Sv. vladika Nikolaj Velimirović - Strana 2
Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 139
  1. #16

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović




    Gospode očisti srce moje od nezvanih stranaca


    Silazim duboko u srce svoje da vidim ko to u njemu obitava osim mene i Tebe,Večni Bože.
    I sa strahom nalazim mnogobrojne strance kako se bore oko podele srca moga.Nađoh ih onoliko u srcu mome koliko vreme od Adama sadrži ljudskih i neljudskih duša.
    Pa razumem zašto je srce moje iznemoćalo,te ne može da primi ni Tebe ni mene u odaje svoje,nego nas gura kraju-sopstvenike na ivicu imanja njegova.

    Pre nego izađoh iz utrobe,matere svoje,svet sa svojim željama useli se u mene.
    Svaku lasku ovog sveta skupo sam i preskupo plaćao,vazda odvajajući i dajući deo srca moga.Dok ne predadoh svetu celo srce moje i dok mi laske ne potaše otužne.
    Žale mi se starci na godine govoreći:od mnogih godina ostari srce naše.
    Zaista starci,ne ostari srce vaše od mnogih godina,no od mnogih želja.

    Pa savetujem srce svoje u samoći:odcepi se od jučerašnjeg dana jer se i on odcepio od tebe.Svi oni predmeti za koje te želja juče vezivala,danas ne postoje:jedni su se izmenili,druge je bolest onakazila,treći su umrli.Niti postoje predmeti tvoji sutrašnjih želja.Svojim bičem vreme šiba svoje stado,i ovo se oznoji i krvari od udaraca.A predmeti današnjega dana ubacuju u tebe,već prepunjenog senkama mrtvaca,nove želje koje će sutra i same biti senke mrtvaca.

    Ne ponavljaj loše osećaje jer će te ovi onoliko puta vezati za stub vremena koliko ih puta budeš ponavljalo, srce moje.I bićeš rob vremenu,i ostarićeš,i umrećeš pre smrti.
    Kidaj što brže čvorove strasti,koji se zavezaše od udruženih i često ponovljenih želja i osećaja.Lakše je iskidati pojedinačne konce želja i konce osećaja nego jake čvorove strasti.No,i ove moraš iskidati,ma se raskrvarilo,ako želiš novo detinjstvo,novu mladost,lepšu i večniju od prošle ti mladosti.

    Izbaci svet iz sebe,srce moje pa ga posmatraj onda kako je nemoćan.I posmatraj tada sebe i osetićeš neslućenu moć.
    Svet nam se čini moćan samo dotle dok robujemo svetu.
    I bićeš prostrano kao večnost,i večnostće se useliti u tebe.

    Trojedini Bože,koji imaš srce neobuzetom tamom i slobodno od sveta,očisti srce moje od nezvanih stranaca što ga tamom prošaraše.Neka srce moje bude svetlo i tama neka nemoćno kruži oko njega,no neka ga ne obuzima.
    Neka srce moje bude srce sina i gospodara,a ne srce sluge i lopova.
    Daj mi srce Isusovo.oko kojeg je tama uzalud tapkala da uđe i nije mogla ući.
    Carice nebesne krasote,ogradi srce moje materinskom brigom.

    Duše Sveti i svemoćni,oplodi srce moje nebesnom ljubavlju.Da se ono što se u njemu rodi i poraste,ne bude od plote i krvi,no od Tebe,Duše Sveti i Gospode moj.

    Molitve na jezeru Sveti vladika Nikolaj

  2. #17

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Za ugašena ognjišta

    Ispuni zemlju moju životom,
    očisti srce moje od zmija,
    razagnaj tamu iz moga uma,
    napuni ga svjetlošću Neba.

    Ti što krotiš oganj i vjetar,
    i od bjesova praviš sluge,
    ukroti ovu gordost moju,
    i učini me slugom Tvojim.

    Za sve ružne pomisli,
    za ugašena ognjišta,
    za sve mračne umove,
    kajem se i plačem.

    vl. Nikolaj Velimirović
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  3. #18

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Pomaže Bog

    Nedavno sam dobila pp.sličnog sadržaja,sa stavom jednog forumaša,nakon toga otvorila sam temu.Šta ste još pronašli na netu o vladici?Ne verujem da su to bile samo kritike,ovo kažem zbog neupućenih,ne zbog vas.Trebalo bi dobro poznavati molitveni rad i delo svetog vladike,da bi izneli svoj stav i mišljenje o njemu.Da je sveti vladika Nikolaj bio ispred svog vremena,bio je.I sad je kako kažu uvek savremen...koliko hvaljen toliko i osporavan,samo zbog toga što je bio genijalnog uma,što kod nas izgleda i nije za neku pohvalu.Mnogi znameniti ljudi doživeli su takvu sudbinu u našem narodu,zar ne?I primećujem,da ako se spomene pravoslavlje ili Srbin,to automatski znači nacionalista?
    Što se tiče Adolfa Hitlera,pa on u neku ruku i jeste bio genije,doduše bolesnog uma,vodio je tolike mase ljudi svojim idejama...e sad kad ja kažem genije,ne znači da podržavam bolesne ideje pomenutog.Takvih genija,ima povelik spisak,koje takodje možete naći na netu.
    Što se tiče Jevreja,trebalo bi sa malo više širine razmisliti,šta to vladika kaže.Pa on je sa istim Jevrejima,doživljavao stradanja u zloglasnom logoru Dahau.Da li ste i taj podatak našli na netu?
    Na netu možete naći i sabrana dela svetog vladike Nikolaja,njegovo žitije,koliko je siročadi zbrinuo,svih nacinalnosti,koliko je manastira i crkava obnovio,koliko se zalagao po svetu za našu državu,gde god je besedio narod je na kolena padao.
    Potražite i zašto je sv. vladika emigrirao u Ameriku?
    Sveti vladika je bio svetac,i dok je zemnim životom boravio ovde,a ako mene pitate,i dan danas je življi nego mnogi koji fizčki borave ovde.
    Svi moji odgovori na napade svetog vladike,biće odlomci i citati njegovih dela.
    Svako dobro
    pisano je.proklet svaki kjoji se uzda u čoveka kojemu je dah u nosnicama.jer šta vredi takav?Niko nije dobar,osim jedinoga Boga,kaže isus.Vladika je imao umnost ljudsku,ali ne i mudrost BožjuSslušao sam recimo njegov stav o ubijanju u odbrani u ratu.Nazvao je stvar pravednim i nepravednim ratom.Očito da nije posedovao svetoga Duha,jer kako bi neko ko je duhovan mogao izrteći takvu stvar,jer je pisano,da ako te neko potera jedan kilometar idi dva,ako ti neko zada udarac po jednom obrazu,okreni mu drugi.Hrišćani tako deluju u Duhu,Reč je o ljudskoj mudrosti,ne i Božijoj.Klanjao se i sam idolima čineći smrtni greh.p.s. Što se tiče pisanja bez velikiih slova,to je u književnosti dozvoljen način izrađavanja u skorije vreme!No uzdam se da sam ipak pogodio sva velika slova.

  4. #19

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Citat ispravka kaže: Pogledaj poruku
    pisano je.proklet svaki kjoji se uzda u čoveka kojemu je dah u nosnicama.jer šta vredi takav?Niko nije dobar,osim jedinoga Boga,kaže isus.Vladika je imao umnost ljudsku,ali ne i mudrost BožjuSslušao sam recimo njegov stav o ubijanju u odbrani u ratu.Nazvao je stvar pravednim i nepravednim ratom.Očito da nije posedovao svetoga Duha,jer kako bi neko ko je duhovan mogao izrteći takvu stvar,jer je pisano,da ako te neko potera jedan kilometar idi dva,ako ti neko zada udarac po jednom obrazu,okreni mu drugi.Hrišćani tako deluju u Duhu,Reč je o ljudskoj mudrosti,ne i Božijoj.Klanjao se i sam idolima čineći smrtni greh.p.s. Što se tiče pisanja bez velikiih slova,to je u književnosti dozvoljen način izrađavanja u skorije vreme!No uzdam se da sam ipak pogodio sva velika slova.
    Pomaže Bog

    Svoj lični stav o vladici sam već napisala...
    Ne bi ispravljala nikoga,pa neću ni vas,samo ću dodati da je SPC,vladiku Nikolaja proglasila svetim,i za njega se zna ko je bio,a za mene i vas se ne zna...on je potpisao sve što je napisao,a vi me slobodno ispravite,okrenuću vam i drugi obraz.
    svako dobro

  5. #20

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Citat ispravka kaže: Pogledaj poruku
    Klanjao se i sam idolima čineći smrtni greh..
    Npr.?
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  6. #21

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Gospode,uputi me na stazu pravde


    Zeleni se kiparis i leti i zimi.Miriše bosiljak i leti i zimi.Kolju se jaganjci i leti i zimi.
    Čuvajte se vukova kada napadaju,jedan s' lica,drugi s' leđa.No više se čuvajte od dva greha:od straha od grešnika i prezrenja grešnika.Jer će zelenilo vaše izčeznuti kao zelenilo vrbe.I miris vaš pretvoriće se u nemiris.I smirenost vaša postaće gordost.I grešnici će vas nazvati imenjacima.

    Pravednici ,greh je nemoć,i strah od grešnika strah je od nemoćnih.Grešnik se straši od pravednika u sebi,a dva puta više od pravednika uza sebe.
    Ne strašite se onoga ko se od vas dvogubo plaši.
    Nije li Gospod hrabrost pravednika?Nije li Svemoćni Gospod general vojske pravedničke?Zaista je mala pravda onih koji stoje uz Svemoćnoga,i straše se svenemoćnih.
    Ako je pravda vaša pravda Božija,moć vaša je moć božanska.U početku,moć božanska grešnicima se čini kao slabost jer je suviše blaga i milokrvana,i mnogotrpeljiva.No na kraju kad dođe pobeda Božanska,grešnici vide s' užasom da je kuća njihova prolokana od podzemne vode i da se survava bespovratno.

    Kao trava sporo i nečujno raste Božija pobeda.No kad uzraste ne može se više ni pogaziti ni pokositi.
    Grešnici su stao bez pastira,vi niste.I kad vas pastir ostavi,ne ostavlja vas da vas ostavi,no da vas proseje na često sito.Vratiće se vaš pastir uskoro i vi ćete umirati od stida zbog izdajstva.
    Pravednici greh je bolest,i preziranje grešnika je preziranje bolesnih

    Ko od svoga zdravlja daje bolesnima,taj umnožava zdravlje.Prezrenje bolesnih potkopava zdravlje zdravoga.
    Greh sedi za trpezom onih koji se boje sesti za trpezu grešničku.Greh ulazi u dom onih koji se boje ući u dom grešnički.Ko se sa puta vraća natrag da ne sretne grešnika,vraća se domu natovaren grehom.

    Na svaku kapiju vaše duše postavite po jednog stražara da gordost ne uđe u vaš hram.Jer ako uđe,pogasiće odjednom sve sveće vaših vrlina.I bićete kao meh napunjen vinom kad se iglom probuši.
    Kratak je ovaj dan života,no pravi život ne zna za noć.
    Ko umre od greha na ovome danu,umreće smrću što ne zna za dan.

    Pravednici,učite jednu po jednu školu bez umora.
    Ko svrši jednu školu pravde,Gospod ga šalje u višu i težu.Grešnik se muči od neukosti,pravednik se muči od učenja.No,zaista slađa je muka pravednika nego muka grešnika,kao što je slađe vraćanje u domovinu,od sedenja u tuđoj zemlji.

    Milosrdna Bogorodice Nebesna,sačuvaj sve one koji su se uputili putem pravde,da se ne ustraše od grešnika, i da ne prezru grešnike.
    Da ih strah ne bi učinio bogoizdajnicima,i da ih prezrenje ne bi učinilo čovekoubicama.
    Da polupravda njihova ne bila samo jedna uzvišica odakle će dublje pasti u propast.

    Molitve na jezeru Sveti vladika Nikolaj

  7. #22

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Od pamtiveka vuci kolju jaganjce,a nikad ni jedno jagnje nije zaklalo vuka,pa ipak je u svetu više jagnjadi nego vukova.

    Vladika Nikolaj Velimirović

    Neretko Bog je na snu davao ljudima signal,da ne čine što su naumili.Poznat je slučaj,kako se caru Konstantinu javio na snu sveti Nikola i rekao mu,da obustavi izvršenje smrtne presude nad jednim osuđenim plemićem,pošto nije kriv za ono što je osuđen.I car je oslobodio plemića./simboli i sintagma Vladika Nikolaj Velimirović/

  8. #23

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović



    Šta znači biti hrišćanin?

    Biti hrišćanin znači:

    1.verovati u neiskazanu ljubav Božiju prema ljudima,koja se objavila u svetu u vaploćenju Sina Božijeg u njegovom stradanju za ljude;

    2.znati da "sav rod ljudski u grehu leži",i da je Ljubav Božija pokazala se prema ljudima kroz Gospoda Isusa Hrista savršeno nezasluženo od ljudi;

    3.nadati se besmrtnom životu,koji je Bog pripremoi "svima onima koji Ga ljube";

    4.imati nepokolebljivu veru,da je kroz Hrista Bog objavio o Sebi onoliko koliko smrtni ljudi u ovom životu mogu nositi,i da ljudi sami sobom,pored svojih napora,nikada ne bi mogli ispitivanjem svojim doći do otkrovenja tolike istine;

    5.starati se svom silom,da čovek ispuni sve zapovesti Hrista,kao svog najvećeg Prijatelja.Pri tom nepokolebljivo verovati,da svako takvo naše staranje Hristos vidi,od svoje strane moćno ga pomaže,i najzad uspehom kruniše.

    Duhovne pouke Sveti vladika Nikolaj

  9. #24

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Gospode,dođi,moja Te nada čeka

    Nada te moja čeka,Gospode.
    Iščekivanje Tebe jedina je sadržina i jedini smisao moga Sutra i Prekosutra.
    Trava iščekuje rosu i ne vara se.Planina iščekuje gromove i ne vara se.Krtica pod zemljom iščekuje svoj obrok i ne vara se.Iščekivanja svih bića Ti zadovoljavaš.
    Ja iščekujem Tebe i Ti mi hodiš u susret.Prema brzini moga hoda k Tebi i Ti prilaziš meni.
    Šta je Sutra,deco zemlje,nego vaša nada?Iskorenite li svu nadu svoju,umreće i želja vaša da osvane Sutra.

    Ne ropćite na Nebo što vam ispunjava sve nade,nego ropćite na sebe što ne umete da se nadate.Nebo ne ispunjava nade,no nadu.Najuzvišeniju i najjaču nadu,Nebo uvek ispunjava.Ne ropćite na Nebo što Ono ne vidi vaše rođačke i partijske plodove i što ne ulazi u vaše zavere jednih protiv drugih.Ono je vidovito i milostivo.Vidovito je svako u svakoj partiji i milostivo je prema nemoći vašoj ako ovu prati dobra volja.

    Moja nada nije slutnja,no izvesnost da ćeš Ti doći.Ti si obećao i pečat Tvoga obećanja,ja nosim u duši svojoj.Ako još ne dolaziš,nije Tvoja krivica,nego moja.Ti si nežan i sažaljiv,pa ne bi hteo da me zastidiš mojom nepripravnošću.Zato lagano hodiš,i neprestano mi nagoveštavaš dolazak.

    Beznadežnost sedi zaludna.A moja nada čisti i pere neprestano,i provetrava i kadi odaje u kojima će Tebe dočekati.I brine i dan i noć da ne zaboravi što god što bi tebi bilo ugodno.I priziva neprestano angele i svetitelje-tajnovidce-da je upute kako svoju pećinu da učini sličnom Nebu.

    Moja nada nema druga ni ortaka.Sve druge nade ja sam izjurio iz sebe kao dokazane varalice.I na njihovom mestu sad bujno raste samo nada što Te čeka.

    Kad Ti dođeš,donećeš mi darove prebogate.S Tobom ,Pobedniče,doći će mi pobeda nad svim dosadama i brigama.S Tobom će doći svetlost,i zdravlje i snaga i mudrost,i sva punoća svih ljudskih očekivanja od početka do kraja vremena.
    Zaista,ljudi s mnogim nadama izvan Tebe sede na planini i čekaju izlazak sunca sa Zapada.
    A ja stojim okrenut Istoku i znam pouzdano da će se sunce ponovo roditi.Jer vidim zoru kako se rumeni.
    Drugi sade suve štapove u zemlju i nadaju se zelenilu i plodu.A po mojoj njivi posejano je živo seme koje se zeleni i donosi ploda.

    Moja nada u Tebe nije gatnja,no izvesnost isto onakva kao što se sunce mora roditi sa Istoka,i kao što dobro seme posejano u dobru zemlju mora nići.
    Tvoja je njiva,i Ti si i sejač i seme.
    Dođi Gospode,moja Te nada čeka.

    Molitve na jezeru Sveti vladika Nikolaj
    Poruku je izmenio duga12, 19.03.2008 u 01:56

  10. #25

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Svetlost duše

    Bog je svetlost duše.Što je duša više izložena toj svetlosti,to je zdravija,veselija,snažnija.Bog je razumna svetlost,koja gleda i vidi sve tvari skroz.Bog gleda i vidi sve misli ljudske,sve želje,sve namere.

    Bog gleda.Kada je čovek svestan toga,da ga Bog gleda,on se onda stidi ludih misli,grešnih želja,nepravednih namera.Tako se pojavljuje u čoveku strah Božiji,koji čisti dušu.
    Početak mudrosti-strah Gospodnji.

    Bog gleda.Njegovo gledanje je jasnije od sunca.Ne može se od pogleda njegovog ništa sakriti.Pa i na šta kriti?Kriti se od Boga znači-truliti.Učitelji nauke o telesnom zdravlju savetuju bolešljive ljude da se što više sunčaju.Da bi svetlost sunčana što više prodrla u telo i sagorela razne otrove u njemu.

    Pravoslavna nauka oduvek savetuje ljudima da otvore dušu svoju Bogu,da je razgolite,i da je sunčaju pred Bogom i od Boga.Od svetlosti Božije,sagoreva u duši sve što je bolesno,sve što je nečisto i grešno.

    Bog gleda.Ako si nauman slagati,seti se ,da Bog gleda.
    Bog gleda.Ako si se rešio oteti ili zapaliti,ili otrovati ili ubiti,seti se,Bog gleda.
    Bog gleda.Ako se raduješ tuđem zlu,ili ako si nemilostiv prema bednima,seti se,Bog gleda.
    Bog gleda.Ako se u tebi javila požuda preljubna ili srebroljubiva,znaj da Bog gleda.

    Bog gleda.Uvek misli o tome.Ma šta smišljao,ili želeo,ili nameravao,seti se da Bog gleda.Od tog pogleda ne beži,nego svu svoju dušu,izloži tome večnom gledanju.I ono će sagoreti u tebi sve grehe tvoje i nečistote tvoje u samome početku.

    Tako će duša tvoja biti zdrava.Ona će se stalno kupati u svetlosti božanskoj.I biće topla od te svetlosti božanske,te će u njoj kao na dobroj zemlji rađati svaki božanski usev.A božanski usev je onaj,koji se ne plaši svetlosti Božijeg gledanja,nego mu se raduje,i traži ga,i povija se za njim,kao suncokret za suncem.


    Duhovne pouke sveti vladika Nikolaj

  11. #26

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Ćutanje
    O tri predmeta ne žuri da govoriš:
    o Bogu -dok ne utvrdiš veru u njega,
    o tuđem grehu - dok se ne setiš svog,
    o sutrašnjem danu - dok ne svane.

    Misli o Dobru i Zlu
    Vladika Nikolaj Velimirović
    ...srce se nosi javno...

  12. #27

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Budite brzi da kažete blage reči koje stvaraju mir i dobru volju među ljudima,
    a uzdržljivi u rečima koje vode razdoru,mržnji i prepirci.
    Budite čisti u mislima,čisti u rečima čisti u delima
    i tako ćete ispuniti zakon Hristov.
    Reč Božija je hrana za dušu.Reč Božija je i sila i svetlost za dušu.
    Ko god može,treba da čita reč Božiju u Svetom pismu,
    a ko to ne može,treba da sluša onoga što čita.
    Kao što se u dobrom hlebu nalazi,sve što treba našem telu,
    tako se u svakoj reči Gospoda Hrista nalazi,sve što je potrebno duši našoj.
    Jedna je večita sila koja je jednom oživela pali svet,
    koja ga je uvek oživljavala,kad god je padao,
    koja će ga večno oživljavati i preporađati,
    sila,koja je ista juče,danas i sutra to je reč Božija.
    Silna je kao grom.Ona poražava grešnika,
    melem je bolnome i potištenome,
    utuk razvratnome a opomena bogatome.

    Velika je,vaistinu i neispitana tajna reči.

    O Bogu i ljudima sveti vladika Nikolaj

  13. #28

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Ne poneti se mudrošću

    Ne ponesi se mudrošću.Ni tuđom jer nije tvoja.
    Ni svojom,jer čim si se poneo,znači da je nemaš mnogo.
    Nijedna lampa ne gori dok se ne doleva.
    Sve se lampe mogu napuniti,a lampa mudrosti nikada.


    Šta god tkaš ,vezuj konce za nebo

    Sva dela tvoja koja učiniš,ne u ime neba i bez dozvole neba,doneće gork plod,
    jer ih nebo neće obliti svojom blagodatnom kišom,ni obasjati svojom životvornom svetlošću.
    Šta god nameravaš,oslušni savet neba.
    Šta god tkaš,vezuj konce za nebo.

    Razum i srce

    Kad sam razum pravi račun,srce se pretvara u plačljivi sunđer i briše.
    Kad samo srce pravi račun,razum se pretvara u plačljiv sunđer i briše.
    A crna tabla duše,žudno čeka sve novo,i novo pisanje u strahu,
    da ne pođe u drugi svet-bez računa.

    Što više vere

    U nekim bolestima lekari preporučuju što veću dozu leka,
    kao na primer:pij vode što više možeš!
    Vera je siguran lek našoj duši samo kada se uzima u najvećoj dozi.
    Veruj što više možeš!

    Misli o dobru i zlu sveti vladika Nikolaj

  14. #29

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Nadam se da mi postavljačica teme i oni koji postuju, neće zameriti na malo drugačijem vidjenju Nikolaja Velimirovića..

    Vladika Nikolaj Velimirovič - Svetac a fašista

    Odavno se ukazuje na znake opšte klerikalizacije javnog života kod nas, a odnedavno govori i da je Srbija na putu da postane "pravoslavna džamahirija". U prilog takvoj tezi ide i nedavno pompezno proglašavanje novog sveca od strane Srpske pravoslavne crkve. U javnosti je ovaj događaj primljen nekritički, gotovo bez ikakvih reakcija. Još jedan "svetac na pravoslavnom nebu" izazvao je reakciju tek nekoliko zabrinutih intelektualaca koji, naravno, nisu dobili priliku da u medijima objasne svoje stavove. Priča verovatno ne bi bila zanimljiva da novoproglašeni svetac nije Nikolaj Velimirović, osvedočeni fan Adolfa Hitlera,lični prijatelj Dimitrija Ljotića i "duhovni učitelj" najmračnijim i najkonzervativnijim episkopima SPC.

    Zanimljivost u vezi sa Nikolajem je da je još 1967. godine, postojao jak pritisak jednog krila Crkve da se on proglasi za sveca. Tada se sama Crkva ogradila i odbila to, što je manje poznato, navodeći kao razlog da on, ipak, ne poseduje vrline potrebne da bude svetac.

    Danas se očigledno situacija promenila. Nikolajeve mane, antisemitizam, antimodernizam, zalaganje za versku državu, postale su njegove prednosti i upravo je njegov izraženi klerofašizam istican kao najbolja vrlina, od strane episkopa SPC.

    Potreba za homogenizacijom naroda i vođom u nacionalističkoj i reakcionarnoj desnici i klerofašističkim delovima SPC vratila je na scenu zaboravljenog vladiku koji je glorifikovan, ali nikada nije kritički analiziran. Umesto toga negiraju se njegova bliskost s Ljotićem i ideloško opravdavanje holokausta kroz tzv. "teološku misao" i afirmativno izjašnjavanje o nacistima.

    Povratak Nikolaja najavila je grupa sveštenika šabačko-valjevske eparhije koja je još 1985. godine objavila "crkveno-nacionalni program", sa svim bitnim tačkama iz Velimirovićevog opusa. Te ideje su ubrzo postale snažan katalizator šovinističke kontra-revolucije.

    Taj crkveno-nacionalni program je tada dobio veliki publicitet. Tu je izložen program koji je preuzeo sve bitne stavove od Nikolaja - iz bogoslovije, teologije, političkih gledišta, i to je kasnije dalo pečat čitavom razdoblju crkvenog klerofašizma, koji se suprotstavlja čitavom svetu, ne prezajući ni od ratova. Klerofašizam čiji je jedan od amblema vladika Nikolaj Velimirović je danas u punom zamahu. U tome prednjače "četiri jahača apokalipse" iz SPC, vladike Amfilohije Radović, Atanasije Jeftić, Artemije Radosavljević i Irinej Bulović.

    Oni su svojim ideološko-propagandnim radom najviše doprineli reafirmaciji lika i dela Nikolaja Velimirovića sprovodeći njegov program u praksi. Oni su sa najuticajnijih mesta u sinodu SPC izdejstvovali pobedu klerofašista I imenovanje njihovog duhovnog učitelja za sveca.

    Posle, kako optimisti i licemeri vole da ih nazovu, demokratskih promena, Nikolaj je postao autoritet i za nosioce vlasti i za intelektualce.

    U javnosti su česti primeri veličanja vladike Nikolaja, dok i najmanje osporavanja ili racionalna ukazivanja na njegove pogubne ideje izazivaju burnu reakciju svih desničara podjednako.

    Uz pomoć crkvene propagande uzdiže se opskurni lik Nikolaja nazivajući ga "najvećim srpski sinom i najvećim srpskim umom" posle, gle čuda! - Svetog Save. Te glorifikacije postaju smešne pri i najmanjem pokušaju da se njegovo delo ozbiljnije kritički prouči.

    U filozofskom pogledu Nikolaj ne donosi ništa novo. Reč je o tipičnom predstavniku organske (ili organicističke) misli, po kome se svet posmatra kao organizam u kome nijedan njegov deo nema samostalnu, individualnu funkciju. Otuda je u njegovom učenju o društvu uspostavljena jednostavna formula – bog na nebu, kralj na zemlji, domaćin u kući. Tu formulu preuzela je i afirmisala tzv. "srpska kulturna desnica" , a u njoj se veoma lako prepoznaju i neonacističke grupacije.

    Za Nikolaja se sigurno može reći da nije imao snage da uobliči svoj pogled i misao već je krao pomalo sa svih strana formirajući svoju nakaradnu i imbecilnu životnu filozofiju o "svetosavskom čoveku"."Svetosavski čovek" trebalo bi da bude suprotnost racionalističkom čoveku moderne epohe koji je mate-rijalistički usmeren. "Svetosavska kultura" i "vraćanje korenima" u stvari bi predstavljali povratak u srednjovekovnu srpskovizantijsku kulturu.
    U knjižarama se može naći mnoštvo knjiga Nikolaja Velimirovića.
    Kako je opskurni teolog, klerofašista i antisemita, proglašen od strane Srpske pravoslavne crkve za sveca. Kakva je sličnost između Hitlera i svetog Save i kakva je veza između svetog vladike današnjih episkopa i Dimitrija Ljotića
    Zanimljivo je, međutim, da su iz tih izdanja izbačeni delovi koji ukazuju na njegovu bliskost sa Dimitrijem Ljotićem, veličanje Adolfa Hitlera, ili delovi sa antisemitskim idejama.Dokazano je da je Nikolaj bio pod velikim uticajem ideja Dimitrija Ljotića. Čak mu je bio bliski prijatelj i govorio afirmativno o idejama ovog fašističkog ideologa na njego-voj sahrani. Činjenica je da su ključna antisemitska mesta kod Nikolaja Velimirovića pozajmljena od Šarla Morasa, preko Ljotića koji je 1914. godine boravio u Parizu, i tu se upoznao sa delom oca organicističke i antisemitske misli.

    Zbog toga celokupna "srpska nova desnica" koja se temelji na učenju vladike Nikolaja zapravo stoji na ljotićevskim temeljima, a činjenicada se Srpska pravoslavna crkva do danas nije odredila prema antisemitizmu, usko je povezana sa ideološkom propagandom koju su sproveli, i još uvek to čine, četiri pomenuta episkopa, i zbog toga ne čudi da su gotovo svi antisemitski ispadi u poslednjoj deceniji indukovani crkvenom propagandom.

    Najbolji primer antisemitizma je delo koje je Nikolaj pisao u Dahauu, jer je upravo u tom delu napisao ono što je najtvrđi primer kleronacizma, kojim se on uopšte ne razlikuje od onih koji su stvorili ideolo-giju "krvi i tla". "A ti, Srbine, šta misliš, dve zaraze spopale su tvoju krv - izrailjska i evropska".

    To su njegove misli koje danas u populističkom naboju, u vreme neonacizma, ponovo postaju delom "pravoslavnog" uma, a lansiraju ih ljudi pokriveni autoritetom akademskih titula.Ako ste neonacista i želite svoje mišljenje da potkrepite citirajuci neki autoritet koji afirmativno govori o Adolfu Hitleru, zavirite kod vladike Nikolaja i naći ćete ono što vam je potrebno.

    Nikolaj je 1935. godine na Kolarčevom univerzitetu držao predava-nje o Svetom Savi u kome je utvrdio tri činjenice; Sveti Sava je bio veliki um koji je imao neku azijsku sposobnost. Druga teza je da je Sveti Sava tvorac jevanđeoskog nacionalizma. Treća, najčudnija, teza je da je veliku ideju jevanđeoskog nacionalizma Svetog Save - dakle svetosavsku ideju, jedini uspeo da shvati vođa nemačkog naroda Adolf Hitler, kome u istom predavanju na dva mesta odaje najviše poštovanje.

    I to je ponavljao više puta.

    Teolozi tvrde da za delo vladike Nikolaja Velimirovića objektivno i naučno vrednovanje nije bitno, jer sud Crkve i sudovi nauke nisu istovetni. Dakle, zagovara se donošenje zaključaka koji nisu utemeljeni na činjenicama.Nikolaj u svojim "delima" tvrdi da nacionalizam bez vere nije ništa.

    Njegov nacionalizam je vrlo jednostavan, isključiv. On ne trpi Vojvođane, zove ih "kalajisani Srbi", zato što su bili u dodiru sa evropskom kulturom vekovima. U osnovi, njegov je problem strah od drugog, strah od promene, strah od novog i modernog. Ne trpi druge i drugačije i ima izrazito negativan odnos prema kulturi uopšte, a i prema dostignućima moderne nauke, kao što je sapun. U njegovoj biografiji stoji da je bio "duhovno" čist, a da sapun nije koristio, otud i nadimak "Smrdljivi". On je smatrao da je kultura veliko zlo, plašio se kulture. Prihvatio je staru slovenofilsku tezu da je nerazvijenost i zao-stalost neka vrsta prednosti.

    Analiza dela vladike Nikolaja vrlo je problematična jer Crkva apsolutno stoji iza svih njegovih stavova i spremna je da ga brani po svaku cenu. Crnogorski mitrolopolit Amfilohije Radović je čak jednom prilikom rekao, ne samo da se o njemu ne može raspravljati, "jer smo nedo-stojni toga", nego da se samo "može biti s njim, ili protiv njega". Inače teza da se može biti samo za nekog ili protiv nekoga - to su Isusove reči o njemu samom, i Staljinove reči o marksizmu.

    Nikolaj je, kao što se vidi, bio zastupnik najmračnije ideologije dvadesetog veka, čovek koji je opravdavao zločine nad drugim ljudima, a prema samim zločincima gajio neizmernu ljubav i poštovanje. Činjenica da se čitava crkva stavlja na stranu ovog fašiste, proglašavajući ga čak za sveca, i da se najuticajniji delovi te crkve nadahnjuju njegovim učenjem, govori o pogubnom uticaju Crkve kao institucije, dok nekritičko prihvatanje fašističkog učenja, čak poistovećivanje sa njim, govori o pogubnom uticaju vere na slobodan i racionalan ljudski um.


    Rasista Rasista

    “U žalosnoj zabludi žive oni naši ljudi, koji misle da je odvajanje nacionalizma od vere i države od crkve rezultat nekog ‘progresa’... Ipak se mora odati poštovanje sadašnjem nemačkom Vođi, koji je kao prost zanatlija i čovek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u dvadesetom veku on je došao na ideju Svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvažniji posao, koji priliči jedino svetitelju, geniju i heroju. A nama je taj posao svršio Sveti Sava, prvi među svetiteljima, prvi među genijima i prvi među herojima u našoj istoriji.” Nacionalizam Svetog Save, 1935.



    “Sva moderna gesla evropska sastavili su Židi, koji su Hrista raspeli: i demokratiju, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, I pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam. Sve su to izumi Židova, odnosno oca njihova – đavola.”
    Govori srpskoj naciji
    kroz tamnički prozor, 1944.

    “Mi smo deca Božija. I ljudi arijevske rase kojoj je sudba dodelila počasnu ulogu da bude glavni nosilac Hrišćanstva u svetu.”
    Dva vidovdanska govora, 1939.
    ( Preuzeto iz Građanskog časopisa za nauku i kulturu Zapad, broj 1, avgust 2007. )
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  15. #30

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović



    Kanonizacija vladike Nikolaja

    Kada se čovek mora setiti Boga?

    I najgori čovek mora se tri put u životu setiti Boga:

    kada vidi pravednika da strada zbog tuđe krivice;
    kad on sam strada zbog tuđe krivice;
    kada mu dođe čas smrtni.

    Tri puta u životu mora se zaplakati i najtvrđi grešnik:

    kada ga,gonjena od ljudi kao divljeg zvera,pomiluje majčina ruka;
    kada ga bolesna i osamljena poseti njegov protivnik,donoseći mu darove i oproštaj;
    i kada mu na samrti sveštenik kaže:ne boj se,Božija milost je veća od tvojih grehova!

    Tri puta čovek liči sam sebi na Boga:

    kada mu se rodi sin;
    kada shvati i usvoji Hrista,i
    kada se pomiri sa svojim stradanjem za pravdu.

    Misli o dobru i zlu sveti vladika Nikolaj

Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha
    Autor Turkmenbashi u forumu Religija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 02.02.2010, 16:48
  2. Nikolaj Rimski-Korsakov
    Autor ELA u forumu Muzičke zvezde
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 08.12.2009, 14:34
  3. Nikolaj Vasiljevič Gogolj
    Autor Goga u forumu Književnici
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.05.2009, 20:26

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •