Pokondirene tikve
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Pokondirene tikve

    Svi dobro znamo ovu legendarno Sterijino djelo. Iskreno mozda do sada nisam o toj pojavi ni razmisljao toliko. Milion ljudi, milon cudi. No danas u ovom ludom svijetu cini mi se da je to postala prava epidemija. I godina boravka izvan prostora bivse Yuge mi dodju kao parametar za intenzitet pokondirenosti, sto duze to gore.
    Milion puta sam dosao u konfrontaciju sa pojedincima a i sa citavim grupacijama u vezi toga. Intenzitet bjesa kad cujem neki hvalospjev o zivotu na brdovitom Balkanu u tom momentu dostize maximum. Nije mi samo jasno kako su svi odjednom zaboravili sve ono zbog cega su pobjegli od tamo. Ja se slazem da je nama svima ma kako bilo tesko tamo zivjeti ljepse, ali da je zivjeti lakse, nikako!
    Odjednom su svi zaboravlili suze u ocima svoje djece kad nesto traze a ti nemas da ima das, redove gdje god da krenes, nezaposlenost, prebijanje od prvog do prvog i jos milion nedaca. I onda redovno uz taj zal za tako ugodnim zivotom krenu sa nasom stranom price i sa nasim "problemima". Svi smo u kreditima do guse jer jelte "moraju" da se voze nova kola, kupi kuca u "dobrom" kraju i naravno namjestaj uz kucu Jednom rijecju pretjerivanje. I onda na kraju kukaju kako nista ne moze da se ustedi.
    Neznam samo otkud toliki naboj sebicnosti u svima. No kako narod kaze najgore je kad para udari u glavu, sto mis e cini da je ovde presudni cinilac.

    Srecete li se vi sa ovakvim "nesrecnicima" i kako izlazite na kraj sa tim?

    A mozda se i prepoznate u prici... a ako se prepoznate Dr. Swba ce da vam prepise vrlo jednostavnu dijagnozu, a krajnje ucinkovitu. Jedan dan kupovina karte za Yugu, nakon toga popakujete stvari i na kraju odete. Za to vam ne treba ni Shengenska niti kakva druga viza
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Citat swba kaže:
    Nije mi samo jasno kako su svi odjednom zaboravili sve ono zbog cega su pobjegli od tamo. Ja se slazem da je nama svima ma kako bilo tesko tamo zivjeti ljepse, ali da je zivjeti lakse, nikako!
    Odjednom su svi zaboravlili suze u ocima svoje djece kad nesto traze a ti nemas da ima das, redove gdje god da krenes, nezaposlenost, prebijanje od prvog do prvog i jos milion nedaca. I onda redovno uz taj zal za tako ugodnim zivotom krenu sa nasom stranom price i sa nasim "problemima".

    Srecete li se vi sa ovakvim "nesrecnicima" i kako izlazite na kraj sa tim?
    U potpunosti se slazem s tobom . Cim me pocnu ubjedjivati da je tamo bolje, ja im kazem da se vrate odakle su i dosli da ne bi vise bili tuzni, nesrecni... Jako me iznerviraju ...

  3. #3

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Tuzno je sto bilo ko mora bjezati u inostranstvo, da bi osigurao bolju buducnost svojoj djeci. Mislim da danas situacija i nije toliko kriticna, da bi se trazila sreca preko grane.

  4. #4

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Citat swba kaže:
    Srecete li se vi sa ovakvim "nesrecnicima" i kako izlazite na kraj sa tim?
    da, susretala sam se s takvima.. i jos ih susrecem, ne tako cesto vise, jer ih izbegavam na sve moguce nacine.. a mogu da ih prepoznam na kilometre

    o tom preterivanju mozemo da pricamo do preksutra.. jer sebicnost je izgleda coveku u krvi.. samo kod nekih je izrazenija vise nego kod drugih.. ne razumem cemu ta teznja ka svim tim boljim kolima, boljim kucama i brdo gluposti koje su apsolutno nepotrebne.. ali ne smeta to, nego upravo te zalopojke kako je 'tamo' ipak bolje ne znam samo na koje 'bolje' oni misle.. mozda na ono predratno 'bolje' pa su nostalgicni.. ko ce ti ih vise znati.. al' kad tako nesto cujes, zbilja ti dodje da tu osobu shutnesh na drugi planet, sto dalje to bolje, da ne zagadjuje vise vazduh koji udise tim svojim nebulozama.. rado bi oni mozda i spakovali svoje kofere.. ali muce ih ti krediti silni koje su pouzimali a ko kako stvari stoje, otplacivace ih i njihova deca

    a ne znam zasto 'ove' povezujem sa 'onima' koji govore chiketina, drajvala sam, vokala sam, vorkala sam i slicne nebuloze

  5. #5

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Citat yige_gui kaže:
    a ne znam zasto 'ove' povezujem sa 'onima' koji govore chiketina, drajvala sam, vokala sam, vorkala sam i slicne nebuloze
    valjda nam sad to dodje novopeceni nobles srpske dijaspore
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    02 Odgovor: Pokondirene tikve

    Ja sam stara dijaspora dosao pre 34 godine ne toliko iz ekonomskih razloga nego vise kod rodjaka i da vidim Ameriku , sve je bilo jednostavno normalno radilo se i kupovale su se stare kuce u to vreme ali sada u poslednjih 15 godina nova dijaspora je nemoguca , tu se kupuju kuce , kola ne bas svakakva , kpmpjuteri kao da su svi tamo imali kompjutere , slike umetnichke nemogu svega da se setim ali samo znam da kukaju mnogo ne mogu da izadju na kraj od tolikih zaduzenja a nas staru dijaporu tretiraju kao da smo stigli iz Arfike ovde u Kanadu i maltene nista mi ne znamo nemamo dovoljno inteligencije jer zaboga sve su doktori , profesori fakulteta, razno razni inzenjeri , mogu da vam iskreno kazem da jos nikog nisam sreo u Vankuveru sa nekim zavrsenim koledzom o srednjoj skoli da se i ne govori a zanatlije nase vredne ovde nemaju nikakvu sansu da sa ovim nasim novodoslim i porazgovaraju , sve im smeta u Vankuveru dosadno , nema kulture nemaju gde da izadju Novi Sad , Beograd to su meke kulture ali su daleko eh kad bih ovu zaradu mogli da prenesu tamo pa tamo da zive to bih najvise voleli ali izgleda ne mogu pa vecina ne zbog njih nego zbog dece moraju da ostanu ovde da zive sa starom glupom srpskom dijaporom ...Ovo je samo misljenje moje onako kako sam video mnoge nove dosle , ja licno volim svoj narod volim sve sto sam doneo sa sobom ovdde , znam ko sam i volim sebe onakav kakav sam ......
    Dragan-Canada

  7. #7

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Ne volim to cuti...kako je tamo krasno..a svi kopali rukama i nogama da napuste taj 'raj'. Jedno je sto nam svima u zavicaju dusa osta a drugo je sto j e u zavicaju borba za goli zivot. Vani se lakse moze obezbijediti egzistencija.

  8. #8

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Cinjenica je da su redovi sve duzi ispred stranih ambasada i to sa dobrim razlogom - pogledajte samo ko je na vlasti i ko se priprema da bude na vlasti posle ovog politickog fijaska sa Mladicem i Evropskom Zajednicom.
    Meni inace sve iz Vojvodine fali, posevsi od moje Sremadije, hrane, tamburasa pa do one cudne lepote nase ravnice koja nekako odise smirenoscu sa bezkrajmin nebom.

  9. #9

    Odgovor: Pokondirene tikve

    na zalost,pokondireni moji prijatelji pa i clanovi porodice, me izbegavaju jer tolike godine u becu a jos nemam kucu,auto,sat za zlatnim lancom,salase...
    a sto je najgore imam primernog sina kog ne krase poznati i priznati modni kreatori.
    ali bez nasih tikvi i tikvica imala bih jednu zabavu manje, a ponekad cak i zalim sto nisam "pokondirena tikva" PA DA SEDNEM U BESAN AUTO SA ZATAMNJENIM STAKLIMA mozda je svet iz te perspektive lepsi ili?

  10. #10

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Citat swba kaže:
    Svi dobro znamo ovu legendarno Sterijino djelo. Iskreno mozda do sada nisam o toj pojavi ni razmisljao toliko. Milion ljudi, milon cudi. No danas u ovom ludom svijetu cini mi se da je to postala prava epidemija. I godina boravka izvan prostora bivse Yuge mi dodju kao parametar za intenzitet pokondirenosti, sto duze to gore.
    Milion puta sam dosao u konfrontaciju sa pojedincima a i sa citavim grupacijama u vezi toga. Intenzitet bjesa kad cujem neki hvalospjev o zivotu na brdovitom Balkanu u tom momentu dostize maximum. Nije mi samo jasno kako su svi odjednom zaboravili sve ono zbog cega su pobjegli od tamo. Ja se slazem da je nama svima ma kako bilo tesko tamo zivjeti ljepse, ali da je zivjeti lakse, nikako!
    Odjednom su svi zaboravlili suze u ocima svoje djece kad nesto traze a ti nemas da ima das, redove gdje god da krenes, nezaposlenost, prebijanje od prvog do prvog i jos milion nedaca. I onda redovno uz taj zal za tako ugodnim zivotom krenu sa nasom stranom price i sa nasim "problemima". Svi smo u kreditima do guse jer jelte "moraju" da se voze nova kola, kupi kuca u "dobrom" kraju i naravno namjestaj uz kucu Jednom rijecju pretjerivanje. I onda na kraju kukaju kako nista ne moze da se ustedi.
    Neznam samo otkud toliki naboj sebicnosti u svima. No kako narod kaze najgore je kad para udari u glavu, sto mis e cini da je ovde presudni cinilac.

    Srecete li se vi sa ovakvim "nesrecnicima" i kako izlazite na kraj sa tim?

    A mozda se i prepoznate u prici... a ako se prepoznate Dr. Swba ce da vam prepise vrlo jednostavnu dijagnozu, a krajnje ucinkovitu. Jedan dan kupovina karte za Yugu, nakon toga popakujete stvari i na kraju odete. Za to vam ne treba ni Shengenska niti kakva druga viza
    Znate sta ljudi? Uzivajte tamo gde se nalazite, jer ovde je cini mi se svakim danom sve losija situacija i sve nam je gora perspektiva
    Nego htedoh reci da me je naslov asocirao na one POKONDIRENE TIKVE kao neki moji rodjaci, koji kad se vrate prosto zaborave neke reci, pa u prici sa mojom babom u neki kontekst odjednom ubace SCHNE ili MDCHEN a moja baba zastane i pomisli E na to su mene asocirale pokondirene tikve... Sorry sto sam malo skrenula sa teme...

  11. #11

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Citat Ma.Za. kaže:
    Znate sta ljudi? Uzivajte tamo gde se nalazite, jer ovde je cini mi se svakim danom sve losija situacija i sve nam je gora perspektiva
    Nego htedoh reci da me je naslov asocirao na one POKONDIRENE TIKVE kao neki moji rodjaci, koji kad se vrate prosto zaborave neke reci, pa u prici sa mojom babom u neki kontekst odjednom ubace SCHNE ili MDCHEN a moja baba zastane i pomisli E na to su mene asocirale pokondirene tikve... Sorry sto sam malo skrenula sa teme...
    a to je tek druga prica... spikamo mi sve u 16
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  12. #12

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Mislim da je problem u nasim yu kompleksima i atavizmima proslosti.Mnogi od nas su se nasli u procepu izmedju proslosti i danasnjice tj buducnosti.Naravno da svako tezi dobroj kuci,lepom autu,ugodnom zivotu samo je pitanje cene.Ako se zbog toga zrtvuje citav zivot postavlja se pitanje kakav je to zivot i da li je to zivot uopste.Upecani sadasnjicom vise se brinemo za proslost i boze moj sta ce drugi reci nego da zivimo kako osecamo i zelimo.Radimo poslove koje mrzimo da mozemo podici kredite kojima zelimo impresionirati ljude koji nas mrze a i mi njih ne volimo.Ja sam se izborio sa svojim demonima proslosti i zivim u normalnoj trosobnoj kuci sa jednim kupatilom,zamislite,i na bloku od 400 kvadratnih metara.Vozim 6 godina star audi A4 i imam novu Yamahu 1100 cruser.Ne dugujem nikome nista i imam nesto ustedjevine na banci koju trosim na decu i uzivanje.Nedostaju mi drugovi i prijatelji da "bacimo"koju pametnu.Rad sam smanjio na svaki drugi dan jer zelim da provedem vise vremena sa decom.Ja sam ovde dosao da ostanem a ne da se ubijem radeci za nesto imaginarno 15.000 km daleko od mene.Svi se moji poznanici vec godinama vracaju u stari kraj i to je jedina tema koja opseda njihove jadne zivote.

  13. #13

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Ja to, pored svega, pored realne nostalgije, koju svako od nas oseti i oseća i od koje se ne može pobeći, (bar ja ne mogu) povezujem sa nesugurnošću u sebe u ono što se radi i kako se radi, i onda je najjednostavnije izvaliti neku takvu priču kojom ćeš, gdegod se nalazio, smisliti da je bolje negde drugde. Sretala sam mnoge takve, ja se obično isključim iz konverzacije jer me umaraju te sulude priče. Kada ne mogu da se isključim, kada me previše čačnu dotični onda stoji jedan standardan kec u rukavu:"Što se lepo ne vratiš tamo, ništa te živo ne vezuje za ovu teritoriju, nemaš prijatelje, devojku, momka, decu, imaš svu slobodu ovog sveta, zašto si na svoju sopstvenu odgovornost nesrećan, ja to uopšte ne razumem???" Ma ne znam, uglavnom me jako nervira sve to.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  14. #14

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Citat swba kaže:

    No kako narod kaze najgore je kad para udari u glavu, sto mis e cini da je ovde presudni cinilac.

    E moj sinko. Nije dobro kad ista udara u glavu , al' od bijede nema nista gore.
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  15. #15

    Odgovor: Pokondirene tikve

    Citat Papak kaže:
    E moj sinko. Nije dobro kad ista udara u glavu , al' od bijede nema nista gore.
    Naravno da nema, ali ono sta sam ja ovde htio da iznesem je licemjerstvo kojim se pojedinci, ovde, razbacuju na svakom koraku. Mi smo imali srece, bar za sada tako izgleda, da dodjemo tu gdje jesmo. I imamo mogucnost da priustimo sebi koliko toliko normalan zivot. Jednostavno ne razmisljas kad ce prvi. I koliko god to bilo ispod nasih ocekivanja, jer imam predosjecaj da je masa nasih koja se denula u svijet ocekivala med i mlijeko na svakom koraku, nemamo pravo da kukamo za zlom sudbom sto dodjosmo. A jos manje imamo pravo da udizemo u nebesa "blagostanje" ljudi koji ostase da zive u domovini. Mi i ako zivimo bijedno to je zato jer smo to izabrali. Ne moze me niko ubijediti da ako hoces da radis u SADu da ne mozes sebi priustiti normalan zivot. A sta sa ljudima koji ostase? Ekonomija nam je duboko u minusu i naci posao kojim mozes sebi da obezbejdis noramalan zivot je prava rijetkost.
    No tako je kako je i iskreno vise sam se umorio ispravljajuci krive Drine. Pokusavam da izbjegnem takve ljude koliko je moguce vise. Ja sa takvom njihovom pricom u oci ne mog da ih gledam a da mi ne pozli. A oni
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •