Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
Ovu temu i otvorih,da bi se razumeli koliko je to moguće,uz veoma dobru volju,i nadam se na obostranu korist,iz najboljih namera.

Da se prekrstim,pa ću kratko i nadam se razumljivo napisati još po neku iz gore navedenih razloga.

Ko smo mi,da neprestano osuđujemo... osuđujemo ljude...za koje se zna ko su...
Što se tiče žitija svetih,za mene jesu sušta istina,za nekog nisu,dakle kako za koga,te sa tim u vezi ne želim dokazivati,kao ni na sličnim temama,da se ne ponavljamo.Njih sam spomenula,tek radi mog skromnog mišljenja,da bi možda za nekog bilo korisno da ih pročita,ako to želi.
Kanonizovanje svetih,ne podrazumeva ono što kažeš,da su u pitanju samo donacije...Mnogo ljudi je živelo svetim životom,postradavši za veru,a među njima ima i novomučenika,naših savremenika,o kojima ću pisati na temi Žitija svetih.

Svako dobro.

Kao prvo - da li sam ja ikad rekao da su svi sveci bili bogati donatori crkve? Nisam. Samo sam rekao da ima takvih. Jesu manjina, ali ih ima poprilično. Priznajem da su sveci većinom ljudi koji su stradali zbog svojih verskih ubeđenja, ponekad na užasne načine. I ima ljudi u današnje vreme koji su živi sveci. Partrijarh Pavle je pravi primer.

Pročitao sam neke žitije, kao i istorijsko gledanje na ličnosti opisivane u žitijama. I videh da se ne slažu. I videh da mnoge stvari koji pišu u žitijama nisu istinite, i čak su potpuno pogrešne. Mnogo šta u žitijama je istina, ali ulepšana istina. Sveci nisu bili bezgrešni ljudi, i imali su mane, ali se te mane uglavnom ne spominju u žitijama, već se sveci glorifikuju, i pripisuju im se razna čuda koja su ponekad izveli na mestima na kojim nikad nisu ni bili. Veoma zanimljivo zar ne?

Ti kažeš da ne treba da osuđujemo ljude za koje se zna ko su. A šta ako mi ne znamo ko su, već samo mislimo da znamo? Ako ne pokušamo da zagrebemo ispod površine, nećemo uvideti da li je ono za šta verujemo da je istina, zaista istina. Sve treba kritički gledati i osuđivati. Samo tako možemo saznati istinu, i razviti se kao ličnosti.


The Gunslinger je rekao svoje.