Budizam - Strana 12
Strana 12 od 41 PrvaPrva ... 2101112131422 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 166 do 180 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #166

    Odgovor: Budizam

    Braca?


    Nasao sam ovu sliku na internetu pre neki dan. Umetnicki posmatrano, ona zaista deluje inspirativno. Ali to ne bih mogao reci i sto se tice poruke koju ona pokusava da prenese. Primecujem da su iskazi o slicnosti budizma i hriscanstva u poslednje vreme usli u modu. Na trzistu ovih dana nalazim najmanje cetiri knjige posvecene ovoj temi. I ova slika cini se kao vizuelna reprezentacija ideje da bi Buda i Isus, da su imali prilike da se sretnu, jedan drugog videli kao "bracu". Zaista nemam pojma sta bi Buda mislio o Isus i njegovim jevandjeljima da ga je sreo i nemam nameru da mastam stavljajuci zamisljene ideje u njegovu glau ili reci u njegova usta. Medjutim, Tipitaka nam moze dati ideju kakav je bio Budin stav prema drugim uciteljima i njihovim ucenjima. Buda i Mahavira, utemeljitelj djainizma, poznat u Tipitaki kao Nigantha Nataputta, bili su savremenici. Objektivno posmatrajuci, poredjenje budizma i djainizma bi pokazalo da su te dve religije vrlo slicne, ne samo po terminologiji, vec i po svojim idejama. I zanimljivo mi je da se njih dvojica nikada nisu srela, uprkos cinjenici da su ziveli u isto vreme i na istom podrucju. U Tipitaki nema tragova da je Buda ikada pokusavao da se sretne sa Mahavirom ili da je zalio sto mu se nije pruzila prilika za to. Takodje mi je zanimljivo da je u nekoliko prilika kada je sreo neke od Mahavirinih ucenika Buda bio veoma kritican o njihovom ucenju i praksi. Videti na primer MN I,272-278. Ta kritika je bila odmerena i uctivo formulisana, ali je ipak bila kritika. I sve to uprkos ili mozda bas zbog toga sto su Budina i Mahavirina Dhamma imale toliko zajednickog. Dakle, nije bilo grljenja, zajednickih osmeha, razmenjivanja komplimenata, nikakvog "dijaloga izmedju ljudi zive vere". Iako ih nisam citao, veruje da i djainski spisi isto tako sadrze mnogo kritike na racun budizma.

    A sta bi Isus mislio o Budi da ga je sreo? Prilicno sam siguran da bi se potpuno zgrozio Budinim odbijanjem postojanja Boga i duse. Mislim da bi mu se ideja uslovljenog nastanka ucinila krajnje neshvatljivom. A ako bi porazgovarali, verujem da bi ga razbesnela Budina istrazivacka pitanja, njegov zahtev da dokazima potkrepi sopstvene tvrdnje i uctivo, ali odlucno odbijanje da se osloni iskljucivo na veru. Isusov stav prema drugim religijama i onima koji ih poducavaju sazeto je izlozen, pak, u njegovoj tvrdnji: "Ja sam put, istina i zivot. Niko ne stize do Oca izuzev preko mene." Ali to sto bi Buda i Isus pronasli malo toga oko cega bi se slozili ne znaci da i mi, njihovi kasniji ucenici, ne mozemo imati uzajamno postovanje i saglasnost o nekim pitanjima. To ne znaci da mi ne mozemo raditi zajedno i pomagati jedni druge. Istinska tolerancija nije uklanjanje svake razlike do tacke na kojoj sve izgleda isto. Ona znaci postovanje i prihvatanje uprkos razlikama..

    Buda i Isus

    Buda i Isus su verovatno dve najuticajnije licnosti u istoriji. Njihova ucenja imala su duboki i pozitivan efekat na kulture koje su ih prihvatile. Postoje takodje zanimljive paralele izmedju ova dva coveka. Obojica su bili beskucnici, lutajuci ucitelji, i obojica su vrlo vesto koristila parabole i price kako bi svoje ideje ucinili razumljivijim. Obojica su privukli grupu ucenika i potom ih poslali da sire ucenje. Buda je sebe video kao poslednjeg u nizu prosvetljenih Buda (SN II,106), a Isus je za sebe verovao da je naslednik velikih jevrejskih proroka iz davnine. No, u etickoj viziji ova dva coveka vidimo danas najvaznije slicnosti. I te slicnosti su dobro poznate.

    Buda i Isus su cak imali istu sudbinu nakon smrti u tome sto su obojica vremenom bili pretvoreni u bozanstva. Kad je otkrio da je izvesni monah bio opcinjen njegovim fizickim izgledom, Buda ga je prekoreo: "Zasto zelis da gledas ovo moje gnusno telo? Gledaj Dhammu i videces mene" (SN III,120). Pa ipak, tokom treceg sabora, neki ucesnici su tvrdili d aje Buda bio toliko savrsen da je cak i njegov izmet bio mirisan. Saddharmapundrika sutra, koja potice iz I veka, tvrdi da je Buda postojao od pocetka vremena! Kada se neko obratio Isusu kao "blagom ucitelju", ovaj ga je smesta ispravio: "Zasto me nazivas blagim? Niko nije blag osim jednoga Boga." (Luka 18,19). Ne obaziruci se na ovakve dokaze, 20 godina posle Isusove smrti sveti Pavle je vec tvrdio da je on inkarnirani Bog.

    Ipak, uprkos ovim i drugim slicnostima, zivoti i narocito ucenja Bude i Isusa su se takodje razlikovali u mnogim stvarima. Buda je poticao iz vladarske porodice, dok je Isus rodjen u vrlo skromnom okruzenju. Isus nikada nije bio zenjen; Buda je bio i muz i otac. Iako je Buda podusavao svakoga, njegova poruka nailazila je najvise na odjek medju obrazovanima i intelektualcima... Isus je svoju poruku usmerio uglavnom prema prostom narodu. Buda je ziveo u vremenu relativnog mira i drzao se podalje od politike, dok je Isusova misija bila neraskidivo povezana sa promenljivom politikom njegovog doba. Buda je poducavao 45 godina, Isus tek dve ili mozda tri. Razumevanje sire stvarnosti koje su ova dva coveka imala skoro da nema niceg zajednickog. Buda nije verovao u Boga tvroca, dok Isus jeste. Za Budu je Apsolut bilo ne-antropomorfno "Nerodjeno, Nenastalo, Nestvoreno, Nesacinjeno" (Ud. 80). Isus je video Boga kao izrazito licnog i nalik coveku; ponekad mu se cak i obraca sa "Abba", recju koja oznacava bliskost, ekvivalentnu danasnjoj "tata". Buda je svoju Dhammu video kao oslobadjanje iz samsare; Isus je video svoje Jevandjelje kao spas od pakla. Sledstveno ovome, Buda je meditirao, usmeravao svoju paznju ka unutra, ka svom umu, dok se Isus molio, usmeravajuci svoje zahteve ka spolja, ka Bogu. Za Isusa, covekov krajnji cilj bio je da se ponovo rodi u prisustvu toga Boga, dok su za Budu nebesa bila odrediste potpuno inferiorno u odnosu na nirvanu. Buda nije posebnu paznju posvecivao sopstvenom plemenu i poducavao je sve klanove, kaste i klase. Isus je verovao da je on "poslat samo radi izgubljenih ovaca doma Izrailjeva". (Matej 10,5-6; 15,24 ), Bozijeg odabranog naroda. Dok je Isus verovao da ce Bog uskoro unistiti ovaj svet kroz apokalipsu sumpora i vatre (Matej 10,23; 16,28 ), Budu nije mnogo zanimalo predskazivanje buducnosti i Isusova sumorna predvidjanja bi mu se ucinila prilicno zbunjujucim. Isus je smatra opravdanim da ponekad padne u jarost, narocito prema onima koji dovode u sumnju ili se rugaju njegovoj poruci (Matej 23,33-35; Jovan 2,15). Ovakav "gnev pravednika" bi izazvao dozu cudjenja medju onima koji su poznavali Budu. Tako celokupni pogled na ova dva velika ucitelja otkriva intrigantne slicnosti, ali i upadljive razlike, zajednicke crte i suprotnosti, a i jedno i drugo moramo prepoznati ako zaista zelimo da razumemo te ljude i religije koje su utemeljili. Pa ipak, kada se budisti i hriscani sretnu kao prijatelji, njihovi susreti ce biti harmonicniji i plodonosniji ako se sete ovih Budinih reci: "One svari oko kojih ne postoji saglasnost ostavimo postrani. One svari oko kojih postoji saglasnost, neka mudri uzmu za temu razgovora, prodiskutuju i istraze" (DN I,164).

  2. #167

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Zaista nemam pojma sta bi Buda mislio o Isus i njegovim jevandjeljima da ga je sreo i nemam nameru da mastam stavljajuci zamisljene ideje u njegovu glau ili reci u njegova usta.
    Pa onda kažeš-->

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    A sta bi Isus mislio o Budi da ga je sreo? Prilicno sam siguran da bi se potpuno zgrozio Budinim odbijanjem postojanja Boga i duse. Mislim da bi mu se ideja uslovljenog nastanka ucinila krajnje neshvatljivom. A ako bi porazgovarali, verujem da bi ga razbesnela Budina istrazivacka pitanja, njegov zahtev da dokazima potkrepi sopstvene tvrdnje i uctivo, ali odlucno odbijanje da se osloni iskljucivo na veru. Isusov stav prema drugim religijama i onima koji ih poducavaju sazeto je izlozen, pak, u njegovoj tvrdnji: "Ja sam put, istina i zivot. Niko ne stize do Oca izuzev preko mene."
    Dakle, Budu ne diraš i ne zalaziš u njegove misli....Ali zato si 100% siguran šta bi Isus mislio i rekao ?!?
    I prilično si siguran da bi se Isus zgrozio i razbesneo ?!?

    Da li je to ono što te buda uči ?
    Da li je to poštovanje tudje vere i religije?

    Isus je put, istina i život - zato jer je Isus -> Bog!
    A buda je čovek!

    Moj budimire.....

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    a Isus je za sebe verovao da je naslednik velikih jevrejskih proroka iz davnine. ......

    ......Buda i Isus su cak imali istu sudbinu nakon smrti u tome sto su obojica vremenom bili pretvoreni u bozanstva .....
    .....neki ucesnici su tvrdili d aje Buda bio toliko savrsen da je cak i njegov izmet bio mirisan.......
    A Isus je za sebe verovao.....ŠTA?
    Kakav naslednik?
    Pa malo pre si rekao-->Put, istina i život !

    Buda možda i jeste pretvoren u nekoga čiji "izmet miriše" . . .Ali, Isus nije pretvaran u nikakvo božanstvo! Isus je sam Bog!
    I to je ogromna razlika...prijatelju budimire.....

    19 Tada Mu govorahu: Gde je otac tvoj? Isus odgovori: Ni mene znate ni Oca mog; kad biste znali mene, znali biste i Oca mog.

    (Jovan 8:19)


    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Kada se neko obratio Isusu kao "blagom ucitelju", ovaj ga je smesta ispravio: "Zasto me nazivas blagim? Niko nije blag osim jednoga Boga." (Luka 18,19). Ne obaziruci se na ovakve dokaze, 20 godina posle Isusove smrti sveti Pavle je vec tvrdio da je on inkarnirani Bog.
    Zašto pričaš nešto što ne znaš?
    Isus nije ispravljao kneza koji je postavio pitanje kako da se spase, nego je kroz pitanje-->"Zašto me zoveš blagim" - iskušavao čvrstinu vere dotičnog kneza - Drugim rečima --> "Zoveš me blagim, da li me znači, prihvataš kao Božijeg sina?" .... U nastavku, knez je bio razočaran jer mu je Isus rekao da proda sve i podje za njim, jer ga ovaj naziva blagim.....



    Uostalom, porediti Isusa i budu je više nego neukusno i ne primereno....Iz prostog razloga jer čika buda nije ni do kolena Isusu.....
    Ali sam sto posto siguran, da bi mu Isus oprao noge kao i učenicima Njegovim....

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Pa ipak, kada se budisti i hriscani sretnu kao prijatelji, njihovi susreti ce biti harmonicniji i plodonosniji ako se sete ovih Budinih reci: "One svari oko kojih ne postoji saglasnost ostavimo postrani. One svari oko kojih postoji saglasnost, neka mudri uzmu za temu razgovora, prodiskutuju i istraze" (DN I,164).
    A možda ipak da se prisete reči Isusovih-->

    15 Čuvajte se od lažnih proroka, koji dolaze k vama u odelu ovčijem, a unutra su vuci grabljivi.

    16 Po rodovima njihovim poznaćete ih. Eda li se bere s trnja grožđe, ili s čička smokve?


    19 Svako dakle drvo koje ne rađa rod dobar, seku i u oganj bacaju.

    20 I tako dakle po rodovima njihovim poznaćete ih.

    (Matej 7: 15-20)


    Zašto dakle--> drvetu pravoslavnom, nametati plodove drveta budinog?
    Kada je svako rod za sebe....i po rodovima svojim raspoznaje se....

    Poruku je izmenio ser_gogsy, 02.12.2008 u 20:59 Razlog: reč

  3. #168

    Odgovor: Budizam

    Prijatelju, nema razloga za sekiraciju.
    Ničeg uvredljivog ni za Isusa ni za Budu u tekstu nema
    A ako bi hteo da razgovaramo, onda budi učenik svog učitelja i pokaži ako ne ljubav, a ono makar blagost i razboritost. To je već dobra osnova da me saslušaš šta imam da kažem, a i ja tebe.


  4. #169

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Prijatelju, nema razloga za sekiraciju.
    Gde ti prepoznaješ sekiraciju ?


    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Ničeg uvredljivog ni za Isusa ni za Budu u tekstu nema
    Aha....Osim što si Isusa Sina Božijeg nazvao --> beskućnikom, lutajućim učiteljem(skitnicom), naslednikom jevrejskih proroka, pretvorenog u božanstvo, da je video Boga kao izrazito ličnog, da je poslat samo radi izgubljenih ovaca doma Izrailjeva - a ne celokupnog čovečanstva, i kao gnevnog - zgroženog i razbesnelog lika.....cccccccc.....

    A o budi sve naj...pa čak i da mu je izmet mirisao u bezgrešnosti.

    Ali u jednom si u pravu-->

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Buda je meditirao, usmeravao svoju paznju ka unutra, ka svom umu, dok se Isus molio, usmeravajuci svoje zahteve ka spolja, ka Bogu. .....
    Tako je!
    Buda je meditirao i usmeravao svoju pažnju ka svome umu i sebi.....Ne mareći za druge(da ne kažem - bolelo ga uvo ) , bitno je da se on iznirvaniše i uspokoji....hehehe...kakav lik taj buda......

    Dok, nasuprot budi, Isus ne mari za sebe i svoj život-> koji polaže/daje/žrtvuje, uz najstrašnije muke, za spas celog čovečanstva, pa i tebe i tvog bude.....

    Kakva razlika !

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    A ako bi hteo da razgovaramo, onda budi učenik svog učitelja i pokaži ako ne ljubav, a ono makar blagost i razboritost. To je već dobra osnova da me saslušaš šta imam da kažem, a i ja tebe.
    Kao što rekoh, nema potrebe za uporedjivanjem hrišćanstva i budizma, jer su to dve različite stvari po svemu.....A pogotovo ne sa tom konotacijom kojom si se poslužio.....

    U ovom slučaju, kao učenik svoga Gospoda, pokazah samo razboritost i postojanost u svojoj veri -> Ne dirajući tudju, i braneći svoju......


  5. #170

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Braca?


    Nasao sam ovu sliku na internetu pre neki dan. Umetnicki posmatrano, ona zaista deluje inspirativno. Ali to ne bih mogao reci i sto se tice poruke koju ona pokusava da prenese. Primecujem da su iskazi o slicnosti budizma i hriscanstva u poslednje vreme usli u modu. Na trzistu ovih dana nalazim najmanje cetiri knjige posvecene ovoj temi. I ova slika cini se kao vizuelna reprezentacija ideje da bi Buda i Isus, da su imali prilike da se sretnu, jedan drugog videli kao "bracu". Zaista nemam pojma sta bi Buda mislio o Isus i njegovim jevandjeljima da ga je sreo i nemam nameru da mastam stavljajuci zamisljene ideje u njegovu glau ili reci u njegova usta. Medjutim, Tipitaka nam moze dati ideju kakav je bio Budin stav prema drugim uciteljima i njihovim ucenjima. Buda i Mahavira, utemeljitelj djainizma, poznat u Tipitaki kao Nigantha Nataputta, bili su savremenici. Objektivno posmatrajuci, poredjenje budizma i djainizma bi pokazalo da su te dve religije vrlo slicne, ne samo po terminologiji, vec i po svojim idejama. I zanimljivo mi je da se njih dvojica nikada nisu srela, uprkos cinjenici da su ziveli u isto vreme i na istom podrucju. U Tipitaki nema tragova da je Buda ikada pokusavao da se sretne sa Mahavirom ili da je zalio sto mu se nije pruzila prilika za to. Takodje mi je zanimljivo da je u nekoliko prilika kada je sreo neke od Mahavirinih ucenika Buda bio veoma kritican o njihovom ucenju i praksi. Videti na primer MN I,272-278. Ta kritika je bila odmerena i uctivo formulisana, ali je ipak bila kritika. I sve to uprkos ili mozda bas zbog toga sto su Budina i Mahavirina Dhamma imale toliko zajednickog. Dakle, nije bilo grljenja, zajednickih osmeha, razmenjivanja komplimenata, nikakvog "dijaloga izmedju ljudi zive vere". Iako ih nisam citao, veruje da i djainski spisi isto tako sadrze mnogo kritike na racun budizma.

    A sta bi Isus mislio o Budi da ga je sreo? Prilicno sam siguran da bi se potpuno zgrozio Budinim odbijanjem postojanja Boga i duse. Mislim da bi mu se ideja uslovljenog nastanka ucinila krajnje neshvatljivom. A ako bi porazgovarali, verujem da bi ga razbesnela Budina istrazivacka pitanja, njegov zahtev da dokazima potkrepi sopstvene tvrdnje i uctivo, ali odlucno odbijanje da se osloni iskljucivo na veru. Isusov stav prema drugim religijama i onima koji ih poducavaju sazeto je izlozen, pak, u njegovoj tvrdnji: "Ja sam put, istina i zivot. Niko ne stize do Oca izuzev preko mene." Ali to sto bi Buda i Isus pronasli malo toga oko cega bi se slozili ne znaci da i mi, njihovi kasniji ucenici, ne mozemo imati uzajamno postovanje i saglasnost o nekim pitanjima. To ne znaci da mi ne mozemo raditi zajedno i pomagati jedni druge. Istinska tolerancija nije uklanjanje svake razlike do tacke na kojoj sve izgleda isto. Ona znaci postovanje i prihvatanje uprkos razlikama..

    Buda i Isus

    Buda i Isus su verovatno dve najuticajnije licnosti u istoriji. Njihova ucenja imala su duboki i pozitivan efekat na kulture koje su ih prihvatile. Postoje takodje zanimljive paralele izmedju ova dva coveka. Obojica su bili beskucnici, lutajuci ucitelji, i obojica su vrlo vesto koristila parabole i price kako bi svoje ideje ucinili razumljivijim. Obojica su privukli grupu ucenika i potom ih poslali da sire ucenje. Buda je sebe video kao poslednjeg u nizu prosvetljenih Buda (SN II,106), a Isus je za sebe verovao da je naslednik velikih jevrejskih proroka iz davnine. No, u etickoj viziji ova dva coveka vidimo danas najvaznije slicnosti. I te slicnosti su dobro poznate.

    Buda i Isus su cak imali istu sudbinu nakon smrti u tome sto su obojica vremenom bili pretvoreni u bozanstva. Kad je otkrio da je izvesni monah bio opcinjen njegovim fizickim izgledom, Buda ga je prekoreo: "Zasto zelis da gledas ovo moje gnusno telo? Gledaj Dhammu i videces mene" (SN III,120). Pa ipak, tokom treceg sabora, neki ucesnici su tvrdili d aje Buda bio toliko savrsen da je cak i njegov izmet bio mirisan. Saddharmapundrika sutra, koja potice iz I veka, tvrdi da je Buda postojao od pocetka vremena! Kada se neko obratio Isusu kao "blagom ucitelju", ovaj ga je smesta ispravio: "Zasto me nazivas blagim? Niko nije blag osim jednoga Boga." (Luka 18,19). Ne obaziruci se na ovakve dokaze, 20 godina posle Isusove smrti sveti Pavle je vec tvrdio da je on inkarnirani Bog.

    Ipak, uprkos ovim i drugim slicnostima, zivoti i narocito ucenja Bude i Isusa su se takodje razlikovali u mnogim stvarima. Buda je poticao iz vladarske porodice, dok je Isus rodjen u vrlo skromnom okruzenju. Isus nikada nije bio zenjen; Buda je bio i muz i otac. Iako je Buda podusavao svakoga, njegova poruka nailazila je najvise na odjek medju obrazovanima i intelektualcima... Isus je svoju poruku usmerio uglavnom prema prostom narodu. Buda je ziveo u vremenu relativnog mira i drzao se podalje od politike, dok je Isusova misija bila neraskidivo povezana sa promenljivom politikom njegovog doba. Buda je poducavao 45 godina, Isus tek dve ili mozda tri. Razumevanje sire stvarnosti koje su ova dva coveka imala skoro da nema niceg zajednickog. Buda nije verovao u Boga tvroca, dok Isus jeste. Za Budu je Apsolut bilo ne-antropomorfno "Nerodjeno, Nenastalo, Nestvoreno, Nesacinjeno" (Ud. 80). Isus je video Boga kao izrazito licnog i nalik coveku; ponekad mu se cak i obraca sa "Abba", recju koja oznacava bliskost, ekvivalentnu danasnjoj "tata". Buda je svoju Dhammu video kao oslobadjanje iz samsare; Isus je video svoje Jevandjelje kao spas od pakla. Sledstveno ovome, Buda je meditirao, usmeravao svoju paznju ka unutra, ka svom umu, dok se Isus molio, usmeravajuci svoje zahteve ka spolja, ka Bogu. Za Isusa, covekov krajnji cilj bio je da se ponovo rodi u prisustvu toga Boga, dok su za Budu nebesa bila odrediste potpuno inferiorno u odnosu na nirvanu. Buda nije posebnu paznju posvecivao sopstvenom plemenu i poducavao je sve klanove, kaste i klase. Isus je verovao da je on "poslat samo radi izgubljenih ovaca doma Izrailjeva". (Matej 10,5-6; 15,24 ), Bozijeg odabranog naroda. Dok je Isus verovao da ce Bog uskoro unistiti ovaj svet kroz apokalipsu sumpora i vatre (Matej 10,23; 16,28 ), Budu nije mnogo zanimalo predskazivanje buducnosti i Isusova sumorna predvidjanja bi mu se ucinila prilicno zbunjujucim. Isus je smatra opravdanim da ponekad padne u jarost, narocito prema onima koji dovode u sumnju ili se rugaju njegovoj poruci (Matej 23,33-35; Jovan 2,15). Ovakav "gnev pravednika" bi izazvao dozu cudjenja medju onima koji su poznavali Budu. Tako celokupni pogled na ova dva velika ucitelja otkriva intrigantne slicnosti, ali i upadljive razlike, zajednicke crte i suprotnosti, a i jedno i drugo moramo prepoznati ako zaista zelimo da razumemo te ljude i religije koje su utemeljili. Pa ipak, kada se budisti i hriscani sretnu kao prijatelji, njihovi susreti ce biti harmonicniji i plodonosniji ako se sete ovih Budinih reci: "One svari oko kojih ne postoji saglasnost ostavimo postrani. One svari oko kojih postoji saglasnost, neka mudri uzmu za temu razgovora, prodiskutuju i istraze" (DN I,164).
    Za Isusa se tvrdi da je 17 god. (od 13-te do 30-te) proveo na Istoku sa ujakom, nema apsolutno potrebe za spekulisanje o susretu Bude i Isusa, posto
    Budino ucenje nema apsolutno nikakve veze sa realnoscu, a ucenje Isusa
    nema nikakve veze sa onim sto nije realnost.
    Svaki covek koji ima sposobnost shvatanja situacije zna da je sam zivot ono
    sto Isus i Stari Zavet govore o dushi.
    Dusha je osecaj prisutnosti koji se nalazi izmedju prvog i poslednjeg uzdaha.
    I odnosi se na sve sto ima krv i dishe. Spermatozoid je ziv ali nema zivot i postoji kao nesto od cega nastaje dusha (ziv covek).
    Najuticajnija licnost je taj Jevrejski Farisej Pavle kojeg si spomenuo, posto je on kreirao "Hriscanstvo" koje danas broji preko 2 milijarde ljudi.
    Istrazivanja u 2000-toj pokazuju da je tada u svetu bilo 6% Budista
    http://www.religioustolerance.org/worldrel.htm
    Religions of the world: numbers of adherents; growth rates
    Ako govoris ono sto znas kada tvrdis da je Buda najuticajniji covek ikad rodjen, onda nikad nisi cuo za Karla Marxa, Muhameda, ili ko god da je
    stvorio Hindu religiju

    Isus je najneuticajniji covek za koga je najveci broj ljudi cuo.
    Sve sto si rekao o Isusu su apsolutne lazi, i sve sto govoris da je Buda rekao
    su apsolutne lazi.
    Isus je rekao idite i prenesite moju rec celoj planeti, i kada moju rec bude
    cula svaka Nacija doci ce do kraja (ne kraja sveta, nego kraja sadasnjeg shvatanja sveta).
    Matej 28:19 " Idite dakle i naučite sve narode krsteći ih va ime Oca i Sina i Svetog Duha, "
    Matej 24:14 " I propovediće se ovo jevanđelje o carstvu po svemu svetu za svedočanstvo svim narodima. I tada će doći posledak. "

    Buda je sa "Ako postoji nesto oko cega nemozemo da se saglasimo, ostavimo
    to sa strane." pokusao da zastiti svoje neopevane lazi.
    Isus je svim tadasnjim postojecim religijama u njegovom narodu i celom svetu, rekao da su lazi, i objasnio zasto.

    Jewpiter

  6. #171

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Prijatelju, nema razloga za sekiraciju.
    Ničeg uvredljivog ni za Isusa ni za Budu u tekstu nema
    A ako bi hteo da razgovaramo, onda budi učenik svog učitelja i pokaži ako ne ljubav, a ono makar blagost i razboritost. To je već dobra osnova da me saslušaš šta imam da kažem, a i ja tebe.

    Isus je mrtav tako da lazi koje si o njemu naveo nemogu da ga uvrede.
    Mene koji prati Istinu (sve sto postoji) ili reci Isusa, koje iz parabola moraju
    da se prevedu u prost jezik, a ne da se citaju bukvalno, ti nemozes da vredjas
    ni u kom obliku ili formi.
    Ja ne vredjam nikog, a kao sto rekoh ljude koji su mrtvi niko nemoze da vredja.

    Ako mislis da je Buda rekao bilo sta sto ima veze sa Istinom/Realnoscu,
    ako zelis mozemo da o tome pricamo, ti to navedi, a ja cu sa realnoscu/istinom to da pobijem.

    Mislim ako stvarno zelis da komuniciras, a ne da od ovog pod foruma pravis
    svoj blog.

    jewpiter

  7. #172

    Odgovor: Budizam

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Kao što rekoh, nema potrebe za uporedjivanjem hrišćanstva i budizma, jer su to dve različite stvari po svemu.....A pogotovo ne sa tom konotacijom kojom si se poslužio.....

    U ovom slučaju, kao učenik svoga Gospoda, pokazah samo razboritost i postojanost u svojoj veri -> Ne dirajući tudju, i braneći svoju......
    Ajd da krenem sa kraja tvoje poruke, jer je stvar nacelne prirode.

    Dakle, zao mi je sto si pogresno shvatio smisao teksta. I ako sam te uvredio, iskreno ti se izvinjavam.

    Ono sto sam imao na umu kad sam tekst postavio ovde nije ni da uporedjujemo (u smislu sta je bolje), ni da biramo izmedju hriscanstva i budizma. Mi koji smo ovde smo vec izabrali, zar ne? Samo sam ima u vidu agresivnost sa kojom na ovom i drugim forumima neki docekuju postove o religiji kojoj ne pripadaju. Zato mi se cinilo da nije zgoreg da na primeru dva ucitelja koja najvise postujem podcrtam cinjenicu da i pored toga sto se njihova ucenja razlikuju, mi koji sledimo njih, tj. duh njihovog ucenja, ne moramo zbog toga da se koljemo. Pri tome takodje ne treba da padamo ni u drugu krajnost i zatvaramo oci pred ociglednim razlikama u ucenjima itd. U tom smislu navodim za mene kljucni pasus iz teksta:

    "...to sto bi Buda i Isus pronasli malo toga oko cega bi se slozili ne znaci da i mi, njihovi kasniji ucenici, ne mozemo imati uzajamno postovanje i saglasnost o nekim pitanjima. To ne znaci da mi ne mozemo raditi zajedno i pomagati jedni druge. Istinska tolerancija nije uklanjanje svake razlike do tacke na kojoj sve izgleda isto. Ona znaci postovanje i prihvatanje uprkos razlikama."

    Meni ovo izgleda sasvim razlozan stav protiv jednoumlja i "uterivanja" Boga u tudju glavu. Siguran sam i tebi.

    Svako dobro

  8. #173

    Odgovor: Budizam

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Ako mislis da je Buda rekao bilo sta sto ima veze sa Istinom/Realnoscu, ako zelis mozemo da o tome pricamo, ti to navedi, a ja cu sa realnoscu/istinom to da pobijem.
    Neces mi verovati, ali mislim da je rekao dosta istina. A ti ako bi bas da pobijas, nemam nista protiv. Dakle, evo sanse za tebe:

    "Ja nisam bog"

    Mislim ako stvarno zelis da komuniciras, a ne da od ovog pod foruma pravis
    svoj blog.
    Da prvo razgranicimo pojmove.
    Podforum je "Religija", a ovo ovde gde ti i ja pisemo je "tema".
    A tema je "Budizam" i bas zbog osetljivosti nekih clanova postujem samo na njoj. Zato ispade "blog"
    No, uvek mi je drago kad se neko prikljuci.

    Zato, welcome my friend

  9. #174

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Neces mi verovati, ali mislim da je rekao dosta istina. A ti ako bi bas da pobijas, nemam nista protiv. Dakle, evo sanse za tebe:

    "Ja nisam bog"
    Svaki zivi covek je Bog, posto je Bog rec, koja postoji u svakom zivom coveku.
    Istina, ili laz, Bog/rec je kreator, posto je pre nego sto je covek dobio rec,
    sve bilo samo osecaj. Dobar ili los. Nije bilo shvatanja realnosti kroz opis koji
    je rec donela pre 6000 godina
    Znaci "ja nisam Bog" je laz, posto Bog ne postoji izvan zivog coveka.
    E, sad, u Bibliji se spominje Gospod Bog, a to je covek kojeg kao "Gospod Bog"
    niko nece znati.
    Tako da o tom coveku ne vredi ni pricati, a Buda je odavno mrtav, dok je bio
    ziv bio je sin Boziji, a to je Bog.
    Citat s kaže:
    ]
    Da prvo razgranicimo pojmove.
    Podforum je "Religija", a ovo ovde gde ti i ja pisemo je "tema".
    A tema je "Budizam" i bas zbog osetljivosti nekih clanova postujem samo na njoj. Zato ispade "blog"
    No, uvek mi je drago kad se neko prikljuci.

    Zato, welcome my friend
    pogresno si me shvatio, ja sam mislio o tvojim postovima koji su navodi necijih razmisljanja, i nisam primetio puno tvojih odgovora na postove drugih
    koji su ti replicirali.

    talk is cheap

    Jew P

  10. #175

    Odgovor: Budizam

    Ljudi,pustite čoveka da piše jbt...

    @ser_gogsy-je'l tebi neko protivreči na temama Isus-Ranjeni iscelitelj;Zašto neki Hrišćani ne izgledaju kao da su hrišćani itd...?!?Tema je Budizam,i volim da pročitam nešto i odavde,kao i iz teme sve religije sveta,pa čak da pogledam i gore navedene,ali na njima ne postujem budući da im u naslovu stoji o čemu su,i u svim ima nešto zanimljivo...pusti čoveka da piše o budizmu,a ti se drži hrišćanstva,čemu sukobljavanje...

    @Džu,stvarno imaš zanimljive teorije...opusti se malo (ne želim da ulazim u raspravu,na eventualne komentare i pitanja ne odgovaram...)

    Sati,svaka čast za postove

    Da su se Buda i Isus sreli iz toga bi izašlo puno prepucavanja i ubeđivanja u svoje stavove(ja u klin ti u ploču uprošćeno rečeno)...moje skromno mišljenje
    Poruku je izmenio Uprolazu, 03.12.2008 u 21:26 Razlog: slovo

  11. #176

  12. #177

    Odgovor: Budizam

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Svaki zivi covek je Bog...
    Eto pobi Budu očas. Jel sad lakše?

    pogresno si me shvatio, ja sam mislio o tvojim postovima koji su navodi necijih razmisljanja, i nisam primetio puno tvojih odgovora na postove drugih koji su ti replicirali.
    Ma kad ti Budu onako razbi, šta bi tek meni radio kad bih počeo ovde da postujem recimo moje ljubavne pesme...

    Zato, da ja ipak nastavim da blogujem. Što je sigurno sigurno:

    Kakva korist od meditacije o strpljenju ako nećeš tolerisati uvredu?
    Kakva korist od prinošenja žrtvi ako ne savladaš vezanost i gnušanje?
    Kakva korist od davanja milostinje ako ne iskoreniš sebičnost?
    Kakva korist od upravljanja velikim manastirom ako sva bića ne smatraš svojim dragim roditeljima?

    The Life of Milarepa

  13. #178

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Eto pobi Budu očas. Jel sad lakše?
    meni nije nikad nista tesko. Nema nista lakse od objasnjenja koje cije reci su laz, samo ako se zna istina.
    Ako ti tako lako priznajes da su sve Budine reci laz, onda ja nemam vise odgovora na njegove lazi. Ali je to bar ozvaniceno od nekog ko obraca paznju
    na to sto je taj nesrecni covek govorio.
    Citat s kaže:
    Ma kad ti Budu onako razbi, šta bi tek meni radio kad bih počeo ovde da postujem recimo moje ljubavne pesme...
    Nista na ovom forumu nije o tebi ili meni, nego o neistini koju ti pratis.
    Ako mislis da u tvojim recima ima istine ....
    Istina nemoze da se postuje, moze da se zna ili ne zna.
    Nadam se da shvatas razliku izmedju postovanja i znanja.
    Ja nemam postovanja prema lazi koja mi se natura kao "istina".
    Citat s kaže:
    Zato, da ja ipak nastavim da blogujem. Što je sigurno sigurno:

    Kakva korist od meditacije o strpljenju ako nećeš tolerisati uvredu?
    Kakva korist od prinošenja žrtvi ako ne savladaš vezanost i gnušanje?
    Kakva korist od davanja milostinje ako ne iskoreniš sebičnost?
    Kakva korist od upravljanja velikim manastirom ako sva bića ne smatraš svojim dragim roditeljima?

    The Life of Milarepa
    Zasto je pogresno ne tolerisati uvredu ?
    Zar neko tvrdi da prinosenje zrtvi ima neki efekat, sem sem ubistva zrtve ?
    Onaj ko daje milostinju nema sta da iskoreni, a jedna lasta ne cini prolece,
    i samo je jedan sposoban da sve iskoreni. Bas kao sto je Buda bio sposoban da iz svojih reci iskoreni istinu.
    A kako su to sva bica tvoji dragi roditelji, sta je za tebe definicija 'roditelja' ?

    Koliko mi se cini ti si rekao da ti pozdravljas civilizovanu konverzaciju na temu
    'Buda/Budizam' zasto tako brzo od nje zelis da pobegnes ?

    Jew P

  14. #179

    Odgovor: Budizam

    Citat Uprolazu kaže: Pogledaj poruku
    Ljudi,pustite čoveka da piše jbt...

    @ser_gogsy-je'l tebi neko protivreči na temama Isus-Ranjeni iscelitelj;Zašto neki Hrišćani ne izgledaju kao da su hrišćani itd...?!?Tema je Budizam,
    .....Licemeran post.....
    Koliko si puta protivrečio ti lično.....Na mnogim temama ....Pa šta?
    Uvek si dobijao adekvatan odgovor i

    Budizam kao takav nisam komentarisao, jer me ne interesuje!
    Kada je tema budizam skrenula s puta i počela da se bavi ocenjivanjem Isusa Hrista i izvrtanjem njegovih reči, išao je i moj koment.

    DžuPiter kaže:
    Svaki zivi covek je Bog, posto je Bog rec, koja postoji u svakom zivom coveku......
    ....Znaci "ja nisam Bog" je laz, posto Bog ne postoji izvan zivog coveka.
    Neka ti se Bog smiluje na ovakvim rečima i mislima.......

    Ali ne zaboravi jednu stvar--> Osim što je pun ljubavi, milosti i pravednosti, Bog može i da se razbesni, a tada daje svakome po delima svojim.....

    Ti, a i mnogi drugi, neshvatate koliko je opasno to što pričate i način na koji delujete....

    sati kaže:
    "...to sto bi Buda i Isus pronasli malo toga oko cega bi se slozili ne znaci da i mi, njihovi kasniji ucenici, ne mozemo imati uzajamno postovanje i saglasnost o nekim pitanjima. To ne znaci da mi ne mozemo raditi zajedno i pomagati jedni druge. Istinska tolerancija nije uklanjanje svake razlike do tacke na kojoj sve izgleda isto. Ona znaci postovanje i prihvatanje uprkos razlikama."
    Naravno da ćemo se pomagati i zajedno raditi....Ali daj prvo da pomognemo sami sebi, svojoj braći, prijateljima i sunarodnicima.....A posle ćemo pomagati kinezima, hindusima, i indijancima.....
    Dakle, daj prvo sebe da dovedemo u red-->moralom, verom, i jedinim Bogom i Spasiteljem našim Isusom....

    sati :
    Meni ovo izgleda sasvim razlozan stav protiv jednoumlja i "uterivanja" Boga u tudju glavu. Siguran sam i tebi.

    Svako dobro
    Definiši jednoumlje....kada je reč o dobru i zlu...?


    Svako dobro i tebi želim....


  15. #180

    Odgovor: Budizam

    Osiguraj svoj um

    Čak i ako ti je kuća poplavljena ili spaljena do temelja, ako joj
    preti bilo kakva druga nesreća, neka se to odnosi samo na kuću. Ako je
    poplava, neka ne poplavi i tvoj um. Ako je vatra, neka ne sagori i
    tvoj um. Neka samo tvoja kuća, dakle nešto što je izvan tebe, bude
    poplavljeno i spaljeno. Uvek pokušavaj da svoj um oslobodiš vezivanja.
    Sada je pravi trenutak za to.

    Ajahn Chah

Strana 12 od 41 PrvaPrva ... 2101112131422 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •