Stilske figure u književnosti
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Stilske figure u književnosti

    Stilske figure

    Stilske figure su reči i izrazi kojima pripovedači i pesnici obogaćuju književno delo, dajući nova, šira i prenesena značenja.

    1. Hiperbola

    Preterano uveličavanje radi postizanja većeg efekta u književnosti, naziva se hiperbola. Vrlo često se primenjuje u narodnoj književnosti, u izrazima poput "krvca do koljena".

    Primeri:

    Suzama je zamutila more, a jaukom ustavila šajke. (narodna pesma);
    Kad je viđeh đe se smije mlada, svijet mi se oko glave vrti (Njegoš, Gorski vijenac)

    2. Kontrast (antiteza)

    Stilski postupak u kom se nešto poredi po suprotnosti naziva se kontrast. Njegovom primenom, suprotne pojave su jače izražene.

    Primeri:
    Tresla se gora - rodio se miš. (narodna izreka);
    Na jeziku med, a na srcu jed (narodna izreka)

    Kontrast ili antiteza je stilska figura kod koje se pojave i predmeti dovode u vezu pomoću suprotnih osobina i pojedinosti i time paralelno postavljene suprotnosti u antitezi uzajamno pojačavaju značenje i jednog i drugog pojma.

    3. Personifikacija

    Personifikacija je dobila ime od latinske reči persona što znači osoba, pa bi se na srpski mogla prevesti kao poosobljavanje. Personifikacija je izražajan način kazivanja kojom se stvarima i pojavama pripisuju ljudske osobine.

    Primeri:

    Mjesec kara zvijezdu Danicu... (iz narodne pesme);
    Progledale su mi patike (razgovorno)
    Drvo je obuklo novo odelo bele boje (iz sastava);

    4. Poređenje (komparacija)

    Poređenje (komparacija) je izražajan način kazivanja kojim se nešto što je manje poznato upoređuje sa nečim poznatijim. Poređenje može biti po sličnosti ili suprotnosti.

    Primeri:

    Brz kao strela. (narodna izreka);
    Vredan kao pčela (narodna izreka)

    5. Epitet

    Reči koje kazuju najbolja opažanja o određenim predmetima razgovora ili pisanja i ističu neke njihove osobine nazivaju se epiteti. To su najčešće opisni pridevi koji pojačavaju osećanja i ostavljaju jače utiske.

    Primeri:

    U svitanje, u pojati niskoj... (Sergej Jesenjin, Pesma o keruši);
    ...kao jedno riđe štene njeno. (Sergej Jesenjin, Pesma o keruši)

    6. Onomatopeja
    Podražavanje glasova i zvukova iz prirode naziva se onomatopeja. Reči: bućnuti, krcnuti, pucketati, fijukati- nazivaju se onomatopejskim rečima.

    Primeri:

    Durak huknu, sve zamuknu (Ivan Mažuranić, Agovanje);
    Krcnu kolač nekoliko puta... (Ivan Mažuranić, Smrt Smail-age Čengića)

    7. Metafora

    Jezičko-stilski postupak u kom se iskazuje preneseno značenje po sličnosti naziva se metafora.

    Primeri:

    Oj Stojane, jabuko od zlata... (narodna pesma - Ropstvo Janković Stojana);
    Tužna pesmo, majko stara...-misli se na Srbiju (Oskar Davičo, Srbija)
    Kada se metafora proširi na celu jednu sliku, ili čak celo delo, stilska figura se naziva alegorija. Prisutna je u narodnoj pesmi Ljubavni rastanak u kome plavi zumbul i zelena kada predstavljaju zapravo momka i devojku koji su rastavljeni.

    Primeri:
    Imao sam od zlata jabuku, pa mi danas pade u Bojanu. (narodna pesma Zidanje Skadra);
    Vila gnjezdo tica lastavica, vila ga je za devet godina... (narodna pesma)
    Dva cvijeta u bostanu rasla, plavi zumbul i zelena kada... (narodna pesma "Ljubavni rastanak")

    8. Slovenska antiteza

    Slovenska antiteza je stilska figura klasična za srpske narodne pesme. Sastoji se od tri dela:

    pitanja:
    Oj punice, đevojačka majko,
    Ili si je od zlata salila?
    Ili si je od srebra skovala?
    Ili si je od sunca otela?
    Ili ti je bog od srca dao?'

    netačnih odgovora:
    ''Niti sam je od zlata salila,
    ''niti sam je od srebra skovala,
    niti sam je od sunca otela'

    jednog tačnog odgovora:
    već mi je bog od srca dao.
    (Narodna pesma, Ženidba Milića barjaktara)

    9. Ironija

    Stilska figura u kojoj se rečima daje suprotan smisao od onog koje imaju kao svoje osnovno značenje naziva se ironija Ako u prizvuku ima i zlobe, ili je ironija bolesno preterana, dobija se sarkazam.

    Primer (ironija): Samo ti nastavi da se svađaš! (ustvari: Prestani da se svađaš!)
    Primer (sarkazam): Ako`j um`o kamen gristi, mora da se ugojio! (J.J. Zmaj, Tri hajduka )

    10. Alegorija

    Stilska figura u kojoj pesnik u zavijenoj, skrivenoj formi iskazuje svoje misli i osećanja.

    Primeri:
    "Imao sam od zlata jabuku pak mi jutros pade u Bojanu te je žalim, prežalit ne mogu." - (odlomak iz pesme Zidanje Skadra)
    Alegorija predstavlja govor u kome se pojmovi i misli iskazuju drukčije, a ne riječima koje ih direktno izražavaju, slikovit govor, slikovito objašnjenje pojmova i misli.

    11. Gradacija

    Gradacija je stilska figura, pesnički izraz u kojoj pesnik postupno ređa slike po jačini doživljavanja od najslabije do najjače ili obrnuto.


    12. Anafora je stilska figura koja predstavlja iznošenje spreda, ponavljanje istih reči na početku rečenice i rečeničnih delova.

    Primeri: " Zbogom, žitku, moj prelepi sanče! Zbogom, zoro, zbogom, beli danče!" - iz pesme Kad mligijah umreti od Branka Radičevića.

    13. Epifora

    Stilska figura koja predstavlja ponavljanje jedne ili više reči na kraju rečenice - suprotno od anafore.

    14. Simbol

    Simbol je stilska figura kojom se konkretnom predmetu pridaju simbolična značenja. Jedan simbol može imati više značenja.
    Primeri: nebo - simbol mira, slobode, beskonačnosti, plava boja ...



    izvor: Wikipedia


    Postavljajte ovde primere stilskih figura na koje naidjete čitajući. Biće izuzetno zanimljivo da ih imamo što više.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #2

    Odgovor: Stilske figure u književnosti

    Ja bih se usudio da dopunim niz stilskih figura, sa jednom, inače meni omiljenom, a koja se zove metonimija i, naravno, ako je to uopšte stilska figura.

    Metonimija (grč. meta = promena, -numia = sufiks za figure, izveden od onoma = ime; metnumia = promena imena) je upotreba reči u prenesenom značenju, ali se značenje ne prenosi po sličnosti kao kod metafore, nego prema određenim stvarnim odnosima, dodirivanju ili povezanosti u prostoru ili vremenu, odnosno, prema logičkoj vezi.

    Primeri:

    Čitam Šantića. (čitam Šantićevo delo.)
    Cela Srbija je na nogama! (većina Srba prati neki događaj)
    On mi je okrenuo leđa. (okrenuo se)
    Popio je čašicu previše. (piće, a ne čašu)
    On je već sede kose. (već je ostario)
    Sagradio je krov nad glavom. (Sagradio je kuću)

    (Wikipedia)
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Stilske figure u književnosti

    Oksimoron (grc. oksys - ostar, moros - lud; doslovno: ostroumna ludost) je posebna vrsta antiteze, odnosno paradoksa u kome se spajanjem protivrecnih pojmova stvara novi pojam, tj. nova slika. Ova stilska figura pripada figurama misli. Koristi se za opisivanje kompleksnih, iracionalnih stanja. Cesto se upotrebljavao u srednjovekovnoj knjizevnosti ali se javlja i u novovekovnoj. Određeni piscicesto je koriste da bi istakli odredjenu kontradikciju i naglasili je.

    Primeri:

    - Idealno los
    - Zivi mrtvac
    - Mudra budala
    - Sveta huljo
    - Losa sreca
    - Klasicni rock (ovaj mi je omiljen )
    - Prljavo belo

    izvor: Wikipedia
    Krek, krek.. Ne gudra

Slične teme

  1. Književni konkursi
    Autor gospoica u forumu Književnost
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.11.2013, 15:31
  2. Književne nagrade
    Autor zrNce u forumu Književnost
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 01.06.2012, 09:03
  3. Projekat - Antologija Srpske književnosti
    Autor Morpheus u forumu Književnost
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 26.05.2009, 09:59
  4. Ćinšihuangov mauzolej i figure terakote
    Autor Kalina u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 26.09.2008, 17:22
  5. Voštane figure
    Autor maleni u forumu Umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 15.03.2008, 18:24

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •