Земун - Strana 4
Strana 4 od 7 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 92

Tema: Земун

  1. #46

    Odgovor: Земун

    Zemun nije grad, Zemun je priča. Zemun ima Dunav i "Veneciju" i zemunski park i Zemunsku gimnaziju, i sinagonu Zemun ima (ne znam da li je u funkciji, ali je tamo), Zemun ima ostrvce Lido i jako posebne i zakonom ili UNESKO-m ili i jednim i drugim, zaštićene ptičurke, Zemun ima neke skrivene podrume gde se pije najlepše vino na svetu, i sluša neki usnuli bas ili možda lepršava tamburica, Zemun ima "Šarana" za one koji vole ribu, Zemun ima jedan oronuli šlep na kome su zarobljene neke najsvetije studentske uspomene i uz najslanije sardine na svetu i jako razređeno pivo ispredane neke najdublje filosofske rasprave, Zemun ima Gardoš o kome niko ne vodi računa, a jedna je od najlepših kula u nas, Zemun ima jednu kafančicu do koje se stiže nekakvim skrivenim stazama i u kojoj miriše Dunav i gde su se srele jednog marta dve priče i dugo i neposredno i prijateljski se slušale i pričale, Zemun ima zgradu opere, "Madlenijanum", ponos i lepoticu zemunsku, a i beogradsku čini mi se, Zemun ima Beograd i Beograd ima Zemun, dve prilično različite kulture i istorije, i takve dve, bogatije su i lepše nego samo jedna, Zemun je imao i mene, na neko vreme, i dobio me na uvek, jer se Zemun voli, zato što je takav kakav jeste, čaroban, dostojanstven, pomalo mističan, i uvek šćučuren uz onog šarlatana od reke...
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  2. #47

    Odgovor: Земун

    Земун (је) има(о) кафаницу "Она, а не нека друга" у којој је женама било све дозвољено, а мушкарцима све забрањено и у коју су мушкарци могли да уђу искључиво ако их доводи девојка ... Земун има поглед на најлепши део Београда - Дорћол ... и Дорћол има поглед на Земун кога они прави Београђани зову Дубровник на Дунаву ... Земун има Земунке које које су увек одкидале на фрајере с оне стране Дунава, а они нису остајали равнодушни на њих! Једна Земунка је имала мене, али ја нисам био једини који је имао њу ...

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  3. #48
    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Историјски гледано Земун није Београд што се данас примећује само по архитектури старијих објеката. Географски Земун не припада тзв. Београдском платоу већ припада Срему (ето откуд на овој теми).

    Административно Земун данас припада Београду и једна је од београдских општина, Географски данас припада Београду јер са Новим Београдом и Београдом чини својеврстан Балкански мегалополис који се зове - град Београд.

    Културно Земун данас припада Београду јер данашњи проценат правих земунаца је мањи од 10% (минимум пет генерација треба да буде у Земуну па да се сматрају "земунцима") као што у Београду је мање од 20% "правих" Београђана ... али на жалост у Србији свуда влада тај неки примитивни локал трибализам, па се делимо на припадност насељима (Земунац,Дорћолац,Вождовчанин), покрајинама (Косовари, Војвођани),областима (сремци,банаћани...), засеоке (Горње Коњувце, Доње Коњувце) и то доживаљавамо као неку политичку поделу... по правилу најгласнији "земунци" или "Војвођани" или "Београђани" имају најмање права ако културно, демографски и историјски посматрамо да се називају тако ... они прави то носе са поносом и на њима се види да су прави, немају потребе да то потенцирају у некој комуникацији или на форумима, то обично раде они искомплексирани који врло добро знају да имају најмање права да потенцирају тако нешто!Ово не важи само за земунце већ за све оне који насилно потенцирају ма коју одредницу!Ако ћемо да терамо мак на конац, данашњи земунци баш и нису неки пример, прослављени су по криминалцима, пробисветима који важе за "жестоке момке" у Београду, радикалима и киосцима као и дивљој градњи и мега процентом дођоша са свију страна Србије и бивше Југе тако да данас баш и немају чиме да се поносе у том погледу да форсирају назив "земунци"!
    Ja ostajem pri svome...a vi mozete da se prevrcete...ponavljam,Zemun je Beeeeoooogggrrraaadddsssskkkaaaa opstina,ma koliko vama to bilo krivo. A sto se tice istorije to me ne zanima...i ne prica se o istoriji Zemuna,br ne ovde!A kao sto je Mish rekao,a to dobro zna i doticni Felix,ovde se svacije misljenje mora postovati. Zao mi je,ali je tako.....

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Zemun nije grad, Zemun je priča. Zemun ima Dunav i "Veneciju" i zemunski park i Zemunsku gimnaziju, i sinagonu Zemun ima (ne znam da li je u funkciji, ali je tamo), Zemun ima ostrvce Lido i jako posebne i zakonom ili UNESKO-m ili i jednim i drugim, zaštićene ptičurke, Zemun ima neke skrivene podrume gde se pije najlepše vino na svetu, i sluša neki usnuli bas ili možda lepršava tamburica, Zemun ima "Šarana" za one koji vole ribu, Zemun ima jedan oronuli šlep na kome su zarobljene neke najsvetije studentske uspomene i uz najslanije sardine na svetu i jako razređeno pivo ispredane neke najdublje filosofske rasprave, Zemun ima Gardoš o kome niko ne vodi računa, a jedna je od najlepših kula u nas, Zemun ima jednu kafančicu do koje se stiže nekakvim skrivenim stazama i u kojoj miriše Dunav i gde su se srele jednog marta dve priče i dugo i neposredno i prijateljski se slušale i pričale, Zemun ima zgradu opere, "Madlenijanum", ponos i lepoticu zemunsku, a i beogradsku čini mi se, Zemun ima Beograd i Beograd ima Zemun, dve prilično različite kulture i istorije, i takve dve, bogatije su i lepše nego samo jedna, Zemun je imao i mene, na neko vreme, i dobio me na uvek, jer se Zemun voli, zato što je takav kakav jeste, čaroban, dostojanstven, pomalo mističan, i uvek šćučuren uz onog šarlatana od reke...
    Ako hoces vec da delis,onda kada bih ja pisala sta sve ima Beograd,sa druge strane,ne bi bilo kraja narednih nekoliko dana....!!!!!Onda je i Vozdovac grad...Jeeeee!!!!!
    Poruku je izmenio Mish, 29.11.2008 u 12:48 Razlog: bez vređanja, molim

  4. #49

    Odgovor: Земун

    E pa kad sad nema brisanja da i ja odgovorim,Zemun je geografski u Sremu...a ti tatrljaj koliko mozes,neces nista promeniti......a pitam se samo koliko dugo je tvoja porodica u Beogradu?...u vreme kad je Zemun bio grad,Vozdovac je bio pusti proplanak..a na Slaviji lovili divlje patke..cinjenica...proveri...

  5. #50

    Odgovor: Земун

    Šteta što se jedna ovako lepa tema pretvorila u nešto što ne treba... Posle onakvog Euridikinog posta trebali bi postati nadahnutiji za lepe stvari... Mislila sam da će nam biti dovoljan taj dašak lepote koji je ostavila da zaćutimo i nastavimo da ga volimo takvog kakav jeste i gde jeste...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  6. #51

    Odgovor: Земун

    Citat Irena Bg kaže: Pogledaj poruku
    Ja ostajem pri svome...a vi mozete da se prevrcete...ponavljam,Zemun je Beeeeoooogggrrraaadddsssskkkaaaa opstina,ma koliko vama to bilo krivo
    Da si manje nervozna a malo više razložna, morala bi praviti razliku izmedju mesta, ljudskog naselja i organizacije vlasti na nekom prostoru, pa time i imena tog organizacionog oblika vlasti.

    Opština nije mesto, ljudsko naselje, nego nešto drugo. Da ne bih interpretirao, citiram Ustav Srbije:

    ''Član 188.

    Jedinice lokalne samouprave su opštine, gradovi i grad Beograd.
    Teritorija i sedište jedinice lokalne samouprave određuje se zakonom.
    ....

    Član 189.

    Opštine se osnivaju i ukidaju zakonom.
    ....''

    Prema tome, grad Beograd , u smislu jedinice lokalne samouprave, obuhvata Beograd, naselje koje se u geografskom smislu kategoriše kao grad, ali i niz drugih mesta - gradova, varošica sela ...


    Pošto se opštine osnivaju i ukidaju zakonom, to bi po tvom (blago rečeno neozbiljnom stavu) značilo da je Zemun osnovan zakonom i da se zakonom može i ukinuti.

  7. #52

    Odgovor: Земун

    Citat Irena Bg kaže: Pogledaj poruku
    Ja ostajem pri svome...a vi mozete da se prevrcete...ponavljam,Zemun je Beeeeoooogggrrraaadddsssskkkaaaa opstina,ma koliko vama to bilo krivo. A sto se tice istorije to me ne zanima...i ne prica se o istoriji Zemuna,br ne ovde!A kao sto je Mish rekao,a to dobro zna i doticni Felix,ovde se svacije misljenje mora postovati. Zao mi je,ali je tako.....
    Tačno, ovo su moje reči.
    Ali isto tako je rečeno i da na ovom forumu nikad nije bilo dozvoljeno, niti će biti dozvoljeno vređanje. A sa vređanjima niste prestali.

    Citat Irena Bg kaže: Pogledaj poruku
    Ako hoces vec da delis,onda kada bih ja pisala sta sve ima Beograd,sa druge strane,ne bi bilo kraja narednih nekoliko dana....!!!!!Onda je i Vozdovac grad...Jeeeee!!!!!
    Slobodno napiši. Ali ne na temi Zemun jer će u tom slučaju to biti off-topic.
    Otvori temu "Beograd" i upoznaj nas sa svim znamenitostima, istorijom, lepotama, .... Beograda. Pa i administrativnom uređenju istog.


    Brisana su vređanja, upozoravani ste od strane moderatora foruma i mene da vređanje nije dozvoljeno. Nadam se da nakon i ovog upozorenja nova neće biti potrebna.

    Dakle, tema je Zemun. Bez off-topica i bez vređanja molim.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  8. #53

    Odgovor: Земун

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Zemun ima jedan oronuli šlep na kome su zarobljene neke najsvetije studentske uspomene i uz najslanije sardine na svetu i jako razređeno pivo ispredane neke najdublje filosofske rasprave,

    ма дај бре еуридика, опусти се, заборави...
    попи једно разређено и наручи оне слане...
    ако девојку баш и не занима историја, добиће слабу из исте.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  9. #54

    Odgovor: Земун

    Да ли зна неко шта је било са овом идејом?
    __________________________________________________ ________

    Kula na Gardošu – turistička atrakcija


    Od oktobra će na prvom spratu biti smešteni umetnički atelje i radionica namenjena deci, dok će se na vidikovcu nalaziti durbini i fotoaparati kako bi turisti mogli da uživaju u pogledu na Beograd i Srem



    Zamišljena kao ponos i dika Zemuna, a danas oronula i zapuštena, Kula Sibinjanin Janka na Gardošu od oktobra bi trebalo da bude pretvorena u velelepnu građevinu opremljenu durbinima i fotoaparatima na vidikovcu, dok će u unutrašnjem delu biti smeštena galerija i umetnički atelje. Spoljašnjost „Milenijumske kule” zadržaće stari izgled, s tim što će biti uklonjeni mnogobrojni grafiti koji već mesecima ruže ovo zdanje.

    Donedavnoje ovaj kulturno-istorijski spomenik bio u još tragičnijem stanju. Kada ga je prošle godine Đorđe Čubrilo, slobodni umetnik i fotograf, uzeo u zakup na neodređeno vreme od opštinskog preduzeća „Poslovni prostor”, unutra je zatekao gomilu đubreta. Uz pomoć donatora, opštine i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture započeo je preuređenje koje košta oko 90.000 evra.

    – Kada sam prvi put kao zakupac ušao u kulu ona je bila toliko ruinirana da je predstavljala sramotu za ceo grad. Sve je bilo prljavo i ižvrljano, nije bilo mokrog čvora, a neko je čak uspeo da ukrade i gromobrane. Zbog toga je i sada nebezbedno ulaziti unutra, mada ja ipak puštam strane turiste da se popnu na vidikovac, ali isključivo kada je lepo vreme. Morao sam da angažujem i dvojicu čuvara jer je ponašanje vandala prevršilo svaku meru – objašnjava Čubrilo, rođeni Zemunac, koji je detinjstvo proveo igrajući se u okolini ovog zdanja.

    Njegova namera je da Kuli Sibinjanin Janka vrati nekadašnji sjaj, ali i da je učini primamljivom stranim turistima. Tvrdi da će se na drugom nivou nalaziti vidikovac opremljen durbinima i fotoaparatima, kako bi posetioci mogli da uživaju u pogledu na Beograd i Srem, ali i da te uspomene ostanu zabeleže na slikama. Kaže i da će ovaj prostor poslužiti televizijskim ekipama kada budu pravile reportaže o Beogradu.

    – Na prvom spratu biće smešten umetnički atelje, kao i radionica namenjena deci. Ona će ovde moći da nauče ponešto o fotografiji i dizajnu – ističe Čubrilo, dodajući da će enterijer biti uređen u predviđenom roku, odnosno do oktobra.

    Obnova spoljašnjeg dela kule, kao i prostora ispred nje, zavisiće od Zavoda za zaštitu spomenika kulture, u čijoj je nadležnosti. Njihovi stručnjaci uveliko su na terenu i pomno prate sve radove koje obavlja zakupac, budući da ovaj objekat spada u arheološko nalazište prve kategorije. Čubrilo, međutim, naglašava da će pokušati da ubrza ceo proces, kako bi kompletna kula što pre zasijala punim sjajem.

    – Moraće da se uredi i ceo prostor oko restorana „Gardoš”, koji bi uskoro trebalo da bude privatizovan. Nadam se da će i on uskoro dobiti nov i mnogo bolji izgled, kao i da će biti preuređen parking – zaključuje Čubrilo.

    Kulu na Gardošu, prvu solarnu kuću u ovom delu Evrope, podigli su Mađari 1896. godine kako bi obeležili hiljadugodišnjicu boravka u Panoniji, te otuda nosi naziv „Milenijumska kula”. Izgrađena je tako da je unutra zimi uvek toplo, jer su prozori tako raspoređeni da sunčevi zraci mogu da ulaze i greju prostor.

    Milenijumski spomenik, visok 36 metara, bio je ozbiljno oštećen 1914. godine u sukobu srpske i austrougarske vojske, ali su posle Prvog svetskog rata oštećenja sanirana. Kula Sibinjanin Janka poslednji put temeljitije je preuređena 1962. godine.

    N. Miković

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  10. #55

    Odgovor: Земун

    Nisam Zemunka, ni Beogradjanka, čak i ne živim u Zemunu, ali mu pripadam, prolazim kroz Zemun na posao, dolazim u kupovinu, šetam kejom pored Dunava. Zemun zaista ima dušu, nešto posebno u odnosu na Beograd.
    Spojen je sa Novim Beogradom, pa time i sa gradom, ali se oseća drugačija atmosvera. Ja sam iz Šumadije, to sam poreklo uhvatila za samo sto metara, toliko sam daleko og Z. Morave koja je granica.
    Vazno je da zavoliš ljude i mesto u kome živiš.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  11. #56

    Odgovor: Земун

    април 2009. земунски кеј
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  12. #57

    Odgovor: Земун

    Nekoliko meseci tema 'Zemun' je mirovala. Tridesetak sati nisam bio kod računara, a stigao sam do njega u nedelju predveče. 'Iskipovao' sam slike od dva prethodna dana iz aparata (izmedju ostalih i slike iz Zemuna). Kad sam se logovao - na 'Zemunu' je bio svež post. Slučajnost ili telepatija - kako već hoćete!

    Na povratku iz BG svratili smo u deo Zemuna u kome dugo, dugo, nisam bio a koji mi je ostao u uspomeni iz vremena s kraja 50-tih prošlog veka. Ponovni susret zaslužuje nešto slika, a i nadovezuje se na onu koju je dan ranije postavio broj310.

    Slike su sa i ispod Gardoša ka Dunavu: ulica Njegoševe, Sinđelićeve i sa Keja.








    Pošto se verovatno ništa nije izmenilo od početka decembra prošle godine kad je Flekicaskupusom pisao o Kuli Sibinjanina Janka, 'falsifikovao' sam sliku tako da se ne vidi gradjevinska ograda, ruinirani delovi gradjevine i sl.






    Košava je tako duvala da se jedini čamac koji je bio na vodi ozbiljno borio sa talasima.





    Poruku je izmenio nenad.bds, 27.04.2009 u 00:32

  13. #58

    Odgovor: Земун

    Мислим да би требало да будем објективна: Београд је једна од најлепших периферија Земуна!
    De asini umbra disertare

  14. #59

  15. #60

    Odgovor: Земун

    Divne ste fotke postavili. Zemun je zaista prelep.
    Zavolela sam ga za kratko vreme.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

Strana 4 od 7 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  2. Најлепше село у Срему
    Autor broj310 u forumu Srem
    Odgovora: 80
    Poslednja poruka: 29.01.2013, 20:43
  3. Докази о времену
    Autor broj310 u forumu Filozofija
    Odgovora: 149
    Poslednja poruka: 08.06.2011, 13:25
  4. Ми смо деца комунизма...
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 01.11.2009, 22:07
  5. Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 08.10.2007, 12:34

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •