"Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Slušam malo pre Eric Prydz-a i njegovu stvar "Proper Education", naravno obradu Pink Floyd-a, i razmišljam kako je dobro odrađena (za moj ukus naravno). Takođe, prošle godine Global Djs izbacili su nekoliko stvari, jedna od njih, i najbolja ujedno je The sound of San Fransisco (čak i ja ne znam ko ju je tačno izvodio u originalu).

    Moj mlađi brat sluša upravo ovu vrstu muzike i ne malo puta ga oduševi neka nova stvar, a da čak i ne zna da je obrada neke stare legendarne numere, koja je nastala mnogo pre nego što se on rodio...

    Smatrate li da su ove nove verzije starih poznatih hitova dobra ili loša stvar? Često vodim ovu priču sa ljudima koji ne slušaju elektronsku muziku u bilo kom obliku i koji se naprosto zgražavaju nad tim novim "obradama". S druge strane, mnogi smatraju da upravo ovi novi aranžmani prilagođeni novim generacijama mogu da ožive stare dobre hitove i približe ih današnjim klincima.

    Naravno, ovde ne pričamo o masi krša gde lokalni DJ preko originalne numere nalepi brdo tuc-tuc gluposti, pa to zvuči u najmanju ruku nakaradno, već o svetskim imenima koja zaista urade profi aranžman.

    Dakle, smeta li vam ova popularizacija starih hitova i približavanje mladim generacijama, ili smatrate da time samo kvare dobre stare pop/rock/disco hitove?

    PS. ne želim da se ova tema pretvori o priču o tome da li je bolja obrada ili original, jer tu temu već imamo. Naravno da su originali jednostavno - originali... i tu se priča o tome završava.

  2. #2

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Njah...

    Od preterane pesme Money for Nothing je ispalo neko fiju-fiju-gr-br-dr čudo. Jedared sam čuo obradu Doorsa i naježio sam se. Kontam da se Džim Morison okrenuo u grobu. Gorespomenuta je toliko moćna u originalu, da je nikakve didžejevske transformacije ne mogu unakaziti. Mada, s druge strane i nije nešto mnogo menjano.

    U globalu sam protiv toga iz veoma prostog razloga - kićenje tuđim perjem. Dakle, ako je neka pesma hit 20-30 godina, znači da će biti hit i narednih 120 godina. I nema potrebe za "približavanjem današnjim generacijama", jer šta fali današnjim generacijama da slušaju muziku od pre 20 godina? Ni ja nisam slušao muziku koju sam po nekom zakonu trebao, pa šta mi fali? Pitam se da li makar 5% od "današnje omladine" zna ko u originalu izvodi tu pesmu? I time ništa nije postignuto - niti će slušaoci saznati da su nekad postojale grupe poput Dire Straits, Pink Floyd itd. niti će stari hit biti oživljen (jer ako je nešto hit - to je hit), jedino će didžej profitirati. Ali dobro, svako zarađuje kako zna i ume.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Nemam nista protiv novih obrada ako su kvalitetno uradjene,nekada su mi bolje od originala,mozda samo zato sto su u mom fazonu,ili mi legnu bas u tom trenutku u toj obradi...

    Neke stvari je bolje ne obradjivati poput Doorsa jer jednostavno svaki novi aranzman ne samo da bi unakazio pjesmu vec i njenu poentu i sam dozivljaj reci koje su po meni u savrsenom skladu sa muzikom i odgovaraju bas takvoj emociji koju bude...
    Sigurna sma da ima jos niz muzickih ostvarenja poput njih ali isto tako i onih koje novo ruho nece unistiti,stavise moze ih cak i poboljsati...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  4. #4

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku

    Od preterane pesme Money for Nothing je ispalo neko fiju-fiju-gr-br-dr čudo. Jedared sam čuo obradu Doorsa i naježio sam se.
    To je pitanje ličnog ukusa, ili neukusa, svejedno.



    Gorespomenuta je toliko moćna u originalu, da je nikakve didžejevske transformacije ne mogu unakaziti. Mada, s druge strane i nije nešto mnogo menjano.
    Samo je urađen nov aranžman, što je čini mnogo drugačijom od originalne. Naravno, slažem se da je gorepomenuta mnogo moćna u originalu.

    U globalu sam protiv toga iz veoma prostog razloga - kićenje tuđim perjem.
    I ja sam protiv toga ukoliko se pojavi neki anonimus, obrati 3-4 stvari i na tome izgradi karijeru. To je kićenje tuđim perjem. Gore pomenuti je "izbacio" nekoliko hitova pre ove numere i on je zaista veliko ime u svetu elektronske muzike, tako da ne verujem da je baš ovu stvar uradio da bi se kitio nečijim perjem... a opet, možda se varam.

    Dakle, ako je neka pesma hit 20-30 godina, znači da će biti hit i narednih 120 godina.
    Naravno.

    I nema potrebe za "približavanjem današnjim generacijama", jer šta fali današnjim generacijama da slušaju muziku od pre 20 godina?
    Pa očigledno je da ima. Ja sam dala konkretan primer dvadesetogodišnjaka koji sluša elektronsku muziku i kome nije interesantno da sluša te pesme u originalu. Citiraću ga: smaraju.


    Ni ja nisam slušao muziku koju sam po nekom zakonu trebao, pa šta mi fali?
    Ti si slušao muziku po svom ukusu.

    Pitam se da li makar 5% od "današnje omladine" zna ko u originalu izvodi tu pesmu? I time ništa nije postignuto - niti će slušaoci saznati da su nekad postojale grupe poput Dire Straits, Pink Floyd itd. niti će stari hit biti oživljen
    Znaju tek nakon što Dj-evi obrade neku stvar tako da njima privuče pažnju. To je poenta, na žalost. Obrati pažnju na video spotove i videćeš da na većini piše "dj" vs "original". Ja sam upravo malo pregledala moj mp3 i kod većine stvari piše originalni izvođač... mada to nije uvek slučaj, naravno. Evo, i dan danas ne znam ko je u originalu pevao San Francisko.

    Ako si ciljao na live setove, oni nemaju mnogo veze sa onim što dj izbaci kao singl. Na live nastupima puštaju se mnogo "tvrđe" stvari, pa i ako se provuče neka od starih stvari, obično ide u originalu, pa se u momentu klepa miks...

  5. #5

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Licno ne slusam tehno ni elektronsku muziku jer je to degradacija muzike, uzimanje duse pesmi, jer pesma bez "duse" i nije pesma. Obrada starih hitova moze ali da se ne unakaradi. Kada cujem tehno muziku onda mi je jasno zasto postoji i tzv. novokomponovana narodna muzika koja je samo bedna imitacija najlosije muzike koja se moze cuti na radiotalasima i koju bas ti DJ lansiraju. Mladi pocinju sa galamom u muzici ali mnogi zavrsavaju sa suptilnom muzikom koja greje dusu, gde nema deranja a i ne slusa se pod naponom sa nenormalno jakim basovima. Kao mlad 60tih godina, u ekspanziji dobre muzike, nisam mogao da slusam naprimer Piter, Pol i Mary, delovali su mi neprirodno tihi ali danas uzivam u toj vrsti muzike. Joan Baez i ne moze da se "prevede" na tehno zvuk. Kako bi delovalae noci u belom satenu u tehno zvuku??? Ko bude uspeo da pronadje ono sto ja zovem dusa muzike slusace dobru muziku. Svi danasnji vrsni muzicari nastali su 60 i 70-th godina. Cast izuzecima ima ih i mljadjih. Oni stariji nas vec napustaju, ali ne treba zaboraviti ni njih. Ne verujem da bi i oni voleli u tehno zvuku njihove pesme.

  6. #6

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Kao prvo moram da kažem da pre svega volim rock, metal, alternativu i klasiku, ali i neke ostale pravce. Među njima je i elektro. Elektronska muzika nije samo tehno i trance, a prvi instrument, Teleharmonijum koji je nastao kao želja kompozitora da otkriju još neke stvari u muzici ( imamo i električnu gitaru tako ), nastao je još u 19 veku.

    Mnogi rock bendovi su je sami usvojili. Pink Floyd npr , Bitlsi tu i tamo, itd. Neki džezeri takođe... i tako je elektro našao svoj deo u popularnoj kulturi. Ja volim da čujem i Eurythmics i Depeche mode i Mobija i Bjork i brdo izvođača ambijentalne muzike, Vangelisa i Oldfilda, pa gde je Brian Eno i da ne nabrajam ostale (Kraftwerk )... takođe i filmska industrija se više ne može zamisliti bez ovog pravca. Jednostavno, postao je mejnstrim... i retko ko će se naći da ne voli da čuje baš ništa odavde. Kao i svaka vrsta muzike i elektronska se deli u mnogo žanrova i stilova, pa iako je negde tanka granica opet razlikujemo eksperimentalni i klasičan pravac. Kao što je uostalom slučaj i sa metalom, rockom i ostalima... Neko voli metal, ali ne voli death metal.

    Mladi pocinju sa galamom u muzici ali mnogi zavrsavaju sa suptilnom muzikom koja greje dusu, gde nema deranja a i ne slusa se pod naponom sa nenormalno jakim basovima.
    Tačno, evo ja prva volim buku i gitare na nenormalno velikom ozvučenju. Mislim da ću voleti doveka, ali nebitno, imam uho i za klasiku i poznajem je dobro. Volim i operu, ali i to je nekom smaranje.

    Hoću da kažem, nekom će tehnomanu sutra grejati dušu neki soft ambijental... nešto u okviru pravca za koji se opredelio, nešto mirnije. I to će možda za njega imati dušu.

    Slažem se za Joan Baez i za sve redom i za dušu... ali jednostavno i ovo je deo umetnosti u kojem se ide napred. Da nije tako, ništa osim klasike ne bi postojalo.

    Da, tema

    Ja ti nešto ne volim te tehno obrade. Ne znam da li imam jednu na kompu, ja mislim da imam baš taj San Francisco, i nikad ga neću upaliti da baš njega čujem, nego eto, ako naleti slučajno. Volim Prodigy, Faithless, Fatboy Slim, Underworld... od komercijale, ali uglavnom više volim ono što je manje komercijalno.

    Licno ne slusam tehno ni elektronsku muziku jer je to degradacija muzike, uzimanje duse pesmi, jer pesma bez "duse" i nije pesma
    Slažem se donekle i znam šta hoćeš da kažeš. Sada muzičar može da bude svako ko ima sobu i kompjuter, ali jednostavno, uvek će se znati šta su prave vrednosti, šta je talenat i umeće. Ja se ne bojim da bi neko mogao da osakati Jimi Hendrixa npr. A onaj slušalac koji ume to da prepozna, on će se i zainteresovati da sazna ko je to napravio San Francisco (ništa lično Lady) i u muzici će videti malo više od mrdanja dupeta.

    Kada cujem tehno muziku onda mi je jasno zasto postoji i tzv. novokomponovana narodna muzika koja je samo bedna imitacija najlosije muzike koja se moze cuti na radiotalasima i koju bas ti DJ lansiraju.
    A za ove "narodnjake" nemam više snage pa ću ovde završiti.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    nisam neki freak elektronske muzike, ali jedan moj drugar jeste, pa onda od njega pravim svoju "the best of kolekciju" i volim da je slusam na zurkicama (malo promjene je uvijek dobrodošlo). protiv obrada nemam nista protiv (pod uslovom da je dobro urađena - e sad šta je dobro a šta nije je već stvar ličnog ukusa). ja lično najviše volim dub - mada je nitko živ tu ne bi strpao, ali je to po meni također jedna vrsta elektronike. čak i mislim da su potrebne baš zbog ovih mlađih generacija koju ću probati da ilustrujem kroz ovu malu ličnu angedoticu.
    jedan vikend odem na jednu live svirkicu lokalnog karaktera, a na programu su bili oni stari rock hitovi (stonsi, beatlsi, hedrix...). naravno, dovukla sam i gore pomenutuga elektro drugara (koje je by the way 83 godište i samo i elektroniku sluša - protiv čega naravno nemam apsolutno ništa protiv). u jednom momentu, momci na svirci krenu da sviraju satisfaction od stonsa, a moj drugar sav ponosan što je pogodio bar jednu pjesmu zaurla meni u uvo: eee, pa ja ovo znam,ovo je lenny kravitz...u momentu sam se zagrcnula onim pivom i histerično se smijala cijelo veče, a sam kiks je defintivno bio hit večeri.
    nattydread is coming to dinner

  8. #8

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Nemam nista protiv novih obrada ako su kvalitetno uradjene,nekada su mi bolje od originala,mozda samo zato sto su u mom fazonu,ili mi legnu bas u tom trenutku u toj obradi...
    slazem se...na pr apokaliptika je obradila mnooogo metalikinih pesama i sve su pogodak.
    Vise je za zaljenje onaj ko zbog pameti izgubi ljubav,nego onaj ko zbog ljubavi izgubi pamet...

  9. #9

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Citat Masha 92 kaže: Pogledaj poruku
    apokaliptika je obradila mnooogo metalikinih pesama i sve su pogodak.
    Apokaliptika nije tehno. I da su baš sve pesme sjajne, i nisu. Mislim, porediti prženje gitare i gudanje gudalom...
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  10. #10

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Pa i meni se dopala obrada Floyda. Mada dosta puta ispadnu glupe obrade. Ta je jedna od boljih.

  11. #11

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    U 90% ispadne đubre popularno samo među muzički neobrazovanim ljudima, a preostalih 10% nisam čuo.

  12. #12

    Odgovor: "Techno" obrade starih pop, rock, disco... hitova

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Smatrate li da su ove nove verzije starih poznatih hitova dobra ili loša stvar? Često vodim ovu priču sa ljudima koji ne slušaju elektronsku muziku u bilo kom obliku i koji se naprosto zgražavaju nad tim novim "obradama". S druge strane, mnogi smatraju da upravo ovi novi aranžmani prilagođeni novim generacijama mogu da ožive stare dobre hitove i približe ih današnjim klincima.
    Smatram da je okey imati IZBOR, pa vec prema raspolozenju i ukusu birati muziku koju cemo slusati....dakle, ne moze da skodi, bar ne onima koji su svoj muzicki ukus davno formirali.
    Od elektronske muzike upravo i slusam samo obrade starih hitova.
    Nedavno sam bunarila na ytubetu da nadjem jednu takvu... nisam znala ni naslov pesme, ni ko je izvodi, pa sam se naslusala svakojakih, (pride se iznenadjivala koje su sve novije pesme obradjene).
    Elem, nadjoh onu koju sam trazila



    Dok sam preslusavala ytube, naletim i na "poznato ime iz praistorije" - Rafaella Carra. Preslusam i njenu obradu, a potomak iz sobe izlazi i radoznalo konstatuje:"Opaaa, slusa se Bob Sinclar?!?" ..... (Who?)



Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •