Kćeri moja Aliji da l' da te dam? - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 60
  1. #31

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Iz licnog iskustva sa muzem sam u braku 8 god.On je katulik ja pravoslavka niti sam se ja odrekla svoje niti on njegove vere.Slavimo oba bozica i oba uskrsa,slavimo i moju devojacku krsnu slavu.Nazalost moj otac iako je bio dete iz mesovitog braka tesko je prihvatio zeta druge nacionalnosti.Nikada to nije glasno rekao ali se osecalo.Meni je bilo zao jer sam vaspitana da necenim ljude po veri i naciji nego po delima.Valjda se i on nadao da ce njegova jedinica drugacije izabrati.

  2. #32

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Naravno da nemam nista protiv sklapanja braka izmedju osoba razlicite vere ili sl. Uopste ne razumem ljude koji ne dozvoljavaju npr cerki da se uda za nekoga ko nije iste vere.Bitno je da se dve osobe vole i onda u tom slucaju nije nimalo bitno da li pravoslavac,katolik ili bilo sta drugo...jednostavno ljudi koji su jos uvek protiv toga oni su konzervativni.Roditelji od moje drugarice njoj ne dozvoljavaju da se zabavlja ili nedao bog uda za nekogaa razlice vere od njene...mislim da oni nemaju pravo da se mesaju u njen zivot,ako vec imaju tako misljenje neka sebi biraju supruznika po tom kriterijumu,a decu neka ostave na miru!
    Ja ja i samo ja!

  3. #33

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Ako neko ima veru na čvrstim osnovama, onda se ne treba bojati za tu osobu, ni za njenu veru. Jer osobe iskrene vere njihov Bog čuva.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #34

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    I ja sam iz mešovitog braka.

    Otac mi je muško, a majka žensko.

    I nemam ništa protiv toga. Čak mi je i drago što je to tako.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  5. #35

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat alokin74 kaže: Pogledaj poruku
    I ja sam iz mešovitog braka.

    Otac mi je muško, a majka žensko.

    I nemam ništa protiv toga. Čak mi je i drago što je to tako.
    pazi, jer ćeš se zbog ove izjave naći na meti LABRIS-a
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  6. #36

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?


    Redovne batine zbog majke Srpkinje


    GRUPA maloletnika iz Aerodromskog naselja u Sarajevu više od godine zlostavlja vršnjaka Denija Dizdarevića (11), samo zato što je iz mešovitog braka. Tačnije, zato što mu je majka Srpkinja. Maloletni zlostavljači se ne plaše ni Denijevog oca Nedima, koji je uniformisani policajac.
    Nedim Dizdarević tvrdi da je razlog maltretiranja taj što je Denijeva majka - Srpkinja.
    - Uprkos čestim upozorenjima, kolege policajci iz Uprave Novi grad nisu učinili ništa da ovo maltretiranje prestane - izjavio je Nedim Dizdarević. - Štaviše, prilikom prošlonedeljnog incidenta, dok je policija vršila uviđaj, otac jednog od zlostavljača, Durmo Bećirović, pred policajcima mi je rekao: "Šta ti ja mogu kada živiš sa Vlasima".
    Dizdarević kaže da bi kao policajac mogao da reši ovaj problem, ali pošto su izvršioci deca, očekivao je reakciju kolega koja je izostala. Poručuje da je očajan i razmišlja da proda stan i preseli se u neki drugi deo grada.
    Iz Policijske uprave Novi grad odgovaraju da je Dizdarević maltretiranje prijavio samo jednom, 15. jula ove godine, kao i da je usledila reakcija u skladu sa zakonom. Sačinjen jezapisnik protiv očeva dvojice dečaka koji su maltretirali vršnjaka, podnete su krivične prijave od kojih im prete kazne od 400 do 1.200 konvertibilnih maraka.
    "Novosti" saznaju u sarajevskoj policiji da je Nedim Dizdarević više puta usmeno skretao pažnju na problem, ali da je reakcija izostala. Naš sagovornik kaže da, ukoliko se maloletnici ne plaše da maltretiraju dete policajca, onda se postavlja pitanje kako postupaju sa decom običnih ljudi.
    Denija su poslednji put, 15. jula, maltretirala, tukla i mazala garežom iz auspuha četvorica dečaka i jedna devojčica. Na lekarskom pregledu Deni se upiškio u gaćice. Porodica Dizdarević je zbog ovog slučaja zatražila pomoć i zaštitu od Helsinškog komiteta u BiH.

    D. STOJAKOVIĆ, 29.07.2008
    Danas mi je ovaj članak u Večernjim novostima privukao pažnju, što me je podsetilo na ovu temu, i nateralo da posle dugo vremena napišem svoje stavove.

    Na ovom relativno malom prostoru su se razvijale tri različite religije, a početkom 90-ih je u većoj ili manjoj meri, svaka od te tri ratovala je sa preostale dve. U takvim okolnostima smo generalizovali one koji su učestvovali u borbama. Tako su Srbi četnici, koljači iza kojih ne ostaje ništa. Bosanci su mudžahedini koji su došli u džihad da satru nevernike, a Hrvati ustaše iz Jasenovca koji nabadaju bebe i starce na vile i kose. Verovatno je to bio namerni potez tadašnjih vlasti kako bi svoju vojsku motivisali da se srčanije bori protiv drugih. Ko će ga znati.

    Takve podele su ostale i do danas. Nema veze što sam ja u to vreme bio balavac, pojedini Bosanci i Hrvati danas u meni vide četnika koji je klao po Bosni. Takođe neki Srbi u mojim vršnjacima sa druge dve strane vide ustaše i mudžahedine, iako su oni bili u istoj situaciji kao ja.

    Ili sam ja to bar tako mislio, čitajući ovaj članak iz novina.

    Zamislimo da jednog dana oženim muslimanku, i krenem sa njom u posetu tazbini. Ne moram govoriti koliko bi tu bilo negativnog naboja. Čak i ako bi se njena familija pomirila samnom (četnikom) kao zetom, ne mora da znači da bi me okolina gledala blagonakolno. Možda bi njena porodica bila šikanirana od strane drugih stanovnika zbog takvog zeta, pa bi i oni na kraju popustili pod pritiskom okoline. Ne mora biti tako, ali nikada se ne zna.

    I da polako završavam. Ja ne bih mogao da oženim neku devojku druge vere, jer verujem da mi na ovim prostorima još nismo zakopali prošlost, i ratne sekire.

    Postoji i opcija da neko od nas dvoje promeni veru i pređe u drugu. Taj neko sigurno ne bih bio ja. Iako ne mogu da se nazovem nekim velikim vernikom, ipak je pravoslavlje deo moje ličnosti i ne mogu da se klanjam a da znam da ću duboko u sebi izgovarati Oče naš. Da tražim od nje da menja veru ne mogu, jer ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi, a ako bi ona to uradila svojevoljno, onda ja ne bih bio vredan nje, jer je ona uradila za mene ono što ja nikako ne bih uradio za nju.

  7. #37

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku

    ...Znam jos mnogo ljudi koji poticu iz mesovitih brakova. Samo, nesto je sve manje takvih ....
    Očigledno je da se većina pripadnika naroda i vera na ovim prostorima (a većini je koren, poreklo isto) sve grčevitije hvata za vrednosti plemenskog, rodovskog sistema. Tj. očigledno je da se mnogi istovremeno hvataju za retrogradnije vrednosti i od onih vrednosti koje (nekritički ili ne poznajući celinu) uzdižu bez rezervi (npr. srednjevekovnu državu, slavnu istoriju, junačke epove, simbole sl.), bez obzira koliko su to vrednosti prošlih vremena.

    Ovo što nam se dešava je u suštini sindrom Kaina i Avelja. Braća odaberu različite puteve, npr. nacije ili religije i dokazuju čija je pravovernija, a u tom dokazivanju su instrumenti maljevi, kame, jame.

    One koji glatko, bez razmišljanja odgovaraju da je mešanje nacija i religija nespojivo sa npr. Srpstvom, potsećam da je Jelana Anžujska bila naša kraljica a zadržala svoji veru, da je žena kralja Dragutina bila Katalin - madjarica itd. itd. Da su naši vladari udavali svoje kćeri na dvorove drugih religija, uključiv i u sultanski harem. Uostalom i svežiji primeri - Karadjorđevići.

    Ne sporim da su se vremena, okolnosti i razlozi mešovitih brakova promenile. Samo sporim stavove da je ovo što je danas (po svemu sudeći) većinsko opredeljenje dobro, da ima budućnost i da je dobrobit za naciju.

    Uostalom, to valjda niko ne može sporiti, da se prirodnim odabirom, mešanjem jedinki različitog genetskog koda, stvaraju i opstaju bolje varijante, uspešnije za opstanak.

    Ono iz citata: nešto je sve manje takvih ... govori o samodestruktivnosti. Da ne idem dalje - da li je zadržavanje u okvirim svoje nacije i religije sužavanje izbora?

  8. #38

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    ... Kada bih ja kojim slučajem imao ćerku, ili, još bolje, ćerke sa njima bih napravio pravi biznis. Keve mi. Ko da lovu, tome i ćerka. Uopšte me ne interesuje da li je to Alija ili Ilija. Crnac, belac, Indijanac. Nije važno. Samo lova...

    Ovo je otprilike priča kojom već godinama nerviram ljude oko sebe kada naletim u svakodnevnom životu na ovakvu temu.

    Međutim, život je puno složeniji. Mešoviti brakovi ili ljubavne veze vekovima su, u glavnom, bili predmet podsmeha, osude, neodobravanja pa i progona. Brojni su primeri. Od biblije i literature pa do realnog života. Setimo se samo sudbine žene (Turkinje) Prokofeja Melehova iz Tihog Dona, ili ljubavi Vlah Alije i Anđelije (Jugović, udate za Banović Strahinju). Međutim, da nije sve tako crno govori nam ljubav lepe Hajkune i Malog Radojice iako je relativno usamljena.

    Igrom slučaja, u svojoj porodici nemam primera mešovitih brakova. Tetka mi je bila udata za čoveka druge nacije i vere, ali samo na kratko. Razišli su se zbog sasvim drugih stvari.

    Nisam protiv takvih veza, ali sam uveren da na ovim prostorima u mešovitim brakovima ima, u proseku, daleko više iskušenja, daleko više trzavica i problema. Osim velike ljubavi da se oni održe, potrebno je da takvi supružnici zaista budu kompatibilni i tolerantni i da ponekad imaju i sreće. Mnogo toga je protiv njih. Od robine, lokalne sredine, verskih zajednica, običaja pa do istorijskih društvenih kretanja. Setimo se samo nedavnih ratova na ovim prostorima, kada su pucali ne samo mešoviti brakovi, već čak i oni u kojima su partneri bili različito politički opredeljeni...

    Bez obzira na naša pojidanačna mišljenja o ovom problemu i savremena svetska društvena kretanja, verujem da će na ovim prostorima još dugo biti puno praktičnije ne biti u mešovitom braku...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #39

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Nemam nista protiv mesovitog braka ali ja nebi mogao ozeniti devojku druge vere(mada bi se mogao zabavljati)..ocu da mi deca nemaju nikakve probleme da budu svoji na svome!Srbi u Srbiji!
    Србијо моја поносна буди!

  10. #40

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    ... Kada bih ja kojim slučajem imao ćerku, ili, još bolje, ćerke sa njima bih napravio pravi biznis.
    Nešto mi ovo liči na kralja Nikolu (crnogorskog). S tim što se on s tim nije šalio.

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    ...verujem da će na ovim prostorima još dugo biti puno praktičnije ne biti u mešovitom braku...
    To što Memento kaže posebno brine. Ne zato što to on kaže, nego što je to stvarnost.

    A da vidimo šta to znači:
    1. da priznajemo i prihvatamo da su pobedili one ideje čiji kreatori i protagonisti su u Hagu; trebali biti u Hagu, osudjeni ili trebali biti osudjeni; iz jednog, drugog ili trećeg plemena;
    2. da se na taj način ispoljava defanziva nacionalnog bića i celog društva - osećamo se ugroženi van svog plemana, klana. Pleme, klan ne smemo da ljutimo ispoljavanjem nekih razlika u odnosu na 'opšteprihvaćeno' jer verujemo da će nas pleme, klan štititi kad zatreba ako smo 'pravoverni'.

    Jaki, oni koji su u usponu, napredovanju, mešaju se s namerom da svoje ideje, ime, gene, što više prošire, rasprostru i po tudjim nacionalnim bićima.

  11. #41

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Ljubav je najbitnija!

    Kad se moja prijateljica nedavno udala u Dubaiju za muslimana,mnogo se polemisalo o tome. Ona je zadržala svoju veru,ali šta će biti njena deca-muslimani!Ako je ljubav jak,onda to ne treba da predstavlja problem.

  12. #42

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku

    Kakav je vaš stav po pitanju mešanja vere, rase i kultura?
    Ne previse pozitivan.

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Da li mislite da ti brakovi opstaju na našim prostorima i da li će ih u budućnosti biti kao ranije?
    Ne.
    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste za ili protiv?
    Da.
    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Da li će sutra vaša sredina ili porodica moći da utiče na vašu životnu odluku?
    Ne.

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Imate li negativnih predrasuda?
    Da.
    ...................

  13. #43

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Vic sam čuo pre ohohooo godina, u Engleskoj (gde su protestanti - anglikanici većina). Tada nije na mene ostavio utisak.

    Majka, u dobrostojećoj porodici, zabrinuta što joj je sin neiskusan sa ženama, potstiče ga:

    - Da li ti se svidja Meri? Njen je otac član Parlamenta.
    - Ne. Razroka je! - odgovara sin.
    - A Stefani? Ona će naslediti lepo imanje.
    - Ne! Ima grozan zadah iz usta.
    - A Elizabet, od onih što svake godine idu u St. Moric?
    - Mama, pa ona je mala i okrugla!
    - Pa onda Šarlot. Ona je baš zgodna. A i nisu siromašni!
    - Ne!
    Mati, onako rezignirano:
    - Dobro, pa kaži koga bi ti !
    - Stivena, batlerovog sina!
    - Ijuuu, ne daj bože, pa oni su katolici!

  14. #44

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Veza dve osobe se zasniva na njihovim stavovima, obrazovanju, shvatanjima, i naravno međosobnoj ljubavi. Iz toga će proisteći njihovo međusobno razumevanje i usklađenost. Međutim, okolina će uvek negativno uticati na njih i vršiti pritisak da se razlike što više ispolje.

  15. #45

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Nikad mi to nije smetalo...Smetaju mi i smatram ogranichenima ljude koji grade takve barijere i predrasude u ljubavi, prijateljstvu...
    Ovo je izgleda veca tabu tema no narkomanija, prostitucija i sl...A mi, izgleda, ne mozhemo srecno zhivjet' od nashih djedova i pradjedova, ocheva i sl...A dobro je izjavio moj zadnji -bivshi momak, koji je bio Albanac - musliman kad me poveo na Karabushko polje - livada u Tuzima za neupucene, pa reka' bukvalno ovako :
    ' E, vidish li ovu livadu?'
    ja reko 'vidim',
    a on nastavi: 'e ovdje je tvoj chukundjed po$eka moga ili obratno...',
    a ja njemu reko' :'koga briga kad nishta ljepshe nijesu umjeli chinjet no se klat' po vas bijeli dan...'
    Dobila sam najljepshi zagrljaj i poljubac u zhivotu...kojoj je prethodila njegova legendarna izjava 'Oprosti chukundjede, nijesam ti ja kriv shto si bio budala..'
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Moja pesma je...
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 11.07.2015, 23:00
  2. Moja poezija
    Autor ljuba-trebotin u forumu Poezija
    Odgovora: 584
    Poslednja poruka: 05.03.2014, 13:51
  3. Moja dela na internetu
    Autor sasapet u forumu WWW
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.07.2012, 15:30
  4. Moja Priča
    Autor gradandjela u forumu Književnost
    Odgovora: 69
    Poslednja poruka: 29.04.2011, 22:03
  5. Moja azbuka
    Autor DrinChe u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 20:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •