Tango
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13

Tema: Tango

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    07 Tango

    Argentinski tango

    Tango nije samo ples, glazba i poezija, on je prije svega osjećaj koji nosimo u srcu pretvarajući ga u jedinstveni pokret na plesnom podiju. Tango je hod, ali ne samo po plesnom podiju, već i tanguerov (zaljubljenik u tango) čitav hod kroz život. Tango je neodvojiv od osjećaja i osjećaji su neodvojivi od tanga, oni su njegov izvor i osnova. Svaki čovjek ima svoje osjećaje, pa tako i svaka plesačica ili plesač imaju svoj stil plesa. Zbog svega toga se i kaže da tango nije u našim nogama već u našim srcima. Ruka je tek ruka. No kad se dotakne druge ruke, dogodi se nešto doista posebno. - Kad povežeš svoj život s tangom, počneš plesati sa srcem, tako kako se tango jedino i može istinski plesati - rekao je Michael Purnhagen, jedan od njujorških zaljubljenika u tango. Što duže i više plešete tango, ples vam je sve "jednostavniji", prirodniji i vaš život uskoro postaje - tango! Purnhagen je rekao da to nije prošnja ili molba, već upozorenje. Tango je način življenja, ne samo ples ili glazba. Zbog toga se u argentinskom tangu u pravilu ne natječemo. Ne možemo se natjecati - u načinu življenja.

    Horacio Ferrer, pjesnik i predsjednik argentinske nacionalne tango akademije (Academia Nacional del Tango), označio je tango kao način boemskog življenja ljudi koje više zanima druženje s prijateljima i nutarnje zadovoljstvo, nego slava i novac. Drugi su tango označili kao "dva ozbiljna lica i četiri vesele noge"…

    Veliki tango poetik Enrique Santos Discépolo izrekao je, a danas to stoji zapisano na zidu argentinske nacionalne tango akademije: "El tango argentino es un pensamiento triste que se puede bailar" ("Argentinski tango je tužna misao koja se može plesati"). Iako su njegovi korijeni prije svega u Buenos Airesu i njegovim starim četvrtima koje su ga porodile, kao što su La Boca, San Telmo, Barracas, ulice Florida i Corrientes …njegov "pravi čar" (Ivo Robić: "Samo jednom se ljubi") izrastao je u svim urbanim sredinama gdje otuđenost i ubrzani način življenja uzrokuje traženje drukčijeg modusa vivendi. Tango je danas, nakon što je devedesetih godina prošlog stoljeća, poput feniksa oživio i doživio svoj svjetski revivel, stekao status svjetske subkulture. On je danas (kao što je bio i u svom prvom zlatnom dobu), način razmišljanja, svojevrsna elegancija u svemu što radiš, jedan potpuno poseban, dostojanstven i pomalo transcendentan oblik erotike. Utjecao je, prije svega u svojoj domovini Argentini, na razvoj poezije, dramatike, mode, slikarstva, arhitekture…

    Argentinski i "europski" ili "internacionalni" tango


    Pravi tango, argentinski tango, razvio se krajem 19. i početkom 20. stoljeća u Buenos Airesu, a na njegov su razvoj utjecali španjolska contradanza, pasodoble i flamenco, kubanska habanera, crnački canyengue, candombe, glazba gauchosa (ruralna milonga), bečki valcer, poljska mazurka, polka, židovski klezmer, tango andaluz…uglavnom, svi glazbeni oblici koje su sa sobom u pristanište Rio de la Plate donijeli useljenici iz Europe i Afrike. Isprva ples siromašnih, uglavnom nezaposlenih muškaraca, potom i prostitutki, odrastao je u gradskim predgrađima, da bi se, nakon što ga je prihvatila bogataška europska elita (između 1910. i 1915.) trijumfalno iz zadimljenih i opskurnih plesališta u predgrađima uselio i u najelitnije plesne dvorane u samom centru Buenos Airesa. Nažalost, Europljani skloni standarizaciji plesa, uspjeli su argentinskom tangu oduzeti dušu i srce, te ga s ciljem lakšeg podučavanja dovesti do karikaturalnog plesa koji danas poznajemo kao europski ili internacionalni tango. Ovaj se pleše strogo zapovijedanim tempom i standariziranim figurama, uz paradno držanje, za razliku od izvornog tanga koji se pleše uz neprekidnu imrpovizaciju i slobodu u izboru tempa i figura, te najljepše i najsenzualnije, istinski intimno plesno držanje. Za razliku od standardnih plesova, argentinski se tango ne može naučiti dokraja u određenom roku. To je ples koji se razvija sa plesačem/plesačicom cijelog života. Argentinski je tango ples kreativnosti, improvizacije koja nastaje iz poznavanja mnoštva elemenata vođenja (plesači) i praćenja (plesačice) te plesnih elemenata hodanja, okretanja, vrtnji, ukrasa. U argentinskom tangu muškarac vodi, a žena slijedi. Ona nikad ne zna unaprijed u koji će je plesni element plesač odvesti, ona slijedi njegove signale koje prepoznaje u stotinki ili tisućinki sekunde prije nego što izvede pokret u koji ju je plesač odveo. Najboljim plesnim parovima, pri potpunoj improvizaciji, nije potrebna ni jedna riječ dok plešu, a izgledat će vam kao da plešu tisuću puta ponovljenu koreografiju. No, oni na taj isti način možda više nikad neće otplesati istu pjesmu, a uvježbanost pokreta i plesna intuicija čini da su im pokreti toliko usklađeni da ponekad izgledaju maglovito nestvarni. Za razliku od toga, internacionalni je tango krut, paradan, karikiran. Dok je argentinski tango istinski senzualan, strastven i srčan, internacionalni sve to u stvari parodira. Zbog toga ne čudi da se neupućeni sprdaju iz tanga, misleći da je tango ono što su vidjeli na nekom od natjecanja u športskim plesovima ili u nekom od holivudskih filmova (npr. Shvarzeneger i Lee Curtis u "Istinitim lažima"). Paradno držanje i ruža u ustima pri tom su obvezni.

    Etimologija "tanga" i "milonge"


    Ne postoji jedinstveno mišljenje o porijeklu ovih riječi. Riječ tango, u svakom slučaju, pojavila se mnogo prije samog plesa. Prvo se pojavila izvan Argentine, na jednom od Kanarskih otoka (Isla de Hierro) i u nekim drugim dijelovima Amerike, sa značenjem "okupljalište crnaca za ples na glazbu bubnjeva". Isto su ime Afrikanci dali i samom (velikom) bubnju. Rječnik Španjolske kraljevske jezične akademije u izdanju iz 1899. godine definira tango kao "Zabavu i ples crnaca ili seljaka i siromaka (gente del pueblo) u Americi (Latinskoj). Označeno je i drugo značenje - glazba za taj ples. Kasnije, u izdanju od 1925. godine, kad je tango iz siromašnih predgrađa i bordela došao do glamuroznih plesnih dvorana u europskim prijestolnicama i samom centru Buenos Airesa, definicija se shodno tome promijenila, odnosno prvotnom je tumačenju dodano i novo: "Ples visokog društva uvezen iz Latinske Amerike početkom 20. stoljeća".

    Izgleda da je afričko porijeklo riječi tango najprihvaćenije. Naziv se prvotno koristio u Africi, na području Konga, Gvinejskog zaljeva i Južnog Sudana, kao oznaka za svaki zatvoreni prostor ili mjesto u koje se ne može ući bez dopuštenja. Trgovci robljem tako su nazivali mjesta gdje su držali zatočene robove prije prodaje, a i mjesta na kojima su ih prodavali.

    Milonga, prema Joseu Gobelu, osnivaču Academia del lunfardo, također je afričkog porijekla. Dolazi iz afričkog jezika "Quimbunda", kao plural riječi "Mulonga". Mulonga u tom jeziku znači "riječ". Tako milonga znači riječi, u Argentini, prvotno, riječi "payadoresa", narodnih pjevača. Krajem 19. stoljeća riječ pokriva u značenju i pjesme koje izvode "payadoresi" i mjesta na kojima se one izvode.

    Danas milonga ima mnoga značenja: glazba, ples, mjesto gdje se pleše (milonga, tango, vals) i originalno značenje, mnogo riječi ili duga priča.

    by Nedeljko Juraj Šabarić



    Da li je neko od vas vli ovu muziku? Kakva osecanja u vama budi? Da li umete da plesete tango?
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #2

    Odgovor: Tango

    ...Tango je misao koja se pleše... je poznata replika iz još poznatijeg filma Gorana Paskaljevića, Tango argentino...

    Na žalost, ples je jedna od mnogobrojnih stvari za koje uopšte nemam smisla. Uvek sam zavideo plesačima, posebno latinoameričkih plesova. Moj krajnji domet u toj sferi je bio "stiskavac" i to pod određenim uslovima. Na podijumu je morala biti potpuna gužva, a u mojim venama popriličan broj promila alkohola...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Tango

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Da li je neko od vas voli ovu muziku? Kakva osecanja u vama budi? Da li umete da plesete tango?
    "Tango je tužna misao koja se pleše" ovako je Puriša Đorđević, pa skoro sve, rekao o tangu.

    Ja sam ga slušala, ne namenski, već kada bih negde nešto zasviralo, čula bi podivljala. Moderniji tango, koji je još svašta nešto pored tanga, a koji sviraju Gotan Project, naprosto obožavam.

    Nisam plesala nikada, i ideja je bila, da ako ikada počnem to će biti tango... I počelo je, pre jako malo vremena. Mogu samo da kažem da pamtim da sam ušla u halu za ples, da mi je prišao jedan gospodin i da smo zaplesali, on koji pleše, čini mi se od kada je rođen, i ja kojoj je to bilo prvi put u životu. Tango je ples u kome muškarac ima jako važnu ulogu i ako on dobro igra, ako zna kako da vodi, onda se žena veoma lako uklapa. Osim toga, tango je, ustvari, jedna ogromna emocija, i kada se malo oslobodiš, kada prestaneš da brojiš korake i razmišljaš o pravilima (jer ih nema) onda si zaplesao, i mislim da se posle toga više ne staje... Tako se ja sada osećam, ne želim da stanem, samo bih da plešem...
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  4. #4

    Odgovor: Tango

    Shall we Dance (2004)

    Uloge: Richard Gere, Susan Sarandon, Jennifer Lopez, Anita Gillette
    Rezija: Peter Chelsom

    John Clark (Richard Gere) je uspešni advokat, oženjen šarmantnom ženom sa kojom živi u idealnom braku, nikada nije osećao da mu nešto nedostaje u njegovom svakodnevnom životu.

    Medjutim, svake večeri vraćajući se sa posla, John zadržava pogled na prozoru plesnog studija posmatrajući ples prelepe plesačice (Jennifer Lopez). Jednog trenutka, ne razmišljajuci mnogo, odlučuje da upiše plesnu školu u nadi da će je upoznati. Iako je na početku sve izgledalo kao greška, kako su se časovi plesa nastavljali...


    Tango koji plešu Jennifer Lopez i Richard Gere je Asi Se Baila el Tango u izvodjenju Argentinske tango grupe Bailongo.

    Shall we Dance (2004) je adaptacija popularnog Japanskog filma iz 1995. godine koji je režirao Masayuki Suo.

    Prvi film Shall We Dance je bio poslednji mjuzikl Fred Astera i Ginger Rogers, gde se mogu videti različite varijante plesa i baleta.

  5. #5

    Odgovor: Tango

    jedna od tri najseksi stvari na svetu....

    prva je moc
    druga je mozak
    treca je tango

    tango ukljucuje jos dve :dug pogled u oci i cutanje....
    Poruku je izmenio believer, 20.01.2009 u 17:01
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #6

    Odgovor: Tango

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    tango ukljucuje jos dve :dug pogled u oci i cutanje....
    hahaha, to meni moj učitelj tanga stalno zamera. Ja samo brbljam, i pitam "kako sada ovo?" "šta ovo?", "šta sam sada trebala da uradim?" i tako redom

    Takođe, pogled ne mora da bude u oči. Postoje figure u kojima moraš da gledaš dole, ili da ti se pogled gubi u daljini ili nešto tome slično.

    Jedno od osnovnih pravila u tangu je da ti i tvoj partner trebate da budete slike u ogleadu jedno drugom i da nikako ne gubite oslonac. Osećaj za ravnotežu je strahovito važan, nekada, veoma često ga obezbeđuje onaj koji vodi, dakle muškarac, ali ponekada si ostavljen sam sebi.

    Postoje dva osnovna načina na koji se danas igra tango: jedan je jako blizak kontak, gde je gornji deo tela priljubljen uz partnera, i zajedno pravite takozvani piramidalni oblik, i to je bliže klasičnom tangu. Drugi, koji je mnogo slobodniji i ostavlja mnogo više prostora za kreativnost i improvizaciju, i koji ja mnogo više volim, je onaj gde se u toku igre dogovaraš sa partnerom o rastojanju na kome ćete plesati i menjaš to rastojanje u zavisnosti od ritma. Žena je ta koja diriguje rastojaje levom rukom, koja stoji na partnerovom ramenu ili na nadlaktici, ili čvrsto zagrljena oko partnerovog vrata. Ovo je teorija, i tako bi trebalo da bude, mada nije uvek jednostavno sačuvati svoj prostor.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  7. #7

    Odgovor: Tango

    Practica X je jedno od kultnih tango mesta u Buenos Airesu. Tamo se igra, forsira, uči samo ovaj noviji tango koji je evoluirao iz onog tradicionalnog. Strast je ono što se ne menja. Menja se dinamika kretanja, vrckanja ima mnogo više sada, bacakanja nogu na sve strane takođe. Lepo je što postoje paralelno i jedan i drugi, pa ko šta voli. Par na snimku je jedan od vodećih tango parova današnjice, mada je konkurencija opasna.


    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  8. #8

    Odgovor: Tango

    jedan od mojih omiljenih .....

    premda je prvenstveno flamenko pevac,Diego el Cigala je i izvanredan pevac tanga....

    dala bih mu kucu i imanje,i livade i konje vrane ....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #9

    Odgovor: Tango

    Eh,taj tango...

    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •