.2007 u 22:41 Razlog: dve uzastopne poruke

  8. #8

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ne dolaze svi na isti nacin do smirenja duhovnog,vernici se vode verom,neki materijalnim stvarima,zavisi ko ima kakvu svest o tome,i da li je ima uopste.
    Da, naravno, mozda je to tako. No, kako da zakljucimo da li je to tako ili nije, kada je gornja izjava satkana od samih nedefinisanih pojmova. Nemamo definaisan pojam smirenje, nemamo definisan pojam duhovno, nemamo definisan pojam svijest itd., pa je veoma sumnjiva rabota koja donosi zakljucke na osnovu tako nedefinisanih pojmova. No, po sigurnosti kojom ste iznijeli gornju izjavu, imam utisak da vi mozda raspolazete definicijama gornjih pojmova? Ili se varam?

    Naravno kada je neko ohol i gord,sumnjam da ima istinsko duhovno smirenje.
    Da? Naravno, prelazeci preko toga kako nemamo definisan pojam duhovno smirenje, htio bih da vas pitam da li vi zaista pronalazite da od stanja na kontu ne zavisi bas nista, nista vrijedno, nista vrijedno pomena? To nam je, smatrate jel, svima, e posljednja rupa na svirali, da izvinete

  9. #9

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Duboki su duhovni porivi,da bi neko istinski zeleo duhovni mir.U tom smislu ja sam otkrila,po meni istinske vrednosti.Da li ste bili u situaciji da vam sav novac ovoga sveta ne moze pomoci?Danas smo prezasiceni raznim udobnostima koje meni licno ne predstavljaju zadovoljstvo,sto ne znaci da je slucaj sa vama,nemamo svi ista merila.Malo se salite kada vam treba definisati pojmove duhovno-smirenje,tako da cu ignorisati vase pitanje.Koliko nam je novac neophodan...za mene ne znaci mir,vise ga posmatram kao nuzno zlo.

  10. #10

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Ja popijem jedan bensedin i sa bogom besedim
    Ko ne voli karanfile, taj ne treba ni da ivi!

  11. #11

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    има и она варијанта маријаана оне зелене биљчице с којом човек може сит да се исприча, у миру, са собом и са богом и са

    шалу на страну, тешко да можемо допрети до бога, нема те молитве на брзака, са овим темпом живота. потребно је време, потребна је воља.
    осама.
    ћутање.
    апстинирање.
    посвећеност.
    а нама звони мобилни, журимо тамо,амо, паре, паре...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  12. #12

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Vjera u Boga je dusevni mir....kad ustanete ujutro,pogledajte kroz prozor zahvalite bogu sto ste ustali zivi i zdravi,zahvalite mu na jos jednom lijepom danu i sigurno ce doci do smirenja....
    Nisam jaka,ali sam pametna.

  13. #13

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    ... ja se nadishem frishkog vladetijana s temena i nemam problema s mirom....
    & underpaid......

  14. #14

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Pivo & kokteli & ksalol & ranisan ... dok ne pobedim ili ja ili vecni mir ...

  15. #15

    Odgovor: Na koji nacin doci do smirenja?

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    ... ja se nadishem frishkog vladetijana s temena....
    A sta vam je pa to?

    Onomad, ja se bijah posteno naduv'o, a iz razloga da zaboravim kako sam na kontu otisao debelo u minus. No, ni to me nije smirilo. Ne dovoljno. Jerbo je tako jak taj osjecaj koji donosi debeli minus na kontu. Opako jak. Kao da mu nema lijeka, ne pomaze apAteka

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako krešete?
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 12.10.2018, 11:30
  2. Kako ste otišli?
    Autor euridika u forumu Dijaspora
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 18.04.2015, 13:29
  3. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 17:28
  4. Kako lazu muskarci, a kako zene
    Autor LaraKroft u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 14:35
  5. Kako učite?
    Autor Aca1983 u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 11.09.2010, 12:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •