Klonirana hrana
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Klonirana hrana

    Preuzeto sa voanews.com

    "Neki farmeri i rančeri već kloniraju životinje, ali je obavezni moratorijum koji je uvela agencija za hranu i lekove, mleko i meso takvih životinja držao podalje od prodavnica. Javnost je po svemu sudeći skeptična prema promeni takve politike. U anketi ranije ove godine, 65% ispitanih je kloniranje životinja nazvalo lošim iz moralnih razloga. Još 45% protivi se primeni kloniranja u proizvodnji hrane.

    Mišljenja su različita:

    Ne znam dovoljno o tome.

    Ne bih to odbacila.

    Ne bih ga kupila.

    Pitanje u ovom trenutku je ako agencija odobri upotrebu kloniranih proizvoda da li će klonirano mleko i meso biti jasno obeleženi tako da potrošači znaju šta kupuju"



    Update: hrana je već u prodaji, u Americi.
    Da li je obeležena nemam pojima, a nemam pojima ni da li bih je kupila.
    Sve mi totako daleko izgleda, kao da živim neki SF film,...ne znam.

    Bi li vi?
    _________Una16

  2. #2

    Odgovor: Klonirana hrana

    Mislim da postoji problem sa terminologijom.
    Pojam klonirane hrane nije identicno sa pojmom genetski modifikovane hrane.

    Kloniraje je kreiranje poptuno iste jedinke roditelju, to je razmnozavanje bez sexa.
    Klonirana jedinka u potpunosti ima osobine svoj roditelja. Ona je njena kopija.
    Klonirati se mogu i biljke i zivotinje. Biljke se kloniraju vec vise od 20 godina.
    Razlog: izabrati jedinku koja ima najbolje osobine i ne kvariti te osobine sexualnim razmnozavanjem.
    Koristi se u uzgajanju cveca, shuma, itd... Zivotinje se teze kloniraju i jos se istrazuje ta tehnologija. Klon je ipak identicna kopija roditelja i nema nepovoljna deljstva na hranu koja se proizvodi iz klona.

    Nasuprot tome postoji tzv. genetska modifikacija gde ljudi ugradjuju razne gene i biljke i zivotinje. Recimo ugradnjom gena bakterije koja svetli u UV svetlu mozete dobiti misha koji takodje svetli pod UV lampom.
    Nije poznat uticaj unosa genetski modifikovane hrane na ljude i zato postoji rezerva prema tom pitanju.
    Drugi problem je mesanje genetski modifikovanih biljaka ili zivotinja sa njihovim divljim precima u prirodi jer time menjamo ``kvarimo`` genetski potencijal prirode, tj. zagadjujemo prirodu zauvek!!!!!


    Sto se tice toga, da li naznaciti kloniranu hranu ili ne, tendencija je jasna. Oznacavat ce se proizvod ali uzgajivaci proizvode vise. Znaci hrana kloniranih zivotinja ce biti jeftinija odnosno masa proizvodjaca e preci na kloniranje, neklonirana hrana ce poskupeti.
    Opet ce siromasniji slojevi jesti kloniranu hranu.
    Za genetski modifikovanu hranu mehanizam ce biti slican...
    Poruku je izmenio biterlemon, 16.01.2008 u 18:40
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Klonirana hrana

    Znači ima da jedemo klonirano meso hteli-ne hteli?

    Na Mesec se već ide na odmor, deca iz epruvete već odavno imaju svoju decu, biramo gene, modifikujemo biljke...

    Ono, Stephen King kao Žil Vern?
    _________Una16

  4. #4

    Odgovor: Klonirana hrana

    Vrli novi svet...

    Na planeti nas ima koliko i hrane...
    A sve vise hrane proizvodimo...
    Jeftina hrana je kljuc svega. Pod jeftinom hranom podrazumevam i raznu sinteticku hranu, umetne ukuse, boje i sve ono sto pojedemo cak i time sto uzmemo pileci batak iz zamrzivaca.

    Mislim da je sramno bojiti margarin u zuto, sir praviti biljnim dodacima, dzem od sumskog voca ``poboljsati`` vestackim ukusom istog.
    Ukus sladoleda mi se ne dopada. Zakleo bi se da je ranije imao bolji ukus. Od cega i ga prave?

    E..., E..., E..., E..., ...

    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Klonirana hrana

    Od mleka klonirane krave?

    Da, da... u svetu kloniraju, a kod nas se Kinezi bave poljoprivredom.
    Kupiše za 200 hiljada Evra njive pod korovom i kažu za tri godine ima da štancuju bolje paprike od Leskovčana domorodaca
    _________Una16

Slične teme

  1. genetski modifikovana hrana... Svet po Monsatu
    Autor AmIa u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 06.06.2013, 11:38
  2. Najgora hrana koju ste jeli!
    Autor Adora u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 28.03.2013, 22:34
  3. Majčino mleko je najbolja hrana za bebe
    Autor goga58 u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 11.12.2012, 14:07
  4. Mleko kao hrana - da ili ne?
    Autor Crazy Angel u forumu Zdravlje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 01.06.2011, 21:57
  5. Horoskopski znaci i hrana
    Autor SansRomantic u forumu Astrologija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 03.02.2009, 21:00

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •