Poučne priče - Melem za dušu - Strana 22
Strana 22 od 27 PrvaPrva ... 122021222324 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 316 do 330 od ukupno 399
  1. #316

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Pusti granu

    Jedan ateista pao je s litice i, dok se kotrljao niz strminu, uspjeo je da se uhvati za granu nekog žbuna, i tako ostao između neba i stijena u dubini provalije, svjestan da neće još dugo izdržati. Tada mu je sinula ideja.

    "Bože!" prodrao se iz sveg glasa.
    Tišina. Nije bilo odgovora.
    "Bože!" ponovo je kriknuo. "Ako postojiš, spasi me i obećavam da ću vjerovati u tebe, a učiću i druge da vjeruju."

    I dalje tišina. Iznenada, laknulo mu je kad se začuo dubok glas, koji je odjekivao kroz ponor: "Tako svi govore kad su u nevolji."
    "Ne, Bože, ne!" dreknuo je, ohrabren. "Ja nisam kao drugi. Zar ne vidiš da sam već počeo da vjerujem, jer uspjeo sam da ti čujem glas? Treba samo da me spaseš i zazivaću tvoje ime do kraja svijeta!"

    "Dobro", rekao je glas. "Spasiću te. Pusti granu."
    "Da pustim granu?" dreknuo je čovjek u pometnji.
    "Nisam valjda lud!"

    ~~~

    Da bi nam se otvorili novi putevi ili da bi stekli nove uvide, ponekad moramo vjerovati čak iako nemamo vidljivih dokaza. Mada to ne treba shvatiti bukvalno i pustiti granu ako bi se nasli da visimo iznad neke litice

    ~~~
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  2. #317

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Dođi, i ti si anđeo…


    Anđeli su i ljudi koji propuštaju "svjetlo". Anđeli su i ljudi kojima je dana neka vrsta izvorne radosti. Vjeruj mi, anđeli su i bića od krvi i mesa, koja na nevidljiv način drže svijet u redu.
    U njima se osjeća nešto od one tajanstvene, izvorne dobrote koja želi dosegnuti sve ljude. U njima se osjeća ljubav koja bi te najradije htjela zagrliti.
    Imaš neki problem, ne možeš dalje. Više ne ide. Tada preko neke nevidljive "antene" netko primi nadahnuće, neku vrstu zapovijedi da ti priđe, da ti pomogne, utješi te, da ti dadne znak, pokaže rješenje, sve svoje molitve namijeni za tebe … Tama se rasvjetljava, brige polako nestaju, život postaje svjetliji.
    Susreo sam već mnogo anđela. Katkad nasred ulice, u ljudskoj vrevi. Odjednom su se pojavili, pružili mi ruku i opet iščeznuli, ne čekajući zahvalnost. Ima još anđela u svijetu. Ali, oni neće doći za plaću ni po narudžbi.
    Svi mi imamo svoje anđele, i one znane i one neznane koji nam stave osmijeh na lice i nestanu … i one koji tako lako i brzo ne nestaju i uvijek su uz nas, a često ni ne razmišljamo na taj način o njima – o prijateljima …

  3. #318

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Eho

    Jedan čovek i njegov sin su jednog dana išli šumom. Odjednom,
    dečak zape i osećajući bol kriknu: "Ahhh!" Iznenada, ču glas
    koji je dolazio s planine: "Ahhh!" Znatiželja ga obuze pa dreknu:
    "Ko si ti?" Ali, odgovor koji dobi beše: "Ko si ti?" Ovo ga naljuti,
    pa ponovo dreknu: "Kukavico!" Glas odgovori: "Kukavico!" De-
    čak pogleda oca i upita ga: "Tata, šta se ovo dešava?"

    "Sine", reče otac, "obrati pažnju." Tada otac viknu: "Divim ti
    se!" Glas odgovori: "Divim ti se!" Otac ponovo uzviknu: "Predi-
    van si!" Glas reče: "Predivan si!" Dečak je stajao iznenađen, ali
    još uvek ne shvatajući šta se dešava.

    Otac mu objasni: "Ljudi ovo zovu 'eho'. Ali, to je ustvari 'život'.
    Život ti uvek vraća ono što ti daješ. Život je ogledalo tvojih de-
    la. Želiš li više ljubavi, podaj više ljubavi. Želiš li više dobra, po-
    dari više dobra. Želiš li razumevanje i poštovanje, tada razumi i sam poštuj. Ako želiš da ljudi budu strpljivi s tobom i da te
    respektuju, tada i ti budi strpljiv s ljudima i respektuj ih. Ovo
    pravilo odnosi se na svaki aspekat života. Život ti uvek vraća
    ono što daješ. Tok tvoga života nije slučajnost, on je ogledalo
    tvojih dela."

  4. #319

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Zaboravljena bajka
    Evo najkraće i najljepše bajke koju si ikad čula: Nekad davno živela je
    devojčica koja je svog mladića pitala hoće li je oženiti. Mladić je
    odgovorio: NE!!
    Od toga dana devojčica je živela sretno do kraja svog života, nikome nije prala, kuvala, peglala, zabavljala se s prijateljicama, radila i trošila
    svoj novac na što je htela.

    ...kraj...

    Problem je da nama kad smo bile male te bajke nisu ispričali nego su nas zajebali s onim idiotom na belom konju.

  5. #320

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Šta u stvari žele žene?

    Mladi kralj Artur je bio iznenađen i uhvaćen od susednog Kralja, dok je kradom lovio u njegovim šumama. Kralj ga je mogao ubiti na licu mesta jer je to bila kazna za sve one koji bi krali na monarhovom imanju, ali se on pokolebao pred Arturovom mladošću i simpatičnošću, i ponudio mu je slobodu u zamenu za odgovor na jedno teško pitanje.
    Šta u stvari žele žene?
    Ovakvo bi pitanje ostavilo bez reči i najstarije mudrace i mladom Arturu se činilo da je prosto nemoguće odgovoriti na njega. Kako god bilo, bolje je i pitanje nego umreti obešen, tako da se vratio u svoje kraljevstvo i počeo ispitivati svoje podanike. Razgovarao je s princezama, kraljicom, prostitutkama, časnim sestrama, mudracima, pa čak i sa dvorskom ludom. Jednom rečju, sa svima. Ali, niko mu nije dao zadovoljavajuci odgovor. Međutim, svi su mu savetovali da potraži odgovor kod stare veštice, jer ga je ona jedina i znala. Cena bi bila visoka, jer je stara veštica bila nadaleko poznata po svojim basnoslovno skupim uslugama.
    Došao je najzad i zadnji dan godine i Artur nije imao drugog rešenja već da razgovara sa vešticom. Ona je pristala dati odgovor, ali u zamenu za sledeću cenu:
    Želela je da se uda za Sir Gawain-a, najplemenitijeg viteza Okruglog stola i Arturovog najboljeg prijatelja.
    Mladi Artur je prestravljeno gledao; bila je grbava i užasno ružna, imala je jedan jedini zub, širila je oko sebe takav smrad koji ga je terao na povraćanje i ispuštala je neobične krike i zvukove. Nikad Artur nije u svom životu video odvratnijeg stvorenja. Pri samoj pomisli da zamoli svog prijatelja da oženi ovo storenje, uplašio se i posustao.
    Ali Sir Gawain je saznao šta se dogodilo i odlučno rekao da je žrtvovanje za život svog prijatelja i za očuvanje Okruglog stola vredno toga.
    Najavljeno je venčanje, nakon čega je stara veštica u svojoj paklenoj mudrosti rekla:

    "Svaka žena želi da bude vlasnica svog života!"

    Čim je to izgovorila, svi prisutni su odmah priznali da je izrekla veliku mudrost i da je potpuno u pravu. Isto tako, da je i mladi Artur spašen.
    Tako je i bilo. Čim je čuo odgovor, monarh susednog kraljevstva je vratio Arturu slobodu i pravo na život. Venčanje je obavljeno i to gala; prisustvovali su svi dvorjani i niko više od Artura nije osećao i olakšanje i težinu u isto vreme. Sir Gawain je bio nasmešen sve vreme, ljubazan i pun poštovanja, po svom starom običaju. Stara veštica je napravila pravi skandal svojim najgorijim načinom ponašanja: ždrala je kao zvjer, bez korišćenja pribora za jelo-rukama i uz to proizvodila zastrašujuce urlike i zvuke, a da ne spominjemo nepodnošljivi smrad. Konačno je došlo i vreme prve bračne noći i dok je čekao svoju novovenčanu mladu da mu dođe u krevet... Gawain je ugledao kako mu prilazi najlepše žensko stvorenje koje je ikad u životu mogao zamisliti. Sav očaran je upitao šta se dogodilo, na šta mu je mlada devojka odgovorila da je to ona, veštica, ali da će pola vremena provesti s njim kao veštica, a pola kao mlada devojka i to sve zato što je on bio dobar prema njoj sve vreme. Isto tako, upitala ga je koji njen aspekt želi preko dana, a koji preko noći.
    Koje okrutno pitanje!
    Gawain je požurio sa razmišljanjem. Da li da preko dana ima divnu devojku koju ce moći svima pokazivati bez straha i srama, a noću u intimnosti svog kreveta imati monstruoznu vešticu???
    Ili pokazivati prijateljima preko dana vešticu, a trenutke bračnog sladostrašća provoditi sa divnom devojkom???

    Šta biste vi izabrali?


    Gawain-ov odgovor stiže uskoro, ali pre čitanja, donesite svoju odluku. !!!!

    Plemeniti Gawain joj je rekao da joj pušta na volju da sama odluči.

    Čim je to čula, veštica je rekla da će uvek biti u obliku mlade devojke, i danju i noću, jer ju je on poštovao i dozvolio joj da bude vlasnica svog života.

    Koje je naravoučenije ove priče?

    Nije bitno da li je žena lepa ili ružna. U suštini...........uvek je veštica!

  6. #321

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Hipik s jednom cipelom

    Čovjek je ušao u autobus i sjeo pored mladića koji je izgledao kao hipik. Imao je samo jednu cipelu.

    ''Šta je, momak, izgubio si cipelu?

    "Naprotiv", odgovorio je ovaj.

    "Našao sam je."


    ~~~

    Ono što je nama potpuno očigledno, ne znači i da je istinito.

    ~~~
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  7. #322

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Moj način



    Pred sezonu monsuna jedan starac je kopao
    rupe u svojoj bašti.
    - ''Šta radiš?'' - pitao ga je komšija.
    - ''Sadim mango'', odgovorio je starac.
    - ''Zar misliš da ćeš stići da probaš plodove?''
    - ''Ne, tako dugo neću poživeti, ali drugi hoće.
    Palo mi je na pamet da sam čitavog života
    jeo mango koji su drugi sadili.
    Ovo je moj način da im zahvalim.




    Najbolje vreme za sadnju drveća bilo je pre 20 godina.
    Drugo najbolje vreme je SADA. Kineska poslovica
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  8. #323

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Priča po kojoj se živi


    Bila jednom djevojka koja je samu sebe mrzila zbog toga što je bila slijepa. Ona je mrzila svakog osim svog voljenog dečka. On je uvijek bio tu za nju. Rekla mu je: 'Kad bih samo mogla vidjeti svijet, udala bih se za tebe'
    Jednog dana netko je donirao par očiju za nju. Kada su joj odstranili zavoje mogla je vidjeti sve, uključujući i svog dečka.

    On je upita: 'Sada kad vidiš svijet, hoćeš li se udati za mene?'

    Ona ga pogleda i uoči da je slijep. Prizor njegovih zatvorenih očnih kapaka je šokira. Nije to očekivala. Sama pomisao da ih mora gledati čitav svoj život povede je da odbije udati se za njega.

    Njezin momak ode u suzama i nekoliko dana poslije napisa joj pismo:
    'Dobro čuvaj svoje oči, draga moja, jer prije nego što su bile tvoje, te su oči bile moje.'

    Eto kako ljudski mozak najčešće funkcionira u takvim situacijama. Veoma rijetko se čovjek sjeća kakav je život bio prije, tko je uvijek bio tu za nas u najtežim situacijama.

    Život je poklon.
    I danas, prije nego kažeš neku ružnu riječ - pomisli na one koji ne mogu govoriti.
    Prije nego se počneš žaliti na okus hrane - pomisli na one koji nemaju što jesti.
    Prije nego se požališ na svoga dečka ili curu - pomisli na one koji mole Boga da im podari sudruga.
    I danas, prije nego što se požališ na život - pomisli na one koji su umrli prerano.

    Prije nego što se počneš svađati s onim tko nije očistio ili pomeo kuću - sjeti se onih ljudi
    koji žive na ulici.

    Prije nego se počneš žaliti za dužinu puta koji moraš prijeci vozeći - sjeti se onih koji istu tu udaljenost hodaju svojim nogama.

    I prije nego i pomisliš uperiti prst u nekoga i počneš ga osuđivati, sjeti se da nitko od nas nije bezgrješan.

    I kada te loše misli počnu bacati u depresiju - ti stavi osmijeh na svoje lice i pomisli: 'Ja sam živ i još sam tu!'


  9. #324

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Što znače nesreće?


    'Nesreće mogu donijeti rast i prosvjetljenje', reče učitelj
    To je obrazložio ovako:

    'Svakog dana ptica bi nalazila sklonište u suhim granama drveta koje je stajalo usred velike nenapučene ravnice. Jednog dana orkanski vjetar iščupao je drvo i prisilio sirotu pticu da leti stotine kilometara u potrazi za skloništem - dok napokon nije doletjela do šume bogate plodnim drvećem.'

    Zaključio je: 'Da je osušeno drvo ostalo, ništa ne bi navelo pticu da ostavi svoju sigurnost i da leti dalje.'


  10. #325

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Veliki talasi

    U ranim danima Meiđi ere živio je dobro poznati hrvač po imenu Onami, Veliki talasi. Onami je bio veoma snažan i odlično je poznavao vještinu hrvanja. Nasamo, pobjeđivao je čak i svog učitelja, ali je na javnim takmičenjima imao takvu tremu da su ga obarali čak i sopstveni učenici.

    Onami je u sebi osjećao da bi valjalo da se obrati za pomoć nekom zen učitelju. Hakuđu, lutajući učitelj, boravio je nakratko u obližnjem hramu, pa je Onami odlučio da ode do njega i ispriča mu za svoju muku.

    "Tvoje ime je Veliki talasi", stade učitelj da ga savjetuje, "stoga ostani noćas u ovom hramu. Zamisli da jesi talas. Više nisi uplašeni rvač. Ti si taj ogromni talas sto briše i guta sve pred sobom. Učini tako i bićes najbolji rvač u ovoj zemlji".

    Učitelj se povuče na spavanje. Onami je sjedio i meditirao, nastojeći da zamisli sebe kao talas. Misli su mu skretale na mnoge druge stvari. Potom je postepeno sve više i više počeo da osjeća talase.

    Kako je noć odmicala, talasi su postajali sve veći i veći. Raznijeli su svo cvijeće u saksijama. Preplavili su čak i Budu na svom oltaru. Do zore, na mjestu gdje je bio hram bjehu samo plime i oseke beskrajnog mora.

    Ujutru je učitelj našao Onamija kako meditira, s osmjehom na usnama. Potapšao je hrvača po ramenu. "Sada te vise ništa ne može poremetiti", rekao je. "Ti si taj talas. Počistićeš sve pred sobom".

    Istog dana, Onami se prijavio za takmičenje u hrvanju i pobijedio. Od tada, više niko u Japanu nije mogao da ga pobijedi.

    ~~~

    Snaga volje je zaista veoma moćna sila u nama.

    ~~~
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  11. #326

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu


    -69 Dok je Petar sjedio vani u dvorištu, priđe mu neka sluškinja i reče: "I ti si bio s Isusom Galilejcem."
    -70 Petar to pred svima zaniječe: "Ne znam o čemu govoriš."
    -71 Kad je izišao u predvorje, spazi ga druga sluškinja i reče nazočnima: "Ovaj je bio s Isusom Nazarećaninom."
    -72 On opet zaniječe i još se zakune: "Ne poznajem tog čovjeka."
    -73 Ali ubrzo mu priđu ljudi koji su bili ondje. "Pa ti si doista jedan od njih! Odaje te galilejski naglasak."
    -74 Petar se stane kleti i zaklinjati: "Ja ne poznajem tog čovjeka!" I pijetao odmah zakukuriče.
    -75 On se tada sjeti što mu je Isus rekao: "Prije nego što pijetao zakukuriče, triput ćeš me se odreći." Iziđe i gorko zaplače.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  12. #327

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Zvuk novca


    Jednom je prilikom bijelac pozvao svoga prijatelja Indijanca u goste u veliki grad. Poveo ga je u razgledavanje grada i dok su se šetali Indijanac najednom reče: 'Čujem cvrčka!'
    'Nemoguće da od ovolike buke, brujanja automobila i galame ti možeš čuti cvrčka', reče bijelac.

    Indijanac se na to sagne, razgrne grm i pokaže malog cvrčka. 'Ali kako?' upita bijelac.

    Indijanac na to zatraži jedan novčić i ispusti ga na pločnik. Novčić zazveči! Prolaznici se zaustaviše i okrenuše prema mjestu odakle je dolazio zvuk palog novčića.

    'Ono što si naučio slušati, čut ćeš, ma kakva buka bila, ma gdje bio', odgovori Indijanac. 'Vidiš, ovi ljudi su u buci čuli novčić, ali cvrčka nisu čuli.'


  13. #328

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Sindrom Nijagare
    Vjerujem da je život poput rijeke i da većina ljudi uskače u tu rijeku nikada zaista ne odlučivši gdje žele završiti. I tako za vrlo kratko vrijeme oni bivaju uhvaćeni u struji: struji događaja, struji strahova, struji izazova. Kada stignu do mjesta gdje se rijeka račva, oni ne odlučuju svjesno kamo žele poći ili koji im smjer odgovara. Oni jednostavno "idu kako ih voda nosi". Postaju dio gomile ljudi koju usmjeravaju događaji umjesto njihovih vlastitih vrijednosti. Zbog toga osjećaju da nemaju nadzor. Ostaju u tom nesvjesnom stanju sve dok ih jednog dana ne probudi zvuk razbješnjele vode. Tada otkrivaju da se nalaze dva metra od slapova Nijagare u čamcu bez vesla. U tom trenutku kažu: "Oh, k vragu!" Ali, tada je već kasno. Nalaze se pred padom. Ponekad je to emocionalan pad. Ponekad je pad tjelesan. Ponekad je riječ o financijskom padu. Velika je vjerojatnost da je ono što vas trenutno opterećuje u životu moglo biti izbjegnuto boljom odlukom uzvodno.

    Anthony Robbins

  14. #329

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Ljudski obzir


    Čovjek na magarcu jaše svojoj kući, a njegov sin trči pokraj
    Sustigne ih jedan putnik i kaže: 'Pa to nije u redu da vi jašete, a vaš sin mora trčati za vama.
    Vi ste ipak snažniji.'

    Otac tada siđe s magarca i mjesto prepusti sinu.

    Naiđe drugi putnik i kaže: 'Dječače, nije u redu da ti jašeš, a tvoj otac mora pješačiti. Ti imaš mlađe noge.'

    Dječak razmisli i napravi mjesta i za oca te obadvojica zajaše na magarca.

    Naiđu na sljedećeg putnika koji kaže: 'Kakva sramota. Vas dvojica na jadnoj životinji. Trebalo bi uzeti štap i obojicu vas išibati!'

    Tada otac i sin siđu i nastave ići pješice.

    Naiđe četvrti pa kaže: 'Baš ste vi smješni. Trojica idu pješke. Zar ne bi bilo normalno da jednog poštedite hodanja, a samo dvojica pješače?'

    Tada otac i sin naprave kolac na koji svežu magarcu noge te ga zajedno ponesu. Njih dvojica su hodali, a magarca su nosili.

    TAKO JE TO KAD ČOVJEK SLIJEPO I NEPROMIŠLJENO SLIJEDI TUĐE PRIJEDLOGE.


  15. #330

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Pet stvari u životu koje se ne mogu vratiti


    Djevojka je čekala avion u čekaonici jednog velikog aerodroma. Budući da je trebala dugo čekati, odlučila je kupiti knjigu kako bi joj vrijeme brže prošlo. Uz knjigu je kupila i paketić keksa
    Sjela je u VIP čekaonicu kako je nitko ne bi uznemiravao. Kraj nje je bila stolica s keksom, a s druge jedan gospodin koji je čitao novine. Kad je ona počela uzimati kekse, i gospodin je uzeo jedan. Ona se šokirala, ali ništa nije rekla i nastavila je čitati knjigu. U sebi je pomislila: 'Ma gledaj ti ovo, da samo imam malo vise hrabrosti, dosad bih ga već udarila!'

    Svaki put kad je ona uzimala jedan keks, čovjek pored nje, ne obazirući se ni na što, uzimao je isto tako jedan. Nastavili su tako dok nije ostao samo jedan u paketu i djevojka pomisli: 'Baš me zanima što će sada napraviti!'

    Čovjek uzme posljednji i podijeli ga na dvoje!

    'Ovo je zaista previše', pomisli djevojka, šokirana uzme svoje stvari, knjigu, torbu i ode prema izlazu iz čekaonice. Kada se osjećala malo bolje, nakon sto ju je prošla ljutnja, sjela je na mjesto gdje nije bilo nikoga da bi izbjegla neke druge neugodne događaje. Zatvori knjigu i otvori torbu da je ubaci u nju. U tom trenutku ugleda paketić keksa još uvijek netaknut.

    Postidje se kao kradljivica i tek tada shvati da je keks, isti kao njen, bio gospodinov koji je sjedio pored nje, ali koji je, bez šokiranja, nervoze ili prepotencije, podijelio i svoj posljednji komad s njom, skroz suprotno od nje, kojoj su bili povrijeđeni ponos i osjećaji.

    Zaključak: koliko smo puta u svom životu pojeli tuđi keks, a da to nikad nećemo ili nismo ni saznali?

    Prije nego sto se dođe do brzopletog zaključka i prije nego sto se počne misliti loše, gledajte s pažnjom detalje, vrlo često situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!

    U životu postoji pet stvari koje se ne mogu vratiti:
    - kamen kada je bačen,
    - riječ nakon što je izrečena,
    - mogućnost nakon što je izgubljena,
    - vrijeme kada je prošlo,
    - ljubav za koju se NE BORI.


Strana 22 od 27 PrvaPrva ... 122021222324 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •