O ekspanziji kratkih romana...
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    O ekspanziji kratkih romana...

    Zašto polako nestaju obimni romani, romani-reke, a sve više je kratkih, čiji obim uglavnom ne prelazi stotinak strana?

  2. #2

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Verovatno je uzrok komercijalizacija.
    Zasto nestaju ozbiljni i dobri filmovi a postoji poplava masovnih nerealnih tehnicki doteranih ``remek dela``?
    Vizuelni efekat, povrsna prica, sa stancovanim karakterima...

    Ljudi danas nemaju vremena da citaju i ne zele se opterecivati teskim filmovima...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    ja sam u knjizevnosti uvek volela kratku formu
    Rejmond Karver je zakon
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #4

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    ....kratku formu treba spaliti...a????......ma ni mogoče.....

  5. #5

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    saga o forsajtima ili nishta.....

  6. #6

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    give the punch line and i'll imagine the rest


    ....nego, .... drug boBan.... kesha kod mene u kaVani je chovek poeta....napiso dve knjige poezije i sad bi se upustio u romanopis(h)achke vode.... znachi, shto taj chovek daaaavi ...chudo jedno!..... skontam da je chovek sluchaj za psihijatriju.... voli pazznju vishe od svega! shto duzze drzzi bukvu to su ochi duzze uprte u njega te on skonchava od sreche!


    ...bistri ne dave. kratko, jasno i direkt u glawu. pa, ko razume - shvatice!
    & underpaid......

  7. #7

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    bistri ne dave. kratko, jasno i direkt u glawu. pa, ko razume - shvatice!
    kome nece u glavu...
    Pulp Fiction? (ostajem pri filmu, stizem da citam jedino na toaletu )
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #8

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    "Autor koji ne ume da kaze sve sto zeli na 250 strana, ne treba ni da pise..." (parafraza izjave prof. Ljiljane Nikolic)

  9. #9

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Citat JelaS kaže: Pogledaj poruku
    "Autor koji ne ume da kaze sve sto zeli na 250 strana, ne treba ni da pise..." (parafraza izjave prof. Ljiljane Nikolic)
    svasta...kakva glupost.....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  10. #10

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    svasta...kakva glupost.....
    A zašto glupost? Koliko dobrih romana je napisano na samo stotinak stranica? Koliko njih je "razvuklo" svoje pisanije na 300 i više str. pa ta dela ne vredi ništa? Zar je nužno da književno delo bude kvantitetno da bi bilo kvalitetno?
    I may not be perfect but I'm always me

  11. #11

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    A zašto glupost?
    Glupost samo zato sto ta izjava ogranicava ....
    Neko ume da kaze nesto bitno na 250 str, neko ne...da bi delo bilo kvalitetno apslolutno nije vazno koliko strana ima...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  12. #12

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Koliko je sa jedne strane uskogrudna,toliko sa druge u njoj ima istine.Obim književnog dela prvenstveno zavisi od autora i njegovih ličnih afiniteta i stila pripovedanja.Gomila njih je seckala u sitna crevca na po 50-tak str. raznorazne opise,unutrašnje konflikte,...pa nam ni posle tih 50 nisu ništa pametno rekli.Sa druge strane,ni oni koji su okrenuti kraćojoj formi,nisu nužno vrhunski autori i nije im svaka napisana kao niska bisera.Da se ne ponavljam,prvenstveno zavisi od autora a zatim su tu i čitaoci koji se ipak radije opredeljuju za kraću formu,recimo,klasici i dela koja su obimna(po broju str.) su totalno out,veruj mi na reč( i statistika to potvrđuje)
    I may not be perfect but I'm always me

  13. #13

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Da se ne ponavljam,prvenstveno zavisi od autora a zatim su tu i čitaoci koji se ipak radije opredeljuju za kraću formu,recimo,klasici i dela koja su obimna(po broju str.) su totalno out,veruj mi na reč( i statistika to potvrđuje)

    CItaoci se opredeljuju za kracu formu, jer je to nekako u skladu sa savremenim zivotom, gde svi nesto jure i zure, i nemaju vemena....a ponekada bi hteli da se zabave..ili pozele da obogate svoja znanja, mastu i sl...i posezu za inastant mudroscu na stranicama nekog kratkog bestselera...Da li je nesto in ili out svakako ne bi trebalo da bude merilo kvaliteta...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  14. #14

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Naravno da ne bi trebalo da bude merilo kvaliteta ono što je in ili out ali isto tako nije merilo ni ono što je moranje i obavezno,poput školskih lektira.Koliko ljudi zaista voli ruske klasike,recimo?A koliko bi ih tek volelo da nisu morali da ih čitaju onda kada im je to bilo nametnuto?O ukusima zaista ne treba raspravljati,ali i ja prva nakon nabavke odbacim poneki roman samo zato što je trenutno in,misleći da je u pitanju sra...,ili mi korice istog deluju kao kičerica,pa se prevarim...Sve je to relativno,gomila ljudi je bila oduševljena pojedinim stvarima koje sam ih nagovorila da pročitaju isto kao što je i gomila onih kojima se to nije svidelo.Svako književno delo,bez obzira na kvantitet i kvalitet će naći svoje mesto na književnom nebu sve dok bude bilo čitalaca,kojih je sve manje,i možda je to upravo ključ problema i ekspanzije kraćih formi kojima se okreću iz razloga koje si ti sama u prethodnom postu navela.
    I may not be perfect but I'm always me

  15. #15

    Odgovor: O ekspanziji kratkih romana...

    Broj stranica knjige ne odredjuje njen kvalitet u nikom slucaju. I nikad se ne vodim po tome koliko strana ima, dali da citam ili kupim odredjenu knjigu.
    Nekad imas vise procitati u delu koje ima svega 50tak stranica, nego li u delo koje ima 300 ili vise strana.
    Najcesce privuce me ime autora, naslov knjige, kratka recenzija ili kritika koju mogu da procitam....


Slične teme

  1. Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 22.12.2008, 08:07
  2. 7 kratkih saveta za uređenje stana
    Autor Lady S u forumu Uređenje enterijera i eksterijera
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 06.10.2008, 23:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •