Dobar, loš, zao
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Dobar, loš, zao

    Tema za filozofiju ili pre za religiju...i da li je dupliram?
    Nadam se da ne.

    Postavka je ovakva:
    Ako bi na čas prešli u crno beli svet i zlo definisali Šejtanom, a dobro Bogom - gde bi bio čovek?


    Da li se on radja i sa jednom i sa drugom stranom ili ga okolnosti čine dobrim ili zlim? Da li zlo može da bude urodjeno, npr.?!

    Da li je zlo tek opozit dobrom ili zlo ponekad i donose dobro?



    Kako rasudjujete, razdvajate i razgraničavate ova dva?
    _________Una16

  2. #2

    Odgovor: dobar, loš, zao

    Imam utisak da svi ljudi se zele roditi takvim da ih okolina voli i prihvata...
    Novorodjence i dete pri sticanju sopstvene svesti pre svega zeli biti dobar...
    Anomalije u drustvu cine coveka zli. Svako zlo je posledica povrede duse...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: dobar, loš, zao

    U svakome od nas postoji usnulo zlo. Ne dozvolimo mu da se probudi!
    neunistiva zlojebaba!

  4. #4
    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    U svakome od nas postoji usnulo zlo. Ne dozvolimo mu da se probudi!
    Kako postoji? Kao urodjeno?

    Zar čovek, kada se tek rodi, nije prazan list papira?

    Ili kako reče Sartr "čovek, to je ništa (koje tek postaje nešto)"

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Novorodjence i dete pri sticanju sopstvene svesti pre svega zeli biti dobar...

    Ako postoji dobro, kao što postoji zlo - zašto se samo ti pojmovi vezuju za ljude?

    Zašto se npr. mladunče koze ne rodi sa željom da bude dobro?!
    Ili mladunče medveda sa urodjenom težnjom da bude zlo??
    Poruku je izmenio goldie, 25.01.2008 u 21:33 Razlog: dve uzastopne poruke
    _________Una16

  5. #5

    Odgovor: dobar, loš, zao

    Ljudi se rađaju dobri,mislim tako.
    A to zlo koje kao postoji u svima nama nije urođeno.
    Ljudi postaju zli ili više pakosni.Za mene je pakost zlo...
    A loš..svi imamo neke mane i kad one ne odgovaraju nečijim načelim ili principima onda smo loši.
    Često čujemo ono on je loš čovijek...a da zapravo i ne znamo zašto.Neko zato što živi svoj život,neko što se ne uklapa u što sam već gore rekla...
    Za mene su svi ljudi dobri...postoji ona granica pozitivnog i negativnog u njima.To se osjeti...i tu se povuče crta.

  6. #6

    Odgovor: dobar, loš, zao

    Covek se rodi sa onim primarnim u sebi, opstanak.
    Dobro i zlo (bog i shejtan) dolaze kasnije, formira ih zivotna prica.
    Zato postoje nijanse (sive i u boji)...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  7. #7

    Odgovor: dobar, loš, zao

    Ne mogu da zamislim svet kao crno beo
    ... jest da nisam zvezdaš, ali ipak ne mogu
    Citat Buba Erdeljan kaže: Pogledaj poruku
    Ako postoji dobro, kao što postoji zlo - zašto se samo ti pojmovi vezuju za ljude?

    Zašto se npr. mladunče koze ne rodi sa željom da bude dobro?!
    Ili mladunče medveda sa urodjenom težnjom da bude zlo??
    dal' ti to ozbiljno pitaš
    ili da bi na svaki postavljeni post, postavila novo pitanje

    Način na koji vodiš temu bi više odgovarao igrama bez granica nego filozofiji

  8. #8
    Citat Buba Erdeljan kaže: Pogledaj poruku
    Kako postoji? Kao urodjeno?

    Zar čovek, kada se tek rodi, nije prazan list papira?

    Ili kako reče Sartr "čovek, to je ništa (koje tek postaje nešto)"
    Ja se nisam izjasnila, da li je urodjeno ili steceno?
    Novorodjence, po tebi, je prazan list papira - kako to mislis? Biljka, predmet? Zar novorodjence, nema emocije koje izrazava, ne govorom, vec placom, mimikom i pokretima. Da li je u njemu usnulo zlo, mi to ne znamo, niti ono zna. Tek kasnije u njegovom zivotu, pokazace se da li se zlo u njemu probudilo - ponavljam, kao steceno, ili kao urodjeno.
    Ti si postavila ovu temu, ja sam dala svoje misljenje i ne svidja mi se sto pokusavas da ga izvrnes i nametnes neko svoje misljenje ili definiciju.

    Citat Buba Erdeljan kaže: Pogledaj poruku

    Zašto se npr. mladunče koze ne rodi sa željom da bude dobro?!
    Ili mladunče medveda sa urodjenom težnjom da bude zlo??
    Zivotinjski instikt u borbi za opstankom, nema blage veze sa prirodom coveka. Poredimo babe i zabe! Da li zlo postoji u prirodi? Ne postoji! Tako da zlo, bez nas, ne postoji.
    Poruku je izmenio euridika, 26.01.2008 u 12:29 Razlog: uzastopne poruke
    neunistiva zlojebaba!

  9. #9
    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    Ja se nisam izjasnila, da li je urodjeno ili steceno?
    Novorodjence, po tebi, je prazan list papira - kako to mislis? Biljka, predmet? Zar novorodjence, nema emocije koje izrazava, ne govorom, vec placom, mimikom i pokretima. Da li je u njemu usnulo zlo, mi to ne znamo, niti ono zna. Tek kasnije u njegovom zivotu, pokazace se da li se zlo u njemu probudilo - ponavljam, kao steceno, ili kao urodjeno.
    Ti si postavila ovu temu, ja sam dala svoje misljenje i ne svidja mi se sto pokusavas da ga izvrnes i nametnes neko svoje misljenje ili definiciju.
    Iza svake rečenice upućene tebi stoji znak pitanja.
    To znači da nisam dobro shvatila i da želim da shvatim bolje.
    Šta sam izvrnula i nametnula?

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    Zivotinjski instikt u borbi za opstankom, nema blage veze sa prirodom coveka. Poredimo babe i zabe! Da li zlo postoji u prirodi? Ne postoji! Tako da zlo, bez nas, ne postoji.
    Ne poredimo! I ja isto govorim.
    Ako zlo postoji samo po sebi, zašto se vezuje samo za ljude i njihova dela?
    Zato što jedino ljudi procenjuju šta je dobro, a šta ne?

    Dajem primer koji sam pročitala na jednoj diskusiji:

    Recimo da je čovek upao u bunar.
    Da bi se do njega došlo mora da se iskopa rupa.
    Pri iskopavanju iste pobijemo pola živog sveta, poremetimo čitav jedan mikro kosmos, ali spasimo čoveka.
    Učinili smo dobro delo.
    Ili ne?


    Kako se uopšte definiše to strašno, a uspavano u nama i samo u nama, našoj maloj deci i tek rodjenim bebama?

    Onako bez svadje, meni je najstrašnije to što pojedini misle da ono najčistije na ovoj planeti nosi neko usnulo, skriveno = podmuklo zlo u sebi.
    Ni Biblija nije toliko strašna!
    Poruku je izmenio euridika, 26.01.2008 u 12:29 Razlog: uzastopne poruke
    _________Una16

  10. #10

    Odgovor: dobar, loš, zao

    Citat Buba Erdeljan kaže: Pogledaj poruku
    Zašto se npr. mladunče koze ne rodi sa željom da bude dobro?!
    Ili mladunče medveda sa urodjenom težnjom da bude zlo??
    Mace i psic itekako zele od odraslih jedinki i coveka da nauce sta je dobro, jer zele biti prihvacene.
    Izgrdi samo blago mace ili stene i videt ces da je naucilo sta je zabranjeno.
    Nekad ce isto to zabranjeno ponovo i uraditi iz igre, bas zato da ti privuce paznju, da je vaspitas jos jednom i prihvatis!

    Zlo je slozenija pojava, ali objasnjivo je!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  11. #11

    Odgovor: dobar, loš, zao

    Dobro i zlo!

    Zlo!To je ljudska prokletinja.
    Kod životinja nećemo videti da se ubija iz obesti, nego iz potrebe da se utoli glad. A kod ljudi...to već istorija pokazuje.
    Dete tabula rasa nekako to ne mogu da prihvatim.A šta je sa genetskim kodom?
    Naravno da postoji nešto skriveno u nama još po rodjenju,ono što smo nasledili od naših predaka.A pošto je dobro i zlo ono što se provlači od samog nastanka čoveka , mora postojati u svakome u nas nešto od toga, kod nekog više ili manje izraženo.
    Recimo: Čovek i žena žele dete.U slučaju da je muškarac neplodan ,žena se oplodjuje spermom donatora.Zašto će se raspitivati o osobinama donatora?Verovatno da dete ne bi nasledilo gene nekog pijanice,kriminalca ili u najgorem slučaju ubice.Zato dete nije tabula rasa.
    Naravno to nije uslovno.Uvek se može uticati dobrim uslovima života ,vaspitanjem...ali desi se neko klik u glavi i da izvinete isplivaju govna na površinu.
    Da li kad gledate ljude možete proceniti da li je neko dobar ili loš?
    Već po faci možete proceniti .Neko prosto zrači dobrotom da bi mogao da mu život poveriš,a iz nekog opet izbija zlo ,ne poželiš ni da mu pridješ.
    I evo opet kažem u svakome od nas čuči zlo,samo je pitanje koliko smo samosvesni i kakve su nam moralne vrednosti da ne dozvolimo da ono ispliva na površinu.
    I naravno dragi moji, ovo je samo moje mišljenje!

  12. #12

    Odgovor: Dobar, loš, zao

    Ma ja ne mogu tako.
    Ne mogu da volim životinje i razumem njihovu prirodu, a da ne volim svoj ljudski rod.
    Ne mogu da vidim ljude kao po prirodi zle.
    Ni decu. Ni svoje dete. Ni svog oca. Ni svoju majku. Ni jednog živog stvora.
    Kada bih tako gledala, prekratila bih sebi muke.

    I kakav genetski kod?
    Dete ubice postane i samo ubica jedino ako je saznalo za to.
    A veće su šanse i da zna i da opet ne uradi isto! Baš naprotiv!!

    Ne verujem u zlo!

    Verujem u bolest.
    Da čovek/dete/ljudska duša ili um može da oboli i zbog bolesti povredi i sebe i oko sebe.
    Otud sam postavila još jednu temu odmah nakon ove. O devijantnom ponašanju.

    A kad smo već kod toga - i kuče, i mače, i malo dete (i mali mrav verovatno samo mi to ne vidimo) testira granice svoje volje i svoje moći.
    Dokle to svoje "ja" može da se širi, a da ne dobije po njuškici.
    I to je normalno.
    Po pitanju dobrog i lošeg (ponašanja) nema zabune.
    Ali po pitanju dobre i loše (tj.zle) čovekove prirode i zla samog po sebi...eeee..to je već nešto drugo.

    I neko vidi kao Gdja Mirka, svaka joj zlatna bila, a neko ne.

    Jedino se da je ovih ne manje...
    _________Una16

  13. #13

    Odgovor: Dobar, loš, zao

    [quote=Buba Erdeljan;225929]
    To znači da nisam dobro shvatila i da želim da shvatim bolje.

    Posto zelis da shvatih vise i bolje, pomoci cu ti!
    Vec sam iznela, zlo koje nosimo u sebi nije deo prirode (prirode koja nas okruzuje i u kojoj bitisemo).
    Tumacenje:
    Zlo od ljudi i "zlo" od prirode imaju različite uzroke, a umeju da imaju jednak tretman među ljudima. Prirodne katastrofe, koje odnesu mnogo života i izazovu stradanja i uništenja, ljudi nekako prežive, ali ne smatraju prirodu "zlom" prema njima. Ratovi koji izazovu mnogo veća stradanja ljudi ponekad tretiraju kao elementarnu nepogodu, kao da nema učešća ljudskog odlučivanja u proizvodnji smrti i stradanja. Kažu "uvek se ratovalo i ubijalo".... Smrti od zemljotresa možda nisu u ljudskim rukama, ali ratovi jesu.

    Zatim sam rekla da u zivotinjama nema zla, da one idu za urodjenim instiktom!
    Tumacenje:
    Humano i animalno zlo neki autori razlikuju tvrdeći da je bez obzira na stepen civilizovanosti i broj društvenih pravila o zabrani činjenja zla, taj skup pravila dostupan samo našoj humanizovanoj strani, ali da naša animalna, instiktivna strana predstavlja stanište zla i ne može da razlikuje dobro i zlo.
    Retki su (ako ih uopšte i ima) primeri da životinje ubijaju iz zadovoljstva, koristoljublja, nepotrebno, iz mržnje, iz osvete...Čovek to radi.

    I dalje tvrdim da u svakom coveku postoji zlo, kao i dobro. Na zalost ne postoji pravi odgovor na to šta je osnovni uzrok volje za zlom koja se tako lako pokreće i čini nam se tako jezivo prirodnom za ljudsko postojanje.
    neunistiva zlojebaba!

  14. #14

    Odgovor: Dobar, loš, zao

    Citat Buba Erdeljan kaže: Pogledaj poruku

    Postavka je ovakva:
    Ako bi na čas prešli u crno beli svet i zlo definisali Šejtanom, a dobro Bogom - gde bi bio čovek?
    U tom slucaju mislim da covek ne bi bio nigde...jer u prirodi, pa ni u coveku ne postoji apslolutno...savrseno...Bog i kao suprotnost bogu djavo su plodovi ljutske maste, deo teznje ka savrsenstvu, ka apsolutnom, ka savrsenstvu...

    Da li se on radja i sa jednom i sa drugom stranom ili ga okolnosti čine dobrim ili zlim? Da li zlo može da bude urodjeno, npr.?!
    Covek se radja sa nekim genetskim predispozicijama, a da li ce biti dobar ili los zavisi pre svega od dogadjaja jos iz najranijeg detinstva pa sve do onog momenta kada postaje kompletna formirana licnost, ako taj momenat uopste postoji...

    Da li je zlo tek opozit dobrom ili zlo ponekad i donose dobro?
    Mislim da u krajnjem bilansu zlo uvek donosi zlo, da ne moze iz toga da prevazidje nista dobro....


    Kako rasudjujete, razdvajate i razgraničavate ova dva?
    Zlo i dobro se uvek mesaju, samo teba odrediti u kojoj razmeri i obliku se nalaze...
    Kada nisam sigurna u svoju racionalnu procenu oslonim se na sopstveni instinkt...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  15. #15

    Odgovor: Dobar, loš, zao

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    U tom slucaju mislim da covek ne bi bio nigde...jer u prirodi, pa ni u coveku ne postoji apslolutno...savrseno...Bog i kao suprotnost bogu djavo su plodovi ljutske maste, deo teznje ka savrsenstvu, ka apsolutnom, ka savrsenstvu...
    Covek se radja sa nekim genetskim predispozicijama, a da li ce biti dobar ili los zavisi pre svega od dogadjaja jos iz najranijeg detinstva pa sve do onog momenta kada postaje kompletna formirana licnost, ako taj momenat uopste postoji...

    Mislim da u krajnjem bilansu zlo uvek donosi zlo, da ne moze iz toga da prevazidje nista dobro....

    Zlo i dobro se uvek mesaju, samo teba odrediti u kojoj razmeri i obliku se nalaze...
    Kada nisam sigurna u svoju racionalnu procenu oslonim se na sopstveni instinkt...
    U potpunosti se slažem. Samo bih boldovani deo izdvojila kao relativan, baš kao što si i sama nastavila dalje govoreći o mešanju dobra i zla.

    Na primer, bilo je vrlo zlo i strašno to što su tri pijanca jedne davne večeri prebila Mel Gibsona na mrtvo ime. Ali je zahvaljujući baš takvom izgledu sledećeg dana, na kastingu, dobio priliku da zaigra u filmu "Pobesneli Maks", što je bio uvod u njegovu dalju, vrtoglavo uspešnu karijeru. Izašlo mu zlo na super...
    Zlo je izreći laž... Ali to što ćemo prijateljici koja upravo izlazi iz duboke depresije reći da joj je lepa frizura, nije zlo, makar na glavi imala gnezdo.
    I zlo i dobro mogu biti i reč, i pogled, i stav, i nečinjenje... Zapleteno je to... Samo ne znamo uvek na šta će proizići... Baš kao što je nekad "put do pakla popločan dobrim namerama", tako nas nekad krive i ulupane pločice mogu odvesti do nečeg dobrog...
    Vrag odneo šnalu...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li dobar sex odrzava vezu?!
    Autor Neptun70 u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 100
    Poslednja poruka: 22.12.2011, 23:00
  2. Dobar Film na TV veceras !
    Autor Charlie Harper u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 30.10.2011, 20:39
  3. Da li ste dobar muz?
    Autor tipka u forumu Muška kafana
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 28.07.2009, 22:00
  4. Kako biti dobar?
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 10.04.2009, 15:19
  5. Dijeta za dobar seks
    Autor Crazy Angel u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.07.2007, 12:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •