Budizam - Strana 17
Strana 17 od 41 PrvaPrva ... 7151617181927 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 241 do 255 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #241

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Pa ti još malo pa probuđena. Što nije malo dostignuće u ove kasne sate
    Inače, Buda nikada nije tvrdio da je on bilo šta novo izmislio ili da saopštava neku božiju objavu i slične stvari, već je o svom učenju govorio više kao o opisivanju stvarnosti, činjenica, onoga što jeste, sveta u kojem živimo. I ako dovoljno pažljivo gledaš oko sebe i u sebe, naravno da i ti vidiš nešto slično. Svi smo, na kraju krajeva, ljudi. Zato je budizam pre psihologija, nego religija kako je mi na Zapadadu podrazumevamo.
    Nije krug, put. Krugovi su u paklu
    Osmostruki, zato što ima osam delova, a to ti je jednostavno praksa, ono što budisti rade da bi postali probuđeni. Dakle(m):

    1. Ispravno razmevanje
    * Potrudi se da što bolje razumeš Četiri plemenite istine, ne samo intelektualno, već da ih proveriš u sopstvenom iskustvu.
    2. Ispravna misao (namera)
    * Donesi odluku da svoj život usmeriš pravim putem, ka obuzdavanju, nemržnji i nepovređivanju drugih bića.
    3. Ispravan govor
    * Nemoj lagati
    * Nemoj nepravedno kritikovati druge
    * Ne koristi uvredljive reči
    * Ne ogovaraj
    4. Ispravno delovanje
    * Sledi Pet pravila morala
    5. Ispravno življenje
    * Zarađuj za život tako da ne ugrožavaš druga živa bića
    6. Ispravan napor
    * Izbegavaj sve loše misli, one podstaknute mržnjom, zavišću i pohlepom
    * Nastoj da što duže u sebi održavaš misli ispunjene blagonaklonošću i ljubavlju
    7. Ispravna sabranost
    * Postani što više svestan svih stanja i procesa u telu, svojih osećanja i misli
    8. Ispravna koncentracija
    * Duboka koncentracija odvešće te do jednog višeg stanja svesti (prosvetljenje)

    Ovo je najkraće moguće. I naravno, ovim ti više stvaram nova pitanja, nego što na njih odgovaram. Ako je zaista tako, pitaj dalje. Ili pogledaj na ovom linku.
    Plemeniti osmostruki put

    Pa kad pročitaš, naravno opet slobodno pitaj. Mada ne garantujem da ću znati da ti odgovorim
    Ju, izvinjavam se za krugove. Prepadali su me njima na nekoj drugoj temi, pa očigledno vučem tripove...

    Neću da čitam s tog linka. Već na početku neke stope slona, u to se slabo razumem, pa mi se ovo tvoje više sviđa..

    Ja sam oduševljena svojim rezultatima: da ne ubijam paukove i bube po kući, i ne flertujem po malo, ja bih (bre) bila budista...
    Ok, i ovo s dubokom koncentracijom... U koncentraciju se upuštam dotle dok sam produktivna. Poenta je u bunarenju po sebi i iznalaženju ličnih istina, zar ne? Radim to, na kraju krajeva to mi je i posao. Možda je moj bunar malo plići, ali meni je dobar...

    I znaš šta... Ja volim i hoću da se vezujem za prolazne stvari. Mene prolaznost ne plaši uopšte. Plašio bi me samo život u kojem te emocije ne bi postojale ili ne bi bile vredne, ma koliko da nas nekad unesrećuju ili očaravaju. Ako istina znači da se ubućurim u sebe i na sve drugo zaboravim, ja je vala ne želim.

    Vrag odneo šnalu...

  2. #242

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Neću da čitam s tog linka. Već na početku neke stope slona, u to se slabo razumem, pa mi se ovo tvoje više sviđa..
    Kako hoćeš. Mislio sam da te zanima. No, svejedno, hvala na komplimentu
    A to za stope slona je preuzeto iz jednog Budinog govora, u kojem se kaže otprilike ovako: Kao što je otisak stope slona dovoljno velik da u njega stane otisak stope svake druge životinje, tako su i Četiri plemenite istine toliko obuhvatne da su u njima sadržana sva ključna Budina učenja. Eto vidiš, nisu ni slonovi toliki problem Buda je samo voleo da koristi poređenja i bio je majstor u tome.

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam oduševljena svojim rezultatima: da ne ubijam paukove i bube po kući, i ne flertujem po malo, ja bih (bre) bila budista...
    Ok, i ovo s dubokom koncentracijom... U koncentraciju se upuštam dotle dok sam produktivna. Poenta je u bunarenju po sebi i iznalaženju ličnih istina, zar ne? Radim to, na kraju krajeva to mi je i posao. Možda je moj bunar malo plići, ali meni je dobar...
    Prvo, šta za tebe znači biti budista? Sigurno ne klanjati se Budinom kipu, a zapostavljati vežbanje u razumevanju i dobroti. Upravo na to je mislio Dalaj lama kad su mu postavili isto ovo pitanje: "Slediti duh Budinog učenje u sopstvenom životu ne znači da treba da postanemo budista, već zapravo da postanemo bolji onaj koji već jesmo." A to "bolji" znači pre svega da bolje upoznamo sebe, ne da sebi na silu nametnemo neki sistem vrednosti i onda sebe u njega guramo kao u Prokrustovu postelju.

    Dalje, pravila morala, o neubijanju, ne-krađi i ostalom nisu nekakve Božije zapovesti, koje ako prekršimo večno gorimo u paklu, već pre preporuke (lekara) kako da živimo što jednostavnije i spokojnije, što znači srećnije. I pošto je budizam sistem razvijanja potencijala našeg uma sopstvenim naporom, a ne slepo verovanje, naravno na svakom od nas je odgovornost da sami sebi povučemo liniju dokle ćemo se pridržavati tih pravila. Nekome je linija da ne ubija ljude, nekome da ne ubija životinje da bi ih jeo, nekome da ne ubija čak ni insekte. Dakle, traži se naš angažman, promišljanje, posmatranje ličnog iskustva, a ne kaže se: ti moraš to i to ili ćeš...

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    I znaš šta... Ja volim i hoću da se vezujem za prolazne stvari. Mene prolaznost ne plaši uopšte. Plašio bi me samo život u kojem te emocije ne bi postojale ili ne bi bile vredne, ma koliko da nas nekad unesrećuju ili očaravaju. Ako istina znači da se ubućurim u sebe i na sve drugo zaboravim, ja je vala ne želim.
    A ko ti brani da se vezuješ? Tvoj život, tvoj problem. Mislio sam da smo to već apsolvirali onim: Čije klice, onog i briga

    Jedino što Buda kaže je da umesto da se slepo vezujemo za neku stvar, možda bi bilo mudrije da razumemo njezinu prirodu prolaznosti. To nam ništa neće umanjiti naše uživanje u njoj, naprotiv, jer ćemo to moći da činimo bez one (često i podsvesne) strepnje šta će biti kad nje ne bude bilo. A kad se pre ili kasnije to i dogodi, bićemo spremni i za takvu situaciju.

    Kao što vidiš tvoja tvrdnja da budizam podrazumeva začaurivanje u sebe i bežanje od sveta nema mnogo veze sa Budinim učenjem. Paradoksalno, upravo se u našim "normalnim" životima dešava obratno. U životu kako ga obično vodimo, načešće smo obuzeti svojim planovima i sećanjima, dakle mi smo tada učaureni u sebe, tj. svoju glavu i ne obaziremo se na ono što se događa oko nas. A čitav smisao budističkog vežbanja jeste da ne lutamo stalno u prošlost ili budućnost i da osvestimo ovaj trenutak sada. Šta sada osećam, mislim, radim? Kakve to posledica to može da ima po mene i druge? Ne šta ću raditi kad stignem tamo kud sam krenuo ili šta sam radio prošle godine u ovo vreme itd. Ako se malo zaustaviš, smiriš i posmatraš sebe neko vreme, videćeš da smo zapravo malo vremena u direktnom kontaktu sa stvarnošću. Da nam je stalno tumači i komentariše taj večiti komentator u glavi: "Ovo si dobro uradila... Kako je smeo to da ti kaže... Ah kad bih sad samo imala... Sutra će sigurno sinuti sunce i biću srećna..." itd, itd. bez kraja i konca. Možda nam je u medjuvremenu neko nešto ispričao, možda smo nešto videli što bi trebalo da nas navede na akciju, ali mi to samo ovlaš registrujemo, jer komentator se zabavlja na svoj način...

    Nadam se da nisam bio predugačak

  3. #243

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Logično. Ali sam navikla na to da pripadnici raznih religija tvrde da samo oni znaju šta je istina, šta je život, gde je sreća, itd. Zato se raspitujem šta o tome misle pristalice budizma.
    Ja nisam pristalica Budizma...niti bilo kog pravca ili religije....što ne znači da ne crpim informacije sa svih strana u cilju svog razvića...

    Prosto mislim da je normalno da čovek živi u skladu sa svojim interesima, da iz njih crpi svoja iskustva, a na osnovu toga izgrađuje svoj identitet. Ono smo što smo postigli, čime se bavimo, o čemu razmišljamo, čemu stremimo.
    Naravno da je normalno...samo je ogromna razlika u definisanju svojih interesa-ciljeva...između onoga ko zna ko je i onoga ko misli da zna ko je...

    Doživeti prosvetljenje je potpuno prirodna stvar. Mi smo naučeni da mislimo da je čovek posle doživljenog prosvetljenja supermen.. da je to društveno priznato delo..koje treba naplati..ili osigurati u nekoj korporaciji..da ćemo biti cenjeniji u društvu...međutim to nije tako...čovek je i dalje ranjiv, potrebna mu je hrana, voda..ali je bogatiji za uviđanje činjenica na terenu i mogućnosti kreiranja drugačijeg sveta..

    Što se tiče života...
    Mi se nalazimo u sistemu koji pohlepno grabi sticanju ogromnog materijalnog bogatstva...Gazimo jedni drugima preko glava da bi postigli svoje interese-ciljeve, koji se ogledaju u izmišljenoj vrednosti nekog dobra. Od danas ja ograđujem ovaj izvor vode i on postaje moje vlasništvo..Od sutra ta voda košta toliko i toliko, ko može da je plati, dobiće je, a ko ne može teško njemu...Takve ljude gledamo sa strahopoštovanjem i od njih kreiramo *uspešne ljude*. Takvi ljudi ne mogu upravljati sami...zato će ponuditi delić svoje *blagodeti* onima koji će životom braniti njihove interese....

    .....Postavlja se pitanje ...A od koga će to braniti....????

    ..u univerzumu se sve menja kroz jedan kružni proces...sunce se rađa svakog jutra...ponovo...zemlja će proći istu putanju oko sunca...ponovo...biljke će svake godine procvetati..ponovo...i čovek će se roditi ponovo...i ponovo...

    ..i dokle god postoje podstrekači da je život jedan..jedini...a ljudi to prihvate kao svoje mišljenje koje je indirektno...ovakav sistem će ostati na zemlji...Jer ti živiš sa mišljenjem da ti štoperica radi i da ti je sad ili nikad...zbog svog ne znanja kreiraćeš i podržaćeš trenutni sistem u kome misliš da ste ti tvoji najbliži obezbeđeni i sigurni...*za života*..

    ....a onda ćeš se roditi ponovo i bićeš razočaran životom na zemlji..jer je velika verovatnoća da ćeš se naći na suprotnoj starni, go i bos..pateći, ne znajući da si ga upravo ti kreirao i podržao....
    Poruku je izmenio euridika, 25.05.2009 u 19:10 Razlog: pogrešan citat

  4. #244

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku


    Prvo, šta za tebe znači biti budista? Sigurno ne klanjati se Budinom kipu, a zapostavljati vežbanje u razumevanju i dobroti. Upravo na to je mislio Dalaj lama kad su mu postavili isto ovo pitanje: "Slediti duh Budinog učenje u sopstvenom životu ne znači da treba da postanemo budista, već zapravo da postanemo bolji onaj koji već jesmo." A to "bolji" znači pre svega da bolje upoznamo sebe, ne da sebi na silu nametnemo neki sistem vrednosti i onda sebe u njega guramo kao u Prokrustovu postelju.

    Dalje, pravila morala, o neubijanju, ne-krađi i ostalom nisu nekakve Božije zapovesti, koje ako prekršimo večno gorimo u paklu, već pre preporuke (lekara) kako da živimo što jednostavnije i spokojnije, što znači srećnije. I pošto je budizam sistem razvijanja potencijala našeg uma sopstvenim naporom, a ne slepo verovanje, naravno na svakom od nas je odgovornost da sami sebi povučemo liniju dokle ćemo se pridržavati tih pravila. Nekome je linija da ne ubija ljude, nekome da ne ubija životinje da bi ih jeo, nekome da ne ubija čak ni insekte. Dakle, traži se naš angažman, promišljanje, posmatranje ličnog iskustva, a ne kaže se: ti moraš to i to ili ćeš...

    A ko ti brani da se vezuješ? Tvoj život, tvoj problem. Mislio sam da smo to već apsolvirali onim: Čije klice, onog i briga

    Jedino što Buda kaže je da umesto da se slepo vezujemo za neku stvar, možda bi bilo mudrije da razumemo njezinu prirodu prolaznosti. To nam ništa neće umanjiti naše uživanje u njoj, naprotiv, jer ćemo to moći da činimo bez one (često i podsvesne) strepnje šta će biti kad nje ne bude bilo. A kad se pre ili kasnije to i dogodi, bićemo spremni i za takvu situaciju.

    Kao što vidiš tvoja tvrdnja da budizam podrazumeva začaurivanje u sebe i bežanje od sveta nema mnogo veze sa Budinim učenjem. Paradoksalno, upravo se u našim "normalnim" životima dešava obratno. U životu kako ga obično vodimo, načešće smo obuzeti svojim planovima i sećanjima, dakle mi smo tada učaureni u sebe, tj. svoju glavu i ne obaziremo se na ono što se događa oko nas. A čitav smisao budističkog vežbanja jeste da ne lutamo stalno u prošlost ili budućnost i da osvestimo ovaj trenutak sada. Šta sada osećam, mislim, radim? Kakve to posledica to može da ima po mene i druge? Ne šta ću raditi kad stignem tamo kud sam krenuo ili šta sam radio prošle godine u ovo vreme itd. Ako se malo zaustaviš, smiriš i posmatraš sebe neko vreme, videćeš da smo zapravo malo vremena u direktnom kontaktu sa stvarnošću. Da nam je stalno tumači i komentariše taj večiti komentator u glavi: "Ovo si dobro uradila... Kako je smeo to da ti kaže... Ah kad bih sad samo imala... Sutra će sigurno sinuti sunce i biću srećna..." itd, itd. bez kraja i konca. Možda nam je u medjuvremenu neko nešto ispričao, možda smo nešto videli što bi trebalo da nas navede na akciju, ali mi to samo ovlaš registrujemo, jer komentator se zabavlja na svoj način...

    Nadam se da nisam bio predugačak
    Samo ti slobodno budi dugačak..


    Aha, ali pridržavanje i upotreba samo i jedino Budinih pravila u životu, čini nas eventualno pasioniranim korisnikom njegovih saveta, pa nas to onda određuje kao budistu. Sve ono što ljudi prihvataju kao jedinu okosnicu, kao jedino merilo da je nešto dobro ili loše, po mom mišljenju je ipak ograničavajuće, jer nas ta vrsta posvećenja odbija od drugih izvora znanja, bila ona oprečna, slična ili čak ista. Razlika je možda u tome što pripadnici drugih religija imaju veliku potrebu da svakog preobrate, a budisti s osmehom sležu ramenima i kažu "kako hoćeš, ja ti nudim put, a ti odluči..." Ta vrsta tolerancije mi se dopada...
    Jeste, malo vremena ljudi posvećuju onome što im je upravo sad, šta im se dešava, kako se osećaju. Ok, možda su budističke metode i sredstva efikasne po tom pitanju, ali ja samo mislim da je moguće biti budan i bez njih. Svi u sebi imamo ugrađen i prirodan rikverc, gas, a i kočnicu, pa je upotreba istih poprilično normalna i dostupna svima. To gde sam bila i šta sam sve prošla stvorilo je određena iskustva, na osnovu kojih znam kuda i kako mogu dalje, šta i gde mi je cilj. Bez tih sećanja i planova ja ne bih ni znala šta ću sad. Zato mislim da su sve tri funkcije jednako važne i da se ni na jednoj ne treba apsolutno posvećivati, zapostavljajući ostale.


    Vlada Vasić kaže:Što se tiče života...
    Mi se nalazimo u sistemu koji pohlepno grabi sticanju ogromnog materijalnog bogatstva...Gazimo jedni drugima preko glava da bi postigli svoje interese-ciljeve, koji se ogledaju u izmišljenoj vrednosti nekog dobra. Od danas ja ograđujem ovaj izvor vode i on postaje moje vlasništvo..Od sutra ta voda košta toliko i toliko, ko može da je plati, dobiće je, a ko ne može teško njemu...Takve ljude gledamo sa strahopoštovanjem i od njih kreiramo *uspešne ljude*. Takvi ljudi ne mogu upravljati sami...zato će ponuditi delić svoje *blagodeti* onima koji će životom braniti njihove interese....

    .....Postavlja se pitanje ...A od koga će to braniti....????

    ..u univerzumu se sve menja kroz jedan kružni proces...sunce se rađa svakog jutra...ponovo...zemlja će proći istu putanju oko sunca...ponovo...biljke će svake godine procvetati..ponovo...i čovek će se roditi ponovo...i ponovo...

    ..i dokle god postoje podstrekači da je život jedan..jedini...a ljudi to prihvate kao svoje mišljenje koje je indirektno...ovakav sistem će ostati na zemlji...Jer ti živiš sa mišljenjem da ti štoperica radi i da ti je sad ili nikad...zbog svog ne znanja kreiraćeš i podržaćeš trenutni sistem u kome misliš da ste ti tvoji najbliži obezbeđeni i sigurni...*za života*..

    ....a onda ćeš se roditi ponovo i bićeš razočaran životom na zemlji..jer je velika verovatnoća da ćeš se naći na suprotnoj starni, go i bos..pateći, ne znajući da si ga upravo ti kreirao i podržao....
    Po mom mišljenju, uspešan je onaj čovek koji za života uspe da u sebi otkrije talente, pretvori ih u sposobnosti koje će ga učiniti plodnom stvaralačkom ličnošću, pružiti mu zadovoljstvo i obezbediti sredstva za život, a da sve to bude ovijeno ljubavlju i skladnim odnosima sa drugim ljudima. Izvući iz sebe ono najbolje, to gajiti i pružiti sebi i svetu. Bez obzira što opis sveta zvuči kao galimatijas vrlo ružnih reči, što možda vladaju surova materijalistička pravila, dobrih uzora je mnogo. Takođe ih tražim u svemu gde je to moguće, po religijama, književnosti, u okolini... Bez potrebe da samo jedan od njih favorizujem...

    Reinkarnacija? To me zanima... Primer koji si naveo da u prirodi sve kruži... Mogu da se složim sa tim da kruži. Ali s tim da neke stvari u prirodi imaju duži vek trajanja, poput ove naše planete, sistema u kojem je, kosmosa itd. Zemlja se ne obnavlja, ona kruži. I kružiće dok je ne strefi neka katastrofa, a ako se to desi, možda se u svemiru pojavi neka nova Zemlja, ali to ipak neće biti ova naša. Živa bića imaju nešto kraći vek trajanja, pa je smena očiglednija. Ljudi se rađaju, žive, umiru. Nakon njih se rađaju neki novi ljudi. Bebe, koje na potpuno isti radoznali način upoznaju ovaj svet, jer ga prvi put vide, osete, doživljavaju. U to da postoji određen broj ljudskih duša koje se vrte smenjujući oblike i stanja, nekako ne verujem. Volela bih da čujem neke dokaze o tome...
    Vrag odneo šnalu...

  5. #245

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku

    Dalje, pravila morala, o neubijanju, ne-krađi i ostalom nisu nekakve Božije zapovesti, koje ako prekršimo večno gorimo u paklu, već pre preporuke (lekara) kako da živimo što jednostavnije i spokojnije, što znači srećnije.

    Ma daaaaa....samo, ko je lekar?

    Ako je čovek taj "hirurg" koji piše recepte, onda se moramo potsetiti na bolnu činjenicu da postoji "ogromna" većina koju "usrećuje" -> da krade, laže, čini preljubu, povredjuje....ubija...na ovaj ili onaj način! Dakle, "hirurzi" bi zarad sopstvene sreće, spokojstva i blagostanja (na svojim bankovnim računima), uspostavili sasvim drugačija pravila(zakone)-> kradi, laži, kurvaj se, povredjuj druge...ubi, prebi....lopatom, ili čime već stigneš ....

    Realnost je sasvim drugačija-> Stvoritelj uspostavlja zakone - stvorenje ih krši, pa trpi posledice sopstvenog činjenja, trči kod lekara po "recepte", konzumira prepisani "lek", i čim dejstvo leka prestane on opet trči kod "lekara"...i tako u krug...lečeći simptome a ne uzroke....

    Citat Vlada kaže: Pogledaj poruku
    ....a onda ćeš se roditi ponovo i bićeš razočaran životom na zemlji..jer je velika verovatnoća da ćeš se naći na suprotnoj starni, go i bos..pateći, ne znajući da si ga upravo ti kreirao i podržao....
    A što odma ne reče da si pristalica(vernik) koncepta reinkarnacije

    Samo, postavlja se pitanje-> kako ćeš biti razočaran ponovnim reinkarniranim životom , ako se reinkarniraš u , recimo, žabu!? jer za bilo kakvu "spoznaju", potrebno je imati svest i razum...a žabac ne zna ništa drugo, osim da vata muve

  6. #246

    Odgovor: Budizam

    Ljudi se rađaju, žive, umiru. Nakon njih se rađaju neki novi ljudi. Bebe, koje na potpuno isti radoznali način upoznaju ovaj svet, jer ga prvi put vide, osete, doživljavaju. U to da postoji određen broj ljudskih duša koje se vrte smenjujući oblike i stanja, nekako ne verujem. Volela bih da čujem neke dokaze o tome...
    Vidiš kako tipično razmišljaš?
    Volela bih da čujem dokaze o tome.....???

    A kako bi bilo da ih sama pronađeš...ako te to toliko interesuje...i sama saznaš istinu o tome...to je jedini način...direktno sama spoznaj... ne čekaj tuđe dokaze oni su uvek indirektni i interesni...

    Postoje ljudi koji sami teže istini...a postoje i oni koji prihvataju *kroz dokaze* svaku priču zarad slatke šargarepe....

    Ser_gogsy... je jedan od njih
    Poruku je izmenio Vlada Vasic, 25.05.2009 u 14:22

  7. #247

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Samo ti slobodno budi dugačak..

    Aha, ali pridržavanje i upotreba samo i jedino Budinih pravila u životu, čini nas eventualno pasioniranim korisnikom njegovih saveta, pa nas to onda određuje kao budistu....
    Ja ni u jednom trenutku nisam tvrdio da su to "Budina pravila", u smislu da ih je on izmislio i da samo on ima tapiju na njih. On o njima govori, ali o njima mogu da govore i govore i drugi mudri ljudi, naravno. E sad druga je stvar što sam ja do njih došao preko budizma i tako ih i prezentujem. I naravno osećam poštovanje i zahvalnost prema tom čoveku koji je pre više od 2500 godina došao do nekih otkrića koja i meni danas pomažu. No, kad pročitaš stihove:

    Od zla se uzdrži,
    uvek dobro čini
    i pročisti svoj um i srce.

    šta tu ima "budističko"? A zapravo se radi o najkraćoj formulaciji Budinog "puta pročišćenja" kako je on nazivao ono što je propovedao.

    Ono što možda vredi znati je da Buda nije sebe smatrao ni božanstvom ni nekakvim prorokom, dakle ovlašćenim zastupnikom nekog božanstva. Bio je čovek kao i ti i ja, koji je samo malo dublje video zakone po kojima se odvija ovaj svet i načine na koje funkcioniše naš um. I o tome razgovarao sa onima koji su bili voljni da ga saslušaju. To je sve.


  8. #248

    Odgovor: Budizam

    Vlada Vasić kaže: Vidiš kako tipično razmišljaš?
    Volela bih da čujem dokaze o tome.....???

    A kako bi bilo da ih sama pronađeš...ako te to toliko interesuje...i sama saznaš istinu o tome...to je jedini način...direktno sama spoznaj... ne čekaj tuđe dokaze oni su uvek indirektni i interesni...

    Postoje ljudi koji sami teže istini...a postoje i oni koji prihvataju *kroz dokaze* svaku priču zarad slatke šargarepe....


    Što se toliko čudiš? Ako je nešto tako tipično, i nije baš za neko veliko čudo...

    Čekaj, pa ne misliš valjda ja sve sama u životu moram da probam, pa da onda skontam šta je dobro, gde je istina...? U čemu je problem da se uzmu u obzir i tuđa iskustva, pa da se s nekim nivoom selekcije i ličnih sklonosti onda pristupa i ličnom angažmanu, proveri, pa tako i donese ličan sud?
    Težnja ka istini za mene znači radoznalost u funkciji njenog otkrivanja, a ona me može voditi na razne načine, pa i kroz procenu tuđih iskustava. Ako ti svoja iskustva nećeš ovde da deliš, nije problem...

    I kako uopšte misliš da sama spoznam kruženje duša kroz vreme? Da uzmem, pa da se reinkarniram? Možda je glupo pitanje, ali ne znam metode i sredstva dolaženja do takvih spoznaja, pa ga zato i postavljam. Ako ne pitam tebe, morala bih pitati nekog drugog budistu ili kopati po netu ili knjižicama ono što je neki raspoloženiji budista napisao. Opet dolazimo do tuđeg iskustva, zar ne? Čisto sumnjam da će mi se sam Buda javiti i prosvetliti me...
    sati kaže:
    Ja ni u jednom trenutku nisam tvrdio da su to "Budina pravila", u smislu da ih je on izmislio i da samo on ima tapiju na njih. On o njima govori, ali o njima mogu da govore i govore i drugi mudri ljudi, naravno. E sad druga je stvar što sam ja do njih došao preko budizma i tako ih i prezentujem. I naravno osećam poštovanje i zahvalnost prema tom čoveku koji je pre više od 2500 godina došao do nekih otkrića koja i meni danas pomažu. No, kad pročitaš stihove:

    Od zla se uzdrži,
    uvek dobro čini
    i pročisti svoj um i srce.
    ...
    Poštujem i ne sporim poštovanje.
    Nego, imaš li ti neku lepu priču o reinkarnaciji? Ne bih da pominjem reč "dokaz", ali shvataš već na šta mislim, zar ne...?
    Poruku je izmenio Aiko, 01.06.2009 u 15:49
    Vrag odneo šnalu...

  9. #249

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku

    Postoje ljudi koji sami teže istini...a postoje i oni koji prihvataju *kroz dokaze* svaku priču zarad slatke šargarepe....

    Ser_gogsy... je jedan od njih

    Ja se ubih ovde pričajući da postoji samo jedna jedina istina, vrlo jednostavna za razumevanje i spoznaju svakome ko želi da je spozna, i da nije potrebno biti "velikog UM-a".... a ti mi tu pričaš o "šargarepama" ! Ti koji težiš mistifikaciji, kojekakvoj dualnosti, kružnim procesima i reinkarnaciji...daj uozbilji se malo

    Tvoja "samoća" u težnji ka istini sastoji se od malog ali izabranog društvanceta-> indijaca, kineza, japanaca, indijanaca i liliputanaca...i njihovih filozofija-čitaj: mudrolija! Eto koliko si usamljen i izopšten iz društva
    A istina ti pred nosom.
    I spoznaćeš je kada shvatiš da nema nikakve reinkarnacije, nema nikakvih "duhova", vampira, vukodlaka, astralnog lebdenja putem meditiranja, dualnosti, kružnih prstenova i njihovih gospodara, ....NEMA!
    Ima samo života i živog Davaoca života! Jer, istina je sledeća-> Samo život daje život! Mrtvo ne može dati život! I to je ISTINA!
    Vrlo lako za razumevanje, priznaćeš.

    Kada kreneš od ove osnove, sve je posle lakše...jer instikt ti govori, da neko ko može stvoriti tako kompleksnu, složenu i čudesnu stvar kao što je život, mora posedovati inteligenciju! A ako poseduje inteligenciju, onda stvara sa nekom namerom, a ne sa slučajem/slučajno (slučajno sam napravio kuću, stolicu, točak....? ) !
    E sad, kada predješ i taj prvi stepenik spoznaje, ideš daje. Pa se upitaš da li postoji neko ili nešto na ovome belome svetu kako bi ja mogao da se upoznam sa tim Nekim koji me je stvorio? Pa onda otvoriš Sveto Pismo, i počneš da čitaš...pa čitaš...pa čitaš....pa prepoznaš čitav tvoj život u toj Knjizi, pa prepoznaš Stvoritelja koji je u tebi, pa počneš polako da shvataš šta znači REČ, pa spoznaš šta znači OBJAVA, i zbog čega je objava u REČI i kroz REČ....itd...itd....

    Istina se posle sama nameće, ne možeš je izbeći sve i da hoćeš...

  10. #250

    Odgovor: Budizam

    Čekaj, pa ne misliš valjda ja sve sama u životu moram da probam, pa da onda skontam šta je dobro, gde je istina..
    Ne naravno , vodu ćeš piti iz čaše, recepte ćeš razmenjivati sa komšinicama..ali ako želiš odgovore na važna životna pitanja onda moraš imati svoje direktno iskustvo...

    Ako ti svoja iskustva nećeš ovde da deliš, nije problem...
    Moja iskustva, su moja iskustva...to nikako ne sme biti i tvoja istina, iako možemo doći do istih razmišljanja...jer onda postaješ kao ser_gogsy koji ima *uniformisanu istinu* kroz sveto pismo..a sveto pismo nikako nije njegovo direktno iskustvo istine već šargarepa..

    Ono što jeste problem, to se ne uči na fakultetu...jedini način da kreneš tom stazom je da budeš u krugu ljudi koji su to doživeli......ali ko su pravi ljudi? Od baba vangi, preko vidovnjaka, sektaša...

    Predlažem ti da pročitaš deo kvantne fizike koji se odnosi na kolaps talasne funkcije...i ja nisam budista...po šesti put ti kažem..

    A istina ti pred nosom.
    I spoznaćeš je kada shvatiš da nema nikakve reinkarnacije, nema nikakvih "duhova", vampira, vukodlaka, astralnog lebdenja putem meditiranja, dualnosti, kružnih prstenova i njihovih gospodara, ....NEMA!
    Nema...dualnosti? Ser_gogsy.... ipak se okreće....

    Jer, istina je sledeća-> Samo život daje život! Mrtvo ne može dati život! I to je ISTINA!
    Vrlo lako za razumevanje, priznaćeš.
    Ovde se vidi jasna razlika između onoga ko može da ti pomogne da sam spoznaš istinu, ne kreirajući ti je..i onoga ko ti kreira istinu...šargarepom..

    Ser_gogsy šta je to *mrtvo* u univerzumu? I ako je tvoj gospod stvorio sve *živo*...ko je onda stvorio po teoriji šargarepe *mrtvo*...? Hrišćanskoj podeli nikada kraja...

  11. #251

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ne naravno , vodu ćeš piti iz čaše, recepte ćeš razmenjivati sa komšinicama..ali ako želiš odgovore na važna životna pitanja onda moraš imati svoje direktno iskustvo...
    Probao si drogu?
    Pa da iskusiš kako to ne valja i da nije dobro, jer povredjuješ i sebe i druge...
    Probao si da se kurvaš i varaš ženu/devojku?
    Pa da iskusiš kako to ne valja i da nije dobro, jer povredjuješ i sebe i druge...
    Probao si da kradeš?
    Pa da iskusiš kako to ne valja i da nije dobro, jer povredjuješ i sebe i druge...
    Probao si da biješ, mučiš i ubijaš nekog?
    Pa da čisto iskusiš kako je to, da nije dobro, jer povredjuješ i sebe i druge...

    Trebaju li ti sva ova iskustva kako bi spoznao neku svoju istinu??


    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Moja iskustva, su moja iskustva...to nikako ne sme biti i tvoja istina, iako možemo doći do istih razmišljanja...jer onda postaješ kao ser_gogsy koji ima *uniformisanu istinu* kroz sveto pismo..a sveto pismo nikako nije njegovo direktno iskustvo istine već šargarepa..
    To je u suštini tvoj najveći problem-> misliš da postoje različite i individualno/dualne istine....E prijatelju Vlado šapnuću ti nešto na uvce-> Istina je samo jedna! Nema različitih istina! Nema tvoje, moje i njene istine! Ima samo jedne jedine istine, i nju je objavio sam Bog, kroz Pismo! Razumeš? Kroz Pismo!
    Baš kao što bi i ti o nečemu obavestio svoju decu u nekoj udaljenoj zemlji, jer nemaju moć i kapacitet da te čuju, ali mogu da pročitaju tvoje obaveštenje kroz pismo!
    U ono vreme pismo je bilo jedini medij...danas, Bog nam se objavljuje i kroz sve ostale postojeće medije...I princip je isti-> onaj koji ne želi da "čuje", ne otvara pismo, ili neki od postojećih medija.....Nego, radije otvara razne okultne knjižice, ili odlazi kod raznoraznih i raznovrsnih "medijuma", kako bi kroz njih otkrio neku svoju slatkorečivu i pitku "istinu" ... Radije ćeš prihvatiti koncept reinkarnacije, nego "ognjenog jezera" i suda za počinjena dela/nedela ... lakše je, a i otvara ti mnogo mogučnosti da iskusiš sva ona iskustva gore navedena....

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Predlažem ti da pročitaš deo kvantne fizike koji se odnosi na kolaps talasne funkcije...
    ...hehe, evo sutra ću ustati ranije, pa ću pročitat'... čisto da "iskusim" taj kolaps talasne funkcije, ko zna možda u kolapsu leži istina

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Nema...dualnosti? Ser_gogsy.... ipak se okreće....
    Šta se to okreće? Vladimire.
    Okreće se ljudska glupost i ne znanje...iz dana u dan, i svakoga dana sve više i više...a kada je neko pod uticajem konstantnog okretanja, dolazi do vrtoglavice i pomućene svesti

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ser_gogsy šta je to *mrtvo* u univerzumu? I ako je tvoj gospod stvorio sve *živo*...ko je onda stvorio po teoriji šargarepe *mrtvo*...? Hrišćanskoj podeli nikada kraja...
    Duško Dugouško, Vlado...Duško Dugouško....


  12. #252

    Odgovor: Budizam

    Važna životna pitanja su: Ko sam ja, šta je život i šta je drugo ljudsko biće...

    Odgovori na ova pitanja kreiraju sistem života na zemlji...


    Ako ja znam odgovore na gore navedena pitanja meni je apsolutno jasno kako trebam da se ponašam prema sebi, životu i prema drugom ljudskom biću...ne treba mi šargarepa... a ono što je najinteresantnije mogu da shvatim zašto je život koncepiran danas ovako i da to razumem...

    Pročitaj o kolapsu talasne funkcije....kvantna fizika dolazi do naučnih saznanja, koja su stara nekoliko hiljada godina na Istoku, da smo svi mi međusobno povezani kao deo jednog...predlažem da pogledaš Aspektov eksperiment...

    ...ako smeš...

    Interesantno je da se u Budizmu koristi termin.. arupyadhatu kao stanje jednosti..a termin kamadhatu kao pojavni materijalni svet...što apsolutno govori o velikom saznanju još pre nekoliko hiljada godina...

    Šta se to okreće? Vladimire
    Okreće se zemlja...ser_gogsy...to su, na Istoku, takođe znali pre nekoliko hiljada godina..a onda je veličanstvena Hrišćansko-Biblijska istina punih 1500 godina prosipala istinu među malim, pobožnim, nebitnim likovima, koji su na potpuno nebitan i pobožan način podržali kasapljenje i spaljivanje ljudi koji su mislili onako kako nije pisalo u bibliji...

  13. #253

    Odgovor: Budizam

    Istinito i korisno

    Pošto je govor toliko važan u našem životu i pošto naše reči imaju
    toliki uticaj, neophodno je da učenje veštine prave komunikacije bude
    važan deo našeg vežbanja u Dhammi ili istini. Buda je na ovu važnost
    ukazao kada je ispravan govor uključio u svoj plemeniti osmostrupi put
    ka probuđenju. Iako se u kanonskim tekstovima ispravan govor naširoko
    analizira, on se ipak svodi na dva glavna principa: Je li govor istinit?
    Je li koristan? Pridržavanje ovih principa prilikom vezbanja
    povećava našu senzitivnost. Postajemo osetljivi na suptilnosti istine
    i laži. Ima li situacija kada zamagljujemo istinu ili je preuveličavamo
    na neki način? I ima li situacija u kojima su naše reči možda istinite,
    ali nije pravi trenutak, mesto ili okolnosti da one budu i od koristi?

    Joseph Goldstein: Insight Meditation


  14. #254

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku

    Pročitaj o kolapsu talasne funkcije....kvantna fizika dolazi do naučnih saznanja, koja su stara nekoliko hiljada godina na Istoku, da smo svi mi međusobno povezani kao deo jednog...predlažem da pogledaš Aspektov eksperiment...
    ...ako smeš...

    Nema šta da smem ili ne smem...ima samo da li ću gubiti dragoceno vreme na nešto što mi ni na koji naćin neće poboljšati kavalitet života, i mlatiti praznu slamu o kolapsu talasne funkcije, kvantnoj fizici (u kojoj su mnoge stvari , neodređene i izražene u verovatnoćama), raznim experimentima, dekoherencijama, paralelnim svemirima, multiuniverzumima, Šredingerove mačke koja je živa u jednom univerzumu, mrtva u drugom, itd ... dok život prolazi...

    Istina je sledeća-> Sve što čovek otkrije kroz nauku, može samo pokazati postojanje inteligentnog Tvorca svega...

    Sad’ se priča i otkriva mogučnost postojanja paralelnih univerzuma…a još pre 5769 god. čovek je znao da postoje druge dimenzije, i da u jednoj od njih Bog prebiva...

    Kasne naučnici...kasne...da ne kažem kaskaju...


    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Okreće se zemlja...ser_gogsy...
    Samo neka se okreće...jer, Bog je tako uredio. Ništa se ne okreće samo od sebe...
    Biće gadno kada stane...kada Božija volja bude da stane, ona će stati....
    A ti tada zovi u pomoć kolabrirajuće funkcije, kvantne fizičare, budiste, paralelne svemire i Šredingerove mačke...

  15. #255

    Odgovor: Budizam

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Samo neka se okreće...jer, Bog je tako uredio. Ništa se ne okreće samo od sebe...
    Biće gadno kada stane...kada Božija volja bude da stane, ona će stati....
    A ti tada zovi u pomoć kolabrirajuće funkcije, kvantne fizičare, budiste, paralelne svemire i Šredingerove mačke...
    A ti znas kad ce da stane...
    Ovo je bezobrazno glup post koji se bavi pojmovima koje autor (citiranog posta) ne razume.
    Drago mi je sto ne "mlati praznu slamu" sa naucnicima i naprednim umovima koji su nam pomogli i pomazu da napredujemo u shvatanjima.
    Kakvo je to znanje koje kao referencu ima samo Bibliju (Kuran, Toru...).
    Veoma ogranicena vizija zivota i sveta.
    Oni bi da nas vrate u doba inkvizicije...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

Strana 17 od 41 PrvaPrva ... 7151617181927 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •