Budizam - Strana 28
Strana 28 od 41 PrvaPrva ... 18262728293038 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 406 do 420 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #406

    Odgovor: Budizam

    Znak napredovanja ka probuđenju

    Znak napredovanja ka probuđenju jeste da smo "ovde", a ne "tamo".
    Zaista, ključna tačka napretka je da budemo ovde sve vreme. Ćuvena
    poruka Ram Dasa: "Budi ovde, sada" jeste ono što rezultira kada smo
    istrajni u ovakvom vežbanju. To nije lako i zahteva odlučnost --
    suprotstavljamo se direktno navici koju smo razvijali čitav život --
    ali je to ujedno i osnovna vežba ka probuđenju, jer slama naše
    osnovno uslovljavanje. Tajna uspeha u ovom vežbanju jeste da iz sebe
    eliminišemo svaki osećaj neuspešnosti. Od trenutka kad počnemo, već
    smo uspešni. Jer jedina mera uspeha jeste ovaj trenutak, ovo sada. Ako
    smo ovde, naše vežbanje je savršeno. Činjenica da smo se upravo
    vratili sa našeg lutanja ili da ćemo možda opet negde odlutati za
    nekoliko sekundi nije uopšte bitna. Bez ovakvog vežbanja, uvek bismo
    ostali "izmešteni". Retko bismo iskusili da smo ovde. I tako, svakog
    onog trenutka kada smo u stanju da ne postupamo u skladu sa navikom,
    mi smo uspeli.

    David A. Cooper: Silence, Simplicity and Solitude


  2. #407

    Odgovor: Budizam

    Mir

    Mi ne tragamo za životom punom užitaka, već za tim da pronađemo mir.
    Taj mir je u nama, njega ćemo naći na istom onom mestu na kojem su i
    uznemirenost i patnju. Ne možemo ga pronaći ni u šumi, ni u planini,
    niti nam ga daje neki učitelj. Upravo tu gde doživimo patnju, tu
    možemo da pronađemo i slobodu od patnje. Pokušavati da pobegnemo od
    patnje znači zapravo trčati joj u susret. Istražujte patnju, vidite
    koji su joj uzroci i uklonite ih upravo sada, umesto da se uvek rvete
    sa njihovim posledicama.

    Ađan Ča


  3. #408

    Odgovor: Budizam

    Šta se preporađa

    - Onaj ko se preporodi, Nagaseno, je li to ista osoba ili nije?
    - Ni jedno ni drugo.
    - Daj mi neki primer.
    - Ako imamo ćup svežeg mleka, koje se prvo zgruša, pa se od njega onda
    napravi buter, a na kraju i gi (kuvanjem rafinirani buter), ne bi bilo
    ispravno reći da su taj gi, buter i zgrušano mleko isto što i sveže
    mleko, iako su oni iz njega dobijeni, ali isto tako ne bi bilo
    ispravno reći ni da su nešto sasvim drugo.

    Pitanja kralja Milinde, pogl. 2


  4. #409

    Odgovor: Budizam

    Ađan Munindo: Nadahnuća Dhammapade

    "Namera mi je bila da deleći svoja lična razmišljanja na ovaj način možda ohrabrim druge da i sami isprobaju svoju sposobnost kontemplacije. Postoji tendencija među onima koji praktikuju budizam na Zapadu, da pokušavaju da pronađu mir i razumevanje tako što će zaustaviti tok misli. Iako nam upravo Buda kaže da tek uz pomoć yoniso manasikara ili mudrog promišljanja uviđamo pravu prirodu svog uma, a ne tako što će on prestati da razmišlja."


  5. #410

    Odgovor: Budizam

    Kontemplaciji prethodi strpljenje. U najširem smislu.
    Kako se naučiti istom? Može li se uopšte steći strpljenje, ukoliko nam je nepoznanica?
    Da li nam je potrebna nečija pomoć u sticanju pomenute veštine?
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  6. #411

    Odgovor: Budizam

    Često čujem budiste kako govore o mudrosti i saosećanju. Šta ova dva pojma znače?

    Odgovor: Neke religije veruju da je saosećanje ili ljubav (ova dva su veoma slična) najvažniji duhovni kvalitet, ali pri tome greše što ne poklanjaju pažnju mudrosti. Rezultat toga je da možeš da završiš kao jedna dobrodušna budala, veoma ljubazna osoba, ali sa malo ili nimalo razumevanja. Drugi sistemi razmišljanja, kao što je nauka, veruju da mudrost može najbolje da se razvije kada su sve emocije, uključujući saosećanje, odstranjene. Rezultat ovoga je da nauka teži da bude preokupirana rezultatima, zaboravljajući da ona treba da služi čovečanstvu, a ne da ga kontroliše i da njime dominira. Kako su inače naučnici mogli da upotrebe svoja znanja da razviju atomsku bombu, bakterije za biološki rat i tome slične stvari? Budizam uči da morate da razvijete i saosećanje i mudrost da biste bili dobro uravnotežena i kompletna osoba.
    Poruku je izmenio tetkaD, 14.05.2010 u 22:53 Razlog: brisanje poruke

  7. #412

    Odgovor: Budizam

    Često čujem budiste kako govore o mudrosti i saosećanju. Šta ova dva pojma znače?

    Odgovor: Neke religije veruju da je saosećanje ili ljubav (ova dva su veoma slična) najvažniji duhovni kvalitet, ali pri tome greše što ne poklanjaju pažnju mudrosti. Rezultat toga je da možeš da završiš kao jedna dobrodušna budala, veoma ljubazna osoba, ali sa malo ili nimalo razumevanja. Drugi sistemi razmišljanja, kao što je nauka, veruju da mudrost može najbolje da se razvije kada su sve emocije, uključujući saosećanje, odstranjene. Rezultat ovoga je da nauka teži da bude preokupirana rezultatima, zaboravljajući da ona treba da služi čovečanstvu, a ne da ga kontroliše i da njime dominira. Kako su inače naučnici mogli da upotrebe svoja znanja da razviju atomsku bombu, bakterije za biološki rat i tome slične stvari? Budizam uči da morate da razvijete i saosećanje i mudrost da biste bili dobro uravnotežena i kompletna osoba.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  8. #413

    Odgovor: Budizam

    Šta je to mudrost prema budizmu?

    Odgovor:" Najveća mudrost je videti da su u realnosti sve pojave nekompletne, prolazne i bez trajnog sopstva. Ovo razumevanje je potpuno oslobađajuće i vodi do velike sigurnosti i sreće koja se zove nirvana. Međutim, Buda nije mnogo pričao o ovom nivou mudrosti. Nije mudrost jednostavno verovati sve što nam se kaže. Istinska mudrost je da sami za sebe direktno vidimo i razumemo. Tada, na ovom nivou, mudrost je biti otvorenog, pre nego zatvorenog uma, slušati tuđa gledišta pre nego biti ohol, pažljivo istražiti činjenice koje su u suprotnosti sa našim verovanjima radije nego držati glavu u pesku, biti objektivan radije nego imati predrasude, uložiti vreme u formiranje naših stavova i verovanja radije nego prihvatiti prvo ili najemotivnije što nam se ponudi. Biti uvek spreman da promenimo naša verovanja kada su nam prezentovane činjenice koje ih opovrgavaju, to je mudrost. Osoba koja ovako čini je zasigurno mudra i zasigurno će pre ili kasnije da dopre do razumevanja. Put na kome jednostavno poverujete u sve što vam se kaže je lak put. Put budizma zahteva hrabrost, strpljenje, fleksibilnost i pamet"

    izvor:S.Dhammika

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  9. #414

    Odgovor: Budizam

    Šta ti to znači da su sve pojave "bez trajnog sopstva"?

  10. #415

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Šta ti to znači da su sve pojave "bez trajnog sopstva"?
    Kada polako pročitaš tekst,shvatićeš da je to bez "sopstvenog",ali je autoru verovatno više legla ova reč u skladu sa ostalim mudrostima.


    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  11. #416

    Odgovor: Budizam

    Citat tetkaD kaže: Pogledaj poruku
    Kada polako pročitaš tekst,shvatićeš da je to bez "sopstvenog",ali je autoru verovatno više legla ova reč u skladu sa ostalim mudrostima.

    Hm. I dalje mi nije jasno na šta misliš

    Prema tvome objašnjenju bi ispalo

    "sve pojave nekompletne, prolazne i bez sopstvenog"
    Čega sopstvenog?

    Baš me zanima tvoje mišljenje .

  12. #417

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Hm. I dalje mi nije jasno na šta misliš

    Prema tvome objašnjenju bi ispalo

    "sve pojave nekompletne, prolazne i bez sopstvenog"
    Čega sopstvenog?

    Baš me zanima tvoje mišljenje .
    sopstvenog,,,,nečeg ličnog,no naravno,kao i sam budizam tako i mnoge rečenice i reči poprime ponekad čudnu i zagonetnu smisao.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  13. #418

    Odgovor: Budizam

    Hvala na objašnjenju

    Evo da i ja nešto dodam...

    Kakve su moje zasluge?

    Ovo je verovatno najpoznatiji dijalog u čitavoj zen tradiciji.
    Bodidarma se jednom sreo sa carem Vuom iz dinastije Liang, predanim
    budistom, poznatim po svojoj privrženosti Učenju i širokogrudosti kad
    su u pitanju siromašni. Car je jako mnogo pomagao podizanje novih
    manastira i sirotišta.

    Onda Vu reče: "Mnoga sam dobra poklonio manastirima i bio pokrovitelj
    mnogim zamonašenjima -- kakve su moja zasluge?" Bodidarmin odgovor bio
    je radikalan: "Nema nikakvih zasluga." Jer Vu je činio dobro da bi za
    sebe gomilao zasluge. Bodidarma je raspršio Vuove ideje o zaslugama i
    stigao do sredista svog učenja, da vežbanje nije nešto što je odvojeno
    od nas: kada je naš um čist, živimo u čistom univerzumu; kad smo se
    zapleli u ideje dobitka i gubitka, živimo u svetu iluzija.

    Jisho Cary Warner


  14. #419

    Odgovor: Budizam

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Kontemplaciji prethodi strpljenje. U najširem smislu.
    Kako se naučiti istom? Može li se uopšte steći strpljenje, ukoliko nam je nepoznanica?
    Da li nam je potrebna nečija pomoć u sticanju pomenute veštine?
    Budistička meditacija upravo tome i služi. Tačnije ona se sastoji iz dva dela. Prvi je smirivanje uma njegovim fokusiranjem na neki objekat i neprekidnim vraćanjem na njega kad god odluta. A odluta često, jer je navikao da luta kud god mu je volja.
    Kad se jednom um koliko-toliko umiri, tada posmatramo sopstveno iskustvo iz trenutka u trenutak, razne podsticaje koji nam stižu preko čula i rekacije uma na njih. Ali samo posmatramo, ne uplićemo se u tu igru (kao što to inače obično činimo), ne identifikujemo se sa njom, ništa ne odgurujemo, ništa ne grabimo...
    I eto, ima li bolje vežbe za razvijanje strpljenja od toga

  15. #420

    Odgovor: Budizam

    Budizam

    Povijesni Buda, osnivac budizma, uistinu je zivio, to nije legenda ni predaja. Njegov zivot je protkan legendom i nudi sliku ideala, koju bi svi budisti trebali slijediti.

    Siddartha Gautama, kasnije poznat kao Buddha, rodjen je oko 560 g. prije Krista. Jedne je noci njegova majka Maya sanjala da je bijeli slon usao u njenu utrobu i 10 dana kasnije rodila je dijete. Umrla je 7 dana kasnije, jer zivot one koja je rodila Buddhu kasnije ne smije nicemu sluziti.

    Rijec Siddartha znaci "onaj koji je postigao cilj". On sam odabrao je ime Gautama po svom hinduistickom ucitelju, a rijec buddha znaci "prosvijetljeni" ili "probudjen". Bio je iz bogate familije i odgojen kao razmazeno dijete. Jedinom sinu dao je ime Rahula, "lanac", jer se usred sve te raskosi osjecao kao u lancima. Zivot mu nije davao nikakvo zadovoljstvo, pa je odlucio otici i postati beskucnikom.

    Prije nego sto je otisao od kuce, na tri putovanja se suocio sa zivotom kakvog nije poznavao; vidio je patnju u tri oblika: nemocnog starog covjeka, invalida izmucenog bolima i pogrebnu povorku uplakanih ljudi. Na cetvrtom izlasku sreo je zadovoljnog i veselog redovnika koji putuje uokolo s prosjackom zdjelom.

    To je bilo presudno i on je poceo ceznuti za istinskim znanjem. Isuljao se jedne noci iz palace i poceo tragati za znanjem na tradicionalan hinduisticki nacin, tezeci da kroz neprestane vjezbe u jogi ujedini svoje sebe "atman" s izvorom i smislom svijeta "brahman". Ta metoda ga nije zadovoljila, pa se odselio na sjever, gdje je s pet ucenika sest godina zivio u krajnjem samoprijekoru i disciplini. Ni to nije pomoglo, pa se okrenuo meditaciji, i pod jednom smokvom, koju otad nazivaju drvetom prosvjetljenja, postigao najvise znanje i postao Buddha. Prve noci meditiranja vidio je svoje prijasnje zivote, druge je noci dobio uvid u ciklus rodjenja, smrti i ponovnog rodjenja i shvatio zakone po kojima se dogadjaju. Trece noci otkrivene su mu cetiri svete istine: spoznaja patnje, izvor patnje, oslobadjanje od patnje i put koji vodi do oslobodjenja od patnje. Sada je on mogao uci u nirvanu, ali se odlucio da nauk preda dalje, pa makar i zbog nekolicine. Prvu propovijed odrzao je u Benaresu i uskoro okupio skupinu sljedbenika. Odbacuje hinduisticki kastinski sistem i ukljucuje u zajednicu redovnika sve kaste, osim zena, koje odrzavajuci ciklus rodjenja utjelovljuju pohlepu za zivotom, ali kasnije je prihvatio i zene. Nakon prosvjetljenja 44 godine putovao je Indijom, a u dobi od 80 godina razbolio se i umro.[/




    Možda se ponavljam ali mi se učinilo zanimljivim

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

Strana 28 od 41 PrvaPrva ... 18262728293038 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •