Kćeri moja Aliji da l' da te dam?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 60
  1. #1

    Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Iskreno se divim ljudima kojima je ljubav iznad svega. Iznad vere, iznad običaja, iznad kulture, iznad krvi. Potrebno je dosta tolerancije i razumevanja, ljubavi pre svega da bi mešovit brak uspeo... Naročito na našim prostorima gde smo se odjednom počeli deliti na crvene, plave, zelene, one koji se krste i one koji se ne krste i šta sve ne... Ponekad mi se čini da se ravnopravnost najbolje uči ako potičeš iz jedne takve porodice. Ne mogu ni da zamislim kakav je bolan period za ljude koji žive u takvim brakovima predstavljao period raspirivanja verske i nacionalističke mržnje na našim prostorima. Treba biti dovoljno jak i hrabar pa se suprotstaviti svima onima koji su protiv nečije ljubavi.

    Imam jednog druga koji je Rom. Ne biste to nikad rekli po njegovoj fizionomiji, da ne znate. I tako u priči, dotaknemo se jednom ove teme i ja se iznenadim kada sam čula da će za ženu uzeti isključivo Romkinju. Pitam ga zašto, a on kaže doslovce: "Ma bre, oženim ja lepo neku moju čamugu i Bog da nas vidi. Nisam siguran kako bih reagovao da mi sutra neka bledolika u ozbiljnoj svađi kaže 'bem ti mater ciganjsku. Ovako, nek me moja psuje sutra kol'ko joj drago, drugačije je."

    U mojoj familiji i nije nešto bilo puno mešanja... a volela bih da je bilo više. Sada imam samo jednu sestru koja je 50% Italijanka, jednog strica koji je pola Srbin - pola Italijan, a za sebe kaže da je Englez jer živi tamo i srpski jezik ne zna, niti želi da ima ništa sa ovom zemljom. Da jedna Mongolka nije pobegla posle 3 meseca od mog drugog strica (od kojeg bi ja pobegla posle 2 dana), možda bih imala još neku sestru ili brata. A sad mi se najbolja drugarica udaje za Amera.

    Kakav je vaš stav po pitanju mešanja vere, rase i kultura? Da li mislite da ti brakovi opstaju na našim prostorima i da li će ih u budućnosti biti kao ranije? Da li ste za ili protiv? Da li će sutra vaša sredina ili porodica moći da utiče na vašu životnu odluku? Imate li negativnih predrasuda?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Onomad sam mastao o crnkinjama i kineskinjama (tu spadaju i japanke ) ali samo kao . Normalno i meleskinje. Ali nikad ne bih ozenio devojku druge vere, a kamoli rase. Zasto? Eto tako. To je moje misljenje. Nisam rasista, ali sve ima neke granice. Jednostavno ne vidim sebe kao oca nekog crnceta. Takodje, nikada ne bih ozenio ni muslimanku. Ne vredi... Totalno smo drugaciji, narocito sto verujem u pravoslavnog Boga (do neke granice, ali to nije tema) i ne mogu da zamislim sebe kako cekam zenu ispred dzamije . Cak i da prevazidjemo te raskole, ostaje uza i sira familija. Uvek ce se naci makar jedan kome ce to smetati. I sta onda? Da smo recimo u Americi, to i ne bi bio problem. Tamo su svi Ameri i jebe im se. Ali ovo je Balkan. I svi znamo sta se ovde dogadjalo, sta se dogadja i ko zna sta ce se jos dogoditi. Da ne duzim vise, moj konacan odgovor je NE.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Ni mi u porodici nemamo nesto puno mjesanih brakova, tacnije sem tetke koja se udala za Albanca. Mama kaze da je to bio jak udarac za pokojnog dedu. Ostali su manje-vise OK prihvatili novog zeta a on je samo cutio i patio u sebi. Covijek koji je svaku nedelju bio u crkvi, nikada Boga u usta nije uzeo a kamo li opsovao, da doceka da mu se jedinica uda za nekog ko nie pravoslavne vjere i da zlo bude jos gore nije ni hriscanin. No u to vrijeme cvijetanja bratstva i jedinstva oni o tome nisu razmisljali. LJubav se rodila i oni se vjencaju. Brak im funkicionise odlicno i dan danas. Jednom sam samo sa tetkom dotakao tu temu kako su pregurali ove nase zadnje podjele. Kaze bilo je tesko, ali ipak toliko dugo su skupa da mjesta nekoj glupoj podjeli unutar njihove kuce nije bilo. Sa druge strane njegovi su to prihvatili gore nego nasi. Tetka mislim da je samo jednom otisla na Kosovo da upozna siru familiju. Kceri im nisu nikada. Jedino je njegova majka ih posjecivala redovno ostali nisu vise htjeli da cuju za nju vlahinju i vlasku djecu. Sigurno da je teci tesko ali covjek je div i izgurao je sve to nekako.
    Pre sam razmisljao o tome na neki nacin da ljubav je jedina bitna tu. No danas cini mi se da to nebi islo. Ipak je ovo sve ostavilo trag u nama. Ja se svog srpstva i pravoslavlja odreci nemogu a ne zelim ni druge da primoravam na to. Ide to nekkao dok djeca ne dodju. Sta onda? Kako ih uciti kom Bogu da se mole i kojoj naciji pripadaju? Uvijek ce neko biti ostecen i osjecati se povredjenim.
    A sto se tice tih internacionalnih veza i tu sam skeptican. No nikad ne reci nikad, ko zna sta nam zivot nosi...
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #4

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    ja samo se zenim sa svojom verom sa drugom verom samo prijateljstvo ali brak sa drugom verom kod mene to ne uspeva nakon onoga sto sam prosao da nije bilo rata mozda i ne nebi ni razmisljao

  5. #5

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Zar je bitno koje rase, religijske opredeljenosti ili nacionalnosti ????
    Moram da priznam da je lakse se ozeniti ili udati sa "svojim" ali da ja sad razmisljam ko je i sta je, srce ne bira a ljubav je slepa!!

  6. #6

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat Sremac kaže:
    Zar je bitno koje rase, religijske opredeljenosti ili nacionalnosti ????
    Moram da priznam da je lakse se ozeniti ili udati sa "svojim" ali da ja sad razmisljam ko je i sta je, srce ne bira a ljubav je slepa!!


    Pa nego kako. Jednom kad upoznash osobu koja ti odgovara na svaki moguci nacin, kako moze bilo shta da bude problem ? Kapiram da se u globalu moze imati rezerve. Ali mozesh li ti da pogledash u nechije ochi i da u njima vidish samo suprotnu veru i nishta vishe?

    Drugo je ako ta chinjnica kontkretno povlachi neke teskoce tipa, zakomplikovace nam okolina zivot do besmisla onda tu morash da budesh hladne glave i odmerish. Ali ako su takve okolnosti verovatno nikad necesh ni doci u takvu situaciju.

  7. #7

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Svaka cast na takvom stavu. Ali, 100 ljudi 100 cudi. Kao sto rekoh, ja to zaista ne bih mogao. Opet ponavljam, ne iz neke mrznje prema drugim nacijama, verama i rasama, vec iz prostog razloga sto mislim i o deci. Kako bi se to dete osecalo da malo ide u dzamiju, a malo u crkvu? Ili da gleda roditelje kako se klanjaju ili krste. Nista mu ne bi bilo jasno. Sebe smatram vernikom i zeleo bih da mi zena bude sto slicnija meni.

    A uostalom, di da ja nadjem neku crnkinju u Novome Sadu.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  8. #8

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Sad cu ja da kazem jednu -verovatno jeres, ali i u civilizovanom svetu uzimanje vere supruznika je najnormalnija stvar.

  9. #9

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Jeste, a sta ako neko nece da predje u drugu veru? Dobro, onda to i nije bezgranicna ljubav. Ali zamisli ovu situaciju: ode dete za vikend kod babe i dede, a baba i deda pocnu da mu drobe kako je njegova majka/otac nevernik itd. Sledeci vikend, ista prica ali sa druge strane. E ja bih se zbog svog deteta i njegove srece odrekao mesovitog braka.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  10. #10

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Nekada se i u Vojvodini religija "delila" u porodici, mesan brak bez obzira u kojoj kombinaciji, sin je uvek uzimao veru od oca a cerka od majke i svi obicaji obe religije postovali i slavili.

    Tako bi i sada trebalo da bude ili jos bolje totalno ignorisati veru i nacionalnost!!

  11. #11

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Hm, nisam planirala da pisem na ovu temu, jer sam, iskreno, umorna od ovakvih prica, ali ko velim - hajde da napisem koju iz licnog iskustva, cisto da ne bismo pricali samo teorijski. Dakle, kako to funkcionise u mesovitom braku? Ovako nesto:
    Kako bi se to dete osecalo da malo ide u dzamiju, a malo u crkvu? Ili da gleda roditelje kako se klanjaju ili krste.
    ne funkcionise na taj nacin u realnom zivotu, najcesce. Mesovit brak moguc je medju ljudima kojima nacionalna i verska odredjenost nije primarna stvar u zivotu. Deca iz mesovitog braka najcesce ne odlaze ni u crkvu ni u dzamiju, vec im se ostavlja izbor da svoj zivot usmere u kom god pravcu zele i ukoliko uopste zele da se verski odrede. Njihovi roditelji ne odlaze u odvojene prostorije da bi jedno klanjalo a drugo se krstilo, vec to jednostavno ne rade! Ukoliko pak obelezavaju verske praznike, najcesce se obelezavaju i jedan i drugi i verujte, znam nebrojeno mnogo primera gde to funkcionise savrseno, jer su to deca prihvatila kao normalno. Kao sto neko slavi majcinu i ocevu slavu, tako neko slavi oba uskrsa. Pomalo cudno, ali funkcionise.
    Problemi sa sirom porodicom i daljim rodjacima su uvek bili i bice, ali reci cu vam nesto: obzirom da se ujak moje majke odrekao nje jer se udala za moga oca, taj joj covek nije ni potreban kao rodjak, jer je ne posmatra kao kvalitetnog coveka. Ja na to kazem - dovidjenja prijatno, putuj sreco

    Ljudi, cenite prave ljudske vrednosti kod coveka, jer nikada se ne zna na ovom nasem Balkanu cija je baba sa kim ocijukala. U mojoj porodici je zastupljeno jako mnogo nacionalnosti, vise se i ne zna ko je sta , i sve 3 ove nase vere i i nadam se da sam dobar covek i i dalje gledam racionalno i i dalje znam da cenim prave vrednosti. Ne delim ljude po veri i nacionalnosti, a ni po rasi i ostavljen mi je izbor da se jednoga dana sama odredim u kom pravcu budem zelela i ako budem zelela.
    Moji dragi roditelji, hvala vam sto ste me vaspitali na ovakav nacin!

  12. #12

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Muckota sve si rekla, svaka cast !

  13. #13

    11 Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    opet ta famozna tema. buduci da sam iz mjesovitoga braka, istina moji nisu bili pretjerano religiozni, ali nije bas ni da su izbjegavali crkvu, pa ako uzmem cinjenicu da sam dugo zivjela u hr, gdje su svi odnekuda dosli, pa onda i ne bas zanemarljiv broj stranih studenata koji su ostali i osnovali porodice tamo, obzirom da su mi tamo najblizi komsije bili izmedju ostalog talijani, madjari, arapi, nekako sam se navikla na tu mjesavinu. bez kompleksa idem i u pravoslavnu i u katolicku crkvu, slavim slavu, iako ja nemam slave, najbolji drug u hr. mi je bio poluarapin i gay, djed iako pravoslavac je presao u adventiste, dalja rodbina mi se takodjer izmjesala. dakle, kada sam prije desetak godina dosla u vojvodinu, stekla sam mucho prijatelja sirom ove vojvodine ravne, naucila da pravim paprikas, malo natucam madjarski i ponosna sam i na ono ranije iz hr i na ovo sad u vojvodini, nisam jugonostalgicar i nemam predrasuda prema nikome, osim prema zatucanim ljudima ma koje oni nacije ili vjere bili. long live diversity.

  14. #14

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat Muckota kaže:
    znam nebrojeno mnogo primera gde to funkcionise savrseno, jer su to deca prihvatila kao normalno. Kao sto neko slavi majcinu i ocevu slavu, tako neko slavi oba uskrsa.
    Znam i ja, moj stric je ozenio Madjaricu i zive vec-ko-zna-kol'ko godina zajedno. Znam jos mnogo ljudi koji poticu iz mesovitih brakova. Samo, nesto je sve manje takvih Ja nisam neki verski fanatik, ali cisto sumnjam da bih mogla da se udam za nekog ko nije iste vere kao ja. Da krenemo od najbanalnijih stvari: gledamo vesti, kad ono izvestaj o tome kako se pripadnici moje i njegove vere opet negde sukobljavaju... pa da moram da pazim sta komentarisem, jer ce to njega mozda uvrediti ili on da pazi sta ce da kaze Thanx, but - no thanx. Previse se sranja vec desilo na ovom brdovitom Balkanu i nikad se ne zna sta se sledece moze desiti, tako da uopste ne zelim ni da dovodim sebe u situaciju "nek' ide zivot, a sutra sta bude". Prijateljstvo da, uvek i sa svakim ko je covek, ali brak nikako.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  15. #15

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat Meggy kaže:

    Ja nisam neki verski fanatik, ali cisto sumnjam da bih mogla da se udam za nekog ko nije iste vere kao ja. Da krenemo od najbanalnijih stvari: gledamo vesti, kad ono izvestaj o tome kako se pripadnici moje i njegove vere opet negde sukobljavaju... pa da moram da pazim sta komentarisem, jer ce to njega mozda uvrediti ili on da pazi sta ce da kaze Thanx, but - no thanx. .
    Megz, bez uvrede ali, u tom sluchaju, ako ste iole normalni, oboje vec odavno ili ne gledate usrani televizor ili sve shto stize sa njega uzimate sa rezervom.. A to se moze odnositi i na sve ostale prilike, s obzirom da je televizor uzet samo kao primer..

    Ovde se ne postavlja pitanje da li bi ste mogli u brak sa nacionalistom ili fundamentalistom druge vere i nacije, vec sa normalnim, tolerantnim i inteligentnim chovekom (shto vec sama veza treba da predpostavlja zar ne), kojem sasvim sluchano neshto drugo pishe u krshtenici.

    Citat Kunic kaže:

    Jeste, a sta ako neko nece da predje u drugu veru? Dobro, onda to i nije bezgranicna ljubav. Ali zamisli ovu situaciju: ode dete za vikend kod babe i dede, a baba i deda pocnu da mu drobe kako je njegova majka/otac nevernik itd. Sledeci vikend, ista prica ali sa druge strane. E ja bih se zbog svog deteta i njegove srece odrekao mesovitog braka.
    Taj problem bi morao da se reshi daleko pre braka i te dece, tj koliko ce se okolina tj babe i dede meshati u vaspitanje tvoje dece. Baba i deda mogu uvek da nadju temu za drobljenje, uvek moze da im se ne svidja snaja ili zet ili njihov nachin vaspitanja dece (a to se i ovako deshava redovno) ..
    Ako neko nije spreman da se odvoji emotivno od svojih roditelja pitanje je koliko je u opshte spreman za bilo kakav brak. To se posebno odnosi na mushkarce.

    Niko, ama bash niko, a narochito ne moji roditelji nece se meshati u vaspitavanje moje dece, makar to ukljuchivalo i izolaciju jednih od drugih.

    Medjutim ako vas dvoje ne mozete da se slozite oko tih problema, onda to treba uvideti na vreme i opet odmeriti shta je pametno.

    I da li bi odricanje od meshovitog stvarno braka bilo za srecu dece, ili u sushtini zadovoljavanje ochekivanja tvojih roditelja (chitaj ochekivanja okoline) i njihovo usrecivanje.

    Situacije u porodicama su razlichite, kao shto si rekao 100 ljudi 100 cudi ..i sto zzivotnih i porodichnih pricha. Ovo shto ja pricham odnosi se generalno na sve gde bi nacionalni problemi mogli biti prisutni, ali ne i na tebe, ili nekog ovde lichno tako da poshtujem svachiji stav.

    Ja sam dete iz jednog meshovitog braka, i nikada, i bash nikada u porodici TO nije bio povod za probleme.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 12.05.2006 u 20:16

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Moja pesma je...
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 11.07.2015, 23:00
  2. Moja poezija
    Autor ljuba-trebotin u forumu Poezija
    Odgovora: 584
    Poslednja poruka: 05.03.2014, 13:51
  3. Moja dela na internetu
    Autor sasapet u forumu WWW
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.07.2012, 15:30
  4. Moja Priča
    Autor gradandjela u forumu Književnost
    Odgovora: 69
    Poslednja poruka: 29.04.2011, 22:03
  5. Moja azbuka
    Autor DrinChe u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 20:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •